Pekin Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Pekin Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Pekin Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
27 Haziran 2022
590 okunma
Pekin Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Pekin Gezilecek Yerler, Pekin, Çin kültürünün merkezi olarak kabul edilir ve başkent unvanına sahiptir. Siyasi merkez olmasından kaynaklı öne çıkan şehirler arasındadır. Aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehirleri arasında ikinci sırayı almıştır. Nüfusuna etki eden öğrencileri ile de eğitim şehri kabul edilir. Her sene binlerce turist kadar öğrencileri de karşılamaktadır.

Pekin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Pekin’deki tarihi mekanlar UNESCO listelerine eklenmiştir. Listede yer edinen yerleri değerlendirmekte ve tercihinizi yapmakta özgürsünüz. Pekin ziyaretleriniz öncesinde tarihi yerleri araştırmanız ve seyahat programlarına eklemeniz en doğrusu olacaktır. Tarihi olarak:

 • Yasak Şehir: İmparatorluk sarayı olarak kabul edilir ve tüm gününüzü geçirmeniz sağlanır. Nitekim çok büyük bir alana konumlanan saray şimdilerde müze faaliyetlerini sürdürür. Hatta ahşap yapılarından kaynaklı UNESCO listesine dahi girmiş ve herkeste merak uyandırmıştır.
 • Cennet Tapınağı: UNESCO listesinde yer alan bir diğer yapı olarak paylaşılır. Görkemli tasarımı ile herkesi büyüleyen Cennet Tapınağı 1400’lü yıllarda inşa edilmiştir. Tanrılara dua merkezi olarak kabul edilmiş ve turistlerin uğrak adresi haline gelmiştir. Çin mimarisine tanıklık etmek isteyenlerin gittiği merkezlerden bir tanesi olarak kabul edilmiştir.
 • Yazlık Saray: Göl manzaraları ile adından söz ettiren Yazlık Saray’ı da listeye eklemek gerekir. Tarihi mekanlar arasında gösterilen saray UNESCO listesinde yer edinmiştir. Göl manzaraları kadar Çin mimarisine sahip olması da öne çıkmasında bir hayli etkili. Üstelik etrafını görmeniz için tekne turları düzenleniyor ve bu tarihi yapıyı yakından değerlendirmeniz esas alınıyor.

Pekin Gezilecek Yerler

Pekin’de Gezilecek Modern Mekanlar

Tarihi olduğu kadar Pekin’deki modern mekanlar hangileri değerlendirmeniz ve turunuza eklemeniz en doğrusu olacaktır. Sanatsal ve kültürel etkinliklere dair modern mekanları ele alabilirsiniz. Aynı zamanda Pekin’i yakından tanımak isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Sonuç olarak gidilmesi gereken modern mekanlar:

 • Pekin Başkent Müzesi: Pekin’e kadar gelmişken Başkent Müzesi’ni ziyaret etmemeniz hata olacaktır. 1981 yılında faaliyete geçen müze porselen eserlerinden kaynaklı herkesi büyülüyor. Özellikle de Çin ile Asya ülkelerinin kültürlerine tanıklık etmek isteyenlerin uğrak adresi haline gelmiştir.
 • Tiananmen Meydanı: 1958 yılında yapılan meydan modern çizgilere sahiptir ve görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Çin’in yıl dönümü kutlamalarına dair tasarlanmıştır. Şehir merkezinde bulunan bu meydanı ziyaret etmeden Pekin’den ayrılmanız hata olacaktır. Hatta meydanda düzenlenen eğlencelere tanıklık etmeniz en doğrusu olacaktır.
 • Pekin Ulusal Stadyumu: Çığır açan tasarımından kaynaklı Pekin Ulusal Stadyumu da ziyaretçilerinden tam puan almayı başarmıştır. 2008 yılında inşa edilen stadyumun yapım aşamasında tonlarca çelik kullanılmıştır. Bundan dolayı dünyanın önde gelen stadyumları arasında gösterilir ve ziyaret edilmesi beklenir.
Benzer İçerik  Casinoslot Para Yatırma Limitleri

Pekin Gezilecek Yerler

Pekin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Pekin Gezilecek Yerler; Pekin’deki doğa harikaları nelerdir sorgulayanlara birbirinden güzel tapınaklar, bağlar ve bahçeler sergilenir. Doğa harikaları ile adını duyurmayı başarmıştır. Bu nedenle merak duyurulan ve turistlerin uğrak adresi haline gelen şehirlerden bir tanesidir. Tarihi ve modern mekanları kadar doğal güzelliklerinden de söz etmek gerekirse:

 • Çin Seddi: Pekin’e kadar gelmişken binlerce kilometre kadar uzanan Çin Seddi’ne göz atmadan dönmeniz hata olacaktır. ‘Dünyanın Ejderhası’ olarak kabul edilen set, Pekin’in kuzeyinden geçmektedir. Batıya doğru devam eden seddin bir bölümünü görmek ve merakını gidermek isteyenler Pekin ziyaretleri sırasında konumunu dikkate almalıdır.
 • Lama Tapınağı: Son derece renkli ve modern çizgilere sahip olan Lama Tapınağı’nı ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Tapınak siyasi amaçla tasarlanmış olsa da geniş bahçeleri ile göz doldurur. Budizm’in koruyucusu olan Weituo’nun heykeline ev sahipliği yaptığı için de dikkat çekmektedir.

