Google Adsense Nedir? Nasıl Kazandırır? -

Google Adsense Nedir? Nasıl Kazandırır?

Google AdSense ne kadar para veriyor?, Google AdSense 1000 gösterime ne kadar veriyor?, AdSense nedir ücretli mi?, Google AdSense neye göre para veriyor? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Son Dakika > Google Adsense Nedir? Nasıl Kazandırır?
22 Mart 2022
572 okunma
Google Adsense Nedir? Nasıl Kazandırır?

Google Adsense Nedir Nasıl Kazandırır; Ekstra para kazanmak için, blog yazmaya başlamadınız ama, takipçilerinizin sayısını artmaya başladı. Neden bu projenizden para kazanmıyorsunuz? Google Adsense; bloğunuzdan para kazanmanıza olanak tanıyacak tek reklam hizmeti değildir ancak daha önceden adını duymuş olabilirsiniz.

Google Adsense Nedir? Kimler Google Reklamı Alabilir?

Google Adsense, en etkili reklam modelidir. İlgi alanlarını belirleyerek, reklamları bu ilgi alanlarına göre uyarlıyor ve ardından, programa dahil olan siteler için, gelir elde ederek, kullanıcıları hedefliyor.

Google Adsense hesabı alabilmek için;

 • İşletme sahibi olmanız, blog ya da web sitesi sahibi olmanız gerekiyor.
 • En az 10 sayfa uzunluğunda içeriğe sahip bir web sitenizin olmalıdır.
 • Google Adsense gereksinimleri, ikamet edilen ülkeye göre değişkenlik gösterebiliyor.
 • Web yöneticisi olarak e-posta adresi, web sitesi URL’si ve ülke/bölge bilgileri verilmelidir.

Bunun yanında Google Adsense reklamları için web sitesi ya da bloğu olan herkes, Google ile iletişime geçerek, para kazanmak için bir sayfa oluşturabiliyor. Belirli sayıda görüntüleme şartı olmasa da sık sık güncellenmesi gerekiyor.

Google Adsense Nedir Nasıl Kazandırır

Google Reklamlarıyla İnternetten Para Kazanma

İnternette para kazanmak isteyen birçok insan bulunuyor ama çoğu nasıl olduğunu bilmiyor. Pek çok kişi, bunun karmaşık olduğunu ve çok zaman aldığını düşündüğü için, Google Ads’e karşı ihtiyatlı davranabilir.

Google Adsense, herhangi bir web sitesi sahibi için, gelir akışı sağlamak için uygun bir yol olarak, bugün herkes tarafından kullanılıyor. Hedeflenen anahtar kelime seçimi yoluyla, web yayıncılarına, hedef kitlelerine en uygun reklamlar sunuluyor.

Kullanıcıların blog ya da web sitelerine yerleştirecekleri Google Adsense reklamları, çevrimiçi para kazanma için harika bir yoldur. Reklamlar bazı kullanıcılar için can sıkıcı olsa da reklam veren kullanıcıya, bir reklamın tıklanma sayısı yerine tıklamalara ve gösterimlere göre ödeme yapıyor.

Ortalama olarak Google Adsense kullanıcıları; içeriklerinde sahip oldukları bağlantı sayısına bağlı olarak daha fazla kâr elde edebiliyor.

Adsense Doğru Şekilde Nasıl Kullanır?

Google Adsense; sitenin içeriğini analiz edebilen ve kullanıcının ilgi alanları olarak algıladığı şeylere göre uyarlanabilen içeriğe dayalı reklamlara da izin veriyor. Her bir reklamın ne kadar etkili olduğunu, insanların onu ne sıklıkta tıkladığına ve bunun sitenize yönlendirdiğini ve gelir sağladığını ölçüyor.

Benzer İçerik  İnternet Alışverişi İçin Bakanlıktan Uyarı Geldi

Bir numaralı gelir kaynağı olan Google Adsense; reklam verenlerin hedef demografilerine ulaşmalarına ve yayıncılar için elde etmelerine yardım için oluşturulmuştur.

