Üretici Finansman Sistemi Protokolü İmzalandı -

Üretici Finansman Sistemi Protokolü İmzalandı

Anasayfa > Son Dakika > Üretici Finansman Sistemi Protokolü İmzalandı
12 Mayıs 2020
631 okunma
Üretici Finansman Sistemi Protokolü İmzalandı

Üretici Finansman sistemi protokolü Ziraat Bankası ve Migros arasında imzalandı. Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak ve tarımın geleceğine yatırım yapmak amacı ile geliştirilen protokol imzalandı.

Türkiye’de Bir İlk! Çiftçi- Market- Banka İşbirliği

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen çiftçi- market- banka işbirliği ile çiftçiler Migros marketlerinde satılacak ürünlerinin bedelini beklemeden TC Ziraat Bankasından peşin olarak alabilecekler. Çiftçiler Migros’a sattıkları ürünleri daha raflarda yerini alır almaz bankadan bedelini tahsil edecek bu sayede üretici alacakları kısa sürede tahsil edilmesi sağlanmış olacak.

Ürün Fiyatlarında Bir Dengelenme Sağlanacak

Ayrıca protokol ile üretici ve tüketici arasında ki aracıların devreden çıkması ile ürün fiyatlarında bir dengelenmede sağlanmış olacak. Şu an uygulamada olan sistemde çiftçi ürünlerinin bedelini tahsil etmek için belirlenen vadeyi beklemek zorunda kalırken dönemin finansman maliyetine de katlanmak zorunda kalıyordu.

Çiftçiler Aynı Gün Paralarını Alacak

Migros doğrudan ürün aldığı çiftçileri Ziraat Bankasına bildirecek bu bilgiler ile banka her bir üretici için yeni kredi limiti oluşturacak, ürün teslim ile birlikte banka ve market arasında veri akışı gerçekleşecek ve online sistem ile veriler bankaya ulaştırılacak. Ziraat bankası uygulayacağı iskonto sonrasında çiftçinin ürününü satışını yapılmasını takip eden günde hesaplarından tahsil edebilecekler.


Tarlada Ki Mahsule Sahip Çıktık

Çiftçilere üretim aşamasında ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamak dışında direk ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılması ile fiyatlarda bir dengeleme yaşanacağını ifade eden Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf tarlada ki mahsule sahip çıktıklarını belirtti. Migros cirosunun yüzde yetmiş yedisinin tarıma dayalı olduğunu dile getiren Migros Ticaret İcra Kurulu Üyesi Cem Rodoslu ise Tarım Kredi kooperatiflerinden yıllık 100 milyon liralık alım yaptıklarının altını çizdi.

Benzer İçerik  Netflix Abone Sayısı 16 Milyon Arttı

Çiftçiler İçin Pazar Ve Finansman Bir Arada

Cem Rodoslu bu proje ile hem büyük hem de küçük ve orta ölçekli çiftçilere ulaşıyoruz ayrıca yaklaşık 15 bin çiftçimizden de bireysel alımlar gerçekleştiriyoruz. Hem Ziraat Bankası hem de Migros ülkenin 81 İl’inde mevcut durumda bunun için çiftçilerimiz gerek pazarı gerekse finansmanı bir arada bulmuş olacaklar dedi.

İlginizi Çekilebilir;

Bikeşfet Kapınıza Kadar Geliyor!

Katılım Bankaları İhtiyaç Finansmanları Nelerdir?, Katılım bankaları ihtiyaç kredisi veriyor mu?

Çiftçi Destek Kredisi, Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi

TEB Kobi Kredisi ( Ticari Kredi ), KOBİ’lere Özel Krediler | Türk Ekonomi Bankası

Genç Çiftçi Destek Kredileri, 100 Bin TL. Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2020 Şartları