Portland Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Portland Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Portland Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
06 Temmuz 2022
528 okunma
Portland Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Portland Gezilecek Yerler; Portland, ABD eyaletlerinden olan Oregon’un kenti olarak bilinir. ‘Güller Şehri’ olarak anılır ve Batı Amerika’nın sıklıkla turist çeken merkezleri arasında gösterilir. Hatta metropol şehri olarak anılır ve vergisiz alışveriş olanaklarından kaynaklı öne çıkmıştır. Bunun kadar park ile doğal alanları da şehrin turistik açıdan talep görmesinde bir hayli etkilidir.

Portland’da Gezilecek Tarihi Yerler

Portland tabiatı ile öne çıkan şehirlerden bir tanesidir. Sık sık yağış alan iklimi doğasının harika olmasını sağlamıştır. Bununla birlikte Amerika’nın güzel manzaralarına tanıklık etmeniz esas alınmıştır. Öncesinde Portland’daki tarihi mekanlar nelerdir merak edenlere:

 • Pittock Mansion: Son derece şık bir mimariye sahip olan konak 1914 yılında inşa edilmiştir. Adını Oregonian Gazetesi’nin sorumlusu olan Henry Pittock’tan almıştır. 5 yıl kadar konakta yaşayan bu ünlü ismin vefatı üzerine konak topluma açık hale gelmiş ve turistlerin uğrak adreslerinden bir tanesi olmuştur.
 • Lone Fir Mezarlığı: Farklı bir mimari tarza sahip olan mezarlık Portland’ın tarihi merkezleri arasında. Nitekim 1855 yılında mezarlık alanı kurulmuştur. Kentin önemli isimlerinin mezarları burada bulunduğu için de turistlerin tercihi haline gelmiştir. Hatta Amerika’nın tarihi mirası olarak kabul edilmektedir.
 • The Grotto: Uçurumun kenarına konumlanan The Grotto konferans merkezi olarak ele alınmıştır. Bunun yanı sıra hediyelik eşya almak isteyenlerin de tercihi bu yönde oluyor. Yemyeşil bir doğa içerisinde zaman geçirmek isteyenler bu tarihi yapıyı ele alabilir.

Portland Gezilecek Yerler

Portland’da Gezilecek Modern Mekanlar

Tarihi olanlardan ziyade müzeleri ve doğa harikaları ile öne çıkmış durumda. Portland’daki modern mekanlar nelerdir merak edenlere çoğu zaman müzeler eşlik edecektir. Şehrin sanat ve kültür değerlerini müzeleri eşliğinde değerlendirmek sizin elinizde. Bunun için:

 • Oregon Bilim ve Sanayi Müzesi: Şehrin en çok ziyaretçi alan müzesi olarak bilinir. Başta bilim olmak üzere teknoloji alanına dair pek çok esere yer verilir. Hatta sergi salonları ve tiyatrolar dahi müze içerisinde yerini almıştır. Çok amaçlı olan müze 1944 yılından bu yana turistleri karşılamaktadır.
 • Portland Sanat Müzesi: Kuruluş yılı 1892’ye dayanan müze geniş bir alana sahiptir. Bundan kaynaklı on binlerce esere ev sahipliği yapar ve her birini sergiler. Daha çok grafik sanatlar, fotoğraflar ve sanat eserlerine dair paylaşımlara yer verilir. Ünlü ressamların yağlı boy resimlerini dahi sergilediği için öne çıkmış durumdadır. Örneğin Van Gogh’un Siyah Öküz ile Sepeti adlı eseri müzede yerini almıştır.
Benzer İçerik  Ücretsiz Oyun | Ücretsiz nasıl oyun yüklenir?

Portland’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Portland iklimi gereği daha çok doğal güzelliklere sahip olan ABD şehirlerinden bir tanesidir. Sürekli yağış almasından kaynaklı bahçe ile çiçek oluşumları yaygın hale gelmiştir. Bu durum park açısından bir hayli değerli şehirler arasında olmasına etki etmiştir. Portland’daki doğa harikaları nelerdir sorgulayanlara:

 • Washington Park: Portland denilince ilk akla gelen Washington Park oluyor. Tarihi açıdan son derece değerli olan parkın tarihi 1890’lı yıllara kadar uzanıyor. Bununla birlikte gül bahçelerinden ve yemyeşil doğasından kaynaklı görenleri kendine hayran bırakıyor.
 • Lan Su Çin Bahçesi: Adında her ne kadar Çin geçse de bahçeleri görmek için Portland’a gitmeniz gerekiyor. Nitekim bu ad ile paylaşılan alan Portland’da bulunur ve botanik bahçelere imza atılır. Mimarisi ve doğasından kaynaklı beğeni toplayan bahçe şehrin doğal güzellikleri arasında gösterilir.
 • Grotto Bahçeleri: Doğal güzellik denilince akla gelenler arasında Grotto Bahçeleri de mevcut durumda. Huzurlu bir ortamın sağlandığı bahçede yeşillik hakim. Aynı zamanda birbirinden renkli ve güzel çiçeklerden kaynaklı herkesin beğenisini toplamaktadır.
 • Orman Parkı: Doğa sporları ile ilgilenenlerin tercihi Orman Parkı olabilir. Şehir parkı olarak geniş bir alana sahip olan Orman Parkı, tasarımı ile göz dolduruyor. Bunun gibi uzun doğa yürüyüşleri adına sıklıkla tercih edilmektedir.

