Kemer Gezilecek Yerler - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Kemer Gezilecek Yerler

Anasayfa > Tanıtım > Kemer Gezilecek Yerler
24 Mayıs 2022
648 okunma
Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Gezilecek Yerler; Kemer; Antalya’ nın bir ilçesidir ve turistik bir bölge olarak gelişmeye başlaması 80’ li yılların başına denk gelir. Onun öncesinde küçük bir köydür. Eskiden Kemer’in bulunduğu yerde, 1910’lu yılların başında Eski Köy adı verilen, seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri bulunmaktaydı. Köy halkı, yerleşim yerlerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 kilometre uzunluğunda taştan bir duvar örmüşlerdir. Daha sonra bu duvar nedeniyle köylerine Kemer ismini vereceklerdir. Eskiden bu köye kara yolundan ulaşım sağlanamadığı için sadece deniz yolu kullanılırdı. Daha sonra çeşitli projeler ile geliştirilip süslenen bu köy 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer ilçesine dönüştürülmüş ve sonrasında da Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline getirilmiştir.

Kemer Gezilecek Tarihi Yerler

Antalya’ nın tarihi yapısını hemen hemen herkes bilir. Hemen hemen tüm ilçelerinde tarihsel açıdan zengin yapılar bulunur. Bu yüzden Kemer’ deki tarihi mekanlar da aslında bu bölgelere yakınlıkları ile dikkat çeker.

 • Phaselis Antik Kenti: Kemer’ e yalnızca 15 km uzaklıkta bulunan bu antik kent, Antalya denilince akla ilk gelen tarihi mekanlardan biridir. Birbirinden güzel 3 adet koy ve yeşilin her tonunu barındıran bir orman içerisinde yer almaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle bir liman kenti olarak tasarlanmıştır. İ.Ö. 333’de Büyük İskender’i altın taçla karşılayan şehir burasıdır. Daha sonra birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapar. Bunun ardından şehir Roma egemenliği altına girer. Birçok kültürü içerisinde bulundurması bu antik kenti mimari açıdan eşsiz yapılar ile zenginleştirmiştir. Gezi rehberinizde mutlaka bulunması gereken bu şehre ziyaret Kemer’ de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi içinde yer alıyor.
 • Olympos: Eski Yunanca’ da ‘ Ulu Dağ ‘ anlamına gelen bu antik kentte bir süre dağ ve tepe bulunmaktadır. Mitolojik efsanelerden bazılarının buralarda geçtiğine inanılır. Burada Olympos Dağı olarak anılan tepede ‘ Yanartaş ‘ adı ile bilinen ve hiç sönmeyen bir ateş bulunmaktadır. Bu tarihi ve mitolojik uygarlıkların bulunduğu alan en sonunda doğa tarafından ele geçirilmiş ve şimdilerde bizlere eşsiz bir güzellik sunmaktadır.
 • İdyros Antik kenti: Phaselis’ in kuzeyinde yer alan bu tarihi kent muhteşem kalıntıları ile sizi büyülerken bir yandan da eşsiz manzarası ile şaşırtacaktır. Burada yapılan kazılar sayesinde birçok yapıya rastlandı; bunlardan en ünlüleri; Bizans Kilisesi ve buranın güneyinde bulunan şapeldir.
 • Gedelme Kalesi: Kemer’in 12 km batısında kalır. Gedelme yerleşimi içerisinde, son derece iyi korunmuş bir Bizans Ortaçağ kalesidir. Gedelme ‘ tahıl kurutma, tahıl koruma, tahıl çukuru’ anlamlarına gelmektedir. Bu yerleşim yerinin yakınında bulunan mağara ise yine bölgede bulunan ilgi çekici yerlerden. Ayrıca kalenin surları dibinde yaklaşık 2500 yıllı olduğu iddia edilen bir çınar ağacı bulunmakta.
Benzer İçerik  Bursa’da Ne Yenir, Sabah, Akşam, Gece Yemekleri

Kemer Gezilecek Yerler

Kemer’ de Gezilecek Modern Mekanlar

Kemer’ deki tatiliniz için uyarılar kısmında az sonra aşağıda listeleyeceğimiz bu eğlenceli mekanları gezmeniz tavsiyesi yer alıyor.

 • DoluSu Park: Türk mimarisinin minyatür sokağı ile karşılaşacağınız ve kendisine özgü bir ambiyansı olan DoluSu Park, denize sıfır konumda ve Beydağları manzarası ile eğlence severlere hizmet vermektedir. Antalya’da bulunan en yüksek kaydıraklar ve su altı dünyasına dair akvaryumları ile oldukça eğlenceli bir yer olan bu yer bu hizmetleri aynı anda sunma açısından Türkiye’de ilk ve tek eğlence parkıdır diyebiliriz.
 • Dinopark: 30 dönümlük arazi üzerinde, Akdeniz’in kızılçam ormanları içerisinde yer alır. Çocukların bayıldığı bu parkta milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş dinozorların aslına uygun birebir ebatlarında üretilmiş maketleri yer almaktadır. Bu maketler hareketli ve sesli oldukları için kendinizi adeta film sahnesinde gibi hissedebileceğiniz bir ambiyansa dahil olacağınızı söyleyebiliriz.
 • Kemer Dolfin Park: Bedensel engelli çocuklar için bir terapi merkezi niteliğinde açılan bu yerde çocuklar yunuslar eşliğinde rahatlatıcı bir su terapisi görüyorlar. Burada aynı zamanda birbirinden akıllı ve sevimli yunusların canlı performans sergiledikleri gösteriler de yapılıyor.