 • Beihai Parkı: En eski imparatorluk bahçeleri arasında gösterilir ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Kuzey Gölü’nün eşsiz manzarasına tanıklık etmek isteyenlerin tercihi halindedir. Aynı zamanda mimari tasarımları ve yemyeşil bitki örtüsü ile beğeni toplamaktadır.

Pekin’de Meşhur Yemekleri

Pekin’e kadar gelmişken mutfağına tanıklık etmeden olmaz. Pekin’in geleneksel yemekleri nelerdir sorgulamak ve tatmak en doğrusu olacaktır. Farklı bir muftak kültürüne sahip olan Pekin, şu yemekleri ile ziyaretçilerini karşılıyor:

 • Pekin Ördeği: Hemen hemen herkesin duyduğu meşhur yemeği ördek oluyor. İç organları tamamen alınan ördek özenle pişiriliyor ve baharatlar ile tatlandırılıyor. Bununla kalmayıp pilav üstünde servis edilen son derece lezzetli ve doyurucu bir ana yemek olarak paylaşılır.
 • Dimsum: Aklınıza gelebilecek mantıları bir kenarıya bırakabilirsiniz. Nitekim Çin’in geleneksel mantısı olan dimsum ile hepsi geride kalacaktır. Kahvaltılarda yaygın bir şekilde tüketilen mantı küçük kaplar içerisinde servis edilir. Daha çok sade bir şekilde tüketilir ve porsiyonları ufak tutulur.
 • Uygur Çorbası: Ana yemekleri kadar el yapımı çorbaları da meşhur olarak kabul edilir. Bunlar arasında başı çeken Uygur çorbası erişte ile hazırlanır. Aynı zamanda içerisinde kuzu eti ve nohut bulunan son derece lezzetli bir çorba olarak kabul edilir.
Benzer İçerik  Ücretsiz Kargo | Ücretsiz kargo nasıl yapılır?

Pekin Gezilecek Yerler; Pekin’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Pekin’de yapmadan dönmemeniz gerekenler adı altında müze seyahatleri ve parklar yerini almıştır. Seyahat programlarınıza bu şekilde yön vermeniz en doğrusu olacaktır. Turistlerin yaygın olarak ele aldıkları şöyle:

-Manzaralar: Doğal güzelliklere tanıklık etmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle de Kömür Tepesi Parkı bunlar arasında yerini almıştır. Hem Beihai Park Gölü hem de Yasak Saray’ı uzaktan izlemek isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor.

-Showlar: Zaman zaman meydanda gerçekleşen Showlara tanıklık edebilirsiniz. Çin’in geleneksel kıyafetleri ve dansları eşliğinde eğlenceli saatler geçirmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bunun için festival takvimlerini değerlendirmek ve gezi tarihlerinizi ele almak en doğrusu olacaktır.

-Masaj: Uzak Doğu masajının ne denli iyi olduğu kanıtlanmıştır. Pekin’e kadar gitmişken bu imkanı değerlendirmemeniz hata olacaktır. Geziniz sırasında masajda usta olan merkezleri ziyaret etmekte özgürsünüz. Rahatlamak ve kendini iyi hissetmek isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor.

-Sporlar: Pekin’in öne çıkan spor dalı Kung Fu oluyor. Hem izlemesi hem de denemesi son derece keyifli olan spor dallarına yönelmekte özgürsünüz. Aynı zamanda meydan ve parklarda yaygın olarak bisiklet turlarına yer verilmektedir.

Pekin Gezilecek Yerler; Pekin Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Renkli bir gece hayatına sahip olduğu görülüyor. Pekin’deki tatiliniz için uyarılar olarak ünlü mekanlarını değerlendirmeniz ve yeme – içme kültürünü bu şekilde ele almanız faydalı olacaktır. Gündüzleri turistik seyahatlere başvuranlar akşamları gece hayatının eğlenceli ortamına kendini bırakabilir. Bunun için:

 • Migas: Canlı müziklere tanıklık etmek isteyenler Migas Bar’ı tercih edebilir. Bunun yanı sıra gece kulübü hizmeti verilir. Kulüp içerisinde son derece eğlenceli müziklere yer verilir. Sabahın ilk ışıklarına kadar dans etmeniz ve keyifli saatler geçirmeniz esas alınır.
 • Janes And Hooch: Lezzetli kokteyllerin tadına bakmak isteyenler bu yönde tercihini yapabilir. Terası ile herkesin beğenisini kazanan mekan, keyifli bir gün geçirmenize olanak sağlar. Hem manzarayı seyretmek hem de lezzetli bir şeyler içmek isteyenler gezi turuna ekleyebilir.
 • Bar Blu: Gece kulübü olarak hizmet veren mekanlar arasında gösterilir. Çoğu zaman öğrencilerin tercihi halinde olan Bar Blu, samimi ve keyifli bir ortama sahiptir. Her türlü içeceğin bulunduğu mekan gecenin geç saatlerine kadar açık. Eğlenmek ve alkol tüketmek isteyenlerin de tercihi halinde.
Benzer İçerik  Steam Ücretsiz Oyunlar 2022-2023 | Steam de hangi oyunlar ücretsiz?