Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

KOBİGEL 2020 Destekleri Nelerdir?, Tarım Destekleri

05.11.2018
1.254
KOBİGEL 2020 Destekleri Nelerdir?, Tarım Destekleri

KOSGEB KOBİGEL 2020 yılı içerisinde belirli tarih aralıkları temel alınarak açıklanmış durumdadır. Şöyle ki başvurulara yönelik bu tarihlerin göz önünde bulundurulması istenmekte. 2018 yılı için son tarih 22 Haziran olarak ifade edilmiştir. Yani destek programlarından faydalanmak isteyenler ilk önce tarihleri dikkate alarak başvurulara geçmekte. Kobigel nedir sorularına karşılık olarak ise belirli sektörlere yönelik destek programları gösterilmekte. Her ilde farklı sektörlere yönelik destek ödemeleri yapılmakta. Listeler sayesinde hangi şehirler üzerinden ne şekilde hibe kredilerine yer verildiği de açıklanmış durumdadır. İlk olarak amacından söz etmek gerekirse;

  • İmalat sanayi sektörünün daha hızlı bir şekilde gelişim göstermesi adına hibe sunuluyor.
  • KOBİ rekabet gücünün sektörde artış göstermesi de hedef alınmıştır

KOBİGEL 2019 Başvuru Şartları Nelerdir?

Kobigel 2019 nedir merak edenler listelere göz atarak bilgi sahibi oluyor. Yani hangi ile yönelik ne şekilde destek ödemelerine yer verildiğine göz atılabilir. Bununla beraber son başvuru tarihlerine göre harekete geçmeniz mümkün olacaktır. Ancak başvurulara yönelik belirli şartların mevcut olduğunu göreceksiniz. Örneğin listelerde yer alan KOBİ’ler arasında olmanız önemlidir. Bunun yanı sıra veri tabana kayıtlı olanların KOSGEB fırsatlarından faydalanmaları esas alınıyor.

Defter tutulması da yine başvuru şartları arasında yer almakta. Ancak bu desteklerin bilanço usulü temel alınarak tutulması gerekmekte. Beraberinde KOBİ’lerin sektörde ki gelir durumu da incelemeye alınır. Örneğin 300 bin ya da 400 bin şeklinde limitler belirlenir. Bu limitlerin üzerinde hasılat elde edenlerin destek programlarına katılmaları mümkün değildir. Bir de yıllık ortalama çalışan sayısı da incelemeye alınıyor. En az 3 çalışana sahip olanlar fırsatları değerlendirmeye alabilir.


KOBİGEL 2019 Proje Konuları Hangileri?

Belirli konular sunularak KOSGEB destek programlarına katılım gerçekleşebilir. Örneğin yazılım şirketlerine yönelik belli başlı konular ifade edilmekte. Bunlar arasında üretime yönelik maliyet düşürme gibi çeşitli konular mevcut durumda. Verimliliğin artış göstermesi temel alınarakta hibe başvurularına geçilebilir. Makine edinmek isteyenler de yine başvurulara yer verebilir. Devamında ise;

  • Katma değer artışı için de başvurulara yer vermeniz mümkün.
  • Altyapı iyileştirme çalışmalarına yönelik destek programları mevcuttur.
  • Pazarlamanın daha etkin hale gelmesi de esas alınabilir.
  • İhracatın artış göstermesine yönelik yine projelerinizi sunabilirsiniz.
Benzer İçerik  KOSGEB Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?, KOSGEB başvuru şartları nelerdir?

KOBİGEL 2019 Destek Oranları Nasıl?

Kobigel 2019 Kosgeb ilanları sayesinde detaylı olarak bilgi sahibi olmanız sağlanmakta. Örneğin yukarıda belirttiğimiz projeler, şartlar ve limitler temel alınarak destek başvurularına geçmeniz kolay olacaktır. Bunların beraberinde destek tutarlarının ve oranın da sunulması esas alınmıştır. İllere yönelik başta destek oranı %60 olarak belirlenmiş durumdadır. Toplamda ise KOBİ’ler için 1.000.000 TL olarak destek tutarı ifade edilmekte.

Hibe ve kredilere yönelik geri ödemeli ile geri ödemesiz olacak şekilde de tutarlar gösteriliyor. Örneğin hibe adı altında geri ödemesiz olan tutarın 300.000 TL’ye kadar olduğunu göreceksiniz. Akabinde geri ödemeli olan krediler için de 700.000 TL değerinin sunulması söz konusudur. Krediler için teminat taleplerine de yer verilmekte. Yani teminat karşılığında kredilerden faydalanmanız mümkün olmakta. Geri ödemeli olan destek kredilerine yönelik tüm detaylara göz atarak başvuruda bulunmanız gerekmekte.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.