Şangay Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Şangay Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Genel > Şangay Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
06 Ağustos 2022
975 okunma
Şangay Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Şangay Gezilecek Yerler;  Şangay, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı, Asya tarihinin sırlarını taşımaktadır. Turistik yapılanmasını liman kenti olmasına borçlu olan şehir, 1291 yılında kurulmuştur. Çin nüfusunun en yüksek olan şehirlerinden biri olarak, ülkenin doğu sahiline hakim, ekonomik, finansal ve ticari yönüyle de dünyaca tanınmaktadır. 6. 340 km2 alana sahip, geniş ve ferah bir görünüm sunan şehirde, doğa, tarih ve denizin getirileriyle köklü bir yapılanma bulunmaktadır.

Şangay’da Gezilecek Tarihi Yerler

Şangay tarihi savaş, dini yapılar ve kültürel lezzetler üzerine kurulmuş, Çin mimarisinin izlerini yüz yıllardır taşımıştır. Şangay’da tarihi mekanlar denildiğinde ilk akla gelecek yerler tapınaklar olacaktır. Daha sonra Şangay müzesi ve kulesi olarak devam eden 100 binin üzerinde parçanın sergilendiği çok katlı müze özelliklerini de görme şansı elde edebileceksiniz.

Şangay Tapınakları; Çin mimarisinin özelliklerini taşıyan tapınaklar, kültürel ve dini rütielistik kültürün izlerini taşımaktadır. Budhist tapınaklarıyla Tibet üzerine kurulmuş kültürel özellikleri görebileceğiniz tapınaklar, Buddha heykelleri ve Mao resimlerini de keşif edebileceğiniz alanlar sunar.

 • Jing’an tapınağı
 • Longhua tapınağı
 • Jade Buda tapınağı
 • Şehir tanrı tapınağı

Şangay Müzesi; Şangay tarihini yakından keşif edebileceğiniz Şangay müzesi özellikle halk meydanında kurulmuş, şehir merkezinin içerisinde yer almaktadır. 100 bin parçanın sergilendiği Şangay müzesi, Çin tarihinin 1200 yıllardan bu yana etkilerini görebileceğiniz, muhteşem bir atmosfer sunmaktadır.

Aziz Lgbatius Katedrali; Budhist inancına sahip Şangay’da görebileceğiniz en güzel kiliselerden biri olarak Hristiyanlığa dair de bilgi edinmek için Aziz Ignatius kilisesi ziyaret edebileceğiniz tarihi mekanlar arasında yer alıyor.

Şangay Gezilecek Yerler

Şangay’da Gezilecek Modern Mekanlar

Şangay Gezilecek Yerler; Şangay, eğlence ve alışverişin merkezi olduğu gibi finansal etkileri de yüksel olan bir şehirdir. Turistlerin severek gezdiği yerler arasında Nanjing caddesi ve sirk dünyası yer almaktadır. Eğlenmek, keyifli zaman geçirmek ve tarihi hakkında da bilgi edinmek için Şangay’da modern mekanlar için tura çıkabilirsiniz.

 • Nanjing caddesi; şehrin eğlence ve alışveriş merkezi olarak, ışıltısı ve kalabalığıyla baş döndürücü olabilir. Uzun bir cadde üzerinden tramvayla gezebilir, eğlence mekanları keşif ederek, alışveriş yapabilirsiniz.
 • Şangay sirk dünyası; Sirk eğlencesi için muhteşem bir mimariye sahip sirk binasında, akrobatik gösterilere katılabilir, muhteşem detaylarla süslenmiş bu mimariye de hayran kalabilirsiniz.
 • Fransız bölgesi Tianzifang; Çin kültürünün içine yerleşmiş Fransız mimarisi de sizi şaşırtabilir. Güzel mimarilerle süslenmiş özgün bir sokak olarak, Fransa ve Çin tarihini birlikte keşif edebileceğiniz ışıltılı mimarisini sunmaktadır.
 • Şangay The Bund; Sahil şeridinin keyifli bir kordona dönüştüğü The Bund, şehrin manzarasıyla, deniz manzarasını bir arada yaşayabileceğiniz güzel bir yürüyüş alanıdır. Çin lezzetleriyle tanışabilir, tarihi binalara sırtınızı yaslayarak denizi seyredebilirsiniz.
 • Şangay Dünya Finans merkezi; 100 katlı büyük bir yapı olarak göz alıcı görkemiyle, en yüksek gözlem noktasına sahiptir. Modern yapısıyla, dünya finans merkezi olmanın verdiği özgün tasarımıyla da göz alıcı bir mimaridir.
Benzer İçerik  Kimlik randevu alma sistemi - Kimlik Yenileme İşlemleri 2022 - 2023

Şangay Gezilecek Yerler; Şangay’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Şangay, Çin Halk Cumhuriyetinin tarihini, doğal güzelliklerini ve ticari faaliyetlerini bir araya getiren büyük bir turizm alanına sahiptir. Şangay’da doğa harikaları, Yu garden ve Antik kent üzerinden keşif edebileceğiniz güzellikler sunar. Gongqing ormanı da dahil olmak üzere, görkemli görünüşüyle doğanın en saf ve etkileyici halini görebilirsiniz.

Şangay Zhujiaiao Antik Kent; Şangay’ın kanal mimarisinin etrafına kurulmuş olan antik kent, Venedik’i andıran bir yapılandırmayla, tarihin en güzel sayfalarını bulabileceğiniz ışıltılı bir alandır.


