15 Nisan Bugün Piyasalarda Neler Bekleniyor? -

15 Nisan Bugün Piyasalarda Neler Bekleniyor?

Anasayfa > Son Dakika > 15 Nisan Bugün Piyasalarda Neler Bekleniyor?
15 Nisan 2020
607 okunma
15 Nisan Bugün Piyasalarda Neler Bekleniyor?

Önemli borsa endeksleri, devletlerin ekonomilerini yeniden canlandırma planlarını geliştirdiği haberini takiben yükseldi.

Birçok ülke, evde kalma emirlerini kaldırma planlarını tartışıyor ancak yavaş bir yaklaşım izlenmektedir. Mayıs ayına kadar yasakların kaldırılması düşünülüyor.

Hisse Senetleri Artışa Geçti

Beklentilerin altında kalan kazanç raporlarına rağmen hisse senetleri arttı. Wells Fargo , analistlerin beklediği oldu ve 33 sentten düşerek hisse başına 1 sent kazanç bildirildi . Bu arada JPMorgan Chase, 1,84 dolarlık analistlerin beklediğine kıyasla hisse başına 78 sent kazanç bildirdi. Pazartesi günü hisse senetleri kazanç sezonu için hazırlanılan stoklarda da düşüş yaşanmıştı .

Ayrıca Uluslararası Para Fonu‘nun 2020 Dünya Ekonomik Görünümünün yayınlanmasıyla senetler tırmanmaya başladı.  IMF’nin borsa ekonomisi olmadığını hatırlatmak gerekirse, IMF, Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik krizin eşiğinde olduğumuzu söylüyor.

Piyasalarda Covid 19 Etkisi

COVID-19’un yayılması finansal piyasaları sarstı ve dünya genelinde işten çıkarmaya yol açtı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şu anda dünya çapında 1.8 milyondan fazla virüs vakası var ve 117.200’den fazla insan öldü. Amerika Birleşik Devletleri ve geri kalan ABD topraklarında, onaylanan davaların sayısı 604.500’ü aşarken, ölüm bilançosu 25.700’ün üzerine çıktı.

Asya Piyasaları Düşüşte

Bugün Asya güne negatif başladı. Çin Merkez Bankası orta vadeli borç verme programındaki faiz oran rekor seviyeye düştü. 20 baz puan azalan oran 2,95’e dayandı. Bu nedenleNikkei 225 (Japonya) ve Şanghay bileşik endeksi satış odaklı ilerliyor.


İstanbul’da Piyasa Nasıl?

Borsa İstanbul’da da küresel piyasalardaki risk bulunuyor. BIST 100 endeksi, 2,23 değer kazancıyla günü kapattı. Bu 98.549,80 puana denk geldi.  Dolar/TL paritesi de dün biraz daha düşüktü (6,8160) ama bugün 6,8220 tamamlandı.

Benzer İçerik  Dünya Ekonomisinden Etkilenmeye Başladık

Konut Satışı Etkilendi Mi?

Tüm dünya ve ülkemizde veri gündemi oldukça yoğun. Fed’in Bej kitap raporu New York Fed İmalat Endeksi de analistler tarafından takip ediliyor. ABD’de sanayi üretiminde de veriler gündemle aynı seyir ediyor.

BIST 100 endeksine göre 100.000 puanlık direnç konumuna yaklaşan konutlar şuan 96.400 puanda.

İşte büyük hisse senedi endekslerinin yıl başından bu yana nasıl tepki verdiğine bir bakış:

İlginizi Çekebilir;

Vakıfbank 950 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi İmzaladı

Türkiye İş Bankası İnternet Bankacılığı, İnternet Şubesi Bireysel

Koronaya Rağmen Araba Satışları Arttı

Covid 19 İlacında Sona Geliniyor

Nisan Ayında Konut Satışlarında %55,5’lik Düşüş