Kemer’ de Gezilecek Doğal Güzellikler

Kemer’ deki doğa harikaları birçok kenti kıskandıracak boyutlarda. Ayrıca Antalya’ nın doğal güzelliklerine de bu denli yakın olması ona daha büyük avantajlar kazandırıyor.

 • Ayışığı Plajı: Kemer’ in batısında yer alan özel bir koyda bulunmaktadır. Bu koydaki bir tepe üzerinde Kemer Folklorik Yörük Parkı / Açık Hava Müzesi bulunur. Etrafının büyük bir kısmı Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı ile çevrilidir. Turkuaz renginde harika bir denizi bulunmaktadır.
 • Göynük Kanyonu: İlçesinin en ilgi gören doğal güzelliklerinden biridir. Burada muhteşem bir doğa, şelale ve havuzlar sizleri karşılamaktadır. Göynük Kanyonu’ nunda harika bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Çünkü burası en uzun yürüyüş rotalarından biri olarak bilinen Likya Yolu üzerindedir.
 • Çıralı Yanartaş: Olympos Dağı olarak bilinen ve burada bulunan antik kalıntılar ile muhteşem bir manzara eşliğinde sizi karşılayan bu yerde hiç sönmeyen bir ateş bulunmaktadır. Merak ediyorsanız yakından inceleyin.
 • Adrasan: Yine Likya Yolu üzerinde bulunan ve eşsiz manzaralara tanıklık edebileceğiniz duraklardan biridir. Kemer’ e 2km uzaklıkta bulunan Adrasan Köyüne bağlı müthiş güzellikte bir koydur.
Benzer İçerik  Excel İndir Ücretsiz | Excel programı ücretsiz nasıl indirilir?

Kemer Gezilecek Yerler; Kemer’ in Meşhur Yemekleri

Kemer’ in geleneksel yemekleri içeriğinde Antalya’ nın eşsiz lezzetlerini barındırır. Bunlardan özellikle yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettikleri yemekler şunlardır:

 • Frigya Dolması: Tarihi bir ismi olan bu yemeğin görünüşü ve tadı aynı içli köfteyi andırmaktadır.
 • Antalya Piyazı: Bilinen ve aşina olunan piyaz çeşitlerinden oldukça farklı olan bu yemekte en baskın malzemeler tahin ya da taratordur.
 • Gökçesu Pilavı: Bilinen pilavları unutun. Çünkü bu pilavın içerisine nohut, maydanoz, bol dere otu ve havuç da konuluyor.
 • Sedik aşı: Görünümü tarhana çorbasını andıran bu çorbada tavuk suyu, bulgur ve bol soğan kullanılıyor.

Kemer Gezilecek Yerler; Kemer’ e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kemer hem tarihi hem de turisti açıdan önemli bir yerleşkedir. Bu yüzden de her sene binlerce turistin ilgisini çeker. Biz de sizler için Kemer’ de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi hazırladık, umarız beğenirsiniz.

 • Doğa Yürüyüşleri Yapın: Kemer, tarihi Likya yolu gibi önemli bir yürüyüş yolunda bulunan doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bölgelere epey yakındır. O yüzden bu bölgelerde mutlaka size iyi gelecek doğa yürüyüşleri yapın.
 • Tekne Turlarına Katılın: Yazlık mekanların en vazgeçilmez olan aktivitesi tekne turlarıdır. Bu turlar sayesinde hem eğlenecek hem de Antalya’ nın eşsiz güzelliklerini göreceksiniz.
 • Tarihi ve Doğal Güzellikleri Es Geçmeyin: Bir gezi ya da tatil planında mutlaka yapılması gereken şey o yöreye ait tarihi ve doğal güzelliklerin gezilmesidir.
 • Su sporları ve paraşüt ile atlamayı deneyin: Antalya’ nın en sık yapılan aktiviteleri ile heyecan dolu dakikalar geçirin.

Kemer Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Kemer’ de yapmadan dönmemeniz gerekenlerden biri de gece hayatını ünlendiren gece kulüplerine uğramaktır.

 • Aura Club: 2002 yılında açılan bu Club, Kemer’ in en ünlü ve en sevilen gece kulüplerindendir. Yaz mevsiminde birçok ünlü isim burada sahne almaktadır.
 • Club Inferno: Tıpkı Aura Club gibi Kemer’ de en çok tercih edilen Kulüplerden olan Inferno’ da da yine ünlü isimler sahne almaktadır. ışık ve dans partilerinin yanı sıra köpük partileri de yapılmaktadır.
 • Vegas Bar: Club ortamlarını sevmeyen ve daha samimi bir yer arayanlar için de bu barı önerebiliriz.
Benzer İçerik  Köpek Sahiplenme Ücretsiz | Hayvan barınağından köpek almak paralı mı?