Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar, IBAN numarası kaç haneden oluşur? -

Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar, IBAN numarası kaç haneden oluşur?

Anasayfa > Banka Haberleri > Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar, IBAN numarası kaç haneden oluşur?
16 Kasım 2020
1.263 okunma
Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar, IBAN numarası kaç haneden oluşur?

Sizin de bildiğiniz gibi her banka kendisinden hesap açtıran müşterisine ATM’ler ve alışverişlerde kullanabileceği bir banka kartı verir. Bu banka kartı sayesinde aynı zamanda internet üzerinden alışveriş ve para transferi gibi işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bankaların müşterilerine tanımlayabilmek için ise uyguladığı bir yöntem bulunur. T.C. kimlik numarası olarak da düşünebileceğiniz bu şey IBAN numarası olarak karşımıza çıkar. Nitekim her banka müşterisinin veya bir başka deyişle her bankanın sahip olduğu müşterisine özel olarak verdiği bir IBAN numarası bulunur. Bu IBAN numarası sayesinde bankalar sizi kolaylıkla tanımlayıp işlemlerimizi gerçekleştirir. Ayrıca eklemekte fayda vardır ki açacağınız her hesapta ya da farklı bankalardan açacağınız hesaplarda yeni bir IBAN numarası alırsınız. IBAN numarasını öğrenmek için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunur. Biz de bu içerikte banka kartında IBAN numarası nerede yazar ve IBAN numarası nasıl öğrenilir gibi sorulara detaylı bir şekilde cevap verdik.

IBAN Numarası Nedir?

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına öncelikle IBAN numarasının ne olduğunu anlatarak başlayalım. IBAN numarası 26 haneli olan ve her banka müşterisine özel olarak tanımlanan bir kimliktir. Bu numara sayesinde bankadan yapılan bütün işlemleriniz, para transferleriniz ve ödemeleriniz kayıt altına alınır. Ayrıca bu numara sayesinde başkasının hesabına para gönderebilir veya bir başkasından para alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise IBAN numarasının tıpkı T.C. kimlik numarası gibi özel bir bilgi olduğudur. Nitekim her işte olduğu gibi günümüzde IBAN sahteciliği ve mağdurları vardır. Kötü niyetli kişiler eğer IBAN numaranızı ele geçirirse maddi açıdan büyük zarara uğramanızı neden olabilir. Bundan dolayı IBAN numaranızı alakası olmayan kimse ile paylaşmamanız ve sosyal medya gibi platformlarda yayınlamamanız gerekir. TR ile başlayan IBAN numaraları 26 haneli olup son 16 hanesi sizin hesap numaranızdır.

Banka Kartında IBAN Numarası Nerede Yazar?

Banka kartında IBAN numarası nerede yazar konusuna gelecek olursak yukarıda bahsettiğimiz gibi güvenlik önlemlerinden dolayı günümüzde hiçbir banka IBAN numarasını banka kartına yazmaz. Bir başka deyişle söyleyecek olursak son yıllarda çıkan banka kartlarının üzerinde IBAN numarası yazılmaz. Yani IBAN numarasını öğrenmek için banka kartına bakmanıza gerek yoktur. Çünkü bankalar güvenlik nedeni ile IBAN numaranızı vereceklerin banka kartına yazmazlar. Banka kartı üzerinde bulunabilecek bilgiler hesap numaranız, CVV olarak da bilinen güvenlik kodu, son kullanma tarihi, varsa isim soy isim ve yine bazı bankalar da varsa müşteri numarası olur. Bunun dışında bankalar verecekleri hesap kartı üzerine hiçbir şekilde IBAN numarası yazmaz.

Benzer İçerik  Findeks Notuna Göre Kredi Veren Bankalar, Kredi Notum Kaç Olmalı?

IBAN Numarası Öğrenirken Uzak Durulması Gereken Şeyler

IBAN numarası nasıl öğrenilir konusuna girmeden önce ilk olarak uzak durmanız gereken noktalara değinelim. Bilmeniz gereken ilk şey banka dışında hiçbir kuruluşun sizin IBAN numaranızı öğrenme veya hesaplama gibi bir yetkisi yoktur. Bundan dolayı özellikle internette yer alan IBAN numarası hesaplama veya IBAN numarası öğrenme gibi yöntemlerden uzak durmanız gerekir. Nitekim bu insanlar sizin gireceğiniz bilgileri kimlik sahteciliği, bilgi hırsızlığı ve hesap çalınması gibi kötü niyetler için kullanıyor olabilir. Bundan dolayı üstüne basa basa söylemekte fayda vardır ki IBAN numaranızı öğrenmek için kullanabileceğiniz tek kanal bankalardır. Bunun dışında hiçbir yetkili kuruluş, internet sitesi, uygulama veya kurum yoktur.

IBAN Numarası Öğrenmek İçin Uzak Durmanız Gereken Yerler!

  • Google Play Store veya App Store’da yer alan İBAN hesaplama mobil uygulamaları
  • IBAN numarası hesaplama vaadi sunan internet siteleri
  • Sizden kimlik bilgilerinizi isteyen ve yetkili olmayan kişiler

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Banka kartında IBAN numarası nerede yazar konusunu detaylı bir şekilde işleyip IBAN numarasının banka kartı üzerinde yer almadığını söyledikten sonra şimdi IBAN numarasını nasıl öğrenebileceğinizi detaylı bir şekilde anlatalım. IBAN numarasını öğrenmek için kullanabileceğiniz 4 farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler ise aşağıda yer aldığı gibi karşınıza çıkıp sadece bankalar tarafından yapılabilir. Aşağıdaki adımlardan herhangi birisini seçerek siz de kolay ve hızlı bir şekilde dilediğiniz kartın IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.


  • Müşteri temsilcisi ile IBAN numarası öğrenme
  • İnternet bankacılığı ile IBAN numarası öğrenme
  • Bankanın mobil uygulaması ile IBAN numarası öğrenme
  • Şubeye giderek IBAN numarası öğrenme

Müşteri Temsilcisi ile IBAN Numarası Öğrenme

Banka kartında IBAN numarası nerede yazar sorusunu bu şekilde öğrenilemeyeceğini cevapladıktan sonra şimdi kullanabileceğiniz ilk yönteme değinelim. Yapmanız gereken şey IBAN numarasını öğrenmek banka kartını sizlere veren banka ile iletişime geçmek olur. Mesela Ziraat Bankası’na ait olan bir banka kartının IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey kart üzerinde yer alan müşteri temsilcisi numarasını aramak olur. Eğer müşteri hizmetlerinin numarası kart üzerinde yazmıyorsa internet üzerinden hangi bankanın müşteri hizmetleri numarasını öğrenmek istiyorsanız bunu yazmak olur. Yine Ziraat Bankası örneği üzerinden gidecek olursak tek yapmanız gereken Google veya Yandex “Ziraat Bankası müşteri hizmetleri iletişim numarası” diye arama yapmak olur. Böylelikle müşteri hizmetlerine direk bağlanıp IBAN numaramı öğrenmek istiyorum diye talepte bulunduktan sonra güvenlik için bir kimlik doğrulaması yapılır ve sizlere IBAN numaranız verilir.

Benzer İçerik  1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? | Havale 1 Ocak'ta Yapılır Mı?

İnternet Bankacılığı ile IBAN Numarası Öğrenme

Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise bankanızın resmi internet sitesine girip buradan müşteri numaranız ile giriş yapmak olur. Yine Ziraat Bankası örneği üzerinden gidecek olursak Google veya Yandex gibi bir arama motoruna girip ”Ziraat Bankası” diye arama yaptıktan sonra karşınıza çıkan ilk web sitesine tıklayın. Müşteri bilgileriniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra hesaplarım bölümüne girin. Eğer birden fazla hesabınız varsa hangi hesabın IBAN numarasını öğrenmek istiyorsanız üzerine tıklayın. Genellikle üst bölümde hesabınızın adının altında IBAN numaranız yazar.

Mobil Bankacılık ile IBAN Numarası Öğrenme

IBAN numarasını öğrenmek için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden birisi de bankanızın sizlere sunmuş olduğu resmi mobil uygulamayı kullanmak olur. Bunun için tek yapmanız gereken eğer telefonunuzda bankanın mobil uygulaması yüklü ise direkt giriş yapmak yüklü değilse de Google Play Store veya App Store’dan indirmektir. Daha sonra müşteri bilgileriniz ile mobil uygulamaya giriş yapın. Sonrasında menü seçeneğinden hesaplar başlığı altına girin. Bundan sonra tek yapmanız gereken IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesabın üzerine tıklamak olur. Tıpkı internet bankacılığında olduğu gibi mobil bankacılıkta da IBAN numaranız en üst kısımda hesabın adı olan bölümün altında yer alır.

Banka Şubelerine Giderek IBAN Numarası Öğrenme

Banka kartında IBAN numarası nerede yazar konusunu kapatırken IBAN numarasını öğrenmek için uygulayabileceğiniz son yöntemden bahsedelim. Yapabileceğiniz en güvenli işlemlerden birisi direkt IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine gitmek olur. Sıranız geldikten sonra IBAN numaranızı öğrenmek istediğinizi gişe memuruna belirterek işleme başlayabilirsiniz. Sizden güvenlik için kimliğiniz isteyip birkaç tane soru sorulacaktır. Bunları cevapladıktan sonra banka memuru genellikle sizlere IBAN numaranızın yazılı olduğu bir kâğıt verir. Kullandıkları bir başka yöntem ise bankanın sisteminde kayıtlı olan telefon numaranıza SMS yöntemi ile IBAN numaranızı iletmektir.

Benzer İçerik  Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

İlginizi Çekebilir;

Akbank POS Cihazı, Akbank Pos Başvurusu ( Akbank Pos Yazar Kasa)

Denizbank İban Sorgulama, IBAN Kodu Sorgulama | Mevduat Ürünleri ve Öğrenme

Odeabank IBAN Sorgulama, iban öğrenme doğrulama

Yapı ve Kredi Bankası IBAN Sorgulama, Yapı Kredi Bankası IBAN Numarası Öğrenme

TEB İBAN Sorgulama, iban sorgulama öğrenme doğrulama