Fethiye Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Fethiye Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Fethiye’de nerelere gezilir?, Fethiye’nin en güzel yeri neresi?
Fethiye neyi ile meşhur?, Fethiye’de neler yapabilirim? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Fethiye Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
19 Şubat 2022
683 okunma
Fethiye Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Fethiye Gezilecek Yerler; Fethiye Muğla’ya bağlı olan 12 ilçeden bir tanesidir. Yaz turizmine uygun olan ilçe zamanında il olmak için bir hayli uğraşmıştır. Nitekim kendi başına ayrı bir medeniyet kabul edilir ve il meziyetlerine sahiptir. Akdeniz’in güneybatısında olan ilçe, doğal güzellikleri kadar tarihi dokusu ile de öne çıkmayı başarmıştır.

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Antik döneme tanıklık ettiği için Fethiye’deki tarihi mekanlar sayıca fazla. Coğrafi yapısından kaynaklı olarak pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu durum tarihi dokusuna bir hayli katkı sağlamıştır. Sonuç olarak tarihi yerlere meraklı olanlar:

 • Tlos Antik Kenti: Kökeni 11.000 yıl kadar öncesine uzanan bu antik kenti ziyaret etmemeniz hata olacaktır. Doğa ile iç içe halde olan kent, tarihi yapısı kadar doğal güzellikleri ile de görenleri kendisine hayran bırakır. Hatta bu nedenle UNESCO listesinde yerini almıştır.
 • Amintas Kaya Mezarları: Tarihi mekanları merak edenlere Amintas Kaya Mezarları da eşlik eder. Manzarası ile adından söz eden mekan, M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan geçmişi ile herkesi büyüler. İhtişamlı yapısı ile tarihi dokulara tanıklık etmenizi mümkün kılar.
 • Kayaköy: Rum Köyü olarak bilinen Kayaköy, mimarisi gereği herkeste merak uyandırıyor. Nitekim üst üste gelen evlere ve de dar sokaklara sahiptir. UNESCO tarafından da değerlendirilen köy, Dünya Dostluk ve Barış Köyü adına sahip olmuştur.
 • Kelebekler Vadisi: Adını içerisinde bulunan binbir renk içeren kelebekten almıştır. Doğal güzellikleri ile göz dolduran vadi, manzaraları ile göz doldurur. Renkli kelebeklerden ziyade sıcak iklimi ve olağanüstü görünümü ile turistlerin uğrak adresi haline gelmiştir.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezilecek Yerler; Fethiye’de Gezilecek Modern Mekanlar

Doğal güzellikleri ile adını duyuran Fethiye, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tüm bu medeniyetlere dair izler taşır ve her birini müzeleri ile paylaşır. Fethiye’deki modern mekanlar hangileri sorgulayanlara paylaşılanlar şöyle:

 • Fethiye Müzesi: Tam olarak 1987 yılında faaliyete geçen müze, kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilenmesinde öne çıkmıştır. Aynı zamanda Roma ve Bizans gibi çeşitli uygarlıkların kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Likya Lahiti: Hem tarihi hem de modern izler taşıyan lahitler de mutlaka ziyaret edilmelidir. Özellikle de Atatürk Caddesi üzerinde sergilenen Likya Lahiti bunlar arasında gösterilir ve karakteristik özelliklerinden kaynaklı görenleri kendine hayran bırakır.
 • Afkule Manastırı: Modern olmaktan ziyade tarihi yapıların merkezi konumundadır. Öyle ki mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Afkule Manastırı bunu kanıtlar nitelikte. Manastır içme suyu deposuna sahip olduğu için ilçenin önemli merkezleri arasında gösterilmektedir.
Benzer İçerik  Ücretsiz İzin Nedir? | Ücretsiz izin şartları nedir?

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Fethiye Gezilecek Yerler; Gezilecek yerleri tarihi, dini veya doğal olarak ayırmakta özgürsünüz. Fethiye bir ilçe olmasına rağmen pek çok ile nazaran gezip görülecek yerler açısından bir hayli zengin. İlçeye gelenler Fethiye’deki doğa harikaları öğrenebilir ve hızlı bir şekilde seyahat programlarına ekleyebilir. Bunlardan öne çıkanlar:

 • On İki Adalar: Tekne ile ulaşabileceğiniz On İki Adalar’ı görmeden ilçeden ayrılmanız yata olacaktır. Yolculuk boyunca büyüleyici manzaralara tanıklık etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda adanın birbirinden güzel koyları ile içiniz ısınır ve kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız.
 • Ölüdeniz: Saklı cennet olarak kabul edilen Ölüdeniz’i es geçmemek gerekir. Özellikle de Ölüdeniz kıyılarının yaz turizmi açısından son derece değerli olduğu bilinir. Beyaz kumları ve masmavi denizi ile öne çıkan Ölüdeniz, Fethiye ilçesinin başı çeken doğa güzelliklerinden bir tanesidir.
 • Çalış Plajı: Merkez ile arasında sadece 5 km mesafe bulunan Çalış Plajı, gezip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Özellikle de caretta caretta yaşamına dair izler süren plaj, yerli ile yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında gösterilir.
 • Dalaman Çayı: Aslen Dalaman ilçesine bağlı olan bu doğal güzellik için Fethiye’den yola çıkılıyor. Köylerden kalkan otobüsler ile çayı ziyaret etmek çok kolay. Doğal güzellikleri ve eşsiz manzaraları ile öne çıkan çay, ekstrem sporlar için de tercih halindedir.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye’de Meşhur Yemekler

Fethiye Gezilecek Yerler; Fethiye’ye gelen turistlerin dikkate aldığı tek husus yerler, mekanlar veya doğal güzellikler olmuyor. Bunların haricinde Fethiye’nin geleneksel yemekleri de merak konusu haline gelmiştir. İlçeye gelenler meşhur yiyeceklerin tadına bakmadan dönmemelidir. Bunun için mutlaka sipariş vermeniz gerekenler şöyle:

 • Babadağ Keşkeği: Keşkek farklı malzemeler ile hazırlanan son derece lezzetli bir yemektir. Fethiye’de ise ana malzemesi kuzu etidir. Bununla birlikte yoğun baharat ile son derece lezzetli bir yemek olarak servise hazır hale getirilir.
 • Kapama: Keşkekten anlaşıldığı üzere etli yiyecekler öne çıkmıştır. Bunlar arasında et kapama da yerini almıştır. Kapama kısık ateşle uzunca saatler pişirilir. Kuşbaşı doğranan etlerin pilav eşliğinde servis edilmesi sağlanır.
 • Ot Kavurması: Açıkça sılcan otu kavurması olarak ifade edilir. Muğla’da çıkan bu ot güzelce temizlenir ve arkasından zeytinyağı eklenerek kavrulur. Yumurta veya yoğurt ile servis edilen kavurma, hafif yiyecekleri sevenlerin tercihi haline gelmiştir.
 • Enginar: Etli olanlar kadar zeytinyağlı yiyecekler de öne çıkmıştır. Örneğin zeytinyağlı enginar ilçenin favorileri arasında. Mevsim sebzeleri eşliğinde hazırlanan enginar, soğuk bir meze olarak çoğu sofrada yerini almıştır.
Benzer İçerik  Ücretsiz Excel Muhasebe Programı | Excelde ön muhasebe nedir?

Fethiye Gezilecek Yerler; Fethiye’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Daha çok doğal güzellikleri ile öne çıkan Fethiye, yaz turizmi açısından ele alınıyor. Fethiye’de yapmadan dönmemeniz gerekenler aktiviteler de bunun üzerine kurgulanıyor. Şöyle ki:

 • Sahiller: Yaz turizminde öne çıkan sahilleri ve plajları öğrenmeniz faydalı olacaktır. Kabak Koyu ile Patara Plajı bunlar arasında gösterilir. Aynı zamanda Turunç ile Karaot plajları da görenlerden tam puan almayı başarmıştır. Tüm bu sahiller beyaz kumları ve masmavi denizi ile iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Aktiviteler: Deniz sporlarına uyumlu olduğu için ilçede bu tarz aktivitelerin üzerinde duruluyor. Rüzgar ve de kite sörf gibi alternatiflere yer veriliyor. Aynı şekilde isteyenler su kayağı tercihinde bulunabilir ve heyecanlı saatler geçirebilirsiniz. Hatta aralarına wakeboard dahi katılmış durumda.
 • Turlar: Tekne turlarına katılmadan olmaz. Nitekim ilçenin doğal güzelliklerine çoğu zaman tekneler ile ulaşılır. Örneğin 12 Adalar bunlar arasında başı çeker. Adaları görmek isteyenler tekne turları arasından istediğini seçerek kaliteli bir gün geçirebilir.

Fethiye Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Barlar Sokağı ile adından söz ettiren ilçe buraya ‘Hisarönü’ adını vermiştir. Fethiye’deki tatiliniz için uyarılar kapsamında gece hayatını değerlendirmek ve tercihte bulunmak size bırakılır. Hisarönü Barlar Sokağı bu alanda başı çekmektedir. Devamında gelen mekanlardan bazıları ise şöyle:

 • Green House Garden: Sakin bir mekanda oturmak ve keyifli saatler geçirmek adına Green House tercihinde bulunabilirsiniz. Barlar Sokağı içerisinde bulunan bu bar, ailevi oturmalara uygun olduğu için talep görmektedir.
 • Paspatur Barlar Sokağı: Sadece Hisarönü Barlar Sokağı ile sınırlı kalınmadığı açık durumda. Bunun dışında Paspatur Barlar Sokağı tercihinde de bulunabilirsiniz. Sakinlikten yana olanlar bu yönde seçimini yapabilir. Aynı zamanda canlı müziğin etkili olan sokağı tercih ederek keyifli saatler geçirmeye başlayabilir.
 • Time Out Club: Adından anlaşıldığı üzere kulüp ortamına yer verilir. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar dj performansına başvurulur. Bu performans üzerine kendinizden geçmeniz ve eğlencenin dibine vurmanız kaçınılmaz hale gelir.
Benzer İçerik  Blu TV Ücretsiz | BluTV nasıl ücretsiz izlenir?