2.El İlan Sitelerine Yasal Yükümlülük Geliyor -

2.El İlan Sitelerine Yasal Yükümlülük Geliyor

Anasayfa > Son Dakika > 2.El İlan Sitelerine Yasal Yükümlülük Geliyor
03 Mayıs 2020
675 okunma
2.El İlan Sitelerine Yasal Yükümlülük Geliyor

TBMM dilekçe komisyonuna yapılan şikâyet ve verilen dilekçeler üzerine Meclis harekete geçti, 2. el araç satımında ilanların yer aldığı internet sitelerine yükümlülükler getiriliyor.

Hükümet İlan Siteleri İçin Harekete Geçti

2.el araç satış ilanlarının bulunduğu internet siteleri nedeni ile mağduriyetler yaşandığını ve dolandırıldıklarını şikâyet eden ve hükümetten bu konuda yasal bir düzenleme isteyen vatandaşın başvurusu üzerine Ticaret Bakanlığı bir çalışma gerçekleştirdi. Bakanlığın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdiği resmi yazıda şu konulara değinildi.

Sitelerin Halen Bir Sorumluluğu Yok

2.el araçların ticareti hakkında ki yönetmelikte şikâyete konu olan internet siteleri için her hangi bir yükümlülük yer almamaktadır. Bakanlığımız 2.el araç satışında sistemi ve internet sitelerine yükümlülüğü düzenleyecek çalışmayı başlatmıştır. Yönetmelik üzerinde ki değişiklik ile alakalı çalışmaları İç Ticaret Genel Müdürlüğü yürütmekte olup bu çalışmalara kapsamında internet sitelerinde yer alan ticari ilanların Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş işletmeler tarafından verilmesini sağlamaya yönelik doğrulama ve kontrol mekanizmaları ile adı geçen sitelerin konu hakkında ki yükümlülükleri ele alınmaktadır.


Ayıplı Mal Kapsamına Alınmalı

Ticaret Bakanlığı 2. el taşıt ticaretinde garanti ve ayıplı mala ait düzenlemeye dikkat çekerek 2. el otomobil ya da arazi taşıtının bazı parçalarının taşı satılından sonra ki 3 ay ya da 5 bin kilometre boyunca satışı yapan işletme garantisi altında olduğu bilgisi verildi. Ayıplı mal ve hizmetlere ilişkin Tüketicinin Korunması Kanunu hükümlerinin 2. el araçlar içinde uygulanacağına dikkat çeken Ticaret Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği resmi yazıda 2. el araçların garanti verme işlemlerinin aracı satan firmaya ait olduğu bunların satışı için ilan verilen internet sitelerinin bu konuda her hangi bir yükümlülüğünün bulunmadığı belirtildi.

Benzer İçerik  Dünya Ekonomisinin Çıkış Yolları Aranıyor

Ayıplı Mal Sorumluluğunda Süre Arttı

Araç fiyatının bakanlık ya da Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelendirilmiş olan tarafsız kuruluşlar tarafından belirlenmesi uygun olacaktır denildi. Bakanlık ayrıca 2. el araç alım satımı sonrasında yaşanan olumsuzluklar ve uyuşmazlıklarda satıcının ayıplı mal için sorumluluğunun bir yıldan daha az olmayacağı konusunu anımsattı.

İlginizi Çekebilir;

Anadolubank İnternet Bankacılığı, internet bankacılığı işlem saatleri

İng Bank Leasing Hesaplama, İng Bak Leasing Faiz

Hibe Kredi 2022 (Şartları, Nasıl Alınır?)

15 Nisan Bugün Piyasalarda Neler Bekleniyor?

Yasal Uyarı