Muğla Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Muğla Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Muğlada nereye gidilmeli?, Muğla’nın en güzel yeri neresi?, Muğla Neyi Meşhur?, Muğla’ya hangi ayda gidilir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Muğla Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
21 Şubat 2022
473 okunma
Muğla Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Muğla Gezilecek Yerler; Muğla masalsı yapısı ve turistik atmosferinden kaynaklı her daim beğeni toplayan şehirlerimiz arasında. Ege Bölgesi sınırları içerisinde olan ilimizin bir kısmı da Akdeniz Bölgesi’ne doğru uzanır. Önceleri Karya olarak anılan şehir çeşitli ülkelerin işgali altına girmiş ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı doğal olduğu kadar tarihi esintilere de yer vermektedir.

Muğla’da Gezile
Muğlada nereye gidilmeli?, Muğla’nın en güzel yeri neresi?, Muğla Neyi Meşhur?, Muğla’ya hangi ayda gidilir? Detaylar yazımızda…
cek Yerler

Muğla Gezilecek Yerler; 3000 yıl boyunca farklı medeniyetlerin adresi haline gelen ilimiz, eski yerleşim yerleri arasında gösterilir. Bu durum Muğla’daki tarihi mekanlar açısından son derece seçenekli bir yapının ortaya çıkmasını sağlar. Turistik açıdan ele alınan tarihi mekanlardan bazıları şöyle:

 • Bodrum Kalesi: Bodrum ilçesinde bulunan kale, 1522 yılında inşa edilmiştir. Rum esintilerine sahip olan kalenin savaşlardan bir hayli hasar aldığı görülür. Geriye kalan kısımları ile halen Bodrum’da sergilenir ve müze olarak değerlendirilir.
 • Kayaköy: Tarihi mekanlar arasında başı çeken Kayaköy Antik Kenti’de es geçilmemelidir. Köy 14. Yüzyıllara dayanan kökeni ile geçmişe ışık tutar. Müze olarak kullanılan mekan turistlerin uğrak adreslerinden bir tanesidir.
 • Knidos Antik Kenti: Sıklıkla gezilen tarihi merkezler arasında Knidos Antik Kenti de yerini almıştır. Datça ilçesinde bulunan kent geçmişin izlerine tanıklık etmenizi sağlar. Öyle ki pek çok kalıntıya ev sahipliği yapar ve meraklılarından tam puan alır.
 • Kral Mezarları: Mutlaka gidilmesi gereken bir diğer tarihi merkez Kral Mezarları oluyor. Kaya oyukları ile paylaşılan mezarlar esrarengiz bir havaya sahiptir. Özellikle de zenginlerin ve kralların mezarı olarak kabul edilir, gizemli yapısı ile herkesi kendine hayran bırakır.

Muğla’da Gezilecek Modern Mekanlar

Muğla Gezilecek Yerler; Modern yapılar açısından da son derece zengin olan illerimiz arasındadır. Doğal güzellikleri ile baş döndürse de Muğla’daki modern mekanlar hangileri öğrenmek ve gezi planlarına yön vermek en doğrusu olacaktır. Bu şekilde listeye eklemeniz gerekenler:

 • Zeki Müren Müzesi: Modern mekan arayışında olanların uğrak adresi Zeki Müren Sanat Müzesi olmuştur. Adı üstünde Sanat Güneşinin eşyalarına ev sahipliği yapan müze, sanat tutkunlarının ziyaret ettiği modern merkezler arasında yerini almıştır.
 • Can Yücel’in Evi: Sanat değerlerine bir hayli saygılı olan ilimiz her birini sergilemekten asla ödün vermiyor. Örneğin Can Yücel’in Evi bunlar arasında gösterilir. Ünlü şairin zamanında yaşadığı ve pek çok şiirini yazdığı eve gitmek büyüleyici olacaktır. Aynı zamanda zengin kütüphanesine göz atmak sizin elinizde.
 • Fethiye Müzesi: Adı üstünde ilçeye bağlı olan müze, Bizans dönemine dair pek çok eseri sergiler. Sergi alanları ile adından söz ettiren Fethiye müzesi mutlaka görülmesi gereken eserlere sahiptir. Bunun için öne çıkan modern mekanlar arasında yerini almıştır.
Benzer İçerik  Balıkesir Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla Gezilecek Yerler ; Muğla’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Yüzbinlerce turistin özellikle de yaz aylarında akın ettiği Muğla, doğal güzellikleri ile öne çıkan illerimiz arasında. Tatil noktalarında sınır tanımaması bunu kanıtlar nitelikte. Datça, Bodrum ve Marmaris gibi herkese hitap eden tatil bölgelerine sahiptir. Bunun gibi Muğla’daki doğa harikaları nelerdir merak edenlere:

 • Kelebekler Vadisi: Muğla’ya kadar gelmişken Kelebekler Vadisi’ni görmeden olmaz. Vadi adını nesli tükenmekte olan kelebeklerden almıştır. Aynı zamanda bitki örtüsü ve muhteşem doğal ortamı ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.
 • Ölüdeniz: Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, yaz turizmi açısından zengin bir tabiata sahiptir. Su sporları yapmak isteyenlerin de tercihi halindedir. Dalış aktiviteleri ile öne çıkmış ve çoğu turistin uğrak merkezi haline gelmiştir.
 • Uyku Vadisi: Merkezden uzaklığı 140 km kadar olan Uyku Vadisi de mutlaka ziyaret edilmelidir. Özellikle de alabalık keyfi yapmak isteyenlerin tercihi bu yönde. Dere ve şelale oluşumları ile öne çıkan vadi, bisiklet turu yapmak isteyen turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.
 • Fosforlu Mağara: Marmaris ilçesinde bulunan mağaraya seyahatler için tekne turları düzenlenir. Turlar sırasında bu eşsiz mağaranın sularında yüzülebilir. Hatta farklı olarak dilek tutanlar ve mağaraya para atarak dileğinin gerçekleşmesini bekleyenler de mevcut durumda.

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla’da Meşhur Yemekler

Turizmin merkezleri arasında olan Muğla turistlerini sadece doğal ve tarihi yapıları ile karşılamaz. Bunlar kadar geleneksel mutfağı da turistlerden geçerli puan almasında etkili olmuştur. Muğla’nın geleneksel yemekleri sorgulanmış ve tatmak isteyenler lokantalara yönelmiştir. Bunlar arasında başı çekenler ise:

 • Ahtapotlu Pilav: Deniz ürünlerine olan ilgi geleneksel yemeklerle gösterilir. Bunlar arasında olan ahtapotlu pilav herkesten tam puan alıyor. Klasik pilavın ahtapot ile birleşimi üzerine ortaya son derece eşsiz bir lezzet çıkartılıyor.
 • Çökertme Kebabı: Ülkemizin pek çok iline mensup olan çökertme kebabı Muğla’nın da geleneksel yemekleri arasına katılmıştır. Patates kızartması eşliğinde servis edilen kebap dana etinden hazırlanır. Farklı olarak bazı mutfaklarda tavuk eti eşliğinde de hazırlandığı görülür.
 • Milas Köfte: Dana kıymadan ve özel bir harçtan oluşan köftenin tadına bakmadan olmaz. Aynı zamanda servis sırasında bol yoğurt ile sos kullanılır. Bu şekilde İskender görünümüne sahip olan köfte, herkesin damağına hitap eder ve beğeni toplar. Hemen hemen tüm lokantalarda başı çeken bir lezzet olarak görülür.
Benzer İçerik  Ücretsiz Netflix | Ücretsiz Netflix nasıl alınır?

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla Gezilecek Yerler; Muğla’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Muğla Gezilecek Yerler; Muğla’ya turistik amaçla seyahat etmek isteyenlerin önceliği yerleri, mekanları, tarihi alanları ve de meşhur yiyecekleri sorgulamak oluyor. Bunların başında Muğla’da yapmadan dönmemeniz gerekenler adı altında aktiviteleri de değerlendirmek gerekir. Öne çıkanlardan bazıları şöyle:

 • Eski Datça: Renkli ve taşlı sokaklara sahip olan Eski Datça’da yürüyüş yapmanızda fayda var. Özellikle de hediyelik eşya arayışında olanlar aradıklarını bulacaktır. Bununla birlikte cafe ve restoranları ile gününüzü kaliteli hale getirmeye yetecektir.
 • Muğla Müzesi: Şehri yakından tanımak adına Muğla Müzesi’ni ziyaret etmeniz gerekir. 1994 yılından bu yana müze faaliyete gösteren mekan, açık hava şeklinde tasarlanmıştır. Birkaç bölümden oluşan müzede sergilenen eserler şehri değerlendirmenize olanak sağlar.
 • Sedir Adası: Mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler arasında Sedir Adası da yerini almıştır. Adaya düzenlenen tekne turlarına katılmayı ihmal etmemeniz gerekir. Tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile hayranlık uyandıran ada, gününüzü kaliteli hale getirmenizi sağlar.

Muğla Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Yerli ile yabancı turistlerin uğrak adresi olan Muğla, gece hayatında da kaliteden ödün vermiyor. Turistlerin gündüz ayrı gece ayrı eğlencelere tanıklık etmesine imkan tanıyor. Muğla’daki tatiliniz için uyarılar adı altında gece kulüplerini ve de barları değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Turistler tarafından sıklıkla tercih edilenleri sıralamak gerekirse:

 • Club Arena: Sabahın ilk saatlerine kadar eğlencenin sınırsız bir şekilde sürdüğü Club Arena, en popüler mekanlar arasında gösterilir. Güvenlik önlemlerinden dolayı da öne çıkan mekanda birbirinden ünlü dj performanslarının sergilenmesi esas alınmakta.
 • Joy Club: Marmaris’in ünlü Barlar Sokağı herkese hitap eden mekanlara sahip. Örneğin Joy Club bunlar arasında gösterilir. Yabancı turistlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği kulüp, dj performansını sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürmektedir. Son derece coşkulu gece kulüpleri arasında gösterilir.
 • Budha Bar: Günün erken saatlerinde kapılarını açan Budha Bar, öğle saatlerinde bar hizmeti verir. Ancak akşama doğru coşkulu bir eğlenceye geçilir. Gece geç saatlere kadar süren eğlence için capcanlı müziklere başvurulur ve turistlerin keyiflenmesine imkan tanınır.
Benzer İçerik  Spotify Ücretsiz | Spotify Nasıl ücretsiz kullanabiliriz?