Girit Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Girit Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Girit Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
21 Nisan 2022
425 okunma
Girit Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Girit Gezilecek Yerler; Girit, Yunanistan’ın 13 idari bölgesinden biridir. Ege Denizinin güney sınırı belirleyen Girit dağlık bir araziye sahiptir. Yunanistan Anakarasından 160 Kilometre kadar Güneye dayanan Girit 8000 Kilometrekaredir. Girit; Akdeniz iklimine sahiptir. Ada yazları sıcak kışları ise ılıktır. Akdeniz’in en büyük adalarından birisi olan Girit Adası bulunduğu konum nedeni ile sürekli güneş gören bir adadır.

Girit’te Gezilecek Tarihi Yerler

Girti adası Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) ve Nikos Kazancakis gibi önemli yararların memleketidir. Bizden de ok şey bulacağınız Girit adasını dolaşırken mutlaka tanıdık sesler duyacaksınız. Girit’teki Tarihi Mekanlar şu şekildedir;

Kandiye (Heraklion): Kandiye eski bir liman şehridir. Burası adanın yönetim ve şehir merkezi olarak bilinir. Adanın turistik açıdan en popüler yerlerinden birisidir.

Venedik Kalesi: Akdeniz bölgesinden gelen saldırıları önleyebilmek için Venedikliler tarafından inaş edilmiştir. Burası ilk olarak gözlem kulesi olarak kullanılmış daha sonrasında ise genişletilmiş ve kale görevi görmeye başlamıştır.

Aziz Minas Katedrali: Minas adına yapılan bir Katedraldir. Yapının inşa ediliş amacı Almanya’ya karşı ada halkını korumasıdır. Adanın en güzel ibadet yerlerinden birisi olarak görülür. Tavanında bulunan işlemeler için bile mutlaka Kandiye Katedralini görmelisiniz.

Knossos: Kandiye’den biraz daha uzak bir mesafede olan antik bir şehirdir. Burası eski çağlarda Minos uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Ayakta kalmayı başaran önemli yapılardan biri olan Knossos Sarayını mutlaka görmelisiniz.

Resmo: Geçmişi 11. Yüzyıla dayanan Resmo limanında Rönesans mimarisi ile yapılmış evler ve Türk esintilerini hissedebilirsiniz.

Dikteon Mağarası: Yunan Tanrısı Zeus’un doğduğu mağara olduğuna inanılan Dikteon Mağarası Kandiye’ye yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta bulunur. İçi son derece geniş olan Dikteon Mağarası çevrenizi sarkıtlar ve dikitler ile sarılmış durumdadır.

Girit Gezilecek Yerler

Girit’te Gezilecek Modern Mekanlar

Girit’teki Modern Mekanlar arasında müzeler bulunur. Girit’teki müzeleri gezerek ada tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Girit adasında gezilecek yerler şu şekildedir;

Benzer İçerik  Bolu’da Ne Yenir, Sabah, Akşam, Gece Yemekleri

Heraklion Arkeoloji Müzesi: Arkeolojik açıdan oldukça zengin olan Kandiye arkeloji müzesi, dünya sanat tarihine yön veren birçok eser burada sergilenir. Yılanlı tanrıça, boğa heykeli gibi Helenistik dönemin öne çıkan eserleri de bu müzede sergilenir.

Tarih Müzesi: Bu müzede Osmanlı dönemine dair belgeler sergilenir. Girit adasının tüm tarihi bu müzede aydınlatılır. Müze Kandiye’de bulunur. Oldukça geniş bir arşive sahip olan müzede bölgeye ait olan el yazmaları, seramikler, madeni paralar ve gündelik eşyalar sergilenir.

Girit’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Girit’teki Doğa Harikaları görmeden Girit adasından geçip gitmemelisiniz. Girit’te gezilecek olan doğal güzellikler listesi ise şu şekildedir;

 • Kourtaliotiko Gorge
 • Richtis Gorge
 • Reptisland
 • Topolia Gorge
 • Biotopoi Nature Park
 • Rouvas Gorge
 • Ecologiko Parko Giouchta
 • Archelon Sea Turtle Protection Society of Greece

Girit Gezilecek Yerler; Girit’in Meşhur Yemekleri

Girit’in Geleneksel Yemekleri ile tatilinizin zevkini bambaşka bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Girit mutfağı genel olarak doğal kaynaklı gıdalardan oluşan bir mutfaktır. Hayvansal gıdalar yerine daha çok ot ve yeşillikler üzerine kurulmuş olan bir beslenmeye hakimdir. Restoranlarda karşınıza çoğunlukla mevsimlik ürünler kullanılarak hazırlanmış olan menü ve yemekler çıkar.

 • Girit mutfağında ana besin kaynağı ise Akdeniz mutfağında olduğu gibi zeytinyağlılardır.
 • Zeytinyağı yalnızca salatalara katılmaz. Aynı zamanda neredeyse bütün yemeklerin içerisine girer.
 • Girit yemeklerinin bazılarında ise pişirme sırasında kırmızı şarap kullanılır.
 • Türk mutfağında büyük yer kaplayan yoğurt temelli tatlılar ile Girit mutfağında da karşılaşabilirsiniz.
 • Girit’te her kasabanın kendisine özel olarak ürettiği peynir bulunur.
 • Süt ve süt ürünlerini seven kişilerin burada yer alan çeşitli peynirlerin tadına bakması gerekir.
 • Adada gerçekleştirdiğiniz gezi sırasında ise peynir festivallerine denk gelmeniz mümkündür.
Benzer İçerik  Phuket Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Chochlioi Boubouristi / Kızartılmış Salyangoz: Giritte tüketilen en önemli lezzetlerden bir tanesi de kızartılmış salyangoz yani Chochlioi boubouristi lezzetidir. Bu yemek ilk olarak una batırılır ve sıcak zeytinyağı içerisinde kızartılır. Daha sonrasında ise şarap ya da sirke içerisinde servise hazır hale getirilir.

Dakos: Girit adasının en meşhur salatası da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdendir. Adanın güneyinden kuzeyine kadar aynı meze farklı isimler ile karşınıza çıkabilir. Zeytinyağı ile ıslatılan kızartılmış ekmeğin üstüne konulan domates ve kremsi keçi peyniri Girit’teki gezintinize damga vuracak lezzettir.

Gamopilafo: Girit düğünleri içerisinde servis edilen bir pilav çeşididir. Bu pilavı sadece düğünlerde değil aynı zamanda birçok Yunan tavernasında da tadabilirsiniz. Dana ya da kuzu eti kullanılarak yapılmış pilavı tattığınızda Türk mutfağını hatırlayacaksınız.

Tsikoudia: Girit rakısı adı verilen içki adaya geldiğiniz zaman mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında gelir.

Rakomelo: Sıcak olarak tüketilen ve içerisinde bal ile tarçın bulunan Rakomelo Girit adasının en ünlü içecekleri arasında yer alır.

Girit’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Girit’te Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler arasında doğal yerleri gezmek, Girit tarihi bölgelerini keşfetmek ve müzeleri ziyaret etmek bulunur. Girit adası ziyaretiniz sırasında mutlaka Girit yemeklerini de tatmalısınız. Girit adasının kendisine özel yiyeceklerini tatmak ve içeceklerini yudumlamak sizi bambaşka yerlere götürecek.

Bu nedenle de Girit adasını gezerken mutlaka rotanızı adanın ünlü restoranlarına çevirmeniz gerekir. Adada gidebileceğiniz birçok ünlü plaj da bulunur. Adanın plajlarında deniz kum ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Girit adası tam bir tatil cennetidir.

Girit Gezilecek Yerler; Girit Gece Hayatı Ve Ünlü Barları

Girit’teki Tatiliniz İçin Uyarılar dikkate almanız gerekir. Bu şekilde gece hayatında nerede ve nasıl vakit geçirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Girit gece hayatı kış – yaz demeden sürer. Girit adasının dört bir yanında eğlence mekanları bulunur. Restoran ve Kafelerde kahvenizi yudumlamak için çeşit çeşit kafeler arasından istediğiniz bir tanesine girebilirsiniz. Girit adasındaki mekanlar genel olarak 23:00 gibi dolar. Bu saatten önce istediğiniz mekanda yerinizi alabilir ve geceye başlayabilirsiniz.

Benzer İçerik  Ücretsiz İzin Formu | Ücretsiz izin formu nedir?

Hanya: Şehri içerisinde yer alan ara sokaklarda eğlenceye katılabilirsiniz.

 • Şehrin ara sokaklarında birçok bar ve gece kulübü bulunur.
 • Eğer çılgınlar gibi eğlenmek istiyorsanız Malia, Stalis ve Elounda bölgelerine gidebilirsiniz.
 • Adada bulunan mekanlar genellikle gece yarısından sonra 2 – 3’e kadar açık olur.

Kandiye: Adanın başkenti Kandiye’dir. Modern ve geleneksel mekanları tercih ederek eğlencenizi katlayabilirsiniz.

 • Malia, Stalis ve Hersonissos gece hayatının en canlı olduğu bölgelerin başında gelir.
 • Eğer sakin bir gece geçirmek istiyorsanız soft müzik türlerinin çalındığı lounge barları ya da tavernalarda vakit geçirebilirsiniz.

Resmo: Limanda bulunan sayısız kafe ve barlarda vakit geçirerek çayınızın tadını çıkartmanız mümkündür.  Özellikle yaz mevsiminde Resmo limanında şehir kulüpleri, House, Pop ve Latin tarzlarında müzikler çalar.

 • Adanın neredeyse tüm bölgelerinde hizmet veren ve turistlerin ilgisini çeken birçok mekan bulunur. Bu mekanlardan bir tanesi de The Jolly Roger kulübüdür. Sissi bölgesinde yer alan bu mekanda oturarak deniz kenarında içkinizi yudumlayabilirsiniz.
 • Gouves bölgesinde de olan Baraki Bar turistlerin en çok tercih ettiği mekanların başında gelir. Güler yüzlü olarak hizmet veren çalışanları ile kalpleri kazanmış olan bar içerisinde Giritli grupların canlı müzik performanslarının tadını çıkartmanız mümkündür. Buranın adanın en iyi kokteyllerinin yapıldığı yer olduğunu söyleyenler de bulunur.