Toronto Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Toronto Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Toronto Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
15 Ağustos 2022
759 okunma
Toronto Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Toronto Gezilecek Yerler; Toronto, Kanada’nın en büyük ilidir. Ayrıca bu ilin bir diğer önemli özelliği ise ticaret merkezi olmasıdır. Ontario eyaletinin de başkentidir. Bu şehirde konuşulan dil İngilizce’dir. Suç oranları düşüktür ve turizm için güvenilir bir yerdir. Şehrin ulaşımı gelişmiş olduğu için şehir içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Toronto’da Gezilecek Tarihi Yerler

Toronto’daki tarihi mekanlar genellikle müzelerden oluşmaktadır. Eskiden bu alanlar aktif olsa dahi günümüzde birçoğu müze haline getirilmiştir. Toronto ve Kanada’nın geçmişini tanımak için bu alanları gezerek başlayabilirsiniz.

 • York Kalesi Ulusal Tarihi Bölgesi: York kalesi 1800’lü yılların başında savunma için inşa edilmiştir. Ancak 1913’te İngiltere tarafından kale yıkılmış. Bunun ardından 1814’te yeniden inşa edilmiş ve eski gücüne yeniden ulaşmış. 1930’lu yıllarda ise kale artık müze haline getirilmiştir. Ziyaret saatleri sabah 10:00 ve akşam 16:00’dır. Hafta sonu ise saat 17:00’a kadar hizmet vermektedir. Giriş ücretleri ise yaşa göre değişiklik göstermektedir.
 • Aziz Paul Bazilikası: Burası kentin en eski kilisesidir. 1889 yılında inşa edilmiştir. Aynı zamanda okul olarak da kullanılmaktadır. İtalyan yapıda tasarlanmıştır.
 • Aziz Micheal Mezarlığı: 1800’lerin ortalarında bu mezarlık oluşturulmuştur. Toronto’da bulunan Katolik mezarlıkların en eskisidir. 4 hektar alanı kapsayan büyüklüğe sahiptir.

Toronto Gezilecek Yerler

Toronto’da Gezilecek Modern Mekanlar

Toronto’daki modern mekanlar şehrin modernliğini yansıtacak niteliktedir. Modern sanat ya da teknoloji ile oluşturulmuşlardır. Toronto’nun modernliğinde soluklanabileceğiniz ünlü mekanları sizler için topladık.

 • Kanada Harikalar Diyarı (Wonderland): Wonderland Kanada’nın en büyük tema parkıdır. 134 hektarlık alana oluşturulmuştur. İçerisinde her kişiye hitap edecek şekilde oyuncaklar ya da etkinlikler bulunmaktadır.
 • CN Kulesi: Toronto’da modern mekanlar denildiği zaman akla ilk CN Kulesi gelir. 1970’lerde inşa edilmiştir. 553 metre yüksekliğine sahiptir. Tepesine çıktığınızda Toronto’nun güzel siluetini inceleyebilirsiniz.
 • Graffiti Sokağı: Orijinal adı Rush Lane’dir. Toronto’nun Moda Bölgesi’nde bulunmaktadır. Adeta açık bir modern sanat galerisidir. Ayrıca ücretsiz olarak deneyimleyebileceğiniz bir yerdir.
 • İçki Fabrikası: Eskiden içki fabrikası olan bu alan zamanla değişerek eğlence merkezi haline gelmiş. Geçmişten izlerini koruyarak günümüzde sıklıkla ziyaret edilen alanlardan biridir. Alan içerisinde restoran, barlar, tiyatrolar ya da mağazalar bulunmaktadır.
 • Ripley’s Aquarium of Canada: Burası bir deniz altı akvaryumudur. Bu akvaryumun içerisinde dünyanın her bir yanından getirilmiş özel balıklar bulunmaktadır. 10 farklı galeride ortalama 20 bin farklı balık çeşidi vardır. Ayrıca akvaryumun uzunluğu 97 metredir. CN Kulesi’ne oldukça yakındır.
Benzer İçerik  CV Oluştur Ücretsiz | Ücretsiz CV nereden oluşturulur?

Toronto Gezilecek Yerler

Toronto Gezilecek Yerler; Toronto’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Toronto’daki doğa harikaları şehrin konumunu yansıtacak kadar güzeldir. Şelaleler, parklar ve birçok doğal güzellik Toronto’nun içerisine saklanmıştır. Bunlardan mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler:

 • Niagara Şelaleleri: Niagara Şelaleleri dünyanın en ünlü şelalelerinden biridir. Toronto’ya kadar gidip bu şelaleleri görmeden dönmek olmaz. Toplam 3 büyük şelaleden oluşan bu şelale grubunun yalnızca 1’i Toronto’dadır. Diğer iki şelale ise ABD sınırları içerisindedir. Şelaleler 57 metre yüksekliğe sahiptir. Genişliği ise 790 metredir.
 • Toronto Adaları: Toronto’da bulunan Ontario Gölü üzerinde 15 adet küçük ada bulunmaktadır. Adalar birbirine o kadar yakındır ki geçiş yürüyüş yolu ile sağlanmaktadır. Bazı adalarda ise köprüler bulunmaktadır. Toronto’dan 15 dakikada 1 kalkan feribot seferi ile adalara gidebilirsiniz.
 • Edwards Gardens: Şehirden uzaklaşıp yemyeşil alanlara gitmek isteyenler için idealdir. Bahçe ilk başta özel mülkiyetti ancak 1955 yılında hükümete satılarak park haline getirildi. Bahçede çeşitli bitkiler ve ağaçlar bulunmaktadır. Ancak parkta bulunan oturma alanları kısıtlıdır. Bu nedenle yanınıza oturacak bir şeyler almayı unutmamalısınız. Park 10:00’da açılarak 20:30’da kapanmaktadır.
 • African Lion Safari: Niegara Şelaleri’ne 1 buçuk saat uzaklıkta bulunmaktadır. Doğayı seviyorsanız ve değişik hayvanları görmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Safari içerisinde aslanlar, gergedanlar, zürafalar ve diğer safari hayvanları bulunmaktadır. Ayrıca alan içerisinde 15 dakikalık Water Safari Gölü turu düzenlenmektedir.

