Trabzon Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Trabzon Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Trabzon’da 1 günde ne yapılır?, Trabzonda nereyi gezelim?, Trabzon’un en güzel yeri neresi?, Trabzon’un nereleri meşhur? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Trabzon Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
27 Şubat 2022
660 okunma
Trabzon Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Trabzon Gezilecek Yerler; Trabzon her mevsim yağış alan ve zengin ormanlara sahip olan şehrimizdir. Karadeniz’in incisi olarak kabul edilir ve olağanüstü doğasından kaynaklı her sene binlerce turiste ev sahipliği yapar. Akarsuları, golleri ve vadileri ile öne çıkan şehrimiz, tarihi açıdan da zengindir. Öyle ki Kanuni Sultan Süleyman burada dünyaya geldiği için tarihi bir değere sahiptir.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Muhteşem havası ile herkesi büyüleyen Trabzon hem doğal hem de tarihi güzellikleri içerisinde barındırıyor. Florası gereği herkesin beğenisini toplayan şehirde gezip görmeniz gereken pek çok yer bulunuyor. Trabzon’daki tarihi mekanlar ile başlamak gerekirse:

 • Sümela Manastırı: Maçka içerisine konumlanan Sümela Manastırı Trabzon’un mutlaka görülmesi gereken yapıları arasında. Tarihi MS 365’lere dayanan yapı kayalardan tasarlanmıştır. Zaman zaman ayinlere ev sahipliği yapan tarihi bir yapı olarak kabul edilmiştir.
 • Trabzon Kalesi: Tarihi yerler arasında olan Trabzon Kalesi de es geçilmemelidir. İnşası MS 5. Yüzyıla kadar dayandığı için önemli bir yapıdır. Aynı zamanda şehri seyretmek isteyenler kaleye çıkmayı tercih ediyor. Bu sayede şehri kuş bakışı olacak şekilde değerlendirmeniz mümkün hale geliyor.
 • Vazelon Manastırı: İnşası MS 270’lere dayanan Vazelon Manastırı gidip görmeniz yerlerden bir tanesidir. Özellikle de dini motiflere sahip olduğu için turistlerin uğrak adresi haline gelen manastır, dini olduğu kadar tarihi izlerinden kaynaklı da öne çıkmıştır.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Modern Mekanlar

Trabzon Gezilecek Yerler; Tarihi olduğu kadar modern yerleri ile de adından söz ettirir. Trabzon’daki modern mekanlar hangileri sorgulamakta ve bunun üzerine seyahat planlarına yön vermekte özgürsünüz. Şöyle ki:

 • Ayasofya Müzesi: Modern mekanların başında gelen Ayasofya Müzesi oluyor. Müzenin kökeni 1250’li yıllara dayanıyor. Önceleri cami olarak kullanılan müzenin kimliği 1964 yılında verilmiştir. Neticesinde Bizans dönemine ait mimari değerler herkese açık hale gelmiştir.
 • Atatürk Köşkü: Avrupa mimarisine sahip olan köşk, 1890’lı yıllarda inşa edilmiştir. Atatürk’ün konakladığı bir yer olduğu için bu şekilde anılır. Şehrin tepeden manzarasına sahip olduğu ve Atatürk’ten izler taşıdığı için turistlerin mutlaka gittiği yerlerden bir tanesidir. Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin merkezleri arasındadır.
 • Kostaki Konağı: Bir diğer adı Trabzon Müzesi’dir. Trabzon’un modern mekanları nelerdir sorgulayanlara daha çok müzeler eşlik eder. 1900’lü yıllara dayanan kökeni ile önce çıkan müze, konak havasına sahiptir. Hatta zamanında Atatürk ile Latife Hanım’ın burada kalması da konağın öne çıkmasında bir hayli etkili olmuştur.
Benzer İçerik  Fethiye Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Trabzon Gezilecek Yerler; Trabzon denilince ilk akla gelen doğal güzellikleri oluyor. Saymakla bitmeyen muhteşem güzellikleri ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden bir tanesidir. Trabzon’daki doğa harikaları nelerdir soranlara:

 • Uzungöl: Yaylı köyü olarak bilinir ve yaz aylarında turistlerin uğrak adresi halindedir. Kıyısı göl olan köy yağmur ormanları ile adından söz ettirir. Hatta bu durum oksijenin bol olmasını ve temiz havayı tatmanızı mümkün kılar.
 • Zağnos Vadisi: Şehrin önde gelen doğal güzellikleri arasında Zağnos Vadisi de katılmıştır. Vadi berrak görünümü ile huzura doymanızı sağlar. Piknik etkinliklerine uygun olan vadinin sadece turistler değil yerli halkın da tercihi halinde olduğu görülüyor.
 • Çal Mağarası: Sarkıtları ile öne çıkan mağara, şehrin ortalama 1 saat kadar uzağında bulunuyor. 2003 yılından bu yana ziyaretçilerini karşılayan yapı, doğal bir merkez olarak kabul edilir. Trabzon’a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken doğal güzelliklerden bir tanesidir.
 • Sera Gölü: Set gölü olarak bilinen Sera, tabiat parkı olarak turistlere açılmıştır. 2010 yılından bu yana park faaliyetlerine yer verilir. Uzun yürüyüşler ve doğayı seyretmek isteyenler bu yönde seçimini yapabilir. Hatta balıkçılık aktivitesi için de sıklıkla Sera Gölü Tabiat Parkı tercih edilmektedir.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon’da Meşhur Yemekler

Trabzon doğal güzellikleri ile öne çıkan eşsiz illerimizden bir tanesidir. Bunun kadar meşhur pek çok yemeğe de ev sahipliği yapıyor. Her biri son derece lezzetli olan yemeklerini tatmadan dönmek haksız olacaktır. Trabzon’un geleneksel yemekleri nelerdir merak edenlere paylaşılanlar şöyle:

 • Kuymak: Hemen hemen herkesin adını mutlaka duyduğu yemeği kuymak oluyor. Mısır unu ve telli peynirle hazırlanan bu eşsiz lezzet kahvaltıların olmazsa olmazları arasında. Hatta günün her saati ve her öğüne eklenen son derece lezzetli bir yiyecek olarak kabul edilmektedir.
 • Laz Böreği: Geleneksel yemeklerin arkasından tatlıları tüketmemek olmaz. Bunlar arasında başı çeken ise laz böreği oluyor. Börek olarak anılsa da şerbete batırılan bir tatlı olduğunu unutmamak gerekir.
 • Akçaabat Köftesi: Trabzon’un geleneksel yemekleri arasında Akçaabat köftesi de yerini almıştır. Kömür ateşinde pişirilen köfte yoğun bir şekilde et ve baharat içerir. Özel pidesi ve garnitürü ile servise hazır hale getirilir. Yiyenleri de kendine hayran bırakan geleneksel lezzetler arasında gösterilir.
Benzer İçerik  Pekin Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler; Trabzon’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Trabzon Gezilecek Yerler; Doğal güzellikleri ile adından söz ettiren Trabzon görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor. Ülkemizin nadide şehirleri arasında gösteriliyor. Hal böyle olunca nerelere gidilir veya neler yenir merak ediliyor. Aynı zamanda Trabzon’da yapmadan dönmemeniz gerekenler nelerdir öğrenmek isteyenlere:

 • Göl Ziyareti: Kahvaltınızı Uzungöl’de yapabilir veya öğle yemeği için burayı tercih edebilirsiniz. Muhteşem balıkları ile öne çıkan mekanları ziyaret etmekte özgürsünüz. Uzungöl’e çıkarak hem lezzetlerin hem de havanın tadını çıkarmak sizin elinizde.
 • Kültür Turu: Sadece doğal güzellikler ile sınırlı kalmanız hata olacaktır. Bunun yanı sıra kültür turu ve şehri yakından tanımak adına müzelere gitmekte fayda var. Özellikle de Trabzon ile Ayasofya müzelerini ziyaret etmeden dönmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Yaylalar: Her biri doğa harikası olan yaylaları gezmeden dönmeniz de hata olacaktır. Bunun için Kiraz, Sultan veya Murat yaylaları tercih edilebilir. Mavura, Karadağ ve Pazarcık gibi pek çok yaylaya sahiptir. Hepsi de tertemiz havası ve muhteşem yeşillikleri ile öne çıkmıştır.
 • Alışveriş: Trabzon’a ait hatıralar ile dönmek isteyenlerin uğrak adresi Bedesten Çarşısı oluyor. Nitekim çarşı içerisinde şehre özgü pek çok obje mevcut. Hediyelik eşyaların her biri çarşıda sergilenir ve beğendiklerinizi almanız sağlanır. Aynı zamanda çarşı tarihi yapılara sahip olduğu için da turistik seyahatlerde sık sık ele alınmaktadır.

Trabzon Gezilecek Yerler; Trabzon Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Trabzon’daki tatiliniz için uyarılar adı altında gidip göreceğiniz yerleri önceden araştırmanız en doğrusu olacaktır. Meşhur yiyeceklerden doğa harikası yaylalara kadar her birini değerlendirmenizde fayda var. Hatta eğlenmek isteyenler tüm bunların yanı sıra gece hayatını da ele alabilir. Şehrin öne çıkan mekanlarından bazılarını sıralamak gerekirse:

 • Şişman Pub: Meydana konumlanan Şişman Pub keyifli saatler geçirmek için tercih edilebilir. Hafif bir müzik eşliğinde bir şeyler içerek keyiflenmeniz mümkün olacaktır. Bunun için son derece sade ve samimi bir ortama imza atılmıştır.
 • Galanima: Rakı – balık keyfini yaşamak isteyenler Galanima tercihinde bulunabilir. Hatta canlı müzik keyfini dahi sürmeniz mümkün olacaktır. Görüldüğü üzere hem müzik dinleyebileceğiniz hem de meşhur yiyecekleri tadabileceğiniz mekanlardan bir tanesidir.
 • English Pub: Canlı müzik sevenler bu yönde de tercihini yapabilir. Hem bir şeyler içmek hem de müzik eşliğinde eğlenmek isteyenler English Pub’a gidebilir. Keyifli birkaç saat geçirmeye başlayabilir.
Benzer İçerik  Ücretsiz Araba Oyunları 2022 - 2023 | Ücretsiz Araba Oyunları