Kiev Gezilecek Yerler - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Kiev Gezilecek Yerler

Anasayfa > Tanıtım > Kiev Gezilecek Yerler
27 Mayıs 2022
431 okunma
Kiev Gezilecek Yerler

Kiev Gezilecek Yerler; Kiev, Ukrayna’nın en büyük kentidir. Bunun yanında Ukrayna başkentidir. Eskiden Sovyet Rusya’ya bağlı olan Kiev, 1991’de Rusya’dan geri alındı. Alındıktan hemen sonra da bağımsız Ukrayna’nın başkenti oldu. Günümüzde Türkiye’den Kiev’e vizesiz, pasaportsuz geçiş sağlanabilmektedir.

Kiev’de Gezilecek Tarihi Yerler

Kiev’deki tarihi mekanlar geçmiş Rusya’dan kalma özelliklere sahiptir. Bu nedenle birçok tarihi unsur bulunmaktadır.

 • Golden Gate: Şehrin ana kapısı olarak 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönemde gerçekten şehre giriş kapısı olarak kullanılmıştır. Aslında kapı zamanla yıpranmış ve harabeye dönmüştür. Ancak 1980’li yıllarsa SSCB tarafından restore edilmiştir. Eğer bu kapıyı görmek isterseniz Khreshchatyk Caddesi’nden 15 dakika yürüme mesafesindedir.
 • Altın Kubbeli Katedraller: Dini mekanların tarihinden hoşlanıyorsanız Kiev’de gezebileceğiniz en iyi alanlardır.
 • Aziz Sofya Katedrali:yüzyılda inşa edilmiş ve Ayasofya’ya rakip olarak düşünülmüştür. Saat 10:00 ve 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Saat Kulesi’ne çıkmak isterseniz 09:00 ile 19:00 arasında ziyarete açıktır.
 • Mağaralar Manastırı: Eskiden ibadet merkeziydi. 6 tanesi yerin altında 12 tanesi yer üstünde toplam 18 kiliseden oluşmaktadır. Geniş bir alana yayılmıştır ve gününüzün büyük kısmını gezmek için kullanabilirsiniz. Komplekse giriş ücreti 70 UAH. Öğrenci girişi ise 35 UAH.

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev’de Gezilecek Modern Mekanlar

Kiev’deki modern mekanlar daha çok modern olarak dekore edilmiş meydanlar ve sokaklardan oluşmaktadır. Eğer iyi bir Kiev seyahati geçirmek istiyorsanız buraları mutlaka görmelisiniz;

 • Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı: Orijinal adı ile Maidan Nezaleşhnosti’dir. Şehrin merkezi olarak kabul edilmektedir. Bizdeki Taksim Meydanı’nı andırmaktadır. Meydanın ortasında büyük bir heykel bulunmaktadır. Bunun yanında meydanda birçok alışveriş yapabileceğiniz mağaza vardır.
 • Andrevski Yokuşu: Eskiden şehrin üst kısmı olan kişilerin yaşadığı üst bölge ile halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan yokuştur. Günümüzde ise turistik bir yapıya sahiptir. Bölgenin en üstünde ise St. Andrews Kilisesi yer almaktadır.
 • Çernobil Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum): Şehrin kuzeyinde bulunmaktadır. 1986’daki Çernobil faciasının hatırlanması için yapılmıştır. Müzede çeşitli görsel medya araçları, sergiler, çeşitli maketler bulunmaktadır.
Benzer İçerik  Gta San Andreas İndir Ücretsiz 2022-2023 | GTA San Andreas indir tamindir nasıl indirilir?

Kiev’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Kiev Gezilecek Yerler; Kiev’deki doğa harikaları genellikle oluşturulmuş parklardır. Ancak bu parklar uzun yıllardan beri orada bulunmaktadır. Yani bir yerde oranın artık doğa harikaları olmuşlardır.

 • Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı: Kiev’de gezilecek parklar içerisinde bulunmaktadır. 1874 senesinde kurulmuştur ve en popüler parklardan biridir. Yürüyüş ve biraz dinlenme için ideal bir alandır. Parkın içerisinde ise 1744-1752 yılları arasından kalma saray yer almaktadır.
 • Shevchenko Park: Sokak sanatçılarının canlı performanslarının bulunduğu bir parktır. Oldukça renkli görünüme sahiptir. Ayrıca mini hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz küçük tezgahlar bulunmaktadır.
 • Pirogovo Açık Hava Müzesi: Hem doğal güzellik hem de müzedir. Köy içerisinde bulunan şehirden uzak bir yerdedir. Doğal yöresel evleri, çiftlikleri ve diğer doğal yaşamı inceleyebilirsiniz. Tüm bunları da doğal yeşilliğin içerisinde gerçekleştirirsiniz.

Kiev’in Meşhur Yemekleri

Kiev’in geleneksel yemekleri Türk yiyeceklerine benzerlik göstermektedir. Coğrafya olarak da zaten birbirimize yakınız. Bu nedenle etkilenmemiz gayet normal. Ancak Kiev’de domuz eti tüketimi yapılmaktadır. Eğer bu konuda dikkatli iseniz yediklerinize dikkat etmelisiniz.