Portland Gezilecek Yerler

Portland Gezilecek Yerler; Portland’da Meşhur Yemekleri

Portland sadece gidilecek müzeler veya doğal güzellikler eşliğinde ele alınmaz. Bunların yanı sıra şehre özgü yemekler de değerlendirmeye alınmalıdır. Portland’ın geleneksel yemekleri nelerdir öğrenmeniz ve tatmak için harekete geçmeniz faydalı olacaktır. Geleneksek yemekleri olarak:

 • Giardini: Özel menülere yer verilir ve bunlar arasında olan Giardini balık sevenlerin tercihi halindedir. Öyle ki muftakta daha çok balık, zeytin ve avakado gibi ürünlere yer verilir. Özenle hazırlanan menülerden damak tadınıza göre istediğinizi seçmeniz beklenir.
 • Çörekler: Daha çok kahvaltı menülerine eklenen çörekler de şehre özgü lezzetler arasında gösterilir. Hatta çorba yanında da servis edilir. Çörekler içerisine bal veya tarçın eklenerek tatlı hale getirilebilir. Bunun tam tersi tuzlu olarak da hazırlanabilir.
 • Falafel: Ülkemizde de meze olarak servis edilen falafel, Portland’ın sokak büfelerinde satılıyor. Büfelerden lavaşa benzer bir ekmeğin içerisine sarılarak servis edilir. Nohut ile hazırlanan bu lezzet hızlı bir şekilde kızartılır ve bulunduğunuz yerde tüketmeniz esas alınır.
Benzer İçerik  Sims 4 Ücretsiz 2022-2023 | Sims 4 ne zaman ücretsiz olacak 2022-2023

Portland Gezilecek Yerler

Portland’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Portland Gezilecek Yerler; Bitki örtüsü ile son derece kıymetli hale gelen Portland, temiz havaya ve huzura doymak isteyenlerin tercihi halinde. Portland’da yapmadan dönmemeniz gerekenler nelerdir değerlendirmeniz ve bunun üzerine seyahate başvurmanız işinizi kolay hale getirecektir. Şöyle ki:

 • Parklar: Doğal güzellikleri görmeden şehirden ayrılmanız hata olacaktır. Özellikle de en eski parkı olan Washington bunlar arasında başı çeker. Yine Lan Su Çin Bahçesini de ziyaret edilmeden şehirden ayrılmamanız gerekir. Önceliğiniz şehre özel doğal bahçeleri öğrenmek ve ulaşımı değerlendirmek olmalıdır.
 • İnci Bölgesi: Bölge Pearl District şeklinde anılır ve lüks mağazalarında her birini bulmanız sağlanır. Aynı zamanda bölgede sanat galeri de mevcut. Her bir önemli yapının tek bir bölgede toplanmasından kaynaklı işinizi kolay olacaktır.
 • Hayvanat Bahçesi: Mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında Oregon Hayvanat Bahçesi de yerini almıştır. 1888 yılından beri faaliyette olan bahçe yüzlerce hayvana ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca gerek çocukların gerekse yetişkinlerin ziyaret ettiği noktalar arasında yerini almıştır.

Portland Gezilecek Yerler; Portland Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Portland’daki tatiliniz için uyarılar olarak şehrin bira kültürüne sahip olduğunu göreceksiniz. Bundan kaynaklı gece hayatı son derece renkli ve eğlencelidir. Aynı zamanda pek çok mekana sahip olan şehirler arasında gösterilir. İsteyenler mekanlar yerine sokaklarda dahi bir şeyler içererek keyifli dakikalar geçirebilir. Bu denli alkol kültürüne sahip olan şehirde öne çıkan mekanlardan bazıları şöyle:

 • McMenamins: Bar ve kulüp arayışında olanların ilk tercihi bu yönde oluyor. Öyle ki gündüzleri bir şeyler içebileceğiniz geceleri ise eğlenebileceğiniz mekanlar arasındadır. Gerek bira gerekse kokteyl gibi çeşitli alkol menülerine yer verilmiş, istediğinizi seçmeniz esas alınmıştır.
 • Throw Snakes Tours: Pub tercihinde bulunmak isteyenler Throw Snakes Tours nasıl ele alabilir. Aynı zamanda bar ile kulüp hizmeti veren mekanlar arasında gösterilir. Şehirdeki çoğu mekanın gündüz ile gece boyunca ayrı faaliyetlere yer verdiği görülüyor. Gündüz açık olan barlar geceleri kulüp şeklinde hizmet veriyor.
 • Sapphire Hotel Bar: İsteyenler şehrin otel eğlencelerine de katılabilir. Örneğin Sapphore Hotel Bar bunlar arasında gösterilir ve canlı müzik hizmeti verilir. Müzik dinlemek ve bu süreçte alkol almak isteyenler rezervasyona başvurabilir. Otel eğlenceleri ve mekanlarına dair önceliğiniz rezervasyona başvurmak olmalıdır.
Benzer İçerik  Ücretsiz Virüs Programı | En iyi ücretsiz antivirüs hangisi?