IPARD Hibe Desteği Nedir?, Tarım, Kırsal Kalkınma "IPARD Hibe Destekleri" Nedir? -

IPARD Hibe Desteği Nedir?, Tarım, Kırsal Kalkınma “IPARD Hibe Destekleri” Nedir?

Anasayfa > Devlet Desteği > IPARD Hibe Desteği Nedir?, Tarım, Kırsal Kalkınma “IPARD Hibe Destekleri” Nedir?
05 Kasım 2018
986 okunma
IPARD Hibe Desteği Nedir?, Tarım, Kırsal Kalkınma “IPARD Hibe Destekleri” Nedir?

Hibe desteği IPARD tarafından tanınan önemli bir ayrıcalıktır. Ipard Avrupa Birliğine aday olan ve aday olmak için sırada bekleyen ülkelere destek vermek amacıyla oluşturulurmuş bir kırsal yardım projesidir. Peki, IPARD açılımı nedir? Avrupa birliğinin desteklediği bir proje olan IPARD’ın açılımı “Instrument For Pre- Accession Assistance” anlamına gelir. Hayvancılığın her alanında girişimci olan ve olmak için hazırlanan insanlara hibe olanağı sağlayan IPARD özellikle kadın ve genç olan girişimcilerine ayrı olarak bir değer vermektedir.

IPARD Başvuru Şartları

IPARD’ın Avrupa birliğinin desteklemesiyle başlatmış olduğu kırsal yardım projesi AB aday ülkeler ve aday olabilmek için sıra bekleyen ülkelerin yararlanabileceği bir avantajdır. IPAD’ın sağladığı bu fırsattan yararlanmak isteyen kişilerin ise uyması gereken bazı başvuru şartları vardır. İşte IPARD 2018 başvuru şartları;

  • Başvuran kişinin yaşı en fazla 65 olabilir. 66. Yaşından gün almış kişiler başvuru yapamaz.
  • Tarım ya da onunla ilgili bir alanda en az 3 sene çalıştığını gösteren bir sosyal güvenlik hizmet belgesi
  • Başvuran kişinin başvurduğu alanda gösterebileceği teknik lise, tarım meslek ya da bu alanlar üzerinde ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomasının bulunması gerekir.
  • Ya da başvuru için gelen vatandaşın hayvan kayıt sistemi içerisinde en az 3 senedir var olduğunu gösteren belge ile başvuru yapılmalıdır. Eksik belge ile yapılan başvuru işlemleri kabul edilmez.

IPARD Kapsamındaki İller

Avrupa birliği tarafından destekli olan kırsalı destekleme projesi olarak tanıtılan IPARD’ın kapsamında her ilimiz bulunmamaktadır. Türkiye’de 81 il içerisinden yalnızca 42 tane ilimiz IPARD desteğinden yararlanabilecek iller arasındadır. Bu illerimiz sırasıyla şu şekildedir; Amasya, Van, Manisa Isparta, Çanakkale, Yozgat, Hatay, Balıkesir, Kütahya, Trabzon, Giresun, Burdur, Uşak, Ardahan, Konya, Erzincan, Şanlıurfa, aydın, Ağrı, Bursa, Muş, Ordu, Nevşehir, Tokat, Bursa, Çorum, Elazığ, Amasya, Denizli, Manisa… Şeklinde devam etmektedir. IPARD projesi yapmak için bu şehirlerden bir tanesinde yaşamak ya projenizi bu şehirlerden bir tanesi içerisinde düzenlemeniz gereklidir. IPARD kapsamındaki 42 il dışında yer alan projeleriniz kabul edilmez. Bu yüzden 42 il içerisinden bir tanesinde projelerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Benzer İçerik  İŞKUR Engelli Memur Alımı 2022-2023, Engelli Personel Alımı haberleri

TKDK Destekleri Nelerdir?

Öncelikle TKDK desteğinden yararlanmak için IPARD kapsamında olan 42 ilen bir tanesinde yaşıyor ya da işini orada kurmayı planlıyor olmanız lazım.  Süt üretimi, Et üretimi ve yumurta üretimi alanlarında destek paketlerinden yararlanabilirsiniz. Bu paketler birbirinden ayrıdır ve içerikleri da oldukça farklıdır.

İlginizi Çekebilir;

IPARD Projesi 2020, IPARD Programı Yönetim Otoritesi

Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hibe Kredi 2022 (Şartları, Nasıl Alınır?)

Fibabanka Hayat Sigortası, Avantajlı Hayat Sigortası Paketleri I Fibabanka

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2020, Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi 2020 Hibe Şartları