Taşkent Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Taşkent Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Taşkent Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
12 Ağustos 2022
800 okunma
Taşkent Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Taşkent Gezilecek Yerler, Taşkent Özbekistan’ın en büyük şehri olmaktan ziyade başkent unvanına sahiptir. Orta Asya’nın da en büyük şehri olarak kabul edilir ve ortalama nüfusu 3 milyon kadardır. İpek Yolu üzerinde yer aldığı için tarihi açıdan son derece değerli olan şehir, 1966 yılında yaşadığı depremin izlerini zamanla yok etmeyi başarmış ve yenilenmiştir. Özellikle de modern yapıları ile taze bir şehir haline gelmiştir.

Taşkent’te Gezilecek Tarihi Yerler

Tarihi binalara sahip olan Taşkent, park ile bahçe alanlarına da imza atmıştır. Deprem sonrasında ise daha çok modern yapılara sahip olmuştur. Öncesinde Taşkent’teki tarihi mekanlar nelerdir sorgulamakta ve gezilerinize yön vermekte özgürsünüz. Bunlar arasında öne çıkanlar:

 • Abdül Kasım Medresesi: Mimari açıdan son derece değerli olan medrese, 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. Alim olan Abdül Kasım Han’ın adına sahip olmuştur. Son derece maliyetli bir yapı olduğu için merak uyandırıyor. Zamanının değerli ve modern merkezleri arasında da yerini almıştır.
 • Kukeldaş Medresesi: Bu medrese ise 1570’li yıllarda inşa edilmiş ve Şeyh Hanedanlığı tarafından ele alınmıştır. Merkezde bulunan medresenin yapım aşamasında sarı tuğlalar kullanılmıştır. Bunun üzerine geleneksel çizgilere sahip olmuş ve görenlerin beğenisini toplamıştır.
 • Barak Han Medresesi: Görüldüğü üzere şehrin tarihi yapıları olarak daha çok medreselere yer verilmiştir. Barak Han Medresesi şehrin en büyük medresesi kabul edilir. İki kısım olarak yapılan medresenin inşasına 15. Yüzyılda başlanmıştır. Din alimlerinin yetiştirilmesi adına yapılan medrese tarihi ve dini değerlere sahiptir.

Taşkent Gezilecek Yerler

Taşkent Gezilecek Yerler; Taşkent’te Gezilecek Modern Mekanlar

Tarihi olduğu kadar şehrin modern izlere sahip olan yapılarını da değerlendirmek gerekir. Turistik seyahatlerinize bu şekilde yön vermek sizin elinizde. Taşkent’teki modern mekanlar hangileri merak edenlere paylaşabileceğimiz önde gelen yapılar şöyle:

 • Emir Timur Müzesi: Modern mekanlarda başı çeken müzeler oluyor. Özellikle de Emir Timur Müzesi, meydanda yer alan ve kültürel değerleri paylaşan önemli yapılar arasında gösterilir. 1996 yılında faaliyete geçen müze sikkeleri, silahları ve de tarihi kalıntıları merak edenlerin tercihi halinde.
 • Sanatlar Müzesi: Modern mekanlar arasında gösterilen Uygulamalı Sanatlar Müzesi de her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. 1927 yılında inşa edilen müzenin içerisinde el yapımı mücevherlerden dokuma halılara kadar pek çok değer sergileniyor. 7000’i geçkin sanat eseri ile Taşkent’in kültürel yapısını değerlendirmeniz mümkün olacaktır.
 • Ali Şir Nevai Müzesi: Edebiyatın usta isimlerinden olan Ali Şir Nevai es geçilmemiştir. Aksine adına özel olarak bir müze açılmıştır. Müzede hem bilimsel hem de edebi eserler bulunuyor. 1947 yılından bu yana hizmet veren müze, kültürel değerleri ele almanıza katkı sağlayacaktır.
Benzer İçerik  Jakarta Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Taşkent Gezilecek Yerler

Taşkent Gezilecek Yerler; Taşkent’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Taşkent’e kadar gelenler müze seyahatleri kadar doğal güzellikleri de ele alıyor. Taşkent’teki doğa harikaları daha çok yemyeşil atmosferi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bunlar arasında mutlaka gidilmesi gerekenler ise şöyle:

 • Japon Bahçesi: Adı üstünde bahçe konseptine yer verilir ve göl çevresinde uzun yürüyüşler yapmanıza imkan tanınır. Huzurlu ve keyifli saatler geçirmek isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Gölü ve göl etrafındaki ördekler ile son derece keyifli bir ortama imza atılıyor.
 • Bağımsızlık Meydanı: Meydan yemyeşil bitki örtüsü ve heykelleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Özbek halkı için önemli bir yere sahip olan Bağımsızlık Meydanı gidilmesi gereken yerler arasında başı çekmektedir. Geniş bir alan üzerine kurulan meydan havuz gösterileri ve yürüyüş parkurları ile herkesin beğenisini toplamaktadır.
 • Prens Romanow Sarayı: Tarihi bir yapı olarak ele alınsa da çevresi yemyeşil ve doğa harikalarına sahip olan saraylardan bir tanesidir. Mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan saray heykellere ev sahipliği yapıyor. Müze olarak faaliyet gösterdiği için turistlerin yakın kadrajı altına alınıyor.