 • Borç Çorbası (Borsch): Her öğünde ve her türlü tüketilebilen bir çorbadır. Çorbanın ana maddesi pancar köküdür. Ancak içerisinde 20’ye yakın farklı malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca yediğiniz yere göre de tarifi değişiklik gösterebilir.
 • Shachlik (Şaşlık kebabı, şiş kebap): Tam olarak bizim bildiğimiz şiş kebaptır. Ancak bazı restoranlarda domuz eti kullanılabilmektedir. Bu nedenle siparişinizden önce danışmanızda fayda var. Mangalda pişmiş et ve soğan, domates gibi sebzelerle beraber sunulan yemektir.
 • Holubtsy (Golubtsy, Lahana Sarması): Bizde bulunan lahana sarmasına çok benzemektedir. Ancak onlarda zeytinyağlı seçeneği bulunmamaktadır. Sadece etli olarak pişirilmektedir.
 • Varenyky (Vareniki): Bizdeki böreğin Ukrayna’daki karşılığıdır. İçerisine patates, lahana, peynir, mantar gibi sebzelerle doldurulmaktadır. Ancak orijinal bir şey yemek isterseniz meyveli ya da kuruyemiş olanlarını deneyebilirsiniz.
 • Deruny (Patatesli Pancake): Bize benzeyen yemeklerden uzaklaşmak istiyorsanız deruny deneyebilirsiniz. Hafif kremsi bir sosla sunulmaktadır. Bazı restoranlarda ise kıyma, mantar gibi malzemelerle doldurulmaktadır. Dilediğiniz her öğünde yiyebilirsiniz.
 • Chicken Kiev: Ukrayna’da popüler yemeklerden biridir. Bu yemek çıtır tavuğa benzemektedir. Dışı çıtırdır ancak içerisinde maydanoz, sarımsak ve çeşitli baharatlar bulunmaktadır.
 • Okroshka: Kefir, sosis, yeşil sebzeler, salatalık ve havuçla yapılan ilginç bir yemektir. Genellikle soğuk olarak tüketilir.
Benzer İçerik  Sao Paulo Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev Gezilecek Yerler; Kiev’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kiev’de yapmadan dönmemeniz gerekenler ile tatiliniz kaliteli bir hale gelecektir. Tabii ki kendi zevkinize uygun olarak bir liste oluşturabilirsiniz. Ancak herkesin gezip görmesi gereken yerler bulunmaktadır.

 • Mutlaka Kreşatik Caddesi ve Bağımlık Meydanı’na gitmeniz gerekmektedir. Burada bulunan mağazaları gezebilirsiniz. Ayrıca Kiev’in normal halkını da gözlemleme şansınız bulunmaktadır. Ancak Türk turist sayısı da normal halk kadar çoktur.
 • Andrevski yokuşunu gezerek tarihi bir tecrübe edinmiş olursunuz. Burada bol bol fotoğraf çekinmeyi unutmamalısınız.
 • Aziz Sofya Katedrali’ni mutlaka gezmelisiniz. Burası UNESCO Dünya mirasları içerisinde yer almaktadır. İnşa yılı ise 1011 yılına kadar eskidir.
 • Anavatan heykeline gitmelisiniz. Burası bizdeki Çanakkale Anıtları’nı andırmaktadır. 2. Dünya savaşından sonra oluşturulmuş bir müzedir.
 • Değişik bir seyahat tecrübesi arıyorsanız Mağaralar Manastırı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burası gününüzün büyük bir kısmını alacağı için planınızı ona göre yapmalısınız.

Kiev Gezilecek Yerler; Kiev Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Kiev’deki tatiliniz için uyarılar özellikle gece hayatına aittir. Çünkü burada alkol ve uyuşturucu ucuzdur. Bu nedenle yerel halk tarafından kullanımı fazladır. Yine de suç oranları o kadar yüksek değildir. Kiev’e gelip gece hayatını görmeden ayrılmak olmaz. Listemize başlayalım;

 • Kiev Striptiz Clup Rio: Çılgın bir eğlence arıyorsanız burası size göre. Akşam 20:00’da açılmaktadır. Eğlence ise sabaha kadar devam eder. Antalya Alanya yörelerinde bulunan kulüplerden pek de farklı değildir. Eğer çok girmek isterseniz en uygun zamanlar 22:30 – 23:00’dır. Mekanda bir bira ortalama 120 grivnadır. Garsonları ya da dansçıları masanıza sadece bakarak çağırabilirsiniz.
 • Radio Hall: Çok gürültülü ve pahalı mekanlar yerine eğlenecek güzel bir mekandır. Kiev’i ortaya bölen gölün üzerinde bir gemi şeklindedir. Ancak masaya oturmanız durumunda 2.500 grivnalık bir depozito ödemeniz gerekmektedir. 2500 grivnaya kadar içtiğiniz yer şey buna dahil edilecektir. Adres: Stepana Bandery Avenue, 32, Kyiv, Ukrayna, 02000
 • Saxon Club: Sıklıkla öğrencilerin takıldığı bir mekandır. Hafta içi ve hafta sonu ayrı fiyat politikası uygulamaktadır. 3 katlı bir mekandır. Sadece alt kata giriş yapmak isterseniz 50 grivna vermeniz yeterli olacaktır. Fiyatları Radio Hall ile birbirine benzerlik göstermektedir. Adres: Mykhaila Maksymovcha St, 4, Kyiv, Ukrayna, 03022
 • Sky Bar: Kiev’in lüks barlar kategorisinde yer almaktadır. Giriş fiyatları ortalama 200 – 400 grivna civarındadır. Ancak buraya hafta sonu gitmek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Burada da yine depozito mantığı bulunmaktadır. Yeri Kiev merkezindedir. Arena City diye aramanız yeterli olacaktır.
 • Heaven Clup: Burası genellikle after party mekanıdır. Çünkü mekan sabah 04:00’da açılmaktadır. O güne özel içeride bulunan DJ’e göre giriş ücreti alınır. Masa fiyatları ise ortalama 4.000 grivnada başlar. Adres: Borysa Hrinchenka St, 7, Kyiv, Ukrayna, 02000
Benzer İçerik  Bursa Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı