Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz

TÜV açılımı ne demek?, TÜVTÜRK devlet mi özel mi?, TÜVTÜRK muayenede ne gerekli?, TÜVTÜRK kime satıldı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz
17 Eylül 2021
1.139 okunma
Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz

Karayolları Trafik Kanunu’nun 34.maddesi uyarınca trafikteki motorlu ya da motorsuz araçların, trafik güvenliği kriterlerini taşıyıp taşımadığının kontrolü için, Tüvtürk randevu alma ücretsiz şekilde gerçekleştirilir.

Böylece trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz araçların hem yaya hem de araç güvenliğini sağlanır hem de trafikte bulunan araçların kusurlarının giderilerek, tehlike riskinin önüne geçilir.

Tüvtürk Randevu için Ne Yapılması Gerekir?

Tüvtürk randevu alma ücretsiz şekilde gerçekleştirilirken, araç muayenesi için gerekli belgelerin de hazırlanması gerekir. Muayene işlemlerinin başlatılabilmesi için, bazı kriterler kontrol edilmelidir.

 • İlk adım tuvturk.com.tr adresine giriş yapılarak, online ya da telefon ile randevu alınır.
 • Aracın herhangi bir borcu olup olmadığı kontrol edilir. Herhangi bir ceza olup olmadığı, OGS borcu olup olmadığı kontrol edilir. Araç üzerinde borç olduğunda, muayene yapılamaz.
 • Egzoz gazı emisyon ölçümün geçerli olup olmadığı kontrol edilir. Egzoz emisyon ölçümü geçerli olmazsa, araç ağır kusurlu olarak değerlendirmeye alınır.
 • Araç ruhsatı, trafik sigortası, vekalet verilecekse vekaletname, LPG/CNG araç belgesi getirilmelidir.

Bunun yanında, araçta tadilat yapılmış ise ek belge olarak yetkili mühendisin çizdiği, onaylı tadilat projesi ve hesapları da getirilmiş olmalıdır. Tüm belgeler orijinal belge olmalıdır.

Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz

Tüvtürk Sıra Numarası Ne Zaman Alınır?

Tüvtürk randevu alma ücretsiz şekilde gerçekleştirilir. Araç sahiplerinde akıllı telefonu yoksa, sıra numarası için, muayene istasyonlarında bulunan kiosklardan, sıra numarası alabilir.

Tüvtürk web sitesi üzerinden ya da 0850 222 88 88 çağrı merkezinden ya da e-devlet üzerinden, ücretsiz şekilde sıra numarası alınabilir. Hafta içi her gün saat 08.30-17.30 arasında hizmet alınabilen Tüvtürk’te; dini bayramlar ve resmî bayramlarda hizmet alınmaz.

Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz; Tüvtürk Araç Muayene Ücretleri Araçlara Göre Ne Kadardır?

Tüvtürk randevu alma ücretsiz şekilde gerçekleştirilirken; randevu alınmadan, herhangi bir muayene yapılmamaktadır. Araçlara göre muayene ücretleri de değişkenlik gösterir.

Benzer İçerik  Medellin Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

2021 yılında araç muayene ücretleri;

 • Otomobil, minibüs, römork, kamyonetler için 372.88 TL
 • Kamyon, otobüs, çekici ve tankerler için 462.56 TL
 • Traktör ve motosikletler için 189.98 TL olarak belirlenmiştir.

Araç muayeneleri, belirli periyotlarla gerçekleştirilir. Tescil belgesinin arka sayfasında, gün ay ve yıl olarak belirtilen tarihlerde, araçların hangi periyotlar içinde muayenesinin yapılması gerektiği belirtilir.

 • Binek ve resmî araçlar ve römorklar, fabrika çıkışından sonra 3 yıl içinde muayene edilmelidir.
 • Traktör ve romörklarda 3 yaş kuralı vardır. Fabrika çıkışıyla birlikte 3 yılın geçmesinin ardından, her 3 yılda 1 kere muayeneye sokulmalıdır.
 • Ticari taksi, kamyon, otobüsler için 1 yaş sonrası, her yıl muayene yaptırılmalıdır.
 • Motosikletler, 3 tekerlekli araçlar ve römorkların 0-3 yaş muayenesi gerekli değildir. Süre bitimini takiben her 2 yılda 1 kere muayene yapılması zorunludur.

Araç muayenenin gecikmesi durumunda, 2022-2023 yılı için %5 oranında cezalı ödeme yapılır. Yani gecikmenin olduğu her ay için, muayene ücretine %5 oranında ceza verilir. Bunun yanında muayenesiz araçlar, trafikte yakalandığında zaman, 314 TL cezası verilir ve sürücüden 10 ceza puanı düşülür.

Tüvtürk Randevu Alma Ücretsiz; Tüvtürk Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüvtürk randevu alma ücretsiz olarak gerçekleştirilirken; internet üzerinden muayene sorgulama da yapılabilir. Aracın türü ve herhangi bir gecikmenin olup olmaması, araç muayene ücretlerini etkiler.

Araç türü ya da gecikme durumuna göre hesaplama yapılır ve araç muayene sorgulama işlemi, Tüvtürk resmî internet sitesi üzerinden rahatlıkla yapılabilir. Bunun için Tüvtürk internet sitesine giriş yapılır ve araç muayene sorgulama bölümüne giriş yapılır.

Ekrana gelen bölümde plaka no ve muayene rapor numarası yazılır ve güvenlik kodu girilerek sorgulama yapılır. Ekranın sol tarafında bulunan turuncu bölgeden, ücretsiz araç muayene randevusu alınabilir.

Benzer İçerik  Ücretsiz İntihal Programı | Ücretsiz intihal programı var mı?

Araç sahipleri, istedikleri zaman, herhangi bir randevu almadan, egzoz gazı emisyon ölçüm hizmetlerinden yararlanabilir.

Tüvtürk pandemi tam kapanma sürecinde açık mı?

Araç muayene istasyonları, pandemi tam kapanma sürecinde açıktır ve araç sahipleri, randevularını alarak, sadece ikametgâh ile Tüvtürk istasyonlarında işlemlerini yaptırabilir.

Araç muayene tekrarı nasıl yapılır?

Araçlarda muayene tekrarı için; muayenenin yapıldığı tarihten itibaren, 1 aylık süre içinde; bir kereliğine muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonu ya da başka bir araç muayene istasyonunda yaptırılır.

Araç muayenesine gitmeden önce neler yapılmalıdır?

Araç muayenesine gitmeden önce; aracın borcu olup olmadığı kontrol edilir, trafik sigortası kontrol edilir, egzoz gazı ölçüm muayenesi yaptırılır.

Araç muayenede ağır kusurlar nelerden oluşur?

Araç muayenesinde ağır kusurlar; emniyet kemerinin arızalı olması, airbaglerin çalışmaması, debriyajın arızalı olması, vites geçişlerinde ses ya da sürtünme olması, kornanın kısık sesli olması yad a hiç ses çıkmaması, yakıt ya da gaz borularında aşınma ya da sızdırma olması gibi kusurlar bulunur.

İlginizi Çekebilir;

Ücretsiz Tüvtürk

Akbank Kasko Ücretleri, Kırmızı Kasko – Akbank

İtalya Seyahatleriniz İçin Vize Randevu Sizlerle!

Kimlik randevu alma sistemi – Kimlik Yenileme İşlemleri 2021

Diyetisyen Maaşları 2021 Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor | Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?