Budapeşte Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Budapeşte Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Budapeşte için kaç gün gerekli?, Budapeşte pahalı bir şehir mi?, Macaristan kaç günde gezilir?, Budapeşte de nerede ne yenir?
Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Budapeşte Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
13 Şubat 2022
398 okunma
Budapeşte Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Budapeşte Gezilecek Yerler; Macaristan’ın başkenti Budapeşte, büyük otelleriyle tanınırken, Avrupa’nın tarihi eserlerini de görebileceğiniz coğrafi konuma sahiptir. Budin ve peşte şehirlerinin Tuna nehrinin iki yakasında olmasıyla 17 Kasım 1873 yılında birleşiminden Budapeşte olarak dünya haritasında yerini almıştır. Buda Kalesi, Szechenyi Zincir köprüsü ve Obuda ( eski Budin) bölgelerinde Macaristan’ın tarihi ve anıları gizlidir. Orta Avrupa olarak, Tuna nehrinin ovaya açılan düzlük alanıdır.

Budapeşte Gezilecek Tarihi Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler; Roma ve Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinden geçmiş Macaristan, ikinci dünya savaşında (1934) nazilerin etkisinden dolayı yitirilmiş bir tarihe de sahiptir. Ancak geçmişte ve günümüzde hala göz alıcı mimarisiyle anılmakta, sevilen yerleriyle tarihin anılarını biriktirmemizi sağlamaktadır. Kale, kilise ve şehir parklarıyla, şehre girdiğiniz andan itibaren görebileceğiniz Budapeşte tarihi mekanlar, Arnavut kaldırımlı sokaklarla yeni bir hikaye yazmaktadır.

 • Budin Kalesi ( 1265)
 • Aziz Istvan Bazikilası
 • Kahramanlar Meydanı
 • Matthias Kilisesi
 • Parlamento Binası
 • Macaristan Ulusal Müzesi
 • Gelert Tepesi
 • Vajdahunyad Kalesi
 • Memento Park

1265 yılından 1749 yılına kadar büyük bir tarihi içinde gizlemiştir. Kraliyet sarayı ve Macar askeri tarihi ile ilgili müzeleri gezerken, Barok sanatının her bir ayrıntısını görebileceğiniz mimarisine de hayran kalabilirsiniz. 3 saatlik bir şehir turuyla, 18. Yüzyıldan ve 19. Yüzyıldan kalan evleri, tarihi mekanları görebilirsiniz.

Zincirli Köprü ( 1840- 1849) Budapeşte’de Clark Adam ve Szechenyi Istvan meydanlarında inşa edilmiştir. Mimari özelliğini aldığı 19. Yüzyıl sanatının yanı sıra, Thames Nehri ile Marlow köprüsüne benzeyen iki yakasından da aslan heykelleri bulunan Budapeşteyi temsil eden köprü mimarisidir.

Balıkçı Tarabyası; 1899 ile 1905 yılında Frigyes Schulek tarafından inşa edilmiştir. Matthias Kilisesi’nin arkasında olan estetik ve özgün mimarisiyle dikkat çeken yapıdır. Tuna nehri manzarasıyla büyüleyici bir etkiye sahip, 7 kule eklenerek, 140 metreyi bulan balkon genişlikleri vardır. Neo gotik mimariden izler taşımaktadır.

Benzer İçerik  Lagos Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Gellert Hill Tepesi; 1850 ile 1854 yılları arasında Habsburgs hanedanı tarafından kenti kontrol etme amaçlı inşa edilmiştir. Özgürlük anıtı ile 1947 yılında Nazi işgalinden kurtulma şerefine bayrak dikilmiştir. Adını Paganlar’a karşı mücadele ederken ölen aziz Gellert Hill’den almıştır.

Budapeşte Gezilecek Yerler; Budapeşte’de Gezilecek Modern Mekanlar

Budapeşte Gezilecek Yerler; UNESCO kültür mimarisinde 20. Sonların diktatörlük döneminden kalan anıtları ve kaleleriyle sanatsal güzelliğin temellerini atmış Budapeşte, ünlü Avrupa şehirleri arasında modern dokusuyla da dikkat çekmektedir. Orta Avrupa turları için şehri gezmeniz 3 saatinizi alırken, muhteşem görüntülerle karşılaşırsınız.

 • Vörösmarty meydanı
 • Vigado ( Konser salonu)
 • Gerbeıd pastanesi ( muhteşem tatlılar)
 • Stephen Bazilikası
 • Özgürlük meydanı ( Szabadseg Ter)
 • Borsa binası ( Tözsdepalota)
 • Andrassy bulvarı ( En ünlü caddesi)
 • Szechenyi Kaplıcaları
 • Vaci Utca ( En ünlü sokağı)

18. yüzyıldan mimarisiyle Vaci Macar dilinde Utca sokağı olarak anılan, Vörösmarty meydanına yakın büyük marketlerin olduğu alandır. Alışverişinizi keyifle yaparken, Budapeşte modern mekanları gezerken, konser salonları ve ünlü binaları geçmeden gezinizi tamamlayabilirsiniz. Özellikle Gerbeid pastanesi ile lezzet turunda da en güzel tatlıları ve Macaristan’a özgü geleneksel tatları ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Doğal Güzellikler

Tepeleriyle ve Arnavut kaldırımlarıyla meşhur olan Budapeşte doğal güzellikleri şehrin her yanından görmenizi sağlayacaktır. Özellikle Budin kalesi ve Balıkçı Tarabya ile Tuna nehrini görebileceğiniz geniş bir alana sahiptir. Parkları ve nehir kıyılarındaki mekanlarıyla da doğayla iç içe olmanızı sağlayacak dolu dolu bir gezi sunmaktadır.

 • Tuna nehri kıyısı
 • Gellert Tepesi
 • Margit Adası
 • Balıkçı Tabyası

Tarihle doğayı iç içe geçmiş bulabileceğiniz mekanlar, doğal güzellikleriyle, panoramik bir görselin içinde olduğunu hissetmenizi sağlayacaktır. 1800 yıllarında kurulmuş Budapeşte şehir planlaması, Tuna nehri sayesinde büyük bir doğal alana inşa edilmiştir. Kraliyet döneminden beri de başkent olması, şehrin tarihi dokusunun korunmasını sağlamıştır. Gellert tepesinden doğal manzaranızı izlerken, şehrin panoramik görüntüsünü de görürsünüz. Budapeşte’nin doğal harikaları Tuna nehriyle başlayan ve Margit adasına kadar uzanan muhteşem bir eser koymaktadır.

Benzer İçerik  Ücretsiz Oyun | Ücretsiz nasıl oyun yüklenir?

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler; Budapeşte’nin Meşhur Yemekleri

Orta Avrupa lezzetleriyle geleneksel tatları bir araya getirmiş Macar mutfağında, domuz ve tavuk vazgeçilmezdir. Sığır eti, domuz ve tavuk etleriyle, isleme ve közleme usulü geleneksel lezzetlerle tanışabilirsiniz.

Gulaş; Patates, havuç, soğan, sığır eti, kırmızı biber ile milli çorbası olarak tarif edilen özel bir lezzettir.

Tokany; Etleri julyen kesilmiş, paprika ve karabiberle soslanmış acısı bol güzel bir lezzettir. Bol baharatla servis edilmektedir.

Paprika biber; Macar mutfağının en sevilen lezzetleri arasındadır. 150 yıllık Osmanlı hakimiyeti döneminde tanıştıkları Paprika ile aralarını sıkı tutmuşlardır. Neredeyse birçok geleneksel yemekte karşınıza çıkacaktır.

Palaçinka; Macar ve Boşnak tatlısı olarak, kreple meyve ve çikolatanın bir araya geldiği geleneksel tatlıdır.

Budapeşte geleneksel yemekleri, domuz ve sığır etkiyle en meşhur yemek olarak Gulaş ‘’Çoban’’ çorbası olarak bilinmektedir. Farklı lezzetler tatmak isteyenler için özel bir tarif olarak, çorba adı verilse de bir çeşit yemek diyebileceğiniz türeden yapımı vardır.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Budapeşte’de yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında özellikle tarihi müze ve binaları gezmeden gelmemeniz olacaktır. Buda kalesi ve Balıkçı tabyasında hayalini bile kurmak da zorluk çekeceğiniz bir manzarayla karşılaşmış olursunuz. Caddeleri ve sokaklarıyla tarihin izlerini taşırken, özellikle Szell Kalman meydanı ve Castle Hill kale tepesini ziyaret etmelisiniz.

 • 7 Macar kavmini temsil eden Halaszbastya’ya gitmelisiniz.
 • Neo Gotik ve Neo Romanesk mimarilerini gezmelisiniz.
 • Zincir Köprü’ye gitmelisiniz.
 • Trinty Sütunu önünde mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz.
 • Matthias kilisesini gezmelisiniz.

1710 ile 1873 yıllarında kurulmuş olan Buda belediye binasını da dolaşarak, Neo gotik ve Neo klasik etkilerle birleşmiş muhteşem mimariyle tanışırsınız. Athene heykeli ile Buda simgesinin yer aldığı Buda, Obuda ve Pest birleşmesinin temsili olan birçok ayrıntıya ve heykele Buda belediyle binası önünde rastlayabilirsiniz.

Benzer İçerik  After Effects Ücretsiz | After Effects ücretsiz kullanılır mı?

Manzara ve müzeleriyle bambaşka dünyalara yolculuk etmenizi sağlayacak Budapeşte, kentin en güzel yerlerini sıradan bir yürüyüşe çıktığınızda bile karşınıza getirecektir. Ancak Estergol kalesi ve Bazilikası önünden geçmeden, Tuna nehrinin büyüleyici manzarasına kapılıp kalmadan dönmemelisiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler; Budapeşte’de Gece Hayatı Ve Ünlü Barlar

Hamam ve havuz partileriyle eğlencenin şehri olarak Budapeşte, Romkıocsma ve Rui bar kültürüyle tanınmaktadır. Sıcak ve samimi bar ortamlarıyla, havuza girerken içkinizi yudumlar aynı zamanda müziğe de eşlik edebilirsiniz. Gündüzleri kahve muhabbet odaklı olan cafeler, geceleri içki ve hafif müzikle eğlence odağına dönmektedir.

Szimpla kert Cafe bar ve konser etkinliklerinin olduğu, arabada küvet ve açık alanda müzik keyfinin de sunulduğu Szimpla kert sizin için muhteşem olabilirsiniz.

Instant labirent şeklinde üç katlı eski bir apartmanda fantastik ve büyüleyici bir partinin içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Hayvanlar alemi (İnstant) tavanda asılı büyük bir domuz ya da başkuş görebileceğiniz ilgi çekici bir mekandır. Tam adresi Pest Broadwy 7. Bölge Nagymazo sk. No 38 1065 Budapeşte.

Fogaz haz, dişlerin evi olarak bilinen canlı müzik ve çağdaş sanatçıların bulunduğu parti alanıdır.

Budapeşte için tatil uyarıları; Üst kalite olan bütün mekanlara özellikle doboz, İnstant ve Fogaz haz parti yerlerine giderken kılık kıyafetinize dikkat etmelisiniz. Herkes muhteşem giyinir ve çağdaş sanatçılarla karşılaşabileceğiniz yüksek kalite mekanlardır.