Adana Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Adana Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Adana’da 1 günde neler yapılır?, Adana’da nereye gidelim?, Adanada nereye gitmeli?, Adanada sevgilimle nereye gidebilirim? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Adana Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
01 Şubat 2022
524 okunma
Adana Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Adana Gezilecek Yerler; Ülkemizin en kalabalık altıncı şehri olan Adana, 2 milyon 258 bin 718 kişilik nüfusa sahiptir. Merkezde 5 ilçe olmak üzere toplamda 15 ilçesi ve belediyesi bulunan şehrimizin, 831 mahallesi bulunuyor.

Üç yıldızlı ve beş yıldızlı otelleri, Çukurova ve Kanuni Üniversitesi bulunan ilimiz, 1945 km2’lik bir alana sahiptir. Türkiye’nin güney kesiminde Seyhan Nehri üzerine kurulu şehir, ülkemizin pamuk, turunçgil, yulaf, susam ve daha fazlasını üreten dördüncü büyük şehridir.

Adana’da Gezilecek Tarihi Yerler

Uçaktan indiğiniz andan itibaren, hafızanıza kazınacak eğlenceli ve enerjik yapısıyla hatırlayacağınız Adana’da gezilecek tarihi yerler; muhteşem mimarisiyle sizi karşılar.

Taş Köprü:

Yüreğir’de bulunan, Seyhan nehri boyunca uzanan ve hala işlevini devam ettiren Adana’nın en eski köprülerinden olan Taş Köprü, Romalılar tarafından M.S. 120-135 civarında inşa edildi. 301 m uzunluğunda olan köprü; 15 ana kemer ve 6 küçük rahatlatma kemerinden oluşur. Toplamda 21 kemeri bulunan köprü, yerel halkla etkileşim için oldukça önemlidir.

Kozan Kalesi:

Adana Kozan’da bulunan Kozan Kalesi, yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. 130 metre uzunluğa sahiptir. Kozan şehri, kalenin kuzeyinde kalırken, Anavarza Kalesi ve Yılankale buradan görülebilir. Kale içinde 13.yüzyıldan kalan iki Ermeni şapeli kalıntısı bulunur. Tek bir dış surdan oluşan kalenin surunda 44 burç vardır.

Büyük Saat Kulesi:

Tarihi saat kulesi, 32 m yüksekliğe sahiptir ve ülkemizin en yüksek saat kulesidir. 1879 yılında başlanan ve Osmanlı döneminde 1882 yılında tamamlanan saat kulesi, iki Ermeni mimar tarafından tasarlanmıştır.

Kalabalık sokakları ve araba yolunun olması, saat kulesi önünde uzun süre yaya kalmanıza izin vermese de şehrin atmosferini hissetmek için kafelerden hediyelik eşya alabilir, gezinti için alışveriş yapabilir, birçok zanaatkârın mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

Ramazanoğlu Salonu:

Büyük Saat Kulesi’ne yakın mesafede bulunan Ramazanoğlu Salonu, Adana’nın eski hükümet konutu olarak tasarlanmış ve 15. Yüzyılda Ramazanoğulları’nın resmî konutu olarak yapılmıştır. Devlet dairesi olarak hizmet veren konutta, Osmanlı dönemi padişahların ziyareti için kullanılmıştır.

Çeşitli restorasyonlar sonunda, halka açık kültür merkezi haline getirilen binada, konser, toplantı ve konferanslar düzenleniyor. 16.yüzyıldan kalma Ulu Cami’ye de yakındır.

Yağ Camii:

Aziz Yakup Kilisesi olarak M.S. 1250 civarında inşa edilen ve şehri Kilikya Ermeni Krallığı’ndan aldıktan sonra Ramazanoğlu Bey Şihabeddin Ahmed tarafından 1380 civarında camiye dönüştürülen Yağ Camii, Adana’nın en eski camisidir. Külliye ve bir medrese bölümü de bulunur.

