Musul Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Musul Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Musul Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
18 Haziran 2022
960 okunma
Musul Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Musul Gezilecek Yerler; Musul, Irak’ın bilinen en büyük şehirleri içerisindedir. Bölgenin nüfus çoğunluğu buradadır. Toplam nüfusu 1,8 milyon üzerindedir. Buradaki nüfus Araplar, Kürtler ve Türkler tarafından oluşturuluyor. Bölgede gelişim gösteren ve turistleri kendisine çeken, birçok mekan yer ediniyor.

Musul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Musul tarihi, geçmiş dönemlerde oldukça donanımlı yaşanmıştır. Şehrin tarihi izlerine rastlamak adına, Musul’daki tarihi mekanlar yer ediniyor. Buradaki mekanlarda tarihin izleri bulunurken, hikayeleri ile birlikte gittiğiniz takdirde daha anlamlı bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

 • Erbil Citadel: Musul ziyaretiniz esnasında, yakın olarak bulunan tarihi bölgesi Erbil Citadel olarak yer ediniyor. Burada Musul’un tarihi izlenirine rastlayabilirken, birçok fotoğraf karesi de yakalayabilirsiniz. Tarihini önceden araştırıp gittiğiniz takdirde, burası sizin için daha anlamlı ve daha keşfedilmesi gereken bir yer haline dönüşüyor.
 • The Musul Museum: Musul’da geçmiş dönemlerde çıkarılan taşlar, Musul’un geçmiş dönem kıyafetleri, belirli eşyalar ve birçok alternatif faktör The Musul Museum içerisinde tutuluyor. Ziyaretiniz esnasında tarihi ve donanımlı bir bölge aradığınız takdirde, burası tam da istediğimiz bir konum.
 • Sami Abdulrahman Park: Sami Abdurrahman Parkı, oldukça geniş ve birçok kitle tarafından da tercih edilen turizm yeridir. Burada Musul’un tarihi yapısını görebileceğiniz gibi harika manzaralara da şahit olabilirsiniz.

Musul Gezilecek Yerler

Musul’da Gezilecek Modern Mekanlar

Musul Gezilecek Yerler; Musul, günümüzde gelişim gösteren oldukça modern bir şehirdir. Musul’daki modern mekanlar, ziyaretiniz esnasında birçok fotoğraf karesini yakalayabileceğiniz alanlardır. Aynı zamanda burada modernleşen tarihi yerleri de görebilirsiniz.

 • Family Mail: Musul ziyaretiniz esnasında, modern bir alışveriş merkezi arıyorsanız Family mail tam da aradığınız yerdir. Burada alışveriş yaparken, kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla keyifli oyunları oynayabileceğiniz, oldukça modern bir mekan.
 • Amna Suraka: Amna Suraka, Musul’un özel müzeleri içerisinde bulunuyor. Kapıdan girdiğiniz anda sizi ışıltılı bir dünya içine çeker. Her detayında ayrı bir incelik düşünülerek tasarlanmış Amna Suraka, Musul ziyaretiniz esnasında modern açıdan keşfedilmesi gereken bölgedir.
 • Shanadar Park: Shanadar Park, gelişmiş ve Musul’da kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer. Burayı keşfederken harika fotoğraflarda yakalayabilirsiniz. Farklı tasarımlar bulunurken, gezilip görülmesi gereken önemli bir modern parktır.
Benzer İçerik  Plaka Sorgulama Ücretsiz | Plaka kime ait sorgulama ücretsiz?

Musul Gezilecek Yerler; Musul’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Musul her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan, önemli bir kenttir. Burada yeşil ve mavinin doğal güzelliğine rastlayabileceğiniz birçok alan yer ediniyor. Musul’daki doğa harikaları, sizi kendisine çektiği gibi büyüleyici anlar yaşamanızı da sağlayabilir. Aynı zamanda fotoğraf tutkunları için milyonlarca fotoğraf karesi de yakalanabilir.

 • Hartal: Musul ziyaretiniz esnasında doğa ile iç içe olmak istediğiniz takdirde, Hartal tam da istediğiniz bir yerdir. Burada dağlık alanlar olduğu gibi kendinizi yeşillikler içerisinde de bulabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte piknik yaparken, farklı aktivitelerde gerçekleştirebileceğiniz yerdir. Aynı zamanda harika fotoğraflar da yakalayabilirsiniz.
 • Gole: Musul bölgesi içerisinde mavi ve yeşilin göz kamaştırıcı uyumunu Gole bölgesinde bulabilirsiniz. Gole her yıl yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği bir yerdir. Burada kendiliğinden oluşan doğal güzellikleri görmek, Gole’nin sizi kendisine hayran bırakması adına oldukça önemli bir sebep!

Musul Gezilecek Yerler

Musul’un Meşhur Yemekleri

Musul mutfağı, ziyaretiniz esnasında hafızanızda yer edecek birçok lezzeti bulunduruyor. Burada et ve et ürünleri farklı soslarla lezzetlendirildiği gibi sebze yemeklerine de ayrı bir önem veriliyor. Musul’un geleneksel yemekleri içerisinde, farklı kültürlere de rastlayabilirsiniz.


