Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar | Kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar | Kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir?

Kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir?, En kolay kredi veren banka hangisi?, Ilk defa kredi nasıl çekilir?, Ihtiyaç kredisi için kefil gerekir mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Banka Haberleri > Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar | Kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir?
25 Mart 2022
482 okunma
Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar | Kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir?

Türlü ihtiyaçları için bankaya kredi almaya giden bireyler birtakım şartlar ile karşılaşırlar. Gerekli şartlara haiz bir müşteri iseniz, bu durumu ispat etmekle mükellef olursunuz. Yani sizden kredi başvurusu için gerekli evraklar talep edilir.

Bu evraklar çoğu zaman gelir belgesi ve çalışma süresi ispatını içeren belgelerden oluşur. Maaşlı çalışanlar için çalıştıkları iş yerlerinden onaylı bir maaş bordrosu talep edilir. Bu bordro son bir ayın gelir durumunu gösteren bir belge olmalıdır. Belgenin üzerinde mutlaka çalıştığınız işyerinin ticari unvanı, yetkili kişinin imzası ve kaşesi bulunmalıdır. Sadece imza atılan belgeler geçerli olmaz. Fakat eğer kredi başvurusu yaptığınız banka aynı zamanda maaşınızın yattığı banka ise herhangi bir belge getirmenize gerek yoktur.

Sigorta Durumunu Gösterir Belge

Bankaların kredi başvurusu yapan kişilerden istediği diğer bir evrak da ne kadar süredir sigortalı olarak çalıştığınız gösteren belgedir. Maaş bordrosu örneğinde olduğu gibi maaş müşterisiyseniz bu belgeyi de götürmenize gerek kalmaz.

Sigorta durumunu gösteren belde çalıştığınız il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan temin edilir. Özel sektörde çalışanlar için geçerli olan bu belge, hangi çalışma kolundaysanız oradan alınır. Ülkemizde genellikle 4A sınıfına mensup olanlar bu belgeyi talep ederler. Hizmet dökümü adı verilen bu evrakın detaylı olması gerekir. Bankalar bu belgeyi incelerken son altı aylık primlere bakarlar. Daha sonra maaş bordronuzdaki rakamla buradaki prim karşılaştırılır. Son altı ay içinde herhangi bir eksik varsa, bunun nedeni de dökümde yazmalıdır. Örneğin hastalık sebebi ile rapor alınmışsa bu belge üzerinde bunun kaç gün olduğu ve aylık toplam gün sayısından ne kadar eksilttiği yazmalıdır.

Kamu görevlilerinin yaptığı kredi başvurularında bu belgenin yerine görev yaptıkları kurumdan imzalı belge talep edilir. Burada yetkili olan kişinin ıslak imzasına bakılır. Müdür veya vekili tarafından imzalanması gereken bu belgenin aslı talep edilir.

Benzer İçerik  Bonus Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?, TEB Bonus Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar; İkamet Belgesi

Bankaların kredi ihtiyacı ola kişilerden istedikleri evraklardan bir tanesi de müşterilerinin yaşadığı yeri gösteren belgedir. Çünkü her banka kendi sınırları dahilinde ikamet eden kişilere kredi vermeye çalışır. Ayrıca sabit bir adres beyanı verebilen kişilerin güvenilirlik seviyesi de artar. Yani bankalar için taşıdığı risk azalmış olur. Elbette bankaların kredi vermesi için bankanın olduğu şehirde ikamet etme gibi bir zorunluluk yoktur. Ancak her banka kendini garantiye almak işçin bu şekilde bir çözüm ortaya koyar. Bu belge nüfus müdürlüklerinden veya e devlet üzerinden temin edilebilir.

İhtiyaç kredisi başvurusu esnasında bazı bankalar kişinin e devlet şifresini isteyerek verdiği bilgileri teyit etmek isteyebilir. Burada şifreyi verip vermemek tamamen kişinin inisiyatifindedir. Çünkü yasal olarak hiçbir bankanın bu şifreyi isteme hakkı olmadığı gibi kredi başvurusu yapan kişinin de bu bilgiyi verme yükümlülüğü yoktur.,

İlginizi Çekebilir; 

https://kredi26.com/oecd-ulkelerin-ekonomik-durumunu-acikladi/

https://kredi26.com/cankiri-belediyesi-isci-alimi-istenen-belgeler/

https://kredi26.com/acil-nakit-para/

https://kredi26.com/cks-belgesi-nasil-alinir-ciftci-kayit-sistemine-cks-nasil-kayit-olunur/

https://kredi26.com/turkiye-is-bankasi-kasko-ucretleri-kasko-deger-listesi-ve-arac-kasko-degeri/