Şangay Gongqing Ormanı; Nehir ve yeşilin bir araya geldiği muhteşem ormanda, yeşil alanlarda keyifli zaman geçirirken, Şangay’a özgü doğal güzellikleri de keşif edersiniz. Çiçekler ve ağaçlarla yakın bir bağ kuran Çin halkı için ormanlar oldukça önemlidir. Gıngqing ormanı Yangpu bölgesinde bulunmaktadır.

Yu Gaden ( Mutluluk Bahçeleri); Çin kültürü ormanlara ve bahçelere yüz yıllardır önem vermiştir. Yu Garden 1982 yılında Ulusal anıt ile korunan, göletleri ve tarihi yapıları bulunan güzel bir bahçedir. 16. Yüzyolda Ming hanedanlığı tarafından kurulmuş, Çin tarihinin en kült yapılanmalarından biri haline gelmiştir.

Doğası, manzaraları ve kültürüyle Çin’de bulunan deniz canlıları ve kuşları görebileceğiniz Şangay tabiatı, ağaçların görkemini sunacaktır. Işıltısının arkasına gizlenmiş temiz havasıyla da keşif etmek için gezmeye doyamayacaksınız.

Şangay Gezilecek Yerler

Şangay’ın Meşhur Yemekleri

Şangay Gezilecek Yerler; Kozmopolit yapılanmaya sahip Şangay, mutfak kültüründe m.ö’ye dayanan muhteşem deniz lezzetlerine sahiptir. Mantı, balık ve kızartma türleriyle de bir araya gelen lezzetler, özellikle tadıyla herkesi baştan çıkarabilecek farklı soslarıyla da unutamamanızı sağlayacaktır.

 • Xiaologbao; Hamur sepeti olarak bilinen ve et severler için hazırlanan yiyecek, yengeç, karides, domuz eti ve sebze malzemeleriyle doldurulur. Ağzı kapatıldıktan sonra muhteşem bir lezzet ortaya çıkar. Jia Jia Tang Bao mekanında yiyebileceğiniz lezzetin tam adresi; Huanghe Lu/ Take Exit 8 Of Peopşe’s Squara Station, Şangay Çin olarak geçmektedir.
 • Buğulanmış Yengeç; Steamed Crab; Yengeç lezzetini sevenler için muhteşem bir lezzettir. Xin Guang Jiu Jia’da tadabilirsiniz. Tam adresi; 512 Tian Jin Road, Şangay Çin olarak geçmektedir.
 • Füme Balık; Sazan balığıyla yapılmış olan füme balık, baharatlı lezzetleriyle tanınmaktadır. Tütsülenerek servis edilir.
 • Beggar’s Chicken; Tavuk lezzetleriyle de bilinen Çin mutfağında, karşınıza çıkacak olan özel bir lezzet Beggar’s Chicken lezzetidir. 6 saat hafif ateşte pişen tavuğun lezzetine doyamayacaksınız.
 • Şangay Pekin ördeği; Pekin ördeği özel fırınlanma ve acı tatlı soslarıyla oldukça lezzetlidir. Çin mutfağının en gözde yemeklerinden biri olarak mutlaka denemeniz gereken özgün bir lezzettir.
 • Yellow Croaker Noodle Soup; Balıklı erişte çorbası olarak farklı bir lezzet için sebze, balık ve erişte ile lezzetlendirilmiş özel bir kültürel yiyecektir.
Benzer İçerik  Houston Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Şangay geleneksel lezzetler sayesinde, unutamayacağınız tatlarla tanışabileceğiniz yüzlerce seçenekler bir araya gelmiştir.

Şangay Gezilecek Yerler

Şangay’a Gidilince Mutlaka Yapılacaklar

Şangay’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında, Doğunun incisi olarak adlandırılmış Kule’yi ziyaret etmeniz önerilmektedir. Muhteşem görüntüsü ve görkemiyle dikkat çeken kule, Şangay’ın simgesi haline gelmiştir. Güzel bir manzara için mutlaka uğramanız gereken Finans merkezini de es geçmemelisiniz.

Tatilinizde mutlaka yapmanız gereken güzel etkinliklerden biri de Şangay’ın gece hayatını keşif etmeniz olacaktır. Şangay tatilinizde uyarı niteliğinde olan çok fazla deniz canlısı tüketmemeniz olmaktadır. Nehir ve denizden çok fazla beslendikleri için onlar alışıktır ancak 1 haftalık deniz ürünü tüketimiyle çok fazla çinko alabilir ve hasta olabilirsiniz.

Şangay Gezilecek Yerler; Şangay Gece Hayatı ve Ünlü Barlar

Şangay ışıltısı, tarihi ve kültürüyle gece hayatında da oldukça hareketli bir yapılanmaya sahiptir. Şangay tatilinizde mutlaka gece hayatının kapılarını aralamanız ve muhteşem mekanları keşif etmeniz önerilir. Şangay’da gece hayatı ve barları için gidebileceğiniz işlek caddeler, kulüp etkinlikleri bulunmaktadır.

 • Funkadeli; Eski Fransız İmtiyaz bölgesinde bulunan, Avrupa’ya özgü konsepti olan güzel bir kulüptür.
 • Jazz Club at the peacer hotel; Huangpu’da bulunan güzel ve canlı müzik için muhteşemdir.
 • Drunken Panda Pub Crawl; Jing’an üzerinde bulunan Kulüp ve pub eğlencesi için muhteşem bir mekandır.
 • Bar Rouge; Fyzhou Lu olarak bilinen Fuzhou yolu üzerinden bulunan eğlenceli ve kültürel bir bardır.
 • VUE Bar; Hongkou’da bulunan ve şehir manzarasını ayaklarınıza seren barlar arasında yer almaktadır.