1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? | Havale 1 Ocak'ta Yapılır Mı? -

1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? | Havale 1 Ocak’ta Yapılır Mı?

1 Ocak’ta EFT olur mu? bankalar açık mı, havale 1 Ocak’ta yapılır mı, ATM üzerinden EFT nasıl yapılır, mobil bankacılık ile EFT işlemi nasıl yapılmaktadır, yılbaşında bankalar açık olur mu, 1 Ocak’ta EFT yapılır mı, yılbaşı günü bankalardan havale ya da EFT yapılır mı konusunda tüm bilgiler yazımızda!

Anasayfa > Banka Haberleri > 1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? | Havale 1 Ocak’ta Yapılır Mı?
17 Kasım 2020
683 okunma
1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? | Havale 1 Ocak’ta Yapılır Mı?

Yılbaşı günü resmi bir tatil olarak birçok kurumda iş yapılmaz. Bu gruba bankalarda dâhildir. EFT gibi işlemlerin resmi tatil olduğu güne denk getirilmemesi önemlidir. 1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? Sorusuna dair her yıl farklı güncellemeler gelir. Ancak genel olarak resmi tatil yapılır.

EFT Nedir?

EFT açılım olarak elektronik fon transferidir. EFT olarak kısaltılmış şekli ile kullanılır. EFT, 1992 yanında bankaların sistemine girmiş bir kullanımdır. EFT için  kısa bir tanımlama yapılması gerekirse birbirinden farklı iki banka arasında para transferi işlemi yapılırken kullanılan sistemdir. Yani bir banka ile farklı bir bankaya para transferi yapmak istenilen zamanda yaptığımız işleme EFT diyoruz. Gün içerisinde belirli saatler arasında yapılabilen bir işlemdir. Belirli saatten sonrasında EFT yapıldığı zaman, diğer günün EFT saatinde aktarılmaktadır. Yani bir bankanın sabah 8.30 ve akşama doğru 17.30 arasında bir çalışma süresi bulunur.

EFT yapmak istediğiniz zamanda bu süre içerisinde yapmanız gerekir. Bu süre dışında bir EFT yapıldığı zaman diğer günün işlem saatine aktarır. Acil bir para transferi yapmanız gerektiğinde ya da anlık olarak bir EFT yapılacağı zaman bu saat içerisinde yapılması daha doğru olur. Bunu unutmamak önemlidir. Fakat acil değil diğer gün de gidebilir diyorsanız yine EFT işleminizi yapıp diğer günün işlem saatinde gönderilir. Şunu unutmamak önemli EFT diğer para transferlerinden farklıdır. Yani aynı banka içerisinde bir para transferi yapılan işlem değildir. EFT birbirinden farklı bankalar arası para gönderme işlemidir. EFT bireysel veya kuruluş olarak bulunan bankaların müşterilerine sunduğu bir ayrıcalıktır. 1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? Telefon veya internet bankacılığı kullanılarak EFT yapılabilir. Aynı zamanda farklı ödeme şekillerini de EFT ile yapabilirsiniz.

ATM Üzerinden EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi birçok şekilde yapılır. ATM üzerinden yapmak istiyorsanız bunu şu şekilde yapabilirsiniz.

 • İlk olarak ATM’den bir giriş yapılır. Şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra ATM ekranı üzerinde görülen yapılacak işlemi EFT olarak seçelim.
 • Sonrasından kime EFT işlemi yapılacaksa yani hangi hesaba para transferi gönderilecekse bunun IBAN numarasını sisteme yazalım.
 • IBAN numarası bilmeyenler için de T.C. kimlik numarası veya kendi hesap kartımızla giriş yaparak o şekilde de bir EFT yapılabilir. Fakat bu süreç çok fazla bilgi gerektirdiği için yorucu olabilir.
 • Bu yüzden IBAN numarasını yazıp ardından ne kadar para transferi göndereceksek o fiyat girilir. Burada önemli olan sisteme girdiğimiz IBAN numarasının doğru olmasıdır.
 • Sisteme girilen IBAN numarası yanlış olursa sistem hata verir ve bu da ilk defa EFT işlemi yapacak olan birisi için sıkıntılı olabilir. Bu yüzden IBAN numarasını işlemi onaylamadan önce kontrol etmek önemlidir.
 • IBAN numarasının kontrolünü yapıp emin olduktan sonra ne kadar para transferi yapacağımızı girip sistemi onaylarız.
Benzer İçerik  50 Bin TL Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar, Kefilsiz 50 Bin TL Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Bu süreç EFT olduğu için yani bir bankadan farklı bir bankaya para transferi gerçekleştirildiği için biraz uzun olur. Bu yüzden beklerken herhangi bir olmadığına dair ya da neden hala para gönderilmedi gibi bir şüpheye düşmemekte önemlidir. Para transfer işlemi yapıldıktan sonra bankanız tarafından size SMS olarak bildirim gelir ya da siz kendiniz emin olmak için para transferi yaptığımız gibi üç çizgiye girerek hesap hareketlerine bakabiliriz. Ya da diğer bankanın kartından bir kontrol işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle EFT işlemi yapılmış olur. Diğer para gönderme işlemlerinden farklı olarak EFT yaparken işlem ücreti alınır. Ve biraz da zaman olarak uzun sürer.

