Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?, Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?, Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı başvurusu kredi notunu düşürür mü, kredi kartı başvuru reddi kredi notunu etkiler mi, kredi kartı başvurusunu reddedilmesi notu düşürür mü haydi keşfet!

Anasayfa > Banka Haberleri > Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?, Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?
26 Mayıs 2018
984 okunma
Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?, Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu düşük olanlar ya da sicili bozuk olan kişiler kredi kartı için başvuruda bulunur.  Peki, kredi kartı kullanımı kredi notlarını etkiler mi? Yapılan araştırmalar sonucunda kredi kartı hiç kullanmayan ya da banklar ile herhangi bir şekilde ilgisi olmayan kişilerin kredi kartı kullanan kişilere oranla kredi notlarının daha düşük olduğu ortaya çıktı.  Dolayısıyla kredi kartı kullanan ve borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen kişilerin kredi notu yükselecektir.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi notunu yükseltmek adına kredi kartı başvurusu doğru bir adım olacak. Ancak kredi kartı başvurusu yaparken oldukça dikkatli olmak gerekiyor.  Öncelikle gelirinize uygun limitlerde bir kart talep etmelisiniz. Ayrıca bankaların sunduğu kredi kartlarını birtakım özellikleri yönünden karşılaştırmanız da gerekecek. Bu özellikler;

 • Yıllık kredi kartı aidatları oldukça önemli bir husus. Kredi kartı sunan bankaların aidatı olmayan kredi kartları sunmaları gerekmekte.
 • Fakat aidat özelliği bulunmayan kredi katlarının puan vermesi ve taksit seçeneğinin olması tamamen bankaların inisiyatifinde.
 • Kredi kartı alacak olan kişilerin karşılaştırmada bulunurken aidat ödemesine sahip olunup olunmadığına
 • Aidat ödemesi olan kartlar için yıllık hangi miktarda ödeme yapılacağının incelenmesi gerekiyor.
 • Bunun yanı sıra Word, Maxsimum ya da Bonus gibi kredi kartları harcamanıza göre ek puanlar sunar.
 • Ayrıca indirimli tiyatro, sinema ya da bedava müze girişi gibi çeşitli kampanyalar ile hizmet ederler.
 • Kredi kartı seçimlerinizde bu özellikleri dikkate alarak öncelikle harcamanıza göre uzun vadede kazanç elde edebileceğiniz kartları tercih etmelisiniz.

Kredi kartına başvurunca kredi notu düşer mi diye endişelenmeye gerek yok. Düşük kredi notuna sahip olanlar kredi kartı başvurusunda bulunarak kredi notlarını yükseltmeye çalışır. Bu nedenle kredi notu kart başvurusu ile düşmez. Düzenli ödeme yapılmaması durumunda kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle kredi kartınızın aylık ödeme tarihini aylık gelir tarihinize göre ayarlamanız gerekiyor. Kredi notu düşük olan kişiler kredi kartı kullanımında asgari borcu değil aylık dönem borcunu ödemeli. Böylelikle kredi notları yükselecektir.

Benzer İçerik  Araç Rehin Karşılığı Kredi Veren Bankalar, Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bankaların birçoğu kredi çekimi için kredi notlarını inceler. Ödenmemiş banka borcu olan ya da kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin kredi notları da bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu durumda nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalara başvuran ve kredi notları düşük olduğu için kredi çekemeyenler kredi notlarını yükseltmek adına birtakım yollar denemektedir.


Bunlardan biri de kredi kartı başvurusunda bulunmak. Kredi kartı başvurusu yaptım kredi puanım ne olur diye düşünenler düzenli bir şekilde ödeme yapmaları halinde kredi notlarını yükseltebilir. TBB Risk Merkezi numarası 444 99 69 ‘ dur. Bu numarayı arayarak bankaların kara listesinde olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 • Kredi notlarını yükseltmek isteyen kişiler düşük limitlere sahip ihtiyaç kredilerini tercih edebilir.
 • Düşük limitli ihtiyaç kredisi çeken kişiler bu kredileri zamanında ödeyerek kredi notlarını yükseltebilir.
 • Elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. diğer faturalar da sicil durumunu etkiler. Ödenmemiş fatura bırakmamaya özen göstermelisiniz.
 • Bankaya olan borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemeniz halinde de kredi notunuz olumlu etkilenecektir.
 • Bankaya borcu olan kişiler kredi notlarını yükseltmek adına tek taksitte tüm borçlarını kapatmalıdır.
 • Kredi kartı kullanan kişiler otomatik ödeme talimatı kredi notunu yükseltir mi diye merak etmektedir. Otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde dönem borcunu gün geçirmeden ödemiş olursunuz.
 • Gün geçirmeden yapılan kredi kartı ödemeleri kredi notunu yükseltir. Ayrıca kredi kullanım yoğunluğu da kredi notunu yükselten bir diğer husustur.
 • Hiç kredi kartı kullanmayan ya da az kullanan kişilere göre düzenli olarak kredi kartı kullananların notları yüzde on değerinde artış göstermektedir.
 • Eğer kredi notunuz düşük ise kapanmamış bir borcunuz olup olmadığını araştırmalısınız.
Benzer İçerik  Türkiye Finans Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlama, Türkiye Finans Hızlı Bağlanma

Bankaya olan borçlarını ödemeyen kişilere banka 90 gün süre tanır. Bu süre zarfında ödenmemiş borcunuz olması durumunda yasal takibe alınırsınız ve tebligat  gelir. Borcunuzu ödememeniz halinde icraya verilmeniz söz konusu olabilir. Borçları yüzünden icra takibine alınan kişiler icra kredi notunu etkiler mi diye merak edebilir. İcra büyük ölçüde kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi Notunu Neler Etkiler  

Kredi kayıt bürosunda kredi kayıtları takibe alınmaktadır. Kayıtlarda çekilen krediler, düzenli ödenip ödenmediği ve ödeme tarihin geciktirme süreleriniz yer alır. Bu bilgilere bakılarak skor hesaplanmaktadır.  Bankalar tarafından bu skorlar dikkate alınır. KBB skoru yüksek olanların kredi notları da yüksek olacaktır.

 • Kredi notunu etkileyen bir diğer durum ise iş hayatınızdaki istikrarınız ve statünüzdür.
 • Yüksek statüye sahip olan kişilerin kredi notları da yüksek olur. Bu durumda yüksek limitli kredi çekimlerinde bankalar herhangi bir zorluk çıkarmayacaktır.
 • Geliriniz, krediyi ödeyebilme gücünüzü göstermektedir. Yüksek gelire sahip olan kişilerin diğerlerine göre kredi notları da daha yüksek olacaktır.
 • İş yerindeki çalışma süreniz de kredi notlarını etkiler. Bankalar istikrarlı çalışan kişilere daha yüksek limitler sunabilir. Bu kişilerin kredi notları da yüksek olur.
 • Kredi kartı olan kişiler eğer her ay düzenli olarak dönem borçlarını hesap kesim tarihinden önce ya da tam gününde yatırıyor ise kredi notları yüksek olacaktır.

Bankalardan çekilen kredilerin zamanında ödenmesi de kredi notunu etkileyen değişkenler arasında yer almaktadır.