Anavarza Harabeleri:

Dilekkaya köyü yakınlarında bulunan dağın dik yamacında kurulu olan Anavarza Harabeleri; 425 basamaklı yürüyüş oylundan oluşur. Antik kente bitişik Roma kalıntılarının bulunduğu arazide, tarihi yerlerin muhteşem manzarası bulunur. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir.

Ulu Camii:

Ramazanoğlu Salonu’nun yanında yer alan Ulu Camii, 16.yüzyıldan kalmadır. 1513 yılında başlanan ve 1541 yılında tamamlanan camii, 1998 depreminden etkilenmiş ve 2004 yılında restore edilerek, dış cephesi daha çekici hale getirilmiştir. Cami’nin doğusunda restore edilen, eski büyük medrese bulunur.

Adana Gezilecek Yerler

Adana’da Gezilecek Modern Mekanlar

Türkiye ekonomisinin büyük bir bölümüne katkıda bulunan Adana’da gezilecek modern mekanlar hem büyüklerin hem de küçüklerin eğlenmesi için ayrılmış alanlardan oluşur.

Mavisu Aqualand:

Seyhan nehri ilçesi kenarında, keyifli anlar geçirilen su eğlence parkı Mavisi Aqualand, jakuzi gündüz kaydırakları, tembel nehir, dalga havuzları gibi eğlence alanlarının bulunduğu bir yerdir. Karma restoran ve ızgaraların bulunduğu, deniz ürünleri ve barbekülerin yapıldığı alanda, canlı DJ ile müzikli geceler de sunulur.

Benzer İçerik  Güvenilir Blackjack Siteleri

Tenis ve yüzme, en çok tercih edilen sporlar arasında bulunur. Sağlık kulübü, thai masajı ve aromaterapi hizmetleri de eğitimli personeller tarafından sunulur.

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi:

Adana Seyhan’da bulunan Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi; 19. Yüzyılda kırma çatılı ve cumbası olan, taş ve tuğlarla inşa edilmiş, iki katlı geleneksel bir ev yapıdır. Pazartesi günleri dışındaki günlerde ziyarete açılan müzenin zemin katında çalışma odası ve İkinci Dünya Savaşı esnasında yayınlanan farklı gazetelerin ve kişiler tarafından bağışlanmış Osmanlı ve Latin kitapların sergisi bulunur.

Müzenin üst kısmında Atatürk’ün yaşamına dair farklı odalar yer alırken, eski eserler, general apoletleri, tabancalar, cephanelik gibi eşyalar sergilenir. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği müze, Atatürk’ün yaşamını merak edenler için kaçırılmaması gereken yerler arasındadır.

Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi:

Adana’nın en önemli alışveriş merkezi olan Optimum Outlet; 140’tan fazla mağaza, ev eşyası, kişisel kullanım eşyaları ve günlük yaşam için eğlence sunar. Hipermarketi, Medimarkt, Teknosa gibi yapı marketleri de yine insanların kullanımına sunulur. Aynı zamanda sinema salonu ve gençlerin eğlenmesi için buz hokeyi ve bowling salonları da bulunur.

Adana Sinema Müzesi:

Seyhan Nehri’nin batı kıyısında yer alır. Müzede kütüphanenin olmasının yanında; zemin katında oyuncu, yönetmen ve yapımcılar olarak her poster için en az bir Adana yerlisi film afişleri bulunur. 2011 yılında otel olarak düzenlenen müzenin iki katına yayılan sergileri de göz alıcıdır.

Seyhan Barajı ve Yapay Göl:

Adana Çukurova’da bulunan Seyhan Barajı ve yapay göl, dinlenmek ve piknik yapmak için idealdir. Parkın ortasında, aşk adası denilen popüler alan, birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeker. Göl manzarası eşliğinde restoran ve kulüpler bulunur. Göle yakın yerdeki lunapark ise, çocukların eğlenmesi için idealdir.

Adana Gezilecek Yerler

Adana’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Adana Gezilecek Yerler; Tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanında Adana’da gezilecek doğal güzellikler de en az tarihi ve kültürel güzellikler kadar ilgi çekicidir. Suriye ve Arap Yarımadası’na benzersiz ulaşım bağlantılarına sahip olan Adana, doğal güzellikleriyle de oldukça muhteşemdir.

Merkez Park:

Sabancı Merkez Camii’ne birkaç metre uzaklıkta olan ve 82 dönümlük araziye kurulan halka açık Merkez Park; doğu kıyısında ortalama 8 dönümlük alana sahip Seyhan Nehri’nin batı kıyısına kadar uzanır.

Yerli ve yabancı turistlerin dinlenme noktası olan park, şehirle iç içe olunabilecek en özel yerlerden biridir. Ortalama 3 km’lik bisiklet ve yürüyüş parkuruna sahip olan parkta; buz pateni sahası, mini amfi tiyatro ve satranç oynamak için gençlik merkezi bulunur.

Park içinde 10’un üzerinde gölet ve çocuk oyun alanı bulunur. Seyhan Nehri, kürek sporuyla uğraşanlar için idealdir ve bir Kürek Kulübü vardır.

Atatürk Parkı:

Adana şehir merkezinde bulunan Atatürk Parkı; patikaları, çeşitli sayıda çiçeklere sahiptir. İçinde bulunan heykeller de görülmeye değerdir. Çok sayıda kuşa ev sahipliği yapan park, öğlen saatlerinde oldukça sıcaktır. Ancak ağaçlar altında bulunan birçok dinlenme yeri, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri ve sosyalleştiği en güzel alanlardan biridir.

Kapıkaya Kanyonu:


Adana merkeze 55 km uzaklıkta olan kanyon, araçla 1 saatlik sürede ulaşılan bir mesafeye sahiptir. Toplam uzunluğu 20 km olan kanyonda; 7 km yürüyüş alanı vardır. Zakkum, zeytin, keçiboynuzu, çınar ağaçları bulunur.

Benzer İçerik  Oyun Oyna Ücretsiz | Ücretsiz Oyun

Yumurtalık plajı:

Ülkemizin mavi bayraklı plajlarındandır. 1 km uzunluğunda plajı vardır. Kafeler, restoranlar, plaj ürünleri satan market, plaj etrafında bulunur. Cüzi bir miktar vererek, soyunma kabinleri ve duş alma noktaları kullanılabilir.

Akyatan Gölü ve Milli Parkı:

Ülkemizdeki en büyük lagün gölü olan Akyatan Gölü, 14bin hektarlık alana yayılmıştır. Gölün uzunluğu 17 kilometre, genişliği 4 kilometredir. Göçmen kuşların uğrak yeri olan gölde, çok sayıda kuş türü bulunur. Aynı zamanda Caretta caretta kaplumbağalarının da ev noktalarını oluşturan bir bölgedir.

Göle gelen yerli ve yabancı turistler; göl içinde balık tutabilir, kuş gözlem evini görebilir, dalyan balıkçılığı yapabilir.

Belemedik Yaylası:

Adana’nın batısında Pozantı sınırı içinde olan Belemedik yaylası, şehre 100 km uzaklıktadır. Tabiat parkı olarak koruma altına alan yaylada, yıl boyunca ziyaretçiler bulunur. Bahar aylarında açan çiçeklerin yaydığı koku ise muhteşemdir.

Adana Gezilecek Yerler

Adana Gezilecek Yerler; Adana’nın Meşhur Yemekleri

Akdeniz’in doğusunda yer alan ve lezzetleriyle oldukça ünlenen Adana’nın meşhur yemekleri de Adana’ya gittiğinizde yemeniz gereken lezzetler içerir.

Şırdan:

Yöresel yemeklerdendir. Hayvan sakatatından yapılır. Dolmanın içerisine özel olarak hazırlanan baharatlı pirinçle servis edilir. Adana’da en meşhur Şırdancı Bedo’da yiyebileceğiniz bu özel lezzetin tanesi, ortalama 6-7 TL’den satılıyor.

Bici Bici:

Adana çok sıcak bir ilimiz olduğu için, hazırlanması oldukça kolay olan ve yemesi keyifli Bici Bici tatlısı, sıcak saatlerde tüketebileceğiniz en güzel tatlardandır. Kırmızı rengini, özel şerbetinden alır. Son dokunuş ise gül suyu dökülerek yapılır. Adana’da Cengiz’in Yeri, Meşhur Bicici Abuzer Kadayıf ve Faruk Usta’da yiyebileceğiniz tatlı, 5 TL ile 7.5 TL arasında satılıyor.

Paça:

Adana’nın sakatatçıları oldukça ünlüdür ve temizliğine dikkat eden ve titizlikle yapılan Meşhur Kuruköprü Paça Salonu, paçanın içilebileceği tek mekândır. Yeşilyurt Mahallesi Barajyolu’nda bulunan paça salonunda ayrıca Adana ev yemeklerini de bulabilirsiniz.

Adana Kebabı:

Hemen her ilimizde sunulan Adana kebabını asıl yerinde yemek ise bambaşka bir deneyimdir. Onbaşılar Kebap, Koço, Eyvan Kebap, Kebapçı Mesut ve Kebapçı Adil, Adana’da kebap yiyebileceğiniz yerler arasındadır. Bu restoranlarda mezeleriyle beraber ortalama 30 TL ile 40 TL arasında ücret ödeyebilirsiniz.

Ciğer:

Adana’da ciğer yemek istediğinizde Birbiçer Restoran, aradığınız lezzeti bulacağınız bir mekândır. Şişe geçirilip hazırlanan ciğerler, harika mezeler, salata ve ev yapımı ayranla servis edilir. Hanedan Mahallesi Seyhan’da bulunan restoranda porsiyonun ciğeri 15 TL ile 20 TL arasında sunulur.

Adana Şalgamı:

Şalgamın merkezi olan Adana’da şalgam suyu içmeden gidilmez. En güzel şalgam suyu ise Kuruköprü şalgamcısı Ali Göde’de içilir. Mekâna gidildiğinde, satın alınsa da alınmasa da gelen herkese, 1 bardak şalgam suyu ikram edilir. Tahta fıçılarda hazırlanarak servis edilen şalgam suyu için Kuruköprü Mahallesi Seyhan’daki Ali Göde’ye giderek, bu enfes lezzeti tadabilirsiniz.

Adana’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Adana Gezilecek Yerler; Yılın her mevsiminde ziyaret edilebilen bir iklime sahip olan Adana’ya gidince mutlaka yapılacaklar listesini hazırlamanız gerekir. Bahar aylarında yayla ve tabiat parkları sayesinde doğayla iç içe olabileceğiniz huzur dolu bir atmosferi bulunan Adana’da geldiğinizde, yapmadan gitmemeniz gereken aktiviteler bulunur.

Adana Yöresel Yemekleri:

Adana yöresel yemekleri içinde Adana kebabı, mercimekli bulgur pilavı, Adana usulü lahana sarma, Adana usulü kuru biber dolması, şırdan, ıspanak başı ve daha birçok yöresel lezzeti tadabileceğiniz mekânlar bulunur. Özellikle çorbacılara uğrayıp, birbirinden farklı çorba çeşitlerini tadabilirsiniz.

Benzer İçerik  Balıkesir Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Adana Yamaç Paraşütü:

Adana merkezde bulunan organizasyon şirketi tarafından düzenlenen turlarla, yamaç paraşütü yapılabilir. Toplamda 15 dakika havada kalacağınız etkinlik sırasında GoPro kamera ile video ve fotoğraf çekilir. Her yıl 29-30 Ekim arasında yamaç paraşütü uçuş festivali düzenlenir.

Adana Kamp Aktivitesi:

Adana’ya tatil için geldiğinizde otel ve pansiyonlarda kalmak yerine doğa ile iç içe olmak isteyenler için, muhteşem doğasında konaklama yapma fırsatı sunulan kamp yerleri bulunur. Pozantı ve Karaisalı ilçelerinde bulunan yaylaların yanı sıra Armutoğlu, Asar, Fındıklı Köyü ve Tekir yaylası da kamp kurulacak alanlar arasındadır.

Seyhan Barajı Gölünde Tekne Turu:

1956 yılında kurularak, Adana’nın can damarı haline gelen Seyhan Nehri üzerinde çok sayıda aktivite yapılıyor. Baraj gölünde tekne kiralayarak, gezintiye çıkabilirsiniz. Doğu ve Batı köprülerinin atından tekneyle geçerken, el değmemiş koylara tekneyi demirleyerek kahvaltı yapabilirsiniz. Çoğunlukla kişi başına 50-60 TL tekne kiralama ücreti alınır. Tüm tur toplamda 3 saat sürer. Ramazan ayında ise tekne kiralama saati, iftar saatine göre ayarlanır.

Adana Su Sporları:

Yumurtalık ve Karataş ilçelerinde bulunan Magarsus Antik Kenti, Akyatak Lagünü ve Karataş plajı, ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alır. il merkezinin doğusuna uzanan ve Çukurova Havzası’na can veren Ceyhan Nehri’nin bazı noktalarında rafting yapabilirsiniz. Talebe göre 2 ila 4 haftada değişen sürelerde dağlarda zaman geçirme olanağı bulunur.

Safari ve olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Erken rezervasyon ile turlarda %50 indirim kazanabilirsiniz. Karataş ve Yumurtalık plajlarında, uzman personeller eşliğinde Adana su altı dalış aktivitesi gerçekleştirebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler; Adana Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Adana Gezilecek Yerler; Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanında, Adana’yı ziyaret ettiğinizde, en canlı ve çeşitli gece hayatını yaşayabilirsiniz. Adana gece hayatı ve ünlü barları, yerli halkı ve turistleri çeken, en özel mekânlara sahiptir.

Maki:

Gazipaşa Uğur Mumcu bölgesinde yer alan mekânda; enfes kokteyller, leziz aperatiflere, muhteşem bir müzik eşlik eder. Adana Çukurova’da konaklıyorsanız, 0322 232 52 12 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tarihi Kısmet Meyhanesi:

Seyhan’da bulunan ve Galleria AVM’nin alt katında hizmet veren meyhane, klasik meyhane kültürünü yaşatır. Yer ayırtmak için 0322 457 57 70 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Roka Balık:

Adana Çukurova’da ikinci adresiniz olarak tercih edeceğiniz Roka Balık, birçok meze, salata, peynir, aperatif lezzetler sunuyor. Rakı ve müzik ikilisini bu şirin mekânda yaşamak isterseniz 0322 233 45 98 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Meşkli Meyhane:

Çukurova Karslı Köyü Mahallesi’nde bulunan meyhane, Adana gece hayatının temelini oluşturuyor. 0539 553 41 60 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Afrodit:

Sıra dışı eğlence arıyorsanız, şehrin dışında kalan Afrodit tam da size göre. Seyhan’da bulunan, hipodroma yakın bu sıra dışı mekân için 0322 445 22 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Tiyatro Cafe:

Samimi bir atmosferde, keyifli saatler geçirmek istiyorsanız, Tiyatro Cafe, tam da aradığınız yer olabilir. Bazı günlerde canlı müzik performansı da sunulan cafe için 0322 457 26 26 numaralı telefondan yer ayırtabilirsiniz.