Marmara Adası Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Yemekler, Gece Hayatı

Marmara Adası Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Marmara Adası Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
12 Haziran 2022
738 okunma
Marmara Adası Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Marmara Adası Gezilecek Yerler; Marmara Adası Türkiye’nin en büyük ikinci adası olarak bilinmektedir. Marmara Adası hem geniş yüzölçümü hem de ufak tepecikleri ile diğer adalardan sıyrılmaktadır. Aynı zamanda Marmara Adası konumu itibariyle de sevilen adalardan biridir. Tercih oranı da oldukça yüksektir çünkü oldukça önemli bir yerde nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bir bölgede yer almaktadır. Birçok insan tatillerde buraya koşmaktadır ve Marmara Adası oldukça kalabalık olabilmektedir.

Balıkesir sınırları içerisinde yer alsa da bölgedeki birçok adadan sadece biridir ancak turistik olarak oldukça gelişmiştir. Hem maviyi hem de yeşili bir arada görebileceğiniz oldukça huzurlu bir ada olarak bilinmektedir.

Marmara Adası’nda Gezilecek Tarihi Yerler

Marmara Adası’nda tarihi mekanlar genel olarak mermercilik ile uğraşan halkların mermer merkezleridir. Marmara Adası yüzyıllardır mermer üretimi ile geçimini sağlamaktadır ve pek çok yağının mermeri buradan çıkmıştır. Bu yüzden her imparatorlukta ve her devlette bir parça da olsa var olabilmiş önemli bir ada olmaktadır.

 • Eski Maden Ocakları Kalıntıları: Marmara Adası tarihi olarak oldukça eski bir yerleşim merkezidir çünkü burada uzun yıllardan beri mermercilik yapılmaktadır. Hatta halkın çoğu bu işi yapmaktadır demek mümkündür. İş olan yerde birçok insan yaşayacağı için elbette Marmara Adası da bu sayede canlanmıştır ve yerleşim yeri haline gelmiştir. Aynı zamanda önemli bölgelere yakın olması sebebiyle de canlı bir ada olmaktadır.
 • Kilise ve Manastırlar: Marmara Adası’nda 36 tane kilise ve manastır bulunmaktadır. İlk kez Miletliler tarafından yerleşim yeri haline gelmiş bölge uzun yıllar Hristiyan dini etkisinde yaşamıştır ve bu nedenle kilise ve manastır sayısı oldukça fazladır. Her biri tarihi niteliğe sahiptir.
 • Saraylar Köyü Açık Hava Müzesi: Saraylar Köyü milattan önceden beri mermer ocağı olarak bilinmektedir. Burada bu nedenle bir açık hava müzesi bulunmaktadır. Buralarda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan mermer kesme aletleri gibi pek çok alet ve mermer parçaları bu açık hava müzesinde kendine yer edinmiştir.
Benzer İçerik  Teknik Servis Programı Ücretsiz | Teknik servis ne ise yarar?

Marmara Adası Gezilecek Yerler

Marmara Adası’nda Gezilecek Modern Mekanlar

Marmara Adası Gezilecek Yerler; Marmara Adası tarihi bir mekandır ve gezilecek modern mekanların sayısı yeterince fazla değildir. Marmara Adası’ndaki modern mekanlar pek fazla olmayıp var olanlar da oldukça minimal konseptlere sahiptir. Marmara Adası’ndaki modern mekanlar da içerisinde muhakkak tarihi nitelik barındırmaktadır.

 • Balık restoranları: Marmara Adası’nda yer alan tüm restoranlar arasında balık restoranları en çok sevilendir çünkü her biri oldukça sadedir ve genelde denize olabildiğince yakın yerlerde yer almaktadır. Burada pek çok taze balık yiyebilirsiniz.
 • Asmalı Köyü Eski Rum Evleri: Asmalı Köyü Marmara Adası’nın önemli köylerinden biridir. Burada yer alan Rum evleri koruma altına alınmıştır ve istediğiniz zaman gidip görebileceğiniz güzelliklere sahiptir. Bu evler önünde fotoğraf çektiren pek çok insan bulunmaktadır.

Marmara Adası’nda Gezilecek Doğal Güzellikler

Marmara Adası üzerinden gezilecek pek çok yer vardır ve bunlar da hep doğal güzelliklerdir. Marmara Adası doğal güzellikleri ile pek çok insanın beğenisini toplamaktadır. Doğaldır ve sakin bir havaya sahiptir. Bu nedenle pek çok insan kafa dinlemek için buraya gelmektedir. Marmara Adası’ndaki doğa harikaları gözle görülebilir biçimde birçok insanı etkisi altına almaktadır.


 • Çınarlı Köyü: Marmara Adası’nın en beğenilen köylerinden biridir. Doğal güzellikleri ve temiz havası nedeni ile pek çok insan bu köyü tercih etmektedir. Pek çok insan en çok burayı tercih etmektedir.
 • Asmalı Köyü: Özellikle zeytincilik faaliyetleri açısından oldukça canlı bir yerdir. Pek çok insan buradan zeytin almaya ve bir aktivite olarak zeytin toplamaya gelmektedir. Aynı şekilde adanın her yerinde olduğu gibi burada da balıkçılık önemlidir.
 • Gündoğdu Köyü: Marmara Adası’nın doğal güzelliklere sahip en yeşil bölgesi demek mümkündür. Oldukça canlı bir bölgedir ve burada konaklamak da oldukça mümkündür. Pek çok insan buraya kamp yapmaya gelmektedir.
 • Marmara Adası Plajları: Doğal plajlar oldukça çekicidir ve Marmara Adası bu konuda sizlere birden fazla seçenek sunmaktadır. Marmara Adası plajlarında denize girebilir veya güneşin keyfini sürebilirsiniz.
Benzer İçerik  Orlando Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Marmara Adası Gezilecek Yerler; Marmara Adası’nın Meşhur Yemekleri

Marmara Adası içerisinde en popüler restoranlar balık restoranlarıdır. Pek çok balık restoranı vardır ve bunların arasından en popüleri ise Erhan Restoran’dır.

Marmara Adası geleneksel yemekleri balık ve zeytini, zeytinyağını ön plana alacak biçimdedir. Genelde Marmara Bölgesi yöresel lezzetleri ile Ege Bölgesi yöresel lezzetleri burada bir aradadır.

 • Balık: Genel olarak Marmara Bölgesi’nde denizde bulunan her balık burada da bulunmaktadır. Bununla birlikte buranın farkı balıkların çok daha temiz ve etki olmasıdır.
 • Midye: Deniz ürünleri söz konusu olduğunda son yılların en sevilen ürün olan midye de Marmara Adası’nda bolca yenilebilir.
 • Erhan Restaurant: Türk ve Yunan mutfağı burada bir arada yer almaktadır. Pek çok insan buranın hafif yemeklerini sevmektedir. Bir aile işletmesidir ve sahil kenarında yer almaktadır. Burada öğlen yemeği veya akşam yemeği yiyebilirsiniz veya gece eğlencelerine katılabilirsiniz.
 • Birol Restaurant: Adada her çeşit yemeği bir arada dağıtan ve çok sevilen bir yerdir. Burada midye veya balık gibi pek çok seçeneği bir arada bulabilir ve keyifle tüketebilirsiniz.

Marmara Adası Gezilecek Yerler

Marmara Adası Gezilecek Yerler; Marmara Adası’na Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Marmara Adası’nda yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi bir hayli kalabalıktır. Aslında Marmara Adası 2 günlük bir seyahat ile bitirilebilir ancak ilk kez gidiyorsanız 3 gün ayırmanız tavsiye edilmektedir. Burada yapılacak pek çok şey vardır. Özellikle adalara gitmeyi seviyorsanız burası en uygun yerlerden biri olacaktır. Oldukça büyük bir adadır.

 • Sahil kenarında bir restoranda balık yiyin: Marmara Adası sonuçta Marmara Denizi’nde yer almaktadır ancak burada yediğiniz balığın tadı çok daha farklı ve güzel gelecektir. Bunun sebebi ise balıkların tazeliği ve temizliğidir. Buraya geldiyseniz muhakkak balık yemelisiniz.
 • Marmara Adası’nda yer alan kiliseleri gezin. Özellikle Bizans etkisine sahip kiliseleri gezerek ada gezinizin kültürel bir gezi olmasını da sağlayabilirsiniz.
 • Adadaki köyleri ziyaret edin. Marmara Adası’nda birden fazla köy bulunmaktadır ve her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Zeytinyağı için bir köye gidebilirken plajlar için başka bir köye gitmeniz gerekir. Her birini gezmek için baştan sonra bir rota oluşturmak iyi olacaktır.
 • Adadaki açık hava müzesine gidin. Mermer ocakları konsepti ile kurulan açık hava müzesi oldukça geniş arkeolojik parçalara sahiptir.
Benzer İçerik  Steam Ücretsiz Oyunlar 2022-2023 | Steam de hangi oyunlar ücretsiz?

Marmara Adası Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Marmara Adası’nda gece hayatı aşırı olmasa da pek çok restoran ve pubda saatlerce oturabilir ve burada arkadaşlarınız ya da aileniz ile eğlenerek vakit geçirebilirsiniz. Gece kulüplerinden ziyade genelde barlar ve restoranlar yer almaktadır. Marmara Adası’ndaki tatiliniz için uyarılar arasında ilki bu olmalıdır. Bir gece hayatı bekliyorsanız bu pek sık yaşanmayacaktır.

 • Erhan Restaurant: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek fazla gece hayatı olmasa da vakit geçirebileceğiniz ve yemekler yiyip alkol alabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Erhan Resauranttır. Birol Restaurant da bu grupta yer almaktadır.
 • Pehlivan Restaurant: Deniz kenarında rakı keyfi yapabileceğiniz bir mekandır. Balık yiyebilir ve kaliteli bir akşamın tadını çıkarabilirsiniz.