Turizm’de Rezervasyonlar Ağustos ve Eylül’e Kaydırılıyor -

Turizm’de Rezervasyonlar Ağustos ve Eylül’e Kaydırılıyor

Anasayfa > Son Dakika > Turizm’de Rezervasyonlar Ağustos ve Eylül’e Kaydırılıyor
15 Nisan 2020
774 okunma
Turizm’de Rezervasyonlar Ağustos ve Eylül’e Kaydırılıyor

Covid 19 tüm dünyayı sarstı, yaz aylarına gireceğimiz günler yaklaştıkça herkes erken revervasyonlarını ileri bir tarihe aldırmaya başladı. Daha çok iptal için aranan turizm şirketleri, rezervasyonları erteleyerek müşterilerini elinde tutmaya çalışıyor.

Müşteriler Tatilden Vazgeçmemeli

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı olarak görev yapan Osman Ayık müşteriye kendimizi unutturmamamız gerekiyor bu nedenle kampanyalara başladık ama önce talep oluşmaya başlayacak mı görmek gerekir dedi. Şuanda bir tahminde bulunmak imkansız, sezonun ne zaman başlayacağı konusunda belirsizlik var diye de ekledi.

Yurtdışından gelecek turistlerden zaten vazgeçen tatil sektörü, daha çok yerel turistlere yani iç pazara yönelmeye çalışıyor.

Hava Yolu Şirketleri Uçuşlarını Kaldırdı

En son Pegasus Mayıs ayındaki uçuşlarını da kaldırdı. Bunun ne kadar süreceği bilinmiyor, tatilciler daha çok araba ile seyahat edecek gibi görünüyor. Avrupa ülkeleri mayıs ayında okulları açmayı planlıyor ancak hayat yavaş yavaş normale dönse bile uçuş planlarının ne olacağını kimse bilmiyor. Müşteri ile bağ kopmamalı ve uçak şirketleri ağustosa kadar uçuş yapmayı planlamıyor. Bu nedenle yurt dışından gelecek olan müşterilerde uçak sıkıntısı olacağından rezervasyonlarını iptal etmeye çalışıyor.

İç Turizm Önce Başlayacak

Ayık’ın düşüncelerine göre önce iç turizm başlatılmalı. Ve dünyadaki diğer ülkeler de bunu yapacak. Bir ülkede covid 19 virüsü tehdit olmaktan çıksa da kimse ülkesine yurt dışından misafir kabul etmez. Etmemesi doğru olandır virüsün tekrar ülkeye yayılma olasılığı göz ardı edilemez. Bu nedenle kampanyalar iç pazara yönelik yapılmaya başlanacak dedi.


Küçük İşletmeler Daha Şanslı

30 yatak kapasiteli bir otel ile 1000 yatak kapasiteli otelin durumu bir olmayacak. Küçük işletme birkaç odasını doldurursa sezonu atlatabilir. Ancak çok fazla yatak kapasitemiz var ve doluluk oranının ne olacağı belli değil. Tam kapasite ile faaliyete geçmek çok riskli olabilir ama beklenmedik şekilde herşey iyi de gidebilir.

Benzer İçerik  Özel Sektörün Borcu Azaldı

Ayık, aynı zamanda insanların bu psikolojiden çıkmasını ve seyahate açık olmayı düşünmeleri gerektiğini de söyledi.

Toplumdaki Genel Yargı Ne

Bu sezon insanların havuza girecekleri düşünülmüyor. Birçok insan kalıntısının olduğu havuzlar riskli olacaktır. Denize girerek serinleme yolu daha fazla tercih edilebilir. Herkes seyahatini ertelemek zorunda kalıyor, çoğu turizm şirketi para iadesi yapmayacağı için ağustos ve eylül aylarında büyük bir yığılma da olabilir. Çünkü haziran ve temmuz ayı tatilcileri ile zaten ağustos ya da eylül de tatile gitmeyi planlayan kişilerin hepsine konaklayacak yer bulunmalı.

İlginizi Çekebilir;

Bakan Açıkladı İç Turizm Mayıs Sonu Başlayacak

Turizm ve Otelcilik Taban Puanları 2021 | Başkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü

İng Bank Kasko Ücretleri, ing bank hangi sigorta şirketi ile çalışıyor

Ziraat İnternet Bankacılığı Havale Ücreti (Giriş, Para Transferi)

Turizm Acenteleri Teşvik Bekliyor