Amasra Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Amasra Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Amasra neyi ile meşhur?, Amasra ne kadar sürede gezilir?, Amasra nasıl gezilir?, Amasra kışın nasıl? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Amasra Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
17 Mart 2022
643 okunma
Amasra Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Amasra Gezilecek Yerler; Amasra, Bartın ilinin sahil kenarında yer almaktadır. Amasra oldukça eski bir yerleşime sahiptir ve müzede de görebileceğiniz gibi Arkaik dönemde dahil olmak üzere burada pek çok eser bulunmuştur. Özellikle Roma dönemi eserleri oldukça beğenilmektedir.

Amasra’da gezilecek pek çok yer ve yapılacak pek çok aktivite vardır. Bunlardan ilki ise güzel manzarasını seyretmektir. Karadeniz’e bakan harika bir manzarası vardır ve buraya gelen herkesi mest etmektedir. Amasra tarihi yerleri ile, yemekleri ve restoranları ile Karadeniz bölgesinde yer alan sahil şeritlerinden belki de en popüleridir.  Aynı zamanda Marmara Bölgesi’ne olan yakınlığı ile de özellikle bu bölgede yaşayanların tercih ettiği sahil bölgelerinden biri haline gelmiştir.

Amasra’da Gezilecek Tarihi Yerler

Amasra’daki tarihi mekanlar oldukça fazladır. Bunun sebebi ise Amasra’nın Arkaik dönemden beri yani milattan önceden beri yaşanan bir bölge olmasıdır. Roma döneminde ise ortalama 30bin gibi bir nüfusa sahip olduğu bilinmektedir.

Amasra hali hazırda tamamen tarihi bir kenttir ve kendi dokusunu halen korumaktadır. Ancak daha ayrıntılı bilgiler edinebilmek ve eski yerleşimler hakkında fikir sahibi olmak için gidebileceğiniz yerler