Çanakkale Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Çanakkale Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Çanakkale gezisinde nerelere gidilir?, Çanakkale’nin en meşhur yeri neresidir?, Çanakkale’ye hangi ayda gidilir?, Çanakkale’nin neyi meşhur tarihi yerleri? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Çanakkale Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
16 Şubat 2022
809 okunma
Çanakkale Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Çanakkale Gezilecek Yerler; Çanakkale şehrinin kökeni M.Ö. 3000’li yıllara dayanır ve tarihi esintileri ile son derece kıymetlidir. Önceleri Dardanel olarak anılan şehrimiz, boğazından kaynaklı önemli bir statüye sahip. Nitekim Anadolu ile Avrupa arasında bağlantı sağlar. Bununla birlikte savaşlardan kaynaklı tarihi geçmişinden dolayı adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Tarihi bir hayli geçmişe dayandığı için gidip görülecek pek çok yere sahiptir. Çanakkale’deki tarihi mekanlar hangileri merak edenler öncesinde araştırma yaparak seyahatlerine yön verebilir. Bunlar arasında başı çekenlerden söz etmek gerekirse:

-Truva Antik Kenti: Dünya Miras Listesi’nde bulunan Truva, her sene binlerce turisti ağırlar. Çanakkale’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. M.Ö. 3000’li yıllara dayanan kökeni ile tarihi geçmişe gitmenizi sağlar. Şanlı tarihe tanıklık etmenizi mümkün kılar.

-Assos Antik Kenti: Truva kadar turist çeken bir diğer kent Assos olarak ele alınır. M.Ö. 900’lü yıllarda kurulan kentin manzarası eşsizdir. Sadece tarihi yapısı değil doğal güzellikleri de öne çıkmasında bir hayli etkilidir. Öyle ki gün batımını ya da doğuşunu en iyi Assas Antik Kenti üzerinden izleyebilirsiniz.

-Çimenlik Kalesi: Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen kale tarihi bir öneme sahip. Nitekim İstanbul’un fethinden kaynaklı inşası gerçekleşmiştir. Şimdilerde ise askeri müze olarak sergilenir ve turistlerin ziyaret ettiği önemli bölgelerden bir tanesidir.

-Gelibolu: Büyük zaferlerin adresi olan Gelibolu’yu ziyaret etmeden geri dönmeniz hata olacaktır. Tarihi yapısı ve doğal zenginlikleri ile öne çıkan Gelibolu, Çanakkale’nin turizm merkezlerinden bir tanesidir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler; Çanakkale’de Gezilecek Modern Mekanlar

Çanakkale Gezilecek Yerler; Şanlı tarihi ile öne çıkan şehrimiz pek çok müzeye ev sahipliği yapıyor. Çanakkale’deki modern mekanlar hangileri öğrenmek isteyenlere de daha çok müzeler eşlik ediyor. Bunlar ve de modern kabul edilen mekanlardan bazıları şöyle:

 • Çanakkale Deniz Müzesi: Osmanlı Dönemi’ne ait eserler müzede sergilenir. Farklı birkaç bölüme sahip olan müzeyi birkaç saatte anca tamamlarsınız. Gününüzün büyük bir bölümünü burada geçirmeniz ve Çanakkale ile Osmanlı tarihine tanıklık etmeniz kaçınılmaz hale gelir.
 • Arkeoloji Müzesi: Adı üstünde arkeolojik kalıntılara tanıklık etmek isteyenler bu yönde tercihini yapmalıdır. Eski çağlardan kalan pek çok eser müzede sergilenir. Özellikle de çağlara ait kalıntılardan kaynaklı turistlerin büyük ilgisi ile karşı karşıya kalmıştır.
 • Saat Kulesi: Estetik açıdan son derece değerli olan Saat Kulesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 1896 yılında inşası gerçekleşen kule hem tarihi hem de modern yapılar arasında gösterilir. Merkezde bulunduğu için de kolaylıkla görebileceğiniz mekanlardan bir tanesidir.
Benzer İçerik  Marmara Adası Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Çanakkale’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Çanakkale Gezilecek Yerler; Çanakkale derin ve şanlı bir tarihi bünyesinde barındırır. Bunun kadar doğal harikaları ile de öne çıkan şehirlerimizden bir tanesidir. Çanakkale’deki doğa harikaları nelerdir merak edenlere paylaşılanlar sayıca fazla. Bunlar arasında öncelik vermeniz gerekenler ise şöyle:

 • Kaz Dağları: Şehrin Ayvacık ilçesinde bulunan Kaz Dağları eşsiz manzaralara tanıklık etmenizi sağlar. Bitki örtüsü açısından son derece zengin olan dağlar, akarsulara karşı muhteşem bir görüntüye imza atar. Doğa yürüyüşleri adına sıklıkla tercih edilir.
 • Kadırga Koyu: Yaz tatili için sık sık Kadırga Koyu tercih edilmektedir. Koy birbirinden güzel plajlara sahip. Aynı zamanda turizme uygun olan atmosferinden kaynaklı öne çıkmıştır. Özellikle de yerli turistlerin uğrak adresi haline gelen doğal güzellikler arasında gösterilmektedir.
 • Akvaryum Koyu: Bozcaada kendi başında son derece eşsiz ve güzel bir merkez olarak bilinir. İçerisinde bulunan Akvaryum Koyu ise muhteşem manzaralara tanıklık eder. Berrak denizi ile öne çıkan Akvaryum Koyu, yaz tatili için sıklıkla tercih edilen doğal güzelliklerden bir tanesidir.

