Cumhurbaşkanlığı Kararları Yayınlandı - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Cumhurbaşkanlığı Kararları Yayınlandı

Anasayfa > Son Dakika > Cumhurbaşkanlığı Kararları Yayınlandı
13 Mayıs 2020
583 okunma
Cumhurbaşkanlığı Kararları Yayınlandı

Son Cumhurbaşkanlığı kararları resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı arttırılırken bazı bölgeler de kesin korunacak alan olarak tescillendi, bazı bölgeler içinde acele kamulaştırma kararı çıkarıldı.

Sigarada Vergi Oranları Yükseldi

0,3899 lira olan sigaradan alınan asgari maktu vergisi yüzde 17,2 arttırılarak 0,4569 liraya yükseldi. Bununla birlikte bir paket sigaradan alınan vergi 9,13 liraya çıktı artış öncesinde ki rakam 7,79 lira idi. Maktu vergi oranı 0,4539 lira olarak korunan sigaranın Cumhurbaşkanlığı kararı ile vergi oranı yüzde 67 olarak kaldı.

Bazı Bölgeler Doğal Sit Alanı Oldu

Sivas, Kayseri, Van ve Giresun illerinde bazı bölgeler Cumhurbaşkanlığı kararlarına göre kesin korunacak hassas alan olarak tescillendi. Sivas’ın Hafik ilçesinde yer alan Hafik Gölü potansiyel doğal sit alanı olarak tescil edilirken Giresun’un Yağlıdere ilçesinde bulunan Gölyanı Yaylası da Doğal sit alan olarak tescillendi. Van’ın Gevaş ve Edremit ilçesinde ki Dönemeç Sazlıkları potansiyel doğal sit alanı olurken Kayseri’nin Develi, Yeşilhisar ve Yahyalı ilçelerinde yer alan Sultan Sazlığı doğal sit alanı olarak tescil edilmiş oldu.

Bazı Bölgeler Kesin Korunacak Alan İlan Edildi

Son Cumhurbaşkanlığı kararları ile Samsun’a bağlı Canik ilçesinde bazı alanlar kentsel dönüşüm ve proje alanı, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde ki bazı bölgeler ise yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edildi. Bunların dışında Amasya ve Çorum illeri Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının kapsadığı iller arasına alındı.


Acil Kamulaştırma Kararı Verilen Bölgeler

Balıkesir’de inşa edilecek olan Tatlıpınar Rüzgâr Enerji Santrali için Balıkesir’e bağlı Karesi ve Balya ilçelerinde bulunan bir takım taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak. Ayrıca Kastamonu iline bağlı Cide ilçesinde Başak Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali için Kapısuyu köyü sınırlarında ki bazı alanlar içinde Bakanlık tarafından acil kamulaştırma kararı alındı. Cumhurbaşkanlığının resmi gazetede yayınlanan kararlarına göre 24 Ocak 2020 tarihinde İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinde ki taşınmazların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acil kamulaştırmasına dair karar yürürlükten kaldırıldı.

Benzer İçerik  Kenevir Üretimi İki Kat Arttı

İlginizi Çekilebilir;

İlave Gümrük Vergisi Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı

Bankalara Kredi Kolaylığı Getirildi

Antalya Aksu Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Kısa Çalışma Ödeneği Kısa Sürede Tamamlanacak

Banka Mevduatlarında Artış