Mobil Bankacılık İle EFT İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

EFT farklı şekillerde yapılan bir para transferidir. Mobil bankacılıkta EFT yaparken kullanılabilecek bir yöntemdir. Peki, mobil bankacılık ile EFT nasıl yapılır? Bunun için ilk olarak;


 • Mobil cihazınızdan bankamızın uygulamasına girelim.
 • Ardından karşımıza çıkan sistemde şifremizi girip, 3 çizgi şeklinde bulunan kutucuğa girelim.
 • Sonrasında karşınıza birçok seçenek çıkar. Buradan para transferlerini seçip EFT bölümüne girelim.
 • Karşımıza çıkan kutucuklardan hangi hesaba para transferi gerçekleşeceği, ne kadar gerçekleşeceği, IBAN ile mi yoksa hesap no ile mi bir gönderim yapılacağına dair bilgiler çıkar.
 • Bu bilgileri de eksiksiz ve doğru bir şekilde yaptıktan sonra onaylamaya gidebiliriz.

Mobil bankacılık ile EFT yapıldığında zaman hesap hareketlerinden ne kadar ücret ve bu ücretin kime gönderildiğine dair bir doküman görebilirsiniz. Bunu da görmek için yine ilk başta EFT için yaptığımız işlem gibi belirli çizgiden hesap hareketlerinden öğrenilir. Yine burada da IBAN numarasını veya hesap numarasını doğru girmek önemlidir. Mobil bankacılık bildirimlerinizi açmışsınız size bildirim olarak EFT yaptığınıza dair bir bildirim gelir. 1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? Böylelikle mobil bankacılık üzerinden para transfer yani EFT işlemi yapmış oluruz.

Benzer İçerik  Banka Kredi Puanımı Nasıl Yükseltebilirim? | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Yılbaşında Bankalar Açık Olur Mu?

Yılbaşının gelişi ile birlikte birçok ülke genelinde durum değişiklik gösterir. Bunlar arasında bankalarda bulunur. Banka ile işi olanlar ya da acil bir para gönderme işlemi ve EFT yapmak isteyenler için kafalarında 1 Ocakta EFT olur mu, bankalar açık mı şeklinde soru işaretleri olabilir. 1 Ocak için birçok devlet kurumunda tatil olur. Milyonlarca vatandaşın kendi bankasıyla borç, havale, EFT gibi işlemlerinde yılbaşı fark etmeden gerçekleştirilmesi gerekir. Bu yüzden bankaların açılıp açılmayacağını dair bilgiyi de kesin olarak almak isteriz. 1 Ocak yılbaşında genel olarak bankalar tatil olur. Özel banka veya devlet bankası fark etmeden, bankalar tatil olarak 1 Ocak’ta çalışılmaz. Buna yalnızca bankalar değil birçok resmi kurumda dâhildir. Acil ya da anlık işlem yapmamız gerekiyorsa riske girmeden bunu son güne bırakmayalım. Çünkü resmi bir günde işlemlerimiz hallolmaz.

1 Ocak’ta EFT Yapılır Mı?

1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? Bankalar veya diğer resmi kurumlar 1 Ocak yılbaşı gününde resmi bir tatil olarak çalışmaz. Buna özel bankalar ve aynı zamanda devlet bankaları da dâhildir. Birçok insan banka ile işi olduğu zaman bunu 1 Ocak gününe denk getirmemeye çalışır. Yılbaşı günü EFT havale veya herhangi bir ödeme işlemi yapması gerekenler için bu işlemler yılbaşı gününde yapılmaz. Yılbaşı gününden diğer gün yani 2 Ocak gününde işlemler aktarılır. Yani 1 Ocak günü EFT veya havale gibi işlemler yapıldığı zaman, o gün içerisinde banka saatlerinde yapmış olsanız bile resmi bir tatil olduğu için işleminiz gerçekleşmeyecektir. Fakat diğer gün, 2 Ocak gününde işleminiz gerçekleşir. Acil para gönderilmesi gereken durumlarda ya da banka ile bir ödemesi olan kişiler için bu bilgiyi unutmamak da fayda var. Banka çalışma saatleri içerisinde yani sabah 8.30 ile akşam 17.30 arasında, 1 Ocak günü çalışma gerçekleşmez. Bankacılık sektörü 2 Ocak günü çalışmaya başlar. Havale, EFT ve önemli borç ödemelerini 2 Ocak gününde yapabilirsiniz. Bunu unutmamak da fayda var. Ya da resmi tatil olması yüksek bir güne, acil bir banka işi bırakmamamız gerekir.

Benzer İçerik  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar, Ev Hanımlarına Kredi

İlginizi Çekebilir;

 

Ziraat Eft Saatleri 2021 | Ziraat İşlem Limit ve Saatleri

Denizbank Eft Saatleri 2021 | Denizbank İşlem Limitleri

Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2021 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar

Halkbank EFT Limiti ve Limit Arttırma 2021 | Halkbank Günlük EFT Limiti Ne Kadar?

Garanti Bankası Eft Saatleri 2021 | Garanti Bankası İşlem Saat ve Limitleri