Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Bireysel Sulama Hibe Desteği 2020, Sulama sistemleri kurulumunda hibe desteği

02.10.2018
809

2019 yılında bireysel sulamada hibe desteği ne kadar, bireysel sulama hibesi, devlet destekli bireysel sulama başvuru detayları için tıkla!

Bireysel Sulama Hibe Desteği 2020, Sulama sistemleri kurulumunda hibe desteği

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi 2018 yılında mevzuatlardan ifade edilmiştir. Nitekim Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’te tüm mevzuatların açıklanması esas alınmıştır. Bireysel sulama desteklerinden ciddi anlamda başarılı sonuçlar alındığı için 2019’a özel hibelere yer verilmekte. Bu anlamda bireysel ya da tüzel kişilere özel olarak mevzuatların sunulması sağlanmıştır. Başta bireysel sulama hibelerinden söz etmek gerekirse;

  • Modern sulama sistemlerinin kurulumuna özel olarak hibe sunuluyor.
  • Tarımsal sistemlerin gelişimine yönelikte yine hibelere yer verilmekte.
  • Tarımsal üretimin daha verimli hale gelmesi için de hibeler karşımıza çıkıyor.
  • Kurak bölgelerin verimini arttırmak adına da başvurulara geçiliyor.
  • Son olarak pazar ihtiyacına özel hibe ayrıcalıklarına yer verilebilir.

Bireysel Sulama Hibelerinden Kimler Faydalanabilir?

Sulama hibeleri 2018 yılında Resmi Gazete’den kimlere ya da hangi kurumlara veriliyor ifade edilmekte. Örneğin başta tarımsal destekler için Çiftçi Kayıt Sistemi temel alınıyor. Yani ÇSK’ya üye olanların hibe desteğinden faydalanması mümkün olacaktır. İlgili mevzuatlarda da ilk olarak ÇSK şartına yer veriliyor. Hemen arkasından gerçek ve tüzel kişiler ile alakalı olarak açıklamalar geliyor. Örneğin tarımsal şirketlerin hepsi 2019 yılına özel hibe programlarına katılabilir.

Sulama kooperatifleri de yine bireysel sulama hibesi alabilir. Tarımsal kalkınma kooperatiflerine de yine hibe desteğinin sunulması söz konusudur. Faydalanacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin yine belgelerini hazırlamaları önem arz ediyor. Örneğin baştan da belirttiğimiz gibi ÇSK üyeliğine dikkat edilmesi isteniyor. Bunun devamında bireysel sulama hibesi için gerekli evrakların da hazırlanması gerekmekte.


Bireysel Sulama Hibesi İçin Başvuru Şartları

Tarımsal sulama hibe desteği 2018 uygulama rehberi sayesinde harekete geçmeniz kolay olacaktır. Şöyle ki 2019 hibe programlarından faydalanmak isteyenlere belirli şartlar sunuluyor. Örneğin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olmak bunların başında geliyor. Hemen arkasından sulama için geçerli arazinin sahibi olmalısınız. Sahibi olmayanların ise minimum 3 yıllığına kiralaması isteniyor. Kamu arazilerine yönelik kullanım süresinin ise en az 10 yıl olması gerekmekte. Devamında gelen şartlar ise;

  • 2018 yılında hibe alanlar 2019 yılında ki destekten faydalanamaz.
  • Her parselin ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmekte.
  • Parsellere özel olarak proje hazırlıklarında da bulunmanız önem arz ediyor.
  • Başvuruyu yapan kişinin faturalı olacak şekilde harcamaları göstermesi isteniyor.
  • Tüm mal alımlarının ise sadece başvuru sahibi üzerinden gerçekleşmesine dikkat ediliyor.
Benzer İçerik  ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?, ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ? Talep Edilen Belgeler Nelerdir

Sulama Desteğini Kapsamayan Giderler Nelerdir?

Tarımsal sulama hibe desteği 2018 yılında mevzuatlar üzerinden ifade edilmiştir. Bu şekilde hangi alanların desteklendiği ve şartların nasıl olduğu gösterilmekte. Aynı zamanda destek içerisinde olmayan gider kalemlerine de yer veriliyor. Yani sulama hibesi alacak olanlar mutlaka hangi giderleri içermediğine göz atmalıdır. Örneğin makine ile ekipmana yönelik giderler başvuru sahibine aittir. Bunun yanı sıra nakliye ile bankacılık masrafları da destek içerisinde bulunmuyor. Akabinde eğitim giderleri de yerini almış durumda. Varsa borçların ya da faturaların ödemeleri de hibe tarafından karşılanmaz.

Faiz ödemelerinin yine hibe içerisinde olmadığını söylemek gerek. Döviz kurlarından kaynaklı olarak belirli giderler olabilir. Tüm bu giderler de sadece başvuru sahibine aittir. Yani yine hibe desteği içerisinde bulunmuyor. Son olarak mevzuat dışında kurulmuş olan sulama giderlerinin de yine harici olarak sunulması söz konusudur.

2019 Sulama Hibe Desteği Tarihleri

Tarımsal sulama hibe desteği 2018 sonuçları gibi uygulama rehberinden 2019 takvimine de yer verilmekte. Şöyle ki 2019 yılında başvurular 1 Ocak tarihinde başlayacak. 1 Mart 2019 tarihine kadar ise devam edecek. Son olarak hibelerin açıklanmasına yer verilecektir. Bunun için de belirlenen tarih 15 Mayıs 2019 şeklinde ifade edilmekte.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.