Ancak çoğu insan, Adsense’yi yanlış kullanıyor ve bunu yaptıklarında sitelerine zarar vermekten ve onları hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir şey yapmıyor. Adsense’yi doğru kullanmak için birkaç ipucu bulunuyor.

 • Google’ın yönergelerine uygun sayfalar oluşturarak, Adsense belgelerindeki yönergeleri izlemekle işe başlayabilirsiniz.
 • Bir para kazanma stratejisi oluşturarak, içeriklerinize odaklanabilirsiniz.
 • Sosyal medyanın varlığı, ücretsiz trafik için mükemmel bir fırsattır ve ne zaman gönderi yayınlarsanız takipçileriniz fazlayla takip edilirsiniz. Bu size kendi reklamınızı yapma fırsatı doğurur.
 • Reklamları görünür yerlere yerleştirmek önemlidir. Reklamcılar reklamlarının, siz de içeriklerinizin görünmesini istiyorsunuz. Her ikisini de çözmek zor olsa da açık şekilde yerleştirilecek bir ya da iki reklam, sayfanız için yeterli olacaktır.

Reklam yerleştirmek zorlayıcı bir iştir ve zaman içinde deneyim kazanılır. Bunun yanında Google’ın kuralları asla çiğnenmemelidir.

Google Adsense ile Web Sitenizden Nasıl Daha Fazla Kazanç Sağlarsınız?

Google, birçok insanın pasif gelir elde etme biçiminde devrim yarattı. Google Adsense ile yayıncılar; her tıklamada gelir elde etmek için Google’ın web sitelerine reklam yerleştirmesine verebilir.

Google Adsense; ilk olarak 2000 yılında şirketlerin, internette reklam vermelerinin bir yolu olarak tanıtıldı ve Google’ın teknolojisi üzerine inşa edildi. Şirketlerin para kazanmasının birçok yolu olarak tanıtılan Google Adsense; blogcular, web yöneticileri ya da diğer yayıncılar tarafından, web sitelerinden gelir elde etmek için de kullanılıyor.


Sistem; birinin web sitesine reklam işlevi gören küçük metin ya da grafik blokları ekleyerek çalışıyor. Bu reklamlar, genellikle yayıncının okuyucularının ilgi alanlarına yöneliktir.

Benzer İçerik  Türk-İş Açlık Sınırını Belirledi

Google Adsense’ye Nasıl Reklam Verilir?

Google Adsense, web sitesi sahiplerinin sitelerinde, metin, resim ya da video reklamları göstermelerine olanak tanıyan, bir çevrimiçi reklamcılık hizmeti olarak, günümüzde birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Bu şekilde web sitesi sahibine reklam tıkladığında ödeme yapılır ya da görüntülendiğinde ücretlendirilir. Daha ne bekliyorsunuz? Google Adsense’e katılarak, bugün para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Google Adsense’de reklam vermenin birçok yolu bulunuyor.

 • Reklam verenler, anahtar kelimelere göre kriterler seçebilir ya da Google ile iş ortaklığı yapmış, belirli web sitelerinde reklam gösterebilir.
 • Çeşitli sitelerin en üstünde yayınlanan banner reklamlar da vardır ve reklam verenler, Gmail üzerinden bile reklam yayınlayabilir.
 • Google Adsense’de reklam vermek için, bir web sitesine ihtiyacınız oluyor. Alan adının kullanılabilir olduğundan ve en az 6 aydır kurulmuş olması gerekiyor.
 • Sitede minimum sayıda reklam bulunmalıdır.
 • Sitenizin hızlı yüklenmesi ve ziyaretçiler tarafından kullanımı kolay, anlaşılabilir bir navigasyon sistemine sahip olması da önemlidir.

