Açıköğretim İçin Kaç Net Gerekir 2022 - 2023 | YKS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor -

Açıköğretim İçin Kaç Net Gerekir 2022 – 2023 | YKS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor

Açıköğretim için kaç net gerekir 2021, Açıköğretim için hangi bölümler açıktır, Açıköğretim için uzaktan eğitimde materyaller nasıl temin edilir, psikoloji bölümünün açıköğretimde olması kaldırıldı mı, Açıköğretim için ikinci üniversite fırsatı, 2021 YKS barajını geçmek için kaç net gerekiyor bilgiler yazımızda!

Anasayfa > Genel > Açıköğretim İçin Kaç Net Gerekir 2022 – 2023 | YKS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor
17 Ekim 2020
4.714 okunma
Açıköğretim İçin Kaç Net Gerekir 2022 – 2023 | YKS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor

Açıköğretim için kaç net gerekir 2022 – 2023; açıköğretim son senelerde sıklıkla tercih edilen lisans derecesi mezunu olma yolları arasında bulunmaktadır. Özellikle diploma verilen bölümlerin sayısının artması ile beraber bu alana gelen talep de artış göstermiştir. Başlangıç aşamasında sadece Anadolu Üniversitesi üzerinden verilen bu eğitimin son dönemlerde birçok prestijli devlet üniversitesi üzerinden verilmeye başlandığı da fark ediliyor. Bu alanda bir sorun yaşanmaması için kişilerin hem sınav sonucunda ihtiyaç duyacakları puan hem de yerleştirme detaylarına dair bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Kaç Net Gereklidir?

Açıköğretim için kaç net gerekir 2022 – 2023; sınav kapsamında sadece 150 puan alınması dahi yeterli olacaktır. 10 net yapılmasına karşılık gelen bu puanın altında kalmamalısınız. Açıköğretim başvurularını ancak bu puan ve üzerinde olan kişiler yapabilmektedir. Bu aşamada kişilerin bir de kontenjan konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

ÖSYM tarafından normal koşullarda kontenjanlı alım yapan açıköğretim programlarını kazanan fakat kayıt olmayan kişilerin farklı kişilerin hakkını elinden alması sebebi ile bir sonraki sene puanı kırılacaktır. Bu noktada açıköğretimin kontenjanlı olan bölümlerinden faydalanan kişilerin, örgün öğretimde aynı zamanda üniversite okuması mümkün olmayacaktır. Fakat kontenjansız olan üniversite bölümlerini tercih eden kişilerin örgünde farklı bir bölüm okuması da mümkün kılınmıştır. En kısa süre içerisinde kayıt adımlarını ve koşullarını inceleyerek daha verimli ve sorunsuz bir inceleme yapabilirsiniz.

Hangi Bölümler Açıktır?

Açıköğretim için kaç net gerekir 2022 – 2023 senesinde de değişim göstermiş ve taban puan 150 olarak belirlenmiştir. Yeterli puanı alan kişiler için açık olan bölümlerden bazıları;

  • Sosyoloji, tarih, rekreasyon, yaşlı bakım, iktisat, işletme, çocuk gelişimi

Bu bölümlerden ve çok daha fazlasından sorunsuz bir biçimde uzaktan eğitim ile gerekli olan bilgileri alma ve eğitim adımını tamamlama imkanını yakalayabilirsiniz. En kısa süre içerisinde diploma alabilmek için açıköğretimde üstten ders alma gibi bir fırsat da sunulmaktadır. Sunulan bu fırsat ile hem kendinizi geliştirme hem de alanınızda fark yaratma imkanını elde edeceksiniz.

Benzer İçerik  Diyarbakır Silvan Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Sosyoloji ve çocuk gelişimi bu alanın en sık tercih edilen seçenekleri arasında kendini göstermektedir. Sunulan bu bölümler arasına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Sadece sınavlı olarak değil aynı zamanda ikinci üniversite mezun olan kişilerin herhangi bir sınava girmeden de gerekli olan kayıt adımlarını tamamlamasına imkan verilmektedir.

Uzaktan Eğitimde Materyaller Nasıl Temin Edilir?

