400’den Fazla Ürüne Ek Gümrük -

400’den Fazla Ürüne Ek Gümrük

Anasayfa > Son Dakika > 400’den Fazla Ürüne Ek Gümrük
30 Haziran 2020
1.583 okunma
400’den Fazla Ürüne Ek Gümrük

Hükümet ithalatta dört yüzün üzerinde ürüne ek gümrük vergisi getirdi. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ithalat rejimi kararına ek Cumhurbaşkanı kararı ile 400’ün üzerinde eşya için ek gümrük vergisi uygulanacak.

Hükümet Sanayi Sektörünün Taleplerini Değerlendirdi

Yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı koymak amacı ile konulan ek vergiler ile korona virüs salgınının ülke ekonomisine olan olumsuz etkisinin azaltılması da hedefleniyor. Hükümet sanayi sektöründe ki kuruluşlar ile firmalardan gelen talepleri değerlendirdi ve bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verdi. 30 Eylül 2020 tarihine kadar değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, 30 Eylül sonrasında ise 10 puana kadar düşük oranda ek gümrük vergisi uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Kararı İle Ek Gümrük Vergisi Uygulanacak

İthalat rejimi kararına ek Cumhurbaşkanı kararı ile ek gümrük vergisi uygulanacak ürünler arasında döküm ve kaynak makineleri, tekstil, presler, takım tezgahları, pompalar, tarım ve hasat makineleri, römorklar, gemi vinçleri yer alıyor. Bunlar dışında camlar, kord bezi, sitrik asit, ateş tuğlaları, yapışkanlar, emniyet kemerleri, peruklar, tartı alet ve cihazları, fırınlar, kar küreyiciler, demir çelik ürünleri, davlumbazlar, termostat, kıymetli süs eşyaları ile birlikte daha pek çok ürün ek vergi kapsamına alındı.


30 Eylül Tarihine Kadar Geçerli

Ticaret Bakanlığı karar ilişkin tebliğler çıkarabilecek, zorunlu ya da özel durumları inceleyerek sonuca bağlayabilecek. Resmi Gazetede yayınlanan ayrı ithalat rejimi kararına göre ise güneş panellerinde kullanılmak üzere ithal edilen yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranı yüzde 10 olarak uygulanacak. 30 Eylül tarihine kadar geçerli olacak bu karara göre ayrıca plastik kart ile akıllı kart üretimlerinde kullanılmak için ithal edilen plastik plakalara da yüzde 10 gümrük vergisi belirlendi.

Benzer İçerik  Tûrkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu

İlginizi Çekilebilir;

İlave Gümrük Vergisi Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı

Akbank Swift Kodu, Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS

Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?

Şekerbank Kiralık Kasa Ücretleri, Bankalardaki Kiralık Kasa Fiyatları

Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi