Side Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Side Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Genel > Side Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
27 Temmuz 2022
990 okunma
Side Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Side Gezilecek Yerler; Side; antik dönem tarihinde Pamfilya’ nın en önemli liman kenti olarak bilinir. Antik yazıtlar aslında bu kentin M.Ö. 7. Yüzyıldan önce kurulduğunu destekler niteliktedir ancak genel tarihi bulgular Hititler zamanını işaret etmektedir. Side ismi esi dilde ‘ Nar’ anlamına gelmektedir. Ticaret ve liman kenti olarak tanınan bu yerleşim yeri, tıpkı Pamfilya uygarlığının kalıntılarına rastlanan diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayıp cadde boyu uzanan anıtsal bir caddeye sahiptir. Antalya’ nın Manavgat İlçesine bağlıdır.

Side Gezilecek Tarihi Yerler

Side’ deki tarihi mekanlar oldukça fazladır. Çünkü tarihte birçok uygarlığa ev sahibi yapmış bir liman kenti olarak tanınır. O yüzden tarihi açıdan zengin bu antik kentte gezilecek çok fazla yer bulacaksınız.

 • Side Antik Kenti: Adeta bir medeniyet beşiği olan bu kentte sırasıyla; Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar hüküm sürmüştür. O yüzden her uygarlıktan biz iz taşır. Hristiyanlığa geçilmeden önceki dönemlerde başta Apollon ve Athena olmak üzere Aphrodit, Ares, Asklepios, Hegaia, Kharitler, Demeter, Dionysos, Hermes gibi birçok tanrıya inancının mevcut olduğu Side, tapınak yönünden epey zengindir. Ancak; Arap akınları, Kıbrıs Krallarının, Ceneviz, Venedik ve Rodos korsanlarının saldırıları ve Haçlı Seferleri sırasında yaşanan yağmalarla bu antik kentin kalıntıları tahrip olmuştur. Burada görülmesi gereken pek çok tarihi yapı vardır.
 • Side Antik Tiyatrosu: Yapım tarihi konusunda kesin bir bilgi verilemeyen bu tiyatronun MÖ 2.yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Toplamda 20 bin kişilik kapasiteye sahip bu antik yapı Helenistik Dönem ve Roma mimarisinin izlerini taşır. Ayrıca Anadolu’ da eşine rastlanmayan kemerli mekanlar üzerine inşa edilmiştir. Scene, Oskestra ve Cavea olmak üzere üç bölümden oluşur. Epey eski dönemlerde hayvan dönüşleri ve gladyatör savaşları gibi ekinliklere ev sahipliği yapan bu tiyatronun, Bizans Devri’nde bir nevi açık hava kilisesi olarak kullanıldığı söyleniyor. Günümüzde ise  günümüzde pek çok ünlü sanatçının, müzik gruplarının orkestraların sahne aldığı açık hava konserlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
 • Apollon Tapınağı: Roma döneminde inşa edilen iki tapınaktan biridir. Tapınağın ithaf edildiği Apollon, Yunan mitolojisinde ışığın, güzelliğin, müziğin, sanatın, güneşin ve aynı zamanda da ateşin tanrısıdır.
 • Agora ve Agora Hamamı: Devlet agorası olarak bilinen bu alan da kare plana sahip olup etrafı sütunlar ile çevrelenmiştir. Ortasında, bir zamanlar köle pazarı olarak kullanıldığı tahmin edilen yüksek bir platform bulunan Agora’nın doğu tarafındaki sütunun arkasında kütüphane ya da imparatorluk sarayı olduğu düşünülüyor. Ayrıca burada MS 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Agora Hamamı vardır. Burası da müze olarak kullanılmaktadır.
 • Anıtsal Çeşme: Roma döneminden kalmış olan bu görkemli yapı mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.
 • Side Müzesi : Bir köyde açılan ilk müze unvanına sahip bu müzede, Side antik kentinden çıkarılan tarihi kalıntılar sergilenmektedir.
Benzer İçerik  Renault Clio 2022-2023 Fiyat Listesi | Renault Binek Araç Fiyat Listesi

Side Gezilecek Yerler

Side Gezilecek Yerler ; Side’ de Gezilecek Modern Mekanlar

Side’ deki tatiliniz için uyarılar kısmında aşağıda belirtilen bu modern mekanları mutlaka görmeniz gerektiği konusunda bir tavsiyemiz olacak sizlere.

 • Ters Villa: Bağlı bulunduğu Manavgat ilçesinde yer alan bu villa, mimarı yapısı ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Bir müze niteliğinde olan bu ev içerisinde bulunan bütün eşyalar da tıpkı evin görünümü gibi ters.
 • Side Su Altı Müzesi: Türkiye’ nin ilk su altı müzesi unvanına sahiptir. 2015 yılında kurulmuş olup suyun altında pek çok heykelin sergilendiği bir müze konseptindedir. Dalış yapabilen ve yüzme bilenlerin en favori yeri olarak biliniyor.
 • Seaside Beach Lounge: Hem deniz hem de eğlence arayanlar için Side’ nin en kapsamlı hizmetini veren yerlerden biri. Burada hem güneşlenecek hem denize girecek hem yiyip içecek hem de DJ performansları ile doyasıya eğleneceksiniz.