Toronto Gezilecek Yerler

Toronto’nun Meşhur Yemekleri

Toronto’nun geleneksel yemekleri bölgenin yöresel halkı tarafından oluşturulmuştur. Bazı noktalarda bize benzeyen yemekleri mevcuttur. Ancak Kanada’da domut eti tüketimi vardır. Eğer bu konuda dikkatliyseniz yediğiniz yemekleri önemsemelisiniz.

 • Peameal: Bu yemeğin temel malzemesi domuz etidir. Domuz etinin mısır ununa bandırılması ve ardından kızartılması ile yapılır. Eğer domuz eti konusunda titiz değilseniz mutlaka denemelisiniz.
 • Falafel: Falafel bizim mutfağımızda da bulunan bir lezzettir. Ancak Toronto’da yiyeceğiniz falafel bizdekinden değişiktir. Nohut ve fava fasulyesi harç haline getirilir. Ardından top şekli verilir ve kızartılır. Bu yemeği Toronto’da neredeyse her restoranda görebilirsiniz.
 • Shawarma: Shawarma bizdeki dürümlere benzemektedir. Tavuk eti ya da kırmızı etten ızgara yapılır ve lavaşa sarılır. Dürümün içerisine ise patates kızartması ve sebzeler eklenir.
 • Roti: Kepekli un, su, tuz ve sütten üretilen lezzetli hamur kızartmalarıdır. Görünüşü ve lezzeti bizdeki lavaşlara benzemektedir. Genellikle sade olarak servis edilir.
Benzer İçerik  Ücretsiz Altılı Tahmin Siteleri | Hava tahmini nasıl olur?

Toronto Gezilecek Yerler; Toronto’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Toronto’da yapmadan dönmemeniz gerekenler hakkında ufak bir bilgi ile gezinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Dönmeden önce mutlaka yapmış olmanız gereken etkinliklere göz atalım;

 • Öncelikle mutlaka (eğer yükseklik korkunuz yoksa) CN Kulesi’ne çıkmalısınız. Şehri kuş bakışı izleyerek tadını çıkarabilirsiniz.
 • Royal Ontario müzesine mutlaka uğramalısınız. Bu müzede birçok koleksiyon bulunmaktadır. Koleksiyonları inceleyerek güzel bir deneyim elde edebilirsiniz.
 • Rogers Centre CN Kulesi’ne çok yakındır ve gelmişken gezmemek olmaz. Bu park birçok spor dalı maçına ve konserlere ev sahipliği yapmıştır.
 • Kanada Ripley Akvaryumu: Eğer bu akvaryumu görmeden dönerseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Bu akvaryum içerisinde birçok balık türünü barındırır. Canlı olarak görmeniz mümkün olmayan birçok deniz hayvanını görebilirsiniz.
 • Doğal bir güzellik görmeden dönmemek istiyorsanız High Park’ı ziyaret etmelisiniz. Doğal manzarası ve yeşillikleri ile sizi büyüleyecektir.

Toronto Gezilecek Yerler

Toronto Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Toronto Gezilecek Yerler, Toronto’daki tatiliniz için uyarılar verecek olursak gece hayatını ziyaret etmeden dönmeyin derim. Mutlaka gece sokaklarda dolaşmalısınız. Meşhur Kanada Birası tatmadan Toronto’yu gezdim demeyin. Toronto’da gidebileceğiniz en iyi barlar ise şu şekildedir;

 • Toronto Urban Adventures: Bu barda kaliteli Kanada yiyeceklerinin yanında gece hayatına katılabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan turları da deneyimleyebilirsiniz. Eğer buraya ulaşmak isterseniz +1 647 560 4332 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • Toronta Food Tours Inc.: Bar olmasıyla beraber aşçılık kursu hizmeti de vermektedir. Mekan 08:00’da açılır ve gece 23:00’da kapanır. Rezervasyon ve sorularınız için +1 416 699 7784 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • The Second City Toronto: Toronto’da sıklıkla tercih edilen barlardan biridir. Metro ile ulaşımı çok kolay olduğu için turistler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bara ulaşmak için +1 416 343 0011 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca metro ile ulaşım sağlamak isterseniz St.Andrew metro durağında inmelisiniz. Duraktan 7 dakika uzaklıktadır.
 • The Local Vibe Tours Toronto: 24 saat hizmet veren barlardan biridir. Bu nedenle dilediğiniz saatte gidebilirsiniz. Bu barda gece hayatının yanında turlar da bulunmaktadır. Rezervasyon yaptırmak isterseniz +1 647 694 8402 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • Rex Jazz and Blues Bar: Old Toronto’da bulunan en güzel Jazz and Blues barlarından biridir. Metro ile ulaşımı çok kolaydır. Eğer ilginç bir bar deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz. Osgoode metro durağından ulaşımı 2 dk sürmektedir. Rezervasyon için +1 416 598 2475 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Benzer İçerik  Las Vegas Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı