Guatemala Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Guatemala Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Guatemala Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
18 Mayıs 2022
564 okunma
Guatemala Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Guatemala Gezilecek Yerler; Guatemala Orta Amerika’da yer almaktadır ve Meksika’ya da oldukça yakındır. Hatta Meksika kültürünün izlerini burada daha çok görebilmeniz mümkündür. Orta Amerika’nın Kıstas bölgesi olarak bilinen bu bölge pek çok açıdan Meksika ve El Salvador ile benzer özellikler taşımaktadır. Bilinen 16 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve başkent de aynı isme sahiptir. Guatemala’nın bir tarafı Karayip Denizi’ne bir tarafı ise Büyük Okyanus’a bakmaktadır.

Aynı şekilde Guatemala’da gezilecek pek çok yer vardır ve bunlara baktığımızda modern yerlerden ziyade tarihi niteliğe sahip yerler ile karşılaşırız. Guatemala büyük bir tarihi ve kültürel zenginliğe sahiptir ve bu nedenle burada modern mekanlardan ziyade kültürel bir birikim ve hala eski kültürlere göre yaşayan bir halk görebilirsiniz. Guatemala sizin için geçmişe seyahat görevi görebilir.

Guatemala’da Gezilecek Tarihi Yerler

Guatemala’da her sokak ve neredeyse her ev hali hazırda tarihi bir nitelik taşır. Bu nedenle Guatemala’da gezecek iseniz buna hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Burada tarihi bilgiler alabilecek olsanız da öncesinde Guatemala hakkında fikir sahibi olarak oraya gitmeniz ilginizi ve bilginizi arttıracaktır.

Guatemala’daki tarihi mekanlar tamamen gerçeği yansıtmaktadır ve birçoğu bir turistik çalışma da değildir. Hepsi gerçek hayattır demek mümkündür. Burada gerçek bir yaşam tarzı ile yüzleşebilirsiniz. Özellikle burada göreceğiniz temel tarih ve kültür Maya tarihi ve Maya kültürü olacaktır. Maya kültürü hakkında herkes bir şeyler bilse veya okusa da en iyi bilgiyi buradaki yaşamı bizzat gözlemleyerek alabilirsiniz.

 • Tikal: Burası bir antik kenttir. Mayalar’dan geriye kalan önemli bir kenttir ve yaşamları hakkında ciddi nitelikte bilgiler taşır çünkü tahrip oranı oldukça azdır. Bu nedenle hala o günkü gibi bilgileri edinebilmeniz mümkündür. İtalya’nın Pompeii’si gibi olmasa da birçok bilgi edinebilmek mümkündür. Burada 576 kilometrelik bir alandan bahsetmek mümkündür. Bir kent için bile olsa oldukça geniş bir alandır ve bu alandaki yapılaşma pek çok insanı heyecanlandırmaktadır. Kendi içerisinde saray veya piramit gibi pek çok yapıyı barındırmaktadır bu nedenle adeta tarihe ışık tutmaktadır ve milattan önceleri bizlere hissettirmektedir. Guatemala’ya gelmişken buraya gitmemeniz büyük bir hayal kırıklığı olacaktır.
 • Guatemala Ulusal Saray:yüzyılın ikinci çeyreğinde yaptırılan saray günümüzde pek çok turisti kendisine çekmektedir. Geçmiş ve uzak tarihleri yansıtması ile bilinen Guatemala aslında yakın tarihi ile de göz doldurmaktadır. Bunun en iyi örneklerinden biri İspanyol mimarisinin barok ve Rönesans anlayışı kendisini burada göstermektedir.
 • Guatemala Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi: Guatemala gibi bir kültüre ve arkeolojik verilere sahip olan bir bölgenin aynı şekilde gelişmiş bir müzesi de bulunmaktadır. Bu müzeden pek çok bilgi edinebilir ve belki de Guatemala’da yer alan tarihi yerleri buradan sonra gezebilirsiniz.
 • Aziz Joseph Katedrali: Yine İspanyol mimarisinin yansımalarını görebileceğiniz bir yapıdan söz etmek mümkündür. İlk hali 16.yüzyılda yapılmış olup ardından yıkılmıştır ve sonrasında yeniden yapılmıştır. Ülkenin inancı gereği oldukça önemli ve manevi değere sahip binalarından olarak bilinmektedir.
Benzer İçerik  Netflix 1 Ay Ücretsiz | Netflix hala 1 ay ücretsiz mi?

Guatemala Gezilecek Yerler

Guaetemala’da Gezilecek Modern Mekanlar

Guatemala modern mekanları ile değil tarihi niteliği ve kültürel birikimi ile tanınan bir mekandır. Guatemala’da bu nedenle pek fazla modern mekân bulunmasa da günlük hayatınızı geçirebileceğiniz birtakım mekanlar da bulunmaktadır. Özellikle şehrin merkezinde ve halk ile içi içe birçok ortama girmek ve onların yaşamlarını ayrıntılı bir biçimde incelemek istiyorsanız buradaki en iyi şey Pazar yerleri olacaktır. Aynı şekilde Guatemala’daki modern mekanlar arayışında iseniz burası sizi yeterince tatmin etmeyebilir.


 • Chichicastenango Market: Burası genelde Perşembe ve pazar günleri açık iken burada halk ile iç içe olabilir ve pazarda satılan şeyleri yani yerel ve yöresel her şeyi burada görebilirsiniz. Bu size kültürü tanımak açısından fırsat sağlayacaktır.
 • Carlos Merida Ulusal Modern Sanat Müzesi: Modern yerlerin sayısı pek fazla olmasa da AVMler ile birlikte bu ulusal modern sanat müzesini gezmeniz özellikle sanat sever bir yanınız varsa sizler için oldukça keyifli olacaktır. Şehrin merkezine gelirseniz buraya da bir şans vermelisiniz.

Guatemala’da Gezilecek Doğal Güzellikleri

Guatemala’daki doğa harikaları sayısı oldukça fazladır. Burası ciddi bir zenginliğe sahiptir ve buraya özellikle doğal zenginlikleri nedeni ile gelmeniz sayesinde giderken büyük bir memnuniyet duyabilirsiniz. Say say bitmeyecek listeye bir yerden başlamak gerekmektedir.

 • Atitlan Gölü: Dünya gölleri içerisinde güzelliği ile ön planda olan bir göldür ve Guatemala’ya gidip bu gölü görmeden dönmeniz sizleri uzun vadede oldukça pişman edecektir. Gidenlerin en sevdiği yerlerden biri olarak da bilinmektedir. Derinliği ile Orta Amerika’nın en derin gölü olarak bilinir. Aynı zamanda bu göl sayesinde çevrede pek çok farklı çeşit besin yetişmektedir ve buraya gittiğinizde pek çok yerli çiftçi halk ile karşılaşabilirsiniz.
 • Santa Maria Yanardağı: Aktif bir volkan olması en önemli özelliğidir bu nedenle turistlerin uğrak yerleri arasındadır.
 • Pacaya Yanardağı: En son 2015 yılında patlayan yanardağ da turistlerin gözde noktalarından biridir. Yakın tarihli olduğu için patlama sonrası izleri çok daha net bir biçimde görebilmeniz mümkündür.
Benzer İçerik  Excel İndir Full Ücretsiz | Excel programı ücretsiz nasıl indirilir?

Guatemala Gezilecek Yerler

Guatemala’nın Meşhur Yemekleri

Guatemala’nın geleneksel yemekleri oldukça çeşitlidir. Özellikle geçmiş kültürüne bu kadar bağlı bir halkın yemekleri de bu kadar çeşitli olmalıdır elbette. Bu nedenle burada yerel lezzetlerin tadını çıkarabilir ve hoşunuza giden lezzetlerin tarifini alabilirsiniz.

 • Guatelama Kahvesi: Guatemala kahvesi günümüzde pek çok 3.nesil kahve mekanlarının en çok kullandığı kahvedir ve bölge halkının ve ülkenin kalkınması açısından önemli bir faktördür. Burada pek çok Guatemala kahvesi içebilir ve giderken de yanınızda götürebilirsiniz.
 • Chiles Rellenos: İçeriğinde pilav, peynir, sebzeler ve etin bulunduğu bir biber yemeğidir. Birtakım soslar eklenerek sizlere servis edilir hale getirilir.

Guatemala Gezilecek Yerler; Guatemala’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Guatemala’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi oldukça uzun olsa da bunları gruplandırarak sizlere daha iyi bir sonuç verebilmek mümkündür. Çünkü Guatemala genel anlamda doğal alanlara sahip bir bölgedir ve turizm de bu çerçevede gelişmektedir.

 • Doğa harikalarına uğrayın: Yukarıda bahsettiğimiz her yer gitmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Guatemala özellikle doğa harikalarını görmek için seyahat etmeniz gereken bir ülkedir.
 • Yerli halk ile pazarda vakit geçirin: Bu sizlerin kültürü net bir biçimde tanımanızı sağlayacaktır. Özellikle niyetiniz bu ise oldukça uygun aktivite olacaktır.

Guatemala Gezilecek Yerler

Guatemala Gezilecek Yerler; Guatemala Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Guatemala birçok gecesinde aktiviteler, festivaller ve dans gösterileri sergilenen bir ülke olarak bilinmektedir. Ancak Guatemala’daki tatiliniz için uyarılar yapılması gerekirse bunların başında güvenlik problemi gelmektedir. Çünkü her sokak yeterince güvenli değildir.

 • Soma Center Cultural: Pek çok turist için keyifli vakit geçirdikleri bir pub olarak anılmaktadır ve bölge halkı da tercih etmektedir.
 • Zona Viva Bölgesi: Burası direkt bir bölge adıdır ve buradaki pek çok mekanı ziyaret edebilirsiniz. Genelde şehirdeki insanlar ve turistler ilk olarak burayı tercih etmektedir. Hem güvenli olması hem de mekanların daha kaliteli olması buradaki ana sebeptir.
Benzer İçerik  Ücretsiz Oyunlar Pc 2022 - 2023 | Bilgisayara ücretsiz hangi oyunlar yüklenir?