ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?, ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ? Talep Edilen Belgeler Nelerdir - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?, ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ? Talep Edilen Belgeler Nelerdir

Anasayfa > Devlet Desteği > ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?, ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ? Talep Edilen Belgeler Nelerdir
08 Ekim 2018
1.254 okunma
ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?, ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ? Talep Edilen Belgeler Nelerdir

ÇKS belgesi almak için yapılması gerekenler ve belgenin kullanım şartları, 2018 yılının ardından tüm çiftçilere zorunlu hale getirilmiştir. Yeni yılın Ocak ayından itibaren çiftçilerin mağdur olmaması ve çalışmalarını sürdürebilmesi için ÇKS belgesini e- devlet üzerinden çıkarmaları gereklidir.

Belgenin çıkarılmasıyla ilgili kesin şart bulunduğu için mutlaka şartlara uygun işlemlerle ÇKS belgesi, talep doğrultusunda Tarım Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir. Şahsi bilgilerin yer aldığı elektronik devlet kapısı üzerinden temin edebileceğiniz belge sayesinde, çiftçi olarak tanımlandığınız tüm durumlardaki çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. ÇKS sorgulama 2022-2023 yılında olduğu gibi, 2022-2023  yılında da E- devlet sitesi üzerinden yapılıyor.

ÇKS Belgesi Nedir?

Çiftçiler için belirlenen özel kayıt belgesinin temin edilmesiyle birlikte, emeklilik ve sigorta ödemesiyle ilgili olanaklardan yararlanılması sağlanacaktır. ÇKS belgesi nedir? ÇKS belgesinin alınabilmesi için sadece bilgisayardan değil, mobil cihazlardan da e- devlet sitesine giriş yapılması gereklidir. Kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte elektronik devlet kapısında sigortalı olma, emeklilik primlerini ödeme, banka kredisi çekme olanaklarından yararlanmanız sağlanır.

Sadece tarımla ilgilenenler için değil, hayvanlarla ilgili çiftlik yatırımı bulunan girişimcilerin de belgesinin bulunması gereklidir. Belgeye sahip olmayanların hem sigortası olmayacak hem de çalışmalarının yasal sürece uygun olarak tanımlanmadığı görülecektir. Devletin gençlere özel olan projeleri için de kampanyaların değerlendirilmesi, ÇKS belgesi alındığı taktirde mümkün oluyor. Belge Çiftçilik ve hayvancılık için yapılacak olan her türlü işlemde girişimcinin kayıtlı olduğunu teyit edecektir.


ÇKS Belgesi Ne İşe Yarar?

Tarımsal ürünlerin nakliyesiyle ilgili ihtiyaç duyulan müstahsil yol belgesinin alınması için ÇKS bulunmalıdır. ÇKS belgesi nasıl alınır 2022-2023 yılı için e- devlet ve tarım müdürlükleriyle yapılan bir alım süreci belirlenmiştir. Bağ Kur üzerinden emekli olabilmeniz için mutlaka ÇKS belgeniz olmalıdır. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından çiftçilere özel olarak düşük faizlerle verilen kredilerden yararlanmak için alınır.

Benzer İçerik  Müjde! Devlet Aylık 914 TL Maaş Veriyor!

Çiftçi Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçilerin ve hayvancılıkla ilgilenenlerin ÇKS belgesini alabilmesi için e- devlet sitesine girmeleri gereklidir. Çiftçi Kayıt Belgesi alınması için özellikle kullanıcı adı ve şifrenin alınmış olması gereklidir. Belgenin fotokopi makinesiyle çıkarılması ve ÇKS belgesiyle ilgili tüm sayfaların eksiksiz bir şekilde alınmış olması isteniyor. Alınan tüm evraklar daha sonra ise Arazi Keşif Raporu EK-2 doldurulduktan sonra, Tarım Müdürlüklerine yapılacak başvurularda kullanılır. ÇKS 2022-2023 belgesi için gerekli olan belgeler şu şekilde belirlenmiştir;

  • Arazinin size ait olarak kullanılan bölgeleri bulunuyorsa, kimlik belgenizin fotokopisi
  • Taahhütname
  • Ekili alanlar üzerinden muhtarlık tarafından onaylı olan C Formu talep edilir.
  • Tarım yapılacak olan arazinin kiralanmış olması durumunda, arazi için kira kontratı istenir.
  • Başvuru sahibinin vergi numarası bulunuyorsa, vergi numarasının bulunduğu belge talep edilir.

Döner sermaye yardım belgesi de alındığı taktirde, Tarım Müdürlükleri aracılığıyla sizin adınıza kayıtlı ÇKS evrağına sahip olmanız sağlanır.