Taşkent’te Meşhur Yemekleri

Özbek mutfağının esintilerini Taşkent yiyeceklerinde hissetmemek mümkün değil. Farklı gelen yemek öncesindeki çay ikramlarıdır. Ana yemek öncesi ve sonrasında çay kültürüne sahiptir. Bu şekilde tüketmeniz gereken Taşkent’in geleneksel yemekleri arasında:

 • Plow: Özbek mutfağının esintilerine sahip olan Taşkent yemeklerinde bolca baharat kullanılıyor. Çeşitli baharatlar ile hazırlanan plow adından anlaşıldığı üzere bir pilav türüdür. İsteğe göre kuzu veya tavuk eti ile hazırlanır. Hatta içerisinde taze sebzeler dahi katılır ve klasik bir pilavdan farklı lezzetlere sahip olur.
 • Samsa: Taşkent’in en meşhur yiyecekleri arasında samsa da yerini almıştır. Bir börek çeşidi olarak paylaşılır. Kıtır kıtır bir lezzet olan samsa içerisinde kıymalı harç eklenir. Kıymalı börek çeşitli baharatlar ile eşsiz bir hale gelir.
 • Nişalda: Ana yemeklerin tadına bakanlar akabinde tatlı siparişine geçebilir. Bunun için de meşhur tatlılarından nişalda talep edilebilir. Yumurta ve şekerden ziyade farklı bir bitki ile hazırlanan nişalda, şehrin önde gelen tatlıları arasında gösterilir.
Benzer İçerik  Samsun Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Taşkent Gezilecek Yerler; Taşkent’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Özbekistan’ın en fazla turist ağırlayan şehri olan Taşkent’e gitmeden önce tarihi merkezlerinden geleneksel yemeklerine kadar tüm hususları ele almanız faydalı olacaktır. Taşkent’te yapmadan dönmemeniz gerekenler nelerdir öğrendikten sonra seyahatleriniz daha verimli ve keyifli bir hal alacaktır. Bunun için:

 • Yemekler: Geleneksel lezzetleri tatmadan şehirden ayrılmanız hata olacaktır. Özellikle de mantı ile pilavı ile adını duyurmayı başarmıştır. Bunların arkasından gelen meyve ile çay servisleri ile yemek kültürüne yakından tanıklık etmek sizin elinizde.
 • Festivaller: Yaygın olarak Nisan ayında gerçekleşen festivallere ilgi bir hayli fazla. Festivallerin daha çok mutfağa özel olarak hazırlandığı görülüyor. Şehrin eşsiz lezzetlerini tatmak ve keyifli saatler geçirmek adına gezi programlarınızı festival tarihlerine göre ayarlamakta özgürsünüz.
 • Taşkent Kulesi: Şehrin eşsiz manzarasına tanıklık etmek isteyenlerin tercihi Taşkent Televizyon Kulesi’ne çıkmak oluyor. Şehre gelenlerin yaygın olarak ziyaret ettiği noktalardan bir tanesidir. Tamı tamına 365 metre kadar yüksekliğe sahip olan kule, 1985 yılından bu yana açıktır. Sonuç olarak şehrin manzarasını seyretmek isteyenlerin tercihi haline gelmiştir.

Taşkent Gezilecek Yerler; Taşkent Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Diğer Orta Asya şehirlerine nazaran Taşkent’in gece hayatı bir hayli dikkat çekmektedir. Yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen ünlü barlar ve kulüpler şehrin hareketli hale getirmiştir. Taşkent’deki tatiliniz için uyarılar olarak gece mekanlarını da değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Bunlar arasında öne çıkanlar ise şöyle:

 • Puşkin Caddesi: Mekanlara geçmeden önce şehrin öne çıkan caddesinden söz etmek en doğrusu olacaktır. Puşkin Caddesi boyunca yüksek seslere tanıklık etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Nitekim cadde boyunca barlar ve publar yerini almıştır. Geriye istediğinizi seçmeniz ve keyifli saatler geçirmeniz esas alınır.
 • Kahkara Caddesi: Eğlence mekanları ile adından söz ettiren bir diğer yerin Kahkara Caddesi olduğu görülüyor. Gecenin geç saatlerine kadar açık olan mekanlardan dilediğinizi seçmeniz beklenir. Özellikle de Batı ile Rus müziklerinin hakim olduğu mekanlarda sınırsız eğlencenin tadına varmanız esas alınır.
 • The Irısh Pub: Kaliteli mekan arayışında olanlar bu yönde tercihini yapabilir. Sadece bar değil aynı zamanda lokanta hizmeti veren mekanda meşhur yiyecekler yerini almıştır. Taşkent’in mutfağını değerlendirmek isteyenler The Irısh Pub’ı seçerek lezzetlere yakından tanıklık etmeye başlayabilir.
Benzer İçerik  Powerpoint Ücretsiz İndir | PowerPoint indir ücretsiz nasıl indirilir?