Süt Ve Süt Ürünleri İhracatı Başlayacak -

Süt Ve Süt Ürünleri İhracatı Başlayacak

Anasayfa > Son Dakika > Süt Ve Süt Ürünleri İhracatı Başlayacak
22 Mayıs 2020
620 okunma
Süt Ve Süt Ürünleri İhracatı Başlayacak

Süt ve süt ürünlerinin önünde ki engeller kaldırıldı, Çin’e ihracat başlayacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sektörün önde gelen 54 firması Çin’e süt ürünleri ihracattı gerçekleştirebilecek dedi. Çin ortalama 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ihracatçı ülkelerinden birisi.

İhracatın Önünde Bulunan Engeller Kaldırıldı

Twetter hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği, Ticaret Müşavirliğinin de desteği ile yürütülen yoğun girişimler sonucunda Türkiye’nin Çin’e gerçekleştireceği süt ve süt ürünlerinin ihracatının önünde bulunan engellerin kaldırıldığını duyurdu.

En Fazla İhracat Yapan Ülke

Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilecek firmaların listesinin Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile duyurulduğunu ifade etti. Bakan Pekcan Artık bununla birlikte süt ve süt ürünleri sektörünün önde gelen firmaları Çin’e ihracat yapabilecekler, dünyanın yaklaşık 6 milyar dolar ile en fazla süt ve süt ürünü ihraç eden ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti pazarında Türk firmalarını da yer alacak olması memnun edici bir durum. İhracatçılarımıza şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum dedi.

Türkiye Ve Çin Arasında Protokol İmzalanmıştı

14 Kasım 2015 tarihinde ki G20 liderler zirvesinde Türkiye’den Çin’e ihracat edilecek süt ve süt ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusunda protokol imzalanmıştı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada protokol hatırlatılarak  Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından bir heyetin Türkiye’ye gelerek ihracat yapacak firmaları ziyaret ettiğini açıkladı.


54 Firmanın Farklı Ürün Gamları İçin Yetki Verildi

Uzun süren yoğun çalışmalar sonucunda Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi 54 Türk firmasının farklı ürün gamları için yetki verdi. Çin pazarında Türkiye’nin yer edinmesi için gereken tüm çalışmaların yapılacağını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan pazarın tüm Uzak Doğu ülkelerinde genişletilmesi için ne gerekli ise yapılacağı bilgisini paylaştı. Bakan Pekcan yalnız süt ve süt ürünleri değil tarım ürünlerinin de de Pazar payı elde edilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Benzer İçerik  Gıdada Türkiye Pandemi’yi Fırsata Çevirdi

İlginizi Çekilebilir;

 

Çocuk Parası Başvurusu 2021, Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?

Koyun Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2021 | Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?, 2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Otomotiv Sektöründe Daralma %77

Türk Şirketi Peak Games Satıldı