 • Musul Pilavı: Musul pilavı, tamamen Musul’un geleneksel yemeğidir. Ziyaretiniz esnasında herhangi bir restorana gittiğinizde, sıcak bir halde önünüze getirilir. Musul pilavı, çoğu yerde kişilere bölgenin meşhur mutfağını tanıtmak adına sundukları bir lezzet. Damaklarda farklı bir lezzet oluştururken, üzerine dökülen sosta tamamen sizi büyüleyebilir.
 • Sulu Dolma: Sulu dolma, bildiğimiz dolma yemeğinden biraz farklı. Musul’a özgü baharatlar ile birlikte tadı daha lezzetli bir hale gelirken, yapılışı da oldukça pratik. Musul ziyaretiniz esnasında, kesinlikle tatmanız gerekir.
 • Biryani: Musul’da herhangi bir restorana gittiğiniz takdirde menünün ilk başında Biryani gelir. Bir yani meşakkatli ancak tek seferde tüketilebilecek bir lezzete sahip yemektir. Ziyaretinizi daha anlamlı ve doyurucu bir hale getirmek istediğinizde, Biryaniyi tercih edebilirsiniz.
 • Kelle küpe: Kelle küpe diğer bir ifade ile kelle paça çorbası olarak da adlandırılıyor. Ancak Musul halkı bunu, kendi ifadeleriyle kelle küpe şeklinde adlandırmış. Kelle küpe şifa niyetine içilen bir çorba. Çoğu zaman halkın inanışına göre bu çorbanın derde deva olduğu da söyleniyor.
Benzer İçerik  Morpa Kampüs Ücretsiz | Morpa Kampüs Bedava nasıl üye olunur?

Musul Gezilecek Yerler; Musul’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İlk kez Musul ziyaretinizi gerçekleştirirken, burada önemli birçok aktiviteyi yaşamalısınız. Aksi takdirde ziyaretiniz yeterli olmaz. Musul’da yapmadan dönmeniz gerekenler içerisinde, belirli mekanları ziyaret etmek olduğu kadar görmeniz gereken meydanlarda bulunuyor. Ziyaretinizi gittiğinizde değecek bir hale getirmek adına, mutlaka yapılacakları önceden listelemelisiniz.

 • Tarihi bir gezinti çıkın: Musul’un tarihi oldukça eskiye dayanır. Köklü bir yerleşim yeri olarak da adlandırılır. Bu sebeple tarihi bir gezintiye çıktığınız zaman sizi etkileyen birçok noktayı da görebilirsiniz.
 • Cami ziyaretleri yapın: Musul’da yaşayan yerli halkın çoğunluğu Müslüman ve bu sebeple birçok noktada camileri görebilirsiniz. Ancak camiler Musul’da farklı mimari detaylar ile yapılıyor. Bunu gezip görerek anlayabilirsiniz. Fotoğraflarınız ile gezintinizi daha anlamlı bir hale gelmesini de sağlayabilirsiniz.
 • Kilise ve manastırları görün: Musul’da birçok bölgede kilise ve manastırlar yer edinir. Bölgenin geçmiş zamanlardan beri önem verdiği kilise ve manastırlar, yapısal olarak size etkileyebilir. Bu sebeple ziyaretiniz esnasında kesinlikle görmeniz gerekir.

Musul Gezilecek Yerler

Musul Gece Hayatı Ve Ünlü Barları

Musul’daki tatiliniz için uyarılar, gece hayatını yaşamadan dönmeniz adına söylenir. Buradaki gece hayatı sizi kendisine çektiği gibi doyumsuz bir keyif yaşamanızı da sağlar. Bölge içerisinde çok fazla gece hayatını yaşayabileceğiniz yer bulunmadığı için belirli noktalarda da yüksek dozda keyif alabilirsiniz. Bu sebeple gündüz sakin bir gün geçirdiyseniz, gece bunu eşitleyebilirsiniz.

 • Nebi Yunus Pazarı: Musul bölgesi içerisinde bulunan Nebi Yunus pazarı, yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği bir pazardır. Burada alışverişinizi yaparken farklı baharatta ki lezzetleri tadabilirsiniz. Musul bölgesinde ikametgah eden kadınlar, bu pazarda kendi yaptıkları ürünleri de satıyor. Musul’a ait lezzetleri tatmak ve doyumsuz lezzeti yaşamak adına, Nebi Yunus pazarı gece ve gündüz olarak ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.
 • Musul Bar: Musul bölgesinde çok fazla bar ya da kulüp bulunmuyor. Ancak buradaki gençlerin ziyaret ettiği ve gece hayatını yaşadığı Musul bar, oldukça eğlenceli. Ziyaretinizi keyifli bir hale getirmek istediğiniz takdirde, burayı da deneyebilirsiniz. Yüksek sesli müzik, harika dans pistleri ve oldukça farklı aktiviteler, bu bar içerisinde gerçekleşiyor.
 • Musul Forum: Musul Forum, hem gündüz hem de gece açık olan bir yer. Musul’da yaşayan insanlar, burayı gece ziyaret ettiği takdirde alışveriş yaparken arkadaşları ile birlikte eğlenceli oyunlarda oynayabiliyor. Musul Forum hem büyük, hem de yerel halkın sürekli olarak bulunduğu bir konum. Musul ziyaretiniz esnasında gündüz farklı alanları gezerken, gecede keşfedebileceğiniz bir yer. Yalnızca alışveriş mağazalar değil, oyun oynayabileceğiniz bölgeler, farklı içecekleri tadabileceğiniz alanlar ve dans pistleri bulunuyor.
Benzer İçerik  Ücretsiz İzin Nedir? | Ücretsiz izin şartları nedir?