Google Adsense’de reklam vermenin olasılıklar aralığı neredeyse sonsuzdur. Yayıncılar bir Google hesabı oluşturarak, reklam alanı olan bir web sitesi ya da blog oluşturuyor. Ardından reklamların sitelerinde görünmesi için, Google tarafından sağlanan pin kodu kopyalayıp yapıştırmaları yeterli oluyor.

Aslında Google Adsense reklamı vermek bu kadar kolay ama bir o kadar da zordur. Çünkü Google’ın kendine göre kriterleri vardır ve bu kriterlere uymayan hesaplar ise anında reddedilebiliyor.

Google Adsense Nedir Nasıl Kazandırır

Google Adsense Web Siteniz İçin Uygun mu?

Google Adsense; web sitesi sahiplerinin, web sitelerinden para kazanmalarını sağlayan bir reklam hizmetidir. Kaydolmak ücretsizdir ve reklamlar basittir. Bunun anlamı ise herhangi bir site sahibinin uygulamasını kolaylaştırıyor olmasıdır.

Ancak Google Adsense, web siteniz için doğru türde bir reklam ağı mı? Cevap evet ise, şu anki durumunda olması şart değil. Google Adsense’nin artıları ve eksileri vardır. Kullanmaya karar vermeden önce, web siteniz için hangi faydaların, dezavantajlarından daha ağır bastığını dikkatlice düşünmek önemlidir.

Benzer İçerik  Turizmde Sertifikasyon Sistemi Geliyor

Bunun yanında Google Adsense, her web sitesi için doğru seçim değildir. Küfür ifadeleri bulunan içerikler, yasa dışı madde kullanımıyla ilgili özendirici içeriklerin bulunması, alkollü ürünlere özendirici içerikler, okul öğrencileri için ödev ya da tez satışı gibi içerikler bulunan siteler, Google Adsense için uygun değildir ve yasaklanmıştır.

Adsense Reklam Türleri Nelerdir?

Google dünyanın en yenilikçi teknoloji şirketlerinden biridir ve birçok kişi Google Adsense reklamları aracılığıyla para kazanıyor. Bunun yanında Google Adsense, farklı reklam türleri ile hizmet veriyor.

 • Metin reklamları: Bir başlık ve kısa açıklama ile yapılan basit metin reklamlarıdır. Google SERP üzerinde gösterilebilen reklamlardır.
 • Görüntülü reklamlar: Grafik tabanlı reklamlardır ve web sayfalarında görüntülenir. Yatay reklam, dikey reklam ve küçük ve orta boy kare olmak üzere 3 çeşittir.
 • Zengin medya reklamları: Video ve HTML’de etkileşimli reklamlardır. Görüntü biçimindedir. Dinamik resim reklamları, video reklamları, orta boy dikdörtgen, büyük dikdörtgen ve HTML reklamları olarak çeşitleri bulunuyor.
 • Bağlantı birim reklamları: Bu reklamlar, içeriklere bağlıdır. Reklam verene değil, konuyla alakalı diğer Google reklamlarının bulunduğu sayfalara yönlendirir.
 • Duyarlı reklamlar: Belirli konularda hazırlanan reklamlardır. Cihazların teknik özellikleri gibi reklamlar, bu reklam türüne girer.

Site içeriğinize bağlı olarak, bu reklam türlerinden tercih ederek reklam yayınlayabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Google Adsense Gelirleri Nasıl Hesaba Geçer?

Google Adsense gelirleri için, bir Google Adsense hesabınızın olması gerekiyor. Ücretsiz olarak açacağınız bu hesap sonrasında, sitenizin doğrulanması ve program katılımı için onay ve web sitenize bir kod parçası ekleme işlemi gerçekleştiriliyor.

Onay ve kod ekleme işlemi sonrasında gelir elde etmek için, ayda en az 5bin gösterime ihtiyacınız bulunuyor. Bu gösterim sayısını kazandığınız andan itibaren, kazancınız hesaplanarak, açtığınız Google Hesabına aktarılıyor.