Samsun Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Samsun Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Samsun Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
18 Temmuz 2022
692 okunma
Samsun Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Samsun Gezilecek Yerler; Samsun Karadeniz Bölgesinin önemli illerinden biridir. Özellikle doğal turizmi ve tarihi turizmi en çok tercih edilen turizm çeşitlerinden biridir. Samsun’un Karadeniz Bölgesine has doğal güzellikleri ile birlikte yakın tarihe dayanan bir tarihi önemi de vardır. Samsun hali hazırda kendi bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Samsun gezileri esnasında pek çok insan geçmişe dair duygusal hissiyatlere sahip olur ve aynı şekilde doğa manzarası ve temiz havası ile birçok insan şehrin gürültüsünden uzaklaşmaktadır.

Samsun içinde bulunduğu Karadeniz Bölgesi’nin en çok nüfusa sahip bölgesidir ve daha pek çok sebepten Samsun’da hayat oldukça dolu dolu geçmektedir. Yapacak pek çok ve gidilecek pek çok yer bulunmaktadır. Samsun gerek günlük hayatta gerekse gece hayatında pek çok insanı mutlu eden şehirlerden biri olarak bilinmektedir.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’da Gezilecek Tarihi Yerler

Samsun yüzyıllardır önemli ve kültürel bir yerleşim yeri olsa da en büyük önemini Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet Döneminde elde etmiştir. Samsun’daki tarihi mekanların da çoğu bu grupta yer almaktadır. Samsun’daki tarihi mekanlar sizleri yakın tarihe götürecek ve birçok açıdan Cumhuriyet’in kuruluş sürecine tanıklık edeceksiniz.

 • Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: 1981 yılında ilk kez hizmete giren Samsun müzesi, Samsun’da yer alan diğer müzelerden daha farklı bir konsepte sahiptir. Daha eski çağlara ve milattan öncelere kadar giden arkeolojik buluntular burada bulunmaktadır. Müze ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrım arkeolojik ve etnografik olarak yapılmaktadır.
 • Samsun Kuva-i Milliye Müzesi: Kurtuluş Savaşı açısından önemli bir yerdir ve bu kararın alındığı önemli yerlerden biridir. Restore edilerek belediye tarafından müze haline getirilmiştir.
 • Samsun Kent Müzesi: Oldukça yeni bir müzedir ve 2013 yılında yaptırılmıştır. Her kentin kendine has bir kent müzesi olmalıdır. Kent hakkında pek çok bilgiyi edinebileceğiniz önemli bir göreve sahiptir bu müze. Aynı zamanda ödüllü bir müze olarak bilinmektedir.
 • Samsun Atatürk Evi: Samsun Tekkeköy’de yer almaktadır. Atatürk’ün Selanik’de yer alan doğduğu evin aynısı Samsun’a yapılmıştır. Böylelikle Selanik’e gidemeyenler Samsun’a gelerek buradaki Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirler.
Benzer İçerik  Ücretsiz CV Şablonları | Ücretsiz CV nereden oluşturulur?

Samsun’da Gezilecek Modern Mekanlar

Samsun’da modern mekanlar oldukça fazladır. Samsun’un gerek nüfusu gerekse doğal limanı ile Karadeniz Bölgesinin gözde yerlerinden biridir. Samsun hızla gelişmektedir ve modern mekanlar da aynı hızla oluşmaktadır.

 • Amisos Tepesi: Samsun’un eski adı Amisos’tur. Amisos Tepesi üzerinde kral mezarları bulunmaktadır ve belediye tarafından tasarlanmış bir bölgedir. Buraya teleferik ile çıkılır ve belediye hizmetinde bir restoran da bulunmaktadır.
 • İstiklal Caddesi: Samsun’da yer alan İstiklal Caddesi her büyük ilde olan önemli birkaç cadde ile aynı fonksiyona sahiptir. Burada alışveriş yapabilir ve modern mekanların keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi: Burada birçok atölye odası bulunmaktadır. Aynı şekilde tiyatro salonu gibi sanata dair pek çok mekan burada yer almaktadır. Samsun Atakum’da yer almaktadır.


Samsun Gezilecek Yerler; Samsun’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Samsun Karadeniz Bölgesinin tüm doğal güzelliklerini bünyesinde toparlamaktadır. Samsun’daki doğa harikaları oldukça çeşitlidir. Şelaleler, kaplıcalar, kanyon gibi pek çok farklı alternatif vardır. Bu nedenle Samsun’u gezmek için birkaç günden fazla vakit ayırmak doğru bir tercih olacaktır. Samsun’un doğal güzelliklerinin keyfini çıkarmak için acele etmeden gezmek daha doğru olacaktır.

 • Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu: Suyun aşındırması sonucunda oluşan tamamen doğal bir güzelliktir. Birçok güzel fotoğraf veya video çekebileceğiniz odlukça güzel bir manzaraya sahiptir. Kızılırmak Nehrinin bir parçasını burada görebilirsiniz.
 • Tekkeköy Mağaraları: Burası Samsun’un en eski yerleşimidir. Aynı şekilde tüm Karadeniz Bölgesinin de en eski yerleşimi olarak bilinmektedir. Bu nedenle arkeolojik öneme de sahiptir. Burada küçük büyük pek çok mağara yer almaktadır.
 • Lerdüge Tümülüsleri: Tarihi ve aynı zamanda da doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu önemli bir bölgedir. Burası aynı zamanda arkeolojik kazıların yürütüldüğü bir alandır.
Benzer İçerik  İnstagram Takipçi Hilesi Ücretsiz | 10 bin takipçi kaç TL?

Samsun’un Meşhur Yemekleri

Samsun’un geleneksel yemekleri oldukça çeşitlidir ve mutfağı fazlasıyla zengindir.

 • Haluçka: Samsun denildiğine akla ilk gelen yemeklerdendir. Oldukça yöresel ve eski bir yemektir. Aynı zamanda da bölgeye hastır. Haluçka göçmen yemeği olarak anılsa da buraya yerleşmiş ve bir Samsun yöresel yemeği olarak popülerliğini arttırmıştır. Aslında bir çorbadır. Hamur, tavuk ve nohut karışımı salçalı bir yemektir. Oldukça doyurucu bir yemektir ve Samsun’a giderseniz muhakkak tatmalısınız.
 • Bafra Pidesi: Samsun Bafra’ya ait yöresel bir pide türüdür. Türkiye’nin pek çok yerinde farklı pideler vardır bunlardan biri de Bafra pidesidir. Samsun’un her yerinde bulabileceğiniz bir pide olması nedeniyle bulmakta hiçbir zorluk çekmezsiniz.
 • Baklalı Sarma: Baklalı sarma, sarma türleri arasında Samsun’a özgü sarma olarak bilinmektedir. Bunun içerisinde kuru bakla yer almaktadır bu nedenle diğer sarmalardan çok daha farklıdır.
 • Büryan: Bir kuyuda pişen Büryan önemli bir yemektir. Dünyada adını duyurmuş Samsun’u popülerleştirmiş önemli bir yemektir. Kuzu etinden yapılmaktadır. Özellikle yöre halkı özel günlerde tüketmektedir.

Samsun Gezilecek Yerler; Samsun’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Samsun Gezilecek Yerler; Samsun’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi oldukça uzundur çünkü Samsun’da gezilecek pek çok yer yenilecek pek çok yemek vardır. Samsun bu alanda Karadeniz Bölgesinin en gelişmiş turizm seçeneklerini turistlerine sunmaktaydı. Yerli veya yabancı turist fark etmeksizin birçok insanın yapabileceği pek çok aktivite bulunmaktadır.

 • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti: Burası Türkiye’nin en büyük deltalarından biridir ve kuş çeşitleri açısından oldukça zengin bir bölgedir. Samsun’a kadar gelip buraya gitmemek büyük bir kayıp olur bu nedenle planlarınız arasında muhakkak kuş cenneti bulunmaktadır. Hatta son güne bırakmanız çok daha keyifli olacaktır.
 • Kabaceviz Şelaleleri: Samsun’da yer alan Kabaceviz Şelaleleri oldukça popülerdir. Karadeniz’de yer alan şelaleler her zaman farklı bir özelliğe sahip olmuştur. Bunlardan biri de Kabaceviz Şelaleleridir. Samsun’a gittiğinizde uğramanız gereken ve çevresinde dolanarak vakit geçirebileceğiniz bir doğa harikasıdır.
 • Ladik Akdağ Kayak Merkezi: Eğer kış aylarında Samsun’a yolunuz düştüyse muhakkak uğramanız gereken çekici bir kayak merkezidir. Burada kayak yapabilir ve sonrasında şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda buraya yazın gidip şenliklere de katılabilirsiniz. Yöre halkı yaz kış demeden burayı kullanmaktadır.
Benzer İçerik  Isparta Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Samsun Gezilecek Yerler; Samsun Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Samsun gece hayatı genelde tek bir bölgeye odaklanmıştır. Samsun’daki tatiliniz için uyarılar yapmak gerekirse eğer gece hayatının keyfini sürmek istiyorsanız bunun için şehrin merkezinde ve Atakum civarında bir otel seçmeniz doğru olacaktır. Karadeniz Bölgesinin en çok nüfuslu şehri olan Samsun’da gece hayatı da diğer şehirlere göre daha dolu dizgin bir haldedir.

 • Lucca Exclusive: Canlı müzik açısından tercih edilen güzel bir mekandır. Atakum’da yer almaktadır.
 • Garage Club yine Atakum’da yer almaktadır ve burada genelde hafta sonu pek çok insan pop müzik dinlemekte ve dans etmektedir.
 • Harlequin: Gece hayatına hizmet eden mekanlar arasında en pahalısı demek mümkündür. Genelde belli bir kesime hitap etmektedir.
 • Venn Club: Bir otelde yer almaktadır aslında. Gündüz mekan otele ait iken geceleri bir gece kulübüne dönmektedir ve burada karaoke partileri sıklıkla yapılmaktadır. Samsun halkının severek gittiği mekanlardan biridir.