Uzaktan eğitim yapan okullarda materyaller online erişime açık biri biçimde sisteme yüklenmektedir. Dileyen kişiler hazırlanmış olan videolar üzerinden anlatımı takip edebilir dileyen kişiler de direkt olarak yüklenen metinleri okuyabilir. Eğitim aşamasında sunulan bu çeşitli unsurlar sizin için farklı alanlarda ilginizi geliştirme ve bilgi sahibi olma imkanını da vermektedir. açıköğretim kapsamında geçmiş senelerde özellikle materyal konusunda sıkıntı yaşanırken son dönemlerde yüklenen materyallerin örgün öğretim kadar yetkin ve sorunsuz olduğu da fark edilmektedir. Ayrıca alnın uzmanı olan hocaların hazırlamış olduğu video derslerin dinlenmesi de verimliliği pekiştirecek olan unsurlardandır.


Psikoloji Bölümünün Açıköğretimde Olması Kaldırıldı Mı?

Açıköğretim için kaç net gerekir 2022 – 2023 senesinde bazı değişiklikler de yapılmıştır. Sosyal bilimlerin bir dalı olan psikolojinin de açıköğretim listesinde erişilebilir bir hale gelmesi sonrasında öğrenciler ve alanın uzmanları karşı çıkmıştır. Bu karşı çıkışların sonrasında bölüm açıköğretim listesinden çıkarılmıştır. Bu bölümün yüz yüze iletişim gerektirdiğini ve oldukça önemli bir alana hakim olduğunu açık öğretim üzerinden yapılan eğitimin yeterli olmayacağı temel argümanlar arasında yer almaktadır. Psikoloji bölümünün bu şekilde listeden kaldırıldığı da görülmektedir.

İkinci Üniversite Fırsatı

Açıköğretim için kaç net gerekir 2022 – 2023; sadece sınav üzerinden değil aynı zamanda hali hazırda bir lisans bölümünden mezun olan kişilerin faydalanabileceği farklı programlar da mevcuttur. İkinci üniversite bunlardan sadece bir tanesidir. Lisans bölümü mezunu olan kişilerin sınavsız bir biçimde açıköğretim programlarından birine kayıt olma hakkı vardır. Bu alanda aynı şekilde dönemlik ücret ödenecektir. Bu ücret materyal parası olarak da belirtilmiştir.

Benzer İçerik  Windows 10 Güncelleme 2022-2023 | Windows Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Her üniversite kendi sistemi üzerinden ikinci üniversite fırsatı sunmaktadır. Bu şekilde yeni bir alanda kendinizi geliştirme imkanını elde edeceksiniz. Örneğin Anadolu Üniversitesi İkinci Üniversite başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Fakat İstanbul Üniversitesi İkinci Üniversite başvuruları ise kendi Aksis sistemleri üzerinden yapılır. Bu programlardan istifade edebilmek için sistemde lisans mezuniyet bilgilerinizin çıkması gerekmektedir. Bu eğitim bilgisini kullanarak yeni bir eğitim dönemine başlayabilirsiniz.

İş Bulma Olasılığınızı Artırın

İş bulmak için artık sadece tek bir lisans diplomasına sahip olmak yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra kişilerin kendini farklı alanlarda ispat etmesi gerekecektir. Sunulan bu iş bulma olasılığının artırılması ile beraber kısa bir süre içerisinde açıköğretim fırsatlarından yararlanın. Farklı alanlarda legal bir yetkinlik kazanmak için açıköğretim en sevilen ve tercih edilen seçeneklerdendir. Sadece ücret konusunda son dönemlerde yükselişe geçmiş olması sıkıntı yaratsa da talep oldukça yüksektir

İlginizi Çekilebilir;


Açıköğretim Bölümleri 2021 Lisans ve Önlisans | Açıköğretim Okunacak Bölümler

Açıköğretim Okumak İçin Sınava Girmek Şart Mı? | Açıktan Üniversite Okumak İçin Hangi Sınava Girmeliyim 2021

KOSGEB 0 (Sıfır) Faizli Kredi, KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Desteği 2022 Yılı Şartları Nelerdir?

Yapı ve Kredi Bankası Leasing Hesaplama, yapı kredi finansal kiralama

Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan