Tahran Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Tahran Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Tahran Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
09 Ağustos 2022
881 okunma
Tahran Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Tahran Gezilecek Yerler; Tahran, İran’ın en büyük şehri olarak kabul edilir ve zamanla kendini geliştirerek turistlerin uğrak adresi haline gelmiştir. Başkent konumunda olan Tahran, önceleri çok küçük bir şehir olmasına rağmen zamanla kendini bir hayli geliştirmiştir. Bundan da şehrin petrol kaynaklarına sahip olması bir hayli etkilidir.

Tahran’da Gezilecek Tarihi Yerler

Petrol kuyularına sahip olan Tahran zaman içerisinde gelişmiş ve zenginleşmiş şehirler arasında başı çekiyor. Nitekim şehre gelmek isteyenler ekonomiden ziyade turizmi ele alıyor. Tahran’daki tarihi mekanlar hangileri öğrenmek ve rotanıza yön vermek en doğrusu olacaktır. Bunlardan bazıları:

 • Gülistan Sarayı: Şehrin en önemli yapısı hiç kuşkusuz Gülistan Sarayı oluyor. Saray her sene binlerce turistin akınına uğruyor. Modern ve tarihi esintilerin her biri yapıda toplanıyor. Hatta bu durum UNESCO listesine dahi girmesini sağlamıştır. Pers kültürüne sahip olduğu miras listelerinde yerini almıştır.
 • Midas Kulesi: Şehir merkezin olduğu için kuleye ulaşmak ve eşsiz manzaranın tadını çıkarmak kolay hale gelir. Toplam yüksekliği 435 metre olarak ele alınmıştır. Bu ölçüm ile dünyanın önde gelen gökdelenleri arasında gösterilir. Tahran manzarasına tanıklık etmek isteyenlerin öncelikli tercihi bu yönde olabilir.
 • Niavaran Sarayı: 1958 yılında yapılan saray tarihi değerler açısından önemli bir yere sahip. Öyle ki saray olarak tasarlanmış olsa da müze faaliyeti gösterilir. Değerli eşyaların her biri sergilenir ve şehrin kültür ile sanat eserlerine dahi fikir sahibi olabilirsiniz.

Tahran Gezilecek Yerler

Tahran’da Gezilecek Modern Mekanlar

Tahran Gezilecek Yerler; Tarihi olduğu kadar Tahran’ın gezilmesi gereken modern merkezlerini de önceden araştırmalı ve seyahat programlarına eklemelisiniz. Özellikle de müzelerini es geçmek hata olacaktır. Tahran’daki modern mekanlar olarak müzeleri, giriş kartlarını veya saatlerini değerlendirmeye alabilirsiniz. Bu anlamda:

 • Ulusal Mücevher Müzesi: 16 yüzyıla kadar uzanan kökeni ile pek çok değeri eşya sergileniyor. Hanedan üyelerinin ve de Pehlevilerin mücevherlerini merak edenler müzeyi ziyaret edebilir. Aynı zamanda altın rezervi ve süslü bıçak gibi göz alan pek çok eser sergilenmektedir.
 • İran Ulusal Müzesi: İran tarihine ışık tutmak isteyenlerin tercihi Ulusal Müze oluyor. 1928 yılında tasarlanan müze modern izler taşır. Stil sahibi tasarımcılar tarafından ele alınmış ve günümüzde yüzlerce turistin beğenisini toplamıştır.
 • Azadi Kulesi: Farklı bir tasarıma sahip olan Azadi Kulesi, 1971 yılında yapılmıştır. Özgürlük Kulesi olarak da anılır ve anıt değeri taşır. Nitekim Fars İmparatorluğu’nun kutlamaları adına tasarlanmıştır. Geometrik bir yapı olmasından kaynaklı görenleri kendine hayran bırakmaktadır.
Benzer İçerik  Ücretsiz Virüs Programı | En iyi ücretsiz antivirüs hangisi?

Tahran Gezilecek Yerler; Tahran’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tahran gerek modern gerekse tarihi yapıları ile öne çıkan şehirlerden bir tanesidir. Nitekim bunlar arasına doğal güzelliklerin de katıldığı görülüyor. Merak edenler Tahran’daki doğa harikaları nelerdir araştırdıktan sonra gezi programlarını şekillendirebilir. Bu şekilde:

 • Ulusal Botanik Bahçesi: İran’ın en büyük botanik bahçesi olarak bilinir ve turistlerin uğrak adresi kabul edilir. Özellikle de parka – bahçe tutkunlarının ziyaret ettiği görülüyor. Bahçe 150 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulmuş ve binlerce bitki çeşidi ile beğeni kazanmıştır.
 • Mellat Parkı: 34 hektarlık geniş bir alana kurulan Mellat Parkı da doğal güzellikler arasında gösterilir. Çeşitli ağaçlara ve de bitkilere sahip olan bahçe modern dokulara sahip. Sıradan bir bahçeden farklı olarak şık görünümlere imza attığı için de herkesin beğenisini toplamaktadır.
 • Laleh Parkı: Açık havanın tadını çıkarmak ve oksijen almak isteyenlerin tercihi Laleh Parkı oluyor. Park yürüyüş yolları ile spor aktivitelerine uyum sağlar. Bunun yanı sıra piknik faaliyetlerine uygun bir şekilde tasarlandığı için gününüzü keyifli kılmanız mümkün hale gelir.

Tahran’da Meşhur Yemekleri

Tahran mutfağında kullanılan belli başlı malzemeler bulunuyor. Bunlar arasında başı çekenler pilav, tereyağı ve et oluyor. Tahran’ın geleneksel yemekleri nelerdir merak edenlere benzer tatlar paylaşılır. Çoğu restoranda başı çeken bu lezzetlerden bazıları şöyle:

 • Maklube: Pirinç içerisine eklenen et ve sebzeler eşliğinde hazırlanır. Kırmızı et içerir ve pilav ile servis edilir. Aynı zamanda soğan ve domates gibi birkaç sebze de yemeğe eklenerek son derece doyurucu bir lezzet hazırlanır.
 • Fesenjan: Tahran’ın geleneksel yemekleri arasında gösterilen fesenjan tadanlardan tam puan alıyor. Zengin içeriğinden kaynaklı lezzetli geliyor ve turistlerin tercihi haline geliyor. Bu yemeğe dair ceviz ile salçanın pişirilmesi sağlanır. Suda pişirilen salça içerisine tavuk eti atılır. Diğerlerinden farklı olarak daha çok tavuk eti ile hazırlanır ve ortaya lezzet şöleni çıkartılır.
 • Tah Chin: Tahran mutfağının olmazsa olmazları arasında safran yerini almıştır. Özellikle de pilavlara eklenen safran ile lezzetli yemekler çıkartılıyor. Bunlar arasında olan Tah Chin, tavuk parçaları ile servis edilen safranlı pilavdır. Son derece lezzetli olan yemek Tahran’ın öne çıkan yiyecekler arasındadır.
Benzer İçerik  Balıkesir Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Tahran Gezilecek Yerler

Tahran Gezilecek Yerler; Tahran’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tahran şehrini modern ve tarihi yapıları ile değerlendirmek gerekir. Müzelerden doğal güzelliklere kadar tüm hususlar üzerinde durulmalıdır. Tahran’da yapmadan dönmemeniz gerekenler nelerdir sorusuna karşı daha çok gitmeniz gereken mekanlar sıralanır. Bunlardan bazıları şöyle:

 • Tahran Pazarı: Sosyal ve kültürel açıdan şehri değerlendirmek isteyenlerin önceliği pazarını ziyaret etmek oluyor. 1000 yılı aşkın süredir kurulan Tahran Pazarı görenleri kendine hayran bırakır. Her türlü eşyanın satıldığı pazardan hediyelik ürünleri değerlendirmekte ve satın almakta zorlanmazsınız.
 • Atash Park: Çocuklu ailelerin öncelikli tercihi parklar oluyor. Özellikle de Atash Park gününü kaliteli ve eğlenceli hale getirmek isteyenlerin tercihi halinde. Upuzun park içerisinde yeşil bitki örtüsü mevcut durumda. Uzun köprüler ve yürüyüş alanları da keyifli saatler geçirmenizi mümkün kılacaktır.
 • Müzeler: Halı Müzesi, Reza Abbasi Müzesi ve Mücevher Müzesi şeklinde pek çok binaya sahiptir. Şehrin sanat eserlerine dair son derece özenli bir tutuma sahip olduğu görülüyor. Nitekim her bir esere özel olarak müzeler açılmıştır. Şehirden ayrılmadan önce müzeleri öğrenmeniz ve ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Tahran Gezilecek Yerler; Tahran Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Tahran Gezilecek Yerler; Tahran’daki tatiliniz için uyarılar adı altında alkol yasağını değerlendirmek size bırakılır. Öyle ki gece hayatı veya barlardan ziyade kafe ile restoranlar yaygın hale gelmiştir. Geriye şehre gelenlerin istediklerini seçmeleri kalmıyor. Şehrin öne çıkan mekanlarından bazıları şöyle:

-Ksoshbin Lokantası: Tahra mutfağını merak edenlerin öncelikli tercihi bu yönde oluyor. Son derece lezzetli yemeklere sahip olan mekan, yerli ve yabancı halkın tercihi haline gelmiştir. Öyle ki yerlisi de meşhur yemekleri tatmak adına bu yönde seçimini yapmakta özgür.

-Godot Cafe: Yemek yerine kahve – çay molası için kafelere yönelmekte özgürsünüz. Özellikle de Godot Cafe bunlar arasında başı çeker. Kahve molası vermek isteyenler tercih eder. Nitekim kafelerde aradığınız yemeklere ulaşmanız mümkün olmaz. Daha çok tatlı ile içecek menüleri üzerinden seçiminizi yapmanız beklenir.

Benzer İçerik  İtalya Seyahatleriniz İçin Vize Randevu Sizlerle | İtalya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

-Sam Cafe: Gençlerin uğrak adresi olarak başı çekmektedir. Sam kafe gençlere özgü bir tasarıma sahip. Son derece eğlenceli bir mekan olarak biliniyor. Tasarımı kadar menüsü de talep görmesinde bir hayli etkili. Öyle ki tatlı ve içecek menüsü bir hayli zengin tutulur. Geriye turistlerin istedikleri lezzeti seçmeleri ve içecek molası vermeleri kalır.