OECD, Ülkelerin Ekonomik Durumunu Açıkladı -

OECD, Ülkelerin Ekonomik Durumunu Açıkladı

Anasayfa > Son Dakika > OECD, Ülkelerin Ekonomik Durumunu Açıkladı
11 Haziran 2020
1.070 okunma
OECD, Ülkelerin Ekonomik Durumunu Açıkladı

OECD ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü 2020 yılı için Türkiye’nin yüzde 4,8 daralacağını açıkladı. OECD Haziran ayı için ekonomik görünüm raporunu yayınladı, örgüt korona virüs salgınının yüzyılın en büyük barış zamanı ekonomik krizini tetiklediğini olası ikinci bir dalgada küresel ekonomiye büyük bir maliyet bineceği uyarısında bulundu.

Dünya Ekonomisi Yüzde 6 Daralacak

Dünya ekonomisinin şayet salgın kontrol altında olur ve ikinci dalga yaşanmazsa 2020 yılı için yüzde 6 daralacağını gelecek yıl ise daralmanın yüzde 5,2 genişleyeceği öngörüsünü paylaştı, ikinci bir dalganın yaşanması halinde ise dünya ekonomisinde ki daralmanın yüzde 7,6, gelecek yıl ise yüzde 2,8 büyüme öngörüsünü duyurdu. Pandemiden en fazla etkilenen ülkeler arasında ilk sırayı Amerika Birleşik Devletlerinin aldığına dikkat çeken OECD ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü ülkenin ekonomisi için bu yıl yüzde 7,3 daralma ve 2022-2023 yılı için yüzde 4,1 büyüme tahminlerini paylaştı.

En Büyük Daralma ABD’de Yaşanacak

Yaşanacak olası ikinci dalga senaryosunda ise Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılında yüzde 8,5 küçülecek, gelecek yıl için büyüme tahmini yüzde 1,9 olarak açıklandı. En sert daralmanın yaşanacağı ülkeler ise Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere olacak, rapora göre Avro bölgesi 2020 yılında yüzde 9,1 küçülecek 2022-2023 yılında ise yüzde 6,5 büyüyecek. İkinci pandemi dalgasının yaşanması halinde daralma bu yıl için yüzde 11,5 olurken büyüme de yüzde 3,5 gerileyecek, Avro bölgesinde en fazla küçülme İngiltere’de yaşanacak.


Türkiye Yüzde 4,8 Daralacak

Ülke ekonomisinde ki daralma yüzde 11,5 olurken gelecek yıl ikinci salgın dalgası olması durumunda bu rakamın yüzde 14 olması beklentisi içinde olan OECD ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü Türk ekonomisinin de bu yıl yüzde 4,8 daralacağını açıkladı. Raporda ikinci dalganın yaşanması halinde Türk ekonomisinde ki daralma yüzde 8,1 rakamlarına çıkma ihtimalinin altı çizildi. Aşı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmediği sürece ülkelerin ip üzerinde yürüyeceğini dile getiren OECD Baş ekonomisti Laurence Boone hükümetlere düşük ücretlileri ve yatırımları destekleme çağrısı yaptı.

Benzer İçerik  Bankalarda Normalleşme Başlıyor

İlginizi Çekilebilir;

Dünya Ekonomisinin Çıkış Yolları Aranıyor

Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan

Ekonomik Toparlanma Kovid 19’a Bağlı

Üretimde Sert Daralma Yaşanıyor

Otomotiv Sektöründe Daralma %77