Side’ de Doğal Güzellikler

Side Gezilecek Yerler; Side’ deki doğa harikaları saymakla bitmeyecek türden. Burada çok fazla doğal güzellik ve dolayısıyla de görmeniz gereken yer bulunuyor.

 • Side Limanı: Her ne kadar insan yapımı yapılara sahip olsa da burada, deniz manzarası eşliğinde güneşin doğuşunu- batışını izlemek çok güzel.
 • Titreyen Göl: Manavgat’ın Sorgun beldesinde yer alan Titreyengöl, Side’nin yaklaşık 5-6 kilometre kadar güneydoğusunda bulunuyor. Titreyengöl, kuşların mesken tuttuğu ve birbirinden ilginç kuş türlerine ev sahipliği yapan bir yer.
 • Köprülü Kanyon: Nehrin başlangıcında bulunan 2 köprüden ismini alan bu yer Türkiye’ nin en önemli en ünlü rafting bölgelerinden biri. Ayrıca Köprülü Kanyon Milli Parkı Akdeniz’ in en büyüleyici servi ormanını da içinde bulunduran doğal bir güzellik.
 • Cennet Kanyonu: Side’nin 13 kilometre ilerisinde ve 3 kilometrelik bir alanda yer alır. Şelale ve küçük havuzları içerisinde bulunduran bu doğa harikası yeri mutlaka görmelisiniz.
 • Aslanlı Mağarası: İçerisindeki sarkıt ve dikitler ile yüzlerce yıllık bir oluşumun eseri olan bu doğal güzellik adını, içerisinde bulunan ve aslana benzeyen bir sarkıttan alır.
Benzer İçerik  KYK Burs Başvuruları Ne Zaman 2022-2023 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Side’ nin Meşhur Yemekleri

Side’ nin geleneksel yemekleri haliyle Antalya lezzetlerini içerisinde bulunduruyor. Bu yemeklerden en çok tercih edilenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Antalya Piyazı: Klasik piyazdan farklı olarak tahin ya da taratorlu olarak yapılır.
 • Enginarlı Girit Kebabı: Yunanistan’ dan Antalya’ ya dahil olan bu lezzetin orijinalinde kuşbaşı et, kuru ve taze soğan bulunur.
 • Hülüklü Çorba: Düğün çorbasını andıran görüntüsü ile beğenileri toplayan bu çorba içerisinde bol sarımsak, yoğurt ve tavuk eti bulunuyor.
 • Cive: Domates ve pirinci aynı anda tek bir yemekte buluşturan bu lezzete bayılacaksınız.
 • Şilofta: Yapısı bakımından aşureyi andıran ancak yufka ile hazırlanan bir tatlıdır. İçerisine badem susam ve ceviz de konur.
 • Hibeş: Hem meze hem de sos olarak kullanılan bu lezzet tamamen Antalya mutfağına özgüdür. Tahin, limon suyu, sarımsak ve çeşitli baharatlar ile hazırlanır.

Side Gezilecek Yerler; Side Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Hareketli bir gece hayatına sahip sitede genelde her otelin kendisine ait bir barı bulunur. Ancak Side’ de bunlardan bağımsız ve ilgi gören barlar da fazlasıyla mevcuttur.

 • Karma Club: Yerli ve yabancı DJ performansları ile Side’ nin en çok ilgi gören barlarındandır.
 • Old Town Pub & Bistro: Club müzikleri ve ortamından hoşlanmayanlar için kaliteli canlı müziklerin çalındığı hoş bir mekandır.
 • Liman Lounge& Bar: Yerli yabancı DJ’ lerin performansları ve ışık gösterileri ile dikkat çeken bir mekandır.
 • Liman Restoran: Yakınlarınız ve sevdikleriniz ile rakı- balık ikilisini yapabileceğiniz son derece hoş manzaraya sahip bir yer.

Side Gezilecek Yerler

Side’ ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Her ne kadar küçük bir yer olsa da içeriği bakımından oldukça canlı olan bu yeri çok seveceğinize eminiz. Bu yüzden sizin için Side’ de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi hazırladık.

 • Tarihi ve Turistik Yerleri Gezin: Side’ de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerdir. Bu yüzden burada gezeceğiniz o kadar fazla tarihi yapı var ki vaktiniz varsa bunların hepsini gezmenizi öneriyoruz.
 • Tekne ve Yat turlarına katılın: Eğer imkanınıza varsa gündüz düzenlenen, hem tüm doğal güzellikleri gösteren hem de sizi eğlendiren tekne turlarına katılın. Akşam ise eğlenmek için düzenlenen yat partilerine katılabilirsiniz.
 • Safari Turuna Gidin: Safari arabalarına benzeyen jeepler ile ormanın içinde eğlenceli ve bol sulu turlara katılmayı ihmal etmeyin.
 • Halk Plajlarına Gidin: Side’ nin o eşsiz güzelliklerini daha yakından görebileceğiniz ve ücretsiz olarak denize girebileceğiz plajlara gidip tatilin hakkını verebilirsiniz.
Benzer İçerik  Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?