 • Mavra Adası: Ezine ilçesinde bulunan Mavra Adası, sahil turizmi açısından sıklıkla değerlendirilir. Doğal güzellikleri ve huzurlu yapısından dolayı öne çıkmıştır. Sık sık tekne turlarının düzenlendiği ada yerli ile yabancı turistin beğenisini kazanmıştır. Özellikle de gün batımı manzaralarından kaynaklı tercih edilen bölgelerden bir tanesidir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler; Çanakkale’de Meşhur Yemekler

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Çanakkale, doğal ve tarihi merkezleri ile öne çıkmıştır. Hatta sahip olduğu medeniyetler yemek kültürüne dahi etki etmiştir. Bunun üzerine Çanakkale’nin geleneksel yemekleri merak uyandırmıştır. Şehre seyahat edecekleri bekleyen meşhur yiyeceklerden bazıları şöyle:

 • Peynir Helvası: Çanakkale denilince ilk akla gelen hiç kuşkusuz peynir helvası oluyor. Adı üstünde yoğun peynir tadına sahip olan helva şerbet ile buluşuyor. Tadanlardan tam puan aldığı için her bir turistin paketler halinde evlerine götürmesi de dikkatlerden kaçmıyor.
 • Metez: Çanakkale’nin geleneksel yemeklerinde sık sık peynir kullanılıyor. Örneğin metez bunlar arasında gösterilir ve peynir ile hazırlanır. Peynir kadar yaygın olarak kıyma eşliğinde de hazırlanan bir hamur çeşidi olarak bilinir. Mantı ile benzerlik gösteren yiyecek soslu bir şekilde servise hazır hale getirilir.
 • Tumbi: Zeytinyağlı lezzetleri sevenler tumbi tercihinde bulunabilir. Domates ve patlıcan gibi çeşitli sebzelerden hazırlanan tumbi önce kavrulur ve zeytinyağlı olarak servis edilir.
 • Çırpma: Fırın lezzetlerinden olan çırpma ıspanaklı börek ile benzerlik gösterir. Öyle ki içerisine yoğun bir şekilde ıspanak ile soğan eklenir. İncecik yufka içerisine eklenen bu harç ile fırında pişmesi esas alınır.
Benzer İçerik  Excel İndir Ücretsiz | Excel programı ücretsiz nasıl indirilir?

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Çanakkale Gezilecek Yerler; Çanakkale’ye kadar gitmişken tarihi esintileri ziyaret etmeden dönmemek gerekir. Özellikle de tarihi müzeler ve de yapılar mutlaka ziyaret edilmelidir. Bunların dışında Çanakkale’de yapmadan dönmemeniz gerekenler olarak:

 • Kaplıcalar: Şifalı sulardan faydalanmadan olmaz. Bunun için öne çıkan Afrodit Kaplıcası ziyaret edilebilir. Huzurlu ve sağlıklı bir gün geçirmek isteyenler kendini şifalı sulara bırakabilir. Hatta konaklama imkanlarından dahi faydalanmakta özgürsünüz.
 • Adalar: Vakit sıkıntısı olmayanlar Çanakkale’ye kadar gelmişken ada gezilerine de başvurabilir. Eşsiz güzelliklere sahip olan Bozcaada seyahatlerine geçilebilir. Bunun kadar öne çıkan Gökçeada’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden bir tanesidir.
 • Tarihi Geziler: Tarihi zenginliklere sahip olan şehir turu biraz uzun sürebilir. Nitekim savaş dönemine tanıklık ettiği için pek çok tarihi yapıya sahiptir. Örneğin Çanakkale Şehitliği – Şehitler Anıtı mutlaka ziyaret edilmelidir. Bunun gibi 57. Alay Şehitliği de görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Çanakkale Gezilecek Yerler; Çanakkale Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Çanakkale’deki tatiliniz için uyarılar adı altında doğal ve tarihi bölgeleri araştırmanız en doğrusu olacaktır. Nerede kalınır veya ne yenir gibi sorulara yanıt bulmanız da faydalı olacaktır. Örneğin eğlenceli merkezlerinden barlara kadar her birini ele almakta özgürsünüz. Bu alanda öne çıkanlardan bazıları ise şöyle:

 • Yalı Hanı: Rock barlara meraklı olanlar bu yönde tercihini yapabilir. Canlı müziğin rol oynadığı barda samimi bir ortama imza atılır. Gecenin ilerleyen saatlerinde sesler yükselir ve eğlenceli bir hal alır.
 • Şişe: Klasik bir birahane olarak değerlendirilen Şişe, gece geç saatlere kadar açıktır. İsteyenler müzik dinlemek yerine sakin bir şekilde içeceğini içebilir ve bu şekilde de kafasını dağıtabilir.
 • Benzin: Kaliteden ödün vermeyenlerin uğrak adresi olarak Benzin karşımıza çıkıyor. Yemek menüsü ve içecekleri ile öne çıkan mekanlar arasında gösterilir. Diğerlerine nazaran farklı bir müşteri potansiyeline sahip olan mekanın fiyatları da yüksek kabul edilmiştir.
Benzer İçerik  Buenos Aires Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı