Girişimcilik Destek Programı Nedir?, Girişimcilik Destek Programı - KOSGEB -

Girişimcilik Destek Programı Nedir?, Girişimcilik Destek Programı – KOSGEB

Anasayfa > KOSGEB > Girişimcilik Destek Programı Nedir?, Girişimcilik Destek Programı – KOSGEB
05 Kasım 2018
958 okunma
Girişimcilik Destek Programı Nedir?, Girişimcilik Destek Programı – KOSGEB

Girişimcilik destek programı sayesinde pek çok kişi kendi işinin sahibi oluyor. Devlet tarafından iş kurmak isteyenlere sağlanan destek oldukça büyük. Hem devlet teşviki sayesinde işletmenizi kurabilir hem de büyütebilirsiniz. İlk olarak bu teşviki almak için neler yapılması gerektiğini bilmeli, belgelerinizi hazırlamalı, devlete yararlı olacak bir iş kolu seçmelisiniz.

Girişimcilik Programından Nasıl Yararlanılır?

Pek çok kişi Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi nedir nasıl ve nereden alınır sorularını soruyor. Bunun için başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular İŞKUR ya da KOSGEB üzerinden yapılıyor. Aynı zamanda belediyelerden ya da işbirlikçi olan üniversiteler üzerinden de başvuru sağlayabiliyorsunuz. En az 20 kişi en çok 30 kişi başvuru sağlayabilir. Program bu şekilde açılır. Eğer ki kendi bulunduğunuz il ya da ilçede çok yüksek talepten ötürü programdan yararlanamıyorsanız çevre il ve ilçelerden de yardım alabilirsiniz. Eğitimler sadece 4 gün 32 saatlik derslerden oluşmaktadır.

  • Pazarlama tekniklerinin öğretilmesi,
  • İş fikirlerinin geliştirilmesi,
  • Plan ve projenin doğru hazırlanması,
  • İş yeri yönetimi konularında ders alınması gerekiyor.

Destek Programı ve Detayları

Kişiler kosgeb girişimcilik kursları sayesinde hem bir iş nasıl yönetilir öğreniyor hem de iş geliştirme fikirleri ediniyor. İşini yeni kuracak olan kişilere 50 bin TL değerinde hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi sunuluyor. Bu kredi ve hibeyi almak için bölgelerde farklı uygulamalar sağlanıyor. Öncelikle 50 bin TL değerinde faizsiz kredi alınacaksa ve 1.2 bölgesinde yer alınıyorsa parayı alabilmek için %20 oranında harcama yapılması gerekiyor. Yani 60 bin TL harcama yapılmalıdır. 3.4.5.6 bölgelerindeki kişilerin ise %10 oranında harcama yapması lazım. Yani bölgeler arasında yapılması gereken harcamalar birbirinden farklıdır. Eğer ki geri ödemeli verilen krediden yararlanacaksanız bölge farklılıkları söz konusu olmayacaktır.

Benzer İçerik  Faizsiz KOSGEB Kredisi, KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi başvuru ekranı

Destek Programlarından Kimler Yararlanabiliyor?

Kendi işini kurmak isteyen kişilerin KOSGEB üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Ancak doğru projeyi hazırlama ve bu projeleri doğru şekilde sunma işlemleri için eğitim almak zorunludur. Bu eğitimler sonrasında sorun yaşanmadan kredi çekimi yapılabiliyor ve iş kurulabiliyor. Kişiler destek kosgeb kredisinden yararlanmak istese de bazı kurallara uyum sağlamak durumundadır. Aşağıda bu krediyi çekebilmek için detaylı kurallar yayınlanmıştır.

  • En az 18 yaşında olma şartı vardır. Üst yaş sınırı sunulmamaktadır.
  • Kişilerin T.C. vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
  • Girişimcilik kursunu almış olma gerekliliği bulunmaktadır.
  • FETÖ, PKK gibi terör örgütleri ile hiçbir bağlantının olmaması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;


KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2021 | KOSGEB Destek Kredisi Veren Bankalar

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Başvurusu 2021 | KOSGEB Girişimcilik Başvuru Formu

Hibe Kredi 2022 (Şartları, Nasıl Alınır?)

KOSGEB Başvuru Şartları 2021 | KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

Kadınlara Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?, Kadınlara Devlet Destekli Geri Ödemesiz Teşvik Kredisi