Sarımsaklı Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Sarımsaklı Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Sarımsaklı’da nereleri gezelim?, Sarımsaklıda akşam ne yapılır?, Ayvalık Sarımsaklı Neyi Meşhur?, Balıkesir Sarımsaklıda ne yenir?
Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Sarımsaklı Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
24 Şubat 2022
428 okunma
Sarımsaklı Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Sarımsaklı Ege’nin vazgeçilmez tatil beldelerinden bir tanesidir. 2013 yılında Ayvalık’a bağlı olan bir belge olarak kabul edilmiştir. Öncesinde Küçükköy içerisinde gösterilir ve upuzun kumsalı ile öne çıkmayı başarmıştır. Toplamda 22 adet plaja sahip olan belde, her geçen gün aralarına yenilerini ekleyerek turistlerin vazgeçilmezleri arasında yerini almaya başlamıştır.

Sarımsaklı’da Gezilecek Yerler

Sarımsaklı plaj noktası bir hayli geniş olduğu için gezilecek yerlerin de bu noktalar ile birleştiği görülüyor. Sarımsaklı’daki tarihi mekanlar araştırmanız sırasında plajlara yakın olan birkaç merkez paylaşılır. Daha çok Ayvalık’ın gezilmesi gerekenler yerleri olarak anılsa da Sarımsak plajları ile ilişkilendirilir. Tarihi olarak:

 • Taksiyarhir Kilisesi: Sarımsaklı plajlarına ortalama 6.5 km kadar uzaklıkta bulunan Taksiyarhis Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Özellikle de renkli ve bir o kadar da gizemli tasarımı ile öne çıkan tarihi yapılardan olduğu açık durumda.
 • Saatli Cami: Tarihi ve dini gezi listenize Saatli Cami eklenebilir. Plajlardan uzaklığı 6,3 km olan Cami, tarihi dokunuşlara sahip. Halen eski çizgilerini koruduğu için de turistik gezilerde ele alınmaktadır.
 • Aya Athanasiu Kilisesi: Tarihi yerler arasında daha çok dini amaçlı hizmet veren cami ile kiliseler başı çekiyor. Aya Athanasiu Kilisesi de bunlardan bir tanesi. Görkemli bir mimariye sahip olan kilise daha çok yabancı turistlerin yakın kadrajı altındadır.
 • Hayrettin Paşa Camisi: Tarihi yapılar arasına katılan Hayrettin Paşa Camisi de yerli turistin dikkatinden kaçmıyor. Sarımsaklı plajına sadece 5.9 km kadar uzaklıkta olan cami, görkemli mimarisinden kaynaklı merak uyandırır ve görenleri kendine hayran bırakır.

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Sarımsaklı’da Gezilecek Modern Mekanlar

Sarımsaklı denilince ilk akla gelen uzun sahili ve birbirinden güzel plajları oluyor. Doğal güzellikleri ile öne çıkan beldeye yakın birkaç tarihi mekan mevcut durumda. Tarihi olanlar kadar Sarımsaklı modern mekanlar da merak konusu haline gelmiştir. Seyahatlerine modern mekanları eklemek isteyenlere:

 • Rahmi Koç Müzesi: Sarımsaklı plaj noktası üzerinde ortalama 7 km kadar uzakta müzeye yer verilmiştir. Müze son derece görkemli bir mimariye sahip. Gold tasarımları ile görenleri kendine hayran bırakıyor ve tarihi kalıntılara tanıklık etmenizi mümkün kılıyor.
 • Taşlı Manastırı: İlginç kayalıkların bir araya gelmesi üzerine Taşlı Manastırı meydana gelmiştir. Ada tepesi eşsiz manzaralara tanıklık etmenizi ve mimariyi değerlendirmenizi mümkün kılar. Modern olmaktan ziyade doğal ve tarihi yapılara tanıklık etmeniz esas alınır.
 • Kütüphaneler: Daha çok Cunda Adası’nda yer edinen modern kütüphanelere ulaşmakta zorluk çekmezsiniz. Öyle ki Sarımsaklı ile Cunda Adası arasındaki mesafe son derece kısa. Bunun üzerine modern gezilere dair Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı şeklinde kütüphaneleri de eklemekte özgürsünüz.
Benzer İçerik  Btcturk Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası 2022 - 2023 | Btcturk Çağrı Merkezi İletişim Telefon

Sarımsaklı Gezilecek Yerler

Sarımsaklı’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Yaz turizmi açısından başta yerli turistin değerlendirdiği beldeler arasında Sarımsaklı bir hayli öne çıkmıştır. Sarımsaklı’daki doğa harikaları yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de dikkatini çekmiştir. Sarımsaklı seyahatlerine eklemeniz gereken doğa harikalarından bazıları şöyle:

 • Şeytan Sofrası: Güneşin batışını izlemek isteyenlerin doğrudan ziyaret ettiği yer Şeytan Sofrası oluyor. Tepeye konumlanan merkez çeşitli kafelere ve lokantalara sahip. Herhangi birinde oturarak güneşin batışını izlemek size bırakılır. Sarımsaklı’nın en gözde yerleri arasında Şeytan Sofrası başı çekmektedir.
 • Sarımsaklı Plaj: Boydan boya upuzun bir plaja sahip olduğu açık durumda. Yürüyüş yapmak veya istediğiniz plajda güneşlenmek size bırakılır. Çoğu otellere ait olan plajların ön kısmı halka açık olarak tesis edilmiştir. Bundan dolayı rahatlıkla havlunuzu alarak plajın keyfini sürebilirsiniz.
 • Badavut: Kamp tutkunlarının tercihleri arasında Badavut plajı yerini almıştır. Uzun ve geniş bir plaj hattına yer verilmiştir. Aynı zamanda Sarımsaklı’nın diğer bölgelerine nazaran denizi daha temiz ve ılık kabul edilir. Bunun için çoğu zaman çocuklu ailelerin de tercihi haline gelmiştir.
 • Cennet Tepesi: Tepeden Sarımsaklı manzarasını seyretmek ve huzura doymak isteyenlerin tercihi Cennet Tepesi oluyor. Sarımsaklı plaj noktasından ortalama 7 km kadar uzaklıkta olan Cennet Tepesi mis gibi havası ve eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Sarımsaklı Gezilecek Yerler

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Sarımsaklı’da Meşhur Yemekler

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Sarımsaklı Ayvalık’a bağlı bir belde olduğu için daha çok Ayvalık’ta meşhur olan yiyeceklere sahiptir. Turistler Sarımsaklı’nın geleneksel yemekleri yerine Ayvalık’ın meşhur yiyeceklerini tatmış oluyor. Bunlar arasında başı çekenler:

 • Ayvalık Tostu: Sarımsaklı’ya kadar gelmişken Ayvalık tostu yemeden dönmek olmaz. Bol malzemeleri bir tost olarak kabul edilir. İçerisinde yoğun olarak sucuk, sosis ve salam bulunan Ayvalık tostu, ketçap ve mayonez gibi soslar eşliğinde eşsiz bir tada sahip olmuştur.
 • Papalina: İsmini Rumlardan olan bu balık çeşidine Ayvalık’ta sık sık rastlanır. Hamsi ile benzer bir görünüme ve tada sahip olan balıklardan bir tanesidir. Daha çok kızartılmış şekilde servise hazır hale getirilen papalina, Sarımsaklı’nın meşhur lokantalarında yerini almıştır.
 • Sakızlı Dondurma: Sadece yemeklerini değil tatlılarını da değerlendirmeye almak gerekir. Özellikle de meşhur sakızlı dondurmadan tatmanızı tavsiye ederiz. Sakızın hafif şekerli yapısı ve kıvamı dondurmanın tadını etkilemiş, ortaya lezzetli mi lezzetli bir tatlı çıkartılmıştır.
 • Mezeler: Sarımsaklı’da etli veya yağlı yemeklere rastlamak biraz güç. Bunun yerine daha çok soğuk ve zeytinyağlı mezelere rastlanır. Özellikle de rakı – balık kültürü ile öne çıktığı için mezeler de popüler hale gelmiştir. Kabak çiçeği, cibez otu ve ısırgan gibi çeşitli meze seçeneklerine sahiptir.
Benzer İçerik  Açıköğretim Bölümleri 2022 - 2023 Lisans ve Önlisans | Açıköğretim Okunacak Bölümler

Sarımsaklı Gezilecek Yerler

Sarımsaklı’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Sarımsaklı ziyaretinizde meşhur yiyecekleri mutlaka tatmalısınız. Bunun gibi Sarımsaklı’da yapmadan dönmemeniz gerekenler sayıca fazla. Her ne kadar küçük bir belge gibi akıllara kazınmış olsa da gidenlerin yapması gereken pek çok aktivite bulunuyor. Bunlarda öne çıkanlar:

 • Plajlar: Badavut ve Sarımsaklı plajlarının tadını çıkarmadan dönmemek gerekir. Kumlu plajlar ve mavmavi denizin bulunduğu belgede yerli ve yabancı turistler sıcak bir tatilin keyfini çıkarıyor. Bunlar arasına katılmak için havlunuzu alarak plajlara akın edebilirsiniz
 • Dalış Aktiviteleri: Adalar boyunca dalış aktiviteleri sürdürülür. Sarımsaklı’dan çıkan tekneler ile dalış aktivitelerine dahil olmak sizin elinizde. Üstelik son derece makul fiyatlar ile dalış faaliyetlerinin sürdürülmesi söz konusudur.
 • Zeytinyağı: Daha çok zeytinyağlı yiyecekleri ile öne çıkan merkezlerden bir tanesidir. Buradan anlaşıldığı üzere zeytinyağı meşhur olan beldeler arasında. Geriye yapılması gerekenler arasında zeytinyağı almak kalıyor. Soğuk veya sıcak sıkım olan zeytinyağı türlerinden istediğinizi seçerek evlerinize götürebilirsiniz.

Sarımsaklı Gezilecek Yerler; Sarımsaklı Gece Hayatı ve Ünlü Barları 

Sarımsaklı’daki tatiliniz için uyarılar olarak meşhur yiyeceklerden plajlarına kadar tüm merkezleri değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır. Hatta bunlar arasına gece hayatını ve mekanları da ekleyebilirsiniz. Sarımsaklı’ya kadar gelenleri karşılayan en ünlü mekanlardan bazıları şöyle:

 • Club Gossip: Sarımsaklı’nın en elit ve kaliteli mekanları arasında gösterilir. Club Gossip geniş bir alana konumlanmış ve dj performansları ile binlerce turisti ağırlamıştır. Yaz aylarında tıklım tıklım olan mekan, gecenin geç saatlerine kadar eğlenceyi doruklarda yaşamanızı sağlar.
 • Club Tropicana: Sarımsaklı merkezde bulunan Club Tropicana yıllardır faaliyet gösteren mekanlar arasında. Yine diğerleri gibi sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan mekanda dj performansına yer verilir. Son derece lezzetli kokteyllerin tadına bakmanız sağlanır.
Benzer İçerik  Udemy Ücretsiz Kurslar | Udemy de ücretsiz kurs var mı?