Dalyan Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Dalyan Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Muğla Dalyan nereler gezilir?, Dalyan Neyi Meşhur?, Dalyan dan sonra nereye gidilir?, Dalyan Sulungur gölü nerede? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Dalyan Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
19 Nisan 2022
601 okunma
Dalyan Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Dalyan Gezilecek Yerler ; Dalyan; kelimesi “ Balık Tuzağı “ anlamındadır. Dalyan’ da ismini, Dalyan Gölü’ nde bulunan bu tuzaklardan almıştır.  Dalyan; Akdeniz kıyısında yer almakta ve Fethiye ile Marmaris arasında kalmaktadır. Aynı zamanda Muğla’ nın Ortaca ilçesine bağlı olup toplamda 5 binlik nüfusa sahip olan tarihi ve güzel bir kasabadır.  Yeşil ve mavinin her tonunu hatta hiç görmediğiniz tonlarını gözlemleyebileceğiniz; deniz tatil ve huzur kavramlarının iç içe geçtiği muazzam bir yerdir. Burada hem tarihi hem doğal güzellikleri hem de modern mekanları bir arada bulacaksınız ve aradığınız her şeye fazlasıyla doyacaksınız.

Dalyan Gezilecek Tarihi Yerler

Akdeniz ikliminin etkisinde, ipek gibi bir denize sahip olan bu sakin kasabada tarihi açıdan zengin pek çok yer bulunmaktadır. Dalyan’ daki tarihi mekanlar, her biri kendisine hayran bırakacak güzellikte ve yapıdadır.

 • Kaunos Antik Kenti: Bu kentin mitolojik olarak bir kuruluş hikayesi vardır. Efsaneye göre; Miletos’un ikiz çocuklarından Kaunos ve Biblis ile birlikte büyürler. Daha sonra  Biblis ikizine olan sevgisini farklı boyuta taşır ve bunu da bir mektup ile kendisine bildirir. Bunu duyan Kral Miletus, durumu öfke ile karşılar ve Kaunos’ u alarak Karya ile Likya sınırına gelir ve bu kenti kurar. Kaunos Köyceğiz’in sınırlarında bulunur ve tarihi M.Ö 4. Yüzyıla kadar dayanır. Bu kentin tarihi güzelliklerinin keşfi henüz 1966 senesinde yapılan kazı çalışmalarının ardından bulunur. Bu kazıda mezarlar, liman, tapınaklar, çeşme, kale, şehir surları, agora, tiyatro ve kilise gibi yapılar bulunur. Bu kente ulaşım Dalyan’dan tekne turu ile ya da Dalyan Boğazı’ ndan sandallar ile sağlanır.
 • Kaunos Kral Mezarları: MÖ 4. yüzyılda yapılmış, bu kaya mezarlar daha sonra Roma döneminde de kullanılmış. O dönemdeki yaygın inanışa göre tapınak mezarları, tanrılara daha yakın olduğu düşünülerek yüksek yerlere oyulmuş. Tarihçiler tarafından bu mezarların Perslerin veya Büyük İskender’in istilası üzerine yarım kaldığı tahmin ediliyor. Mezarlıklardaki işçilikler görüldüğü anda kendine hayran bırakan incelikte.
 • Köyceğiz: Bu turistik beldenin geçmişi; İyonyalılar, Akalar, Persler, Helenler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı gibi o kadar fazla devlete ev sahipliği yapmıştır ki bu yüzden tarihi açıdan epey zengin bir yerdir. Tarihi M.Ö. 3400 yılına kadar uzanır. Burada pek çok tarihi ve doğal güzellikler yer aldığı için mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Aynı zamanda Kaunos’ da burada bulunur.
Benzer İçerik  KYK Burs Başvuruları Ne Zaman 2022-2023 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler; Dalyan’ da Gezilecek Modern Yerler

Dalyan lezzet açısından da buraya gelen insanları tatmin eden bir yer. Çünkü burada hem eski tarzda pek çok mekan ve yemek yenilebilecek yer varken aynı zamanda modern yapısı ile dikkat çeken mekanlar da bulunmakta. Bu mekanlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Begonville House: En güzel ve iştah açıcı yemekler ve zengin menüsü ile dikkat çeken bu yer hem modern yapısı hem de konumu itibariyle dikkat çekmekte. Oldukça rağbet gören ve Dalyan’ ın en sevilen mekanlarından. Ola ki yolunuz Dalyan’ a düşerse mutlaka buraya uğrayın. İletişim Bilgileri; Adres: 88, Sulungur Bulvarı Maraş Mahallesi, Ortaca, Muğla Telefon: 0542 422 61 02
 • Ekin Restoran ve Kahvaltı: Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak isteyenlerin iştahını açan bir yer burası. Hoş bir manzara eşliğinde lezzetli bir kahvaltı imkanı sunan bu yere uğrayan herkes buradan memnun ayrılıyor. Hem kahvaltı hem de doğal yaptıkları içecekleri açısından zengin olan bu yer aynı zamanda bütçenizin de dostu. Adres: İztuzu Caddesi Gökbel Ortaca, Muğla Telefon: 0252 289 00 05
 • Mai Restoran: Bu mekanın dekoru ve ambiyansına herkes bayılıyor. Son derece tatlı ve ilginç ve iç mekanıyla Dalyan sokaklarında dikkatinizi çekebilecek bir mekan Mai Restoran. Fast food ve ızgara yemekleri oldukça övülen bu yerde favori daha birçok yemek bulacaksınız. Adres: Dalyan, Sulungur Caddesi, Ortaca, Muğla Telefon: 0252 284 26 42

Dalyan Gezilecek Yerler


Dalyan’ da Doğal Güzellikler

Dalyan’ daki doğa harikaları sizi adeta büyüleyecek. Ayrıca burada çok fazla doğal güzellik bulunmakta. Öyle ki, geze geze bitmeyecek türden.

 • İztuzu Plajı: Dalyan denildiğinde akla hemen bu mükemmel ve doğal bir güzelliğe sahip olan plaj gelir. Burada; çamur banyoları, şifalı sular ve Kral mezarları ile ünlenmiş olan Kaunos Antik Kenti bulunmaktadır. Yaklaşık 4,5 km kadar uzunlukta olan Akdeniz plajlarından biridir. Tatlı su ve deniz suyunu bir arada sağlayan nadide plajlardan biridir. Ayrıca burada nesli tükenmekte olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları yerlerdendir. Bu yüzden Kaplumbağa Plajı olarak da anılır.
 • Sülüngür Gölü: Dalyan’a yaklaşık olarak 5 km mesafede ve İztuzu Plajına giden yoldadır. Mutlaka görülmesi gereken eşsiz güzellikteki yerlerden biridir.
 • Ekincik Koyu: Turkuaz renkteki denizi ve tertemiz havası ile burada gmülmesi gereken en güzel koylardan biridir. Buraya hem denizden hem de karadan ulaşım vardır.
 • Çamur Banyoları: Dalyan Çamur Banyosu: Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’de birleşen Dalyan Boğazı’ na yakın bir bölgededir. Yabancı-yerli birçok turistin akınına uğrar.
 • Dalaman Çayı: Türkiye’ nin en iyi rafting yapılabilen yerlerinden biri olan bu çay görenleri kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahip.
 • Yuvarlak Çay: Ortaca ve Köyceğiz arasında yer alan Topgözü Kanyonu içinde bulunur. Yemyeşil doğası ile tüm turistlerin ilgisini çeker.
Benzer İçerik  2022 - 2023 Yılında Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak, Celp Dönemi Ne Zaman?

Dalyan’ ın Meşhur Yemekleri

Dalyan’ ın geleneksel yemekleri yerli yabancı bütün turistlerin ilgisini çekmekte. Bunlardan en çok tercih edilenler şöyle sıralanabilir:

 • Kabak Çiçeği Dolması: Son derece enteresan bir isme sahip olan bu yemek Dalyan’ da özellikle turistler tarafından rağbet görüyor.
 • Hardal Haşlaması: Yine yabancı turistlerin en çok tercih ettiği ve beğendiği yemekler arasında yer alan bir lezzet.
 • Dalyan Köftesi: Dalyan’ ın en ünlü yemeklerinden olan Dalyan köftesinin ününü duymayan yoktur herhalde. Büyük porsiyonu ile mutlaka denenmesi gereken bir lezzet.
 • Taze Fasulye Ekşilemesi: Dalyan’ da bulunan hemen hemen her restoranda karşınıza çıkabilecek bir lezzet.
 • Pirinçli Balık: Yerli turistler tarafından sıkça tercih edilen pirinç ve balığı buluşturan bir lezzet.

Dalyan’ a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Dalyan hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada bulundurduğundan pek çok aktiviteye de ev sahipliği yapar.  Bu yüzden Dalyan’ da yapmadan dönmemeniz gerekenler de bir hayli fazla olacaktır.

 • Çamur Banyosuna Gidin: Zevk alacağınız ve şifa bulacağınız bir aktivite olacaktır sizin için.
 • Doğal Güzellikleri Gezin: Daha sayamadığımız nice güzellikleri olan bu yeri hakkını vererek gezin. Plajları ve koylarındaki temiz havayı ciğerlerinize kadar çekin
 • Tarihi Güzellikleri Gezin: Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış ve tarihin kalıntılarını barındıran bu yerlere mutlaka gitmelisiniz.
 • Tekne Turlarına Katılın: Size doğal güzellikleri tanıtan ve gösteren bu eğlenceli turlara mutlaka katılın.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan’ ın Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Dalyan’ daki tatiliniz için uyarlar kısmında, bu yerde bulunan ve son derece güzel müzik yapan barlara uğramanız var. En çok tercih edilen ve sevilen mekanları şöyle sıralayabiliriz.

 • Jazzbar: Dalyan’ daki hemen hemen en eski barlardandır. Nehrin kenarında yer alması konumu açısından da ilgi çeker. Yaz sezonunda hemen hemen her gece canlı müzik hizmeti veren bu mekanda çana müzikler sizi büyüleyecek
 • Sofra Bar: Dalyan’ ın yine en göz mekanlarından biridir. Kokteylleri ve eğlenceli ambiyansı ile bilinir.
 • Albatros Bar: Güzel yemekleri ve çeşitli kokteyl imkanları ile dikkat çeken bir bar.
 • Rehab Bar: Buradaki gece hayatının en hareketli mekanlarından biridir.
Benzer İçerik  Açıköğretim Bölümleri 2022 - 2023 Lisans ve Önlisans | Açıköğretim Okunacak Bölümler