Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği, Ceviz Yetiştiriciliği Bahçe Kurulumunda Devlet Desteği - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği, Ceviz Yetiştiriciliği Bahçe Kurulumunda Devlet Desteği

Anasayfa > Devlet Desteği > Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği, Ceviz Yetiştiriciliği Bahçe Kurulumunda Devlet Desteği
08 Ekim 2018
985 okunma
Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği, Ceviz Yetiştiriciliği Bahçe Kurulumunda Devlet Desteği

Ceviz yetiştiricilerine devletten destek ile, Türkiye’de ceviz yetiştirmek için uygun olan şehirlerdeki girişimcilerin önü açıldı. Bahçe kurulumu için ortaya çıkacak masrafların büyük bir kısmını karşılamayı taahhüt eden devlet, arazinin boyutuyla ve bahçenin teşvik şartlarına uygunluğuyla ilgili şartlar belirledi.

Adana, Tokat ve Kırşehir de dahil olmak üzere birçok şehirde özellikle kadın girişimcilerin cevize ilgisi yoğun. Ceviz için yatırım yapacak olan bireylerin büyük bir kısmı, Ege Bölgesi’nde bulunan zeytinliğini cevize çevirdi. Eskiden zeytinlik olan yüzlerce bahçe artık ceviz bahçesi olarak kullanılıyor. Orman Genel Müdürlüğü Ceviz Desteği 2022-2023 yılında da arazi ve fidan başta olmak üzere tüm gereksinimler için sürdürülüyor.

Ceviz Eylem Planı Nedir?

Ceviz Eylem Planı kapsamında Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ağırlıklı olarak ceviz bahçelerine yatırım yapılması sağlandı. Arazinin bakımı, ceviz yetiştiricileri için 49 yılığına ücret talep edilmeden alan tahsis edilmesi gibi avantajları bulunuyor. Araziniz bulunmasa dahi devlet tarafından size, ceviz yetiştirmek için başvuruda bulunduğunuz taktirde arazi veriliyor. Projenin yapım bedeliyle ilgili yardım, ihata desteği, fidan bedelinin büyük bir kısmında indirim yapılarak girişimcinin ihtiyacı karşılanıyor. İncir, ceviz, fıstık gibi besinlerin büyük bir kısmının ithal ediliyor olması, devlet tarafından bu duruma özel olarak yetiştiricilik önlemlerinin alınmasına yol açtı.


Ceviz Eylem ve Destek Planı

OGM tarafından yeni bir eylem planı belirlendi ve 2012 yılında, Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce ceviz ağacı dikilmesi sağlandı. Yaklaşım 2500 hektarlık alan boyunca yayılan ceviz ağaçlarının sayısı ise 340 bine dayandı. Çiftçiler tarafından alınacak olan destek, 2018 ceviz desteği olarak da biliniyor. Tarım İl Müdürlüğü’ne yapacağınız başvurularla birlikte, yıl içerisinde hangi bölgede ne kadar ceviz üretimi yapacağınıza bağlı olarak destek talep edebilirsiniz.

Benzer İçerik  Gelir Testi 2022-2023, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ

Müşterilerinizi bulmanıza da yardımcı olunacağı gibi, cevizinizin elinizde kalmayacağı garanti edilecektir. Yıl içerisinde cevizin kilosunu sizden kaç TL’ye alacaklarına ek olarak, ağaç dikme ve arazi çalışmalarıyla ilgili maliyetlerinizle ilgili ne kadar destek alacağınız da şartlara göre değişir. Orman Genel Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü ortak çalışmasıyla birlikte gelecek yıllarda ceviz üretimiyle ülke ekonomisine katkıda bulunacaklara destek verilecek. Ceviz devlet desteği şartları 2022-2023 yılında da OGM tarafından web sitesinden yayınlandı. Bu alanda binlerce kişinin toplamda 2 milyon TL’nin üzerinde destek almasını sağlayacak.

Ceviz İthalatını Önlemek İçin Yapılan Yatırım

Ceviz ve Siirt Fıstığı gibi ürünlerde yetiştiricilik yapmak amacıyla OGM’ye başvuran bireylere son 5 yılda yapılan yardım tutarı 235 milyon TL’ye ulaştı. Araziyi 49 yıllığına işletebiliyor olmanız, ağaç alırken daha uygun fiyatlarla almanız için anlaşmalar sağlanıyor. Su, mazot ve elektrik gibi temel ihtiyaçlarınızın da kampanyalarla karşılanması mümkün oluyor. Ceviz hibe desteği 2022-2023 yılında yapılacak başvurulara bağlı olarak, Ege bölgesi başta olmak üzere tüm yetiştiricilere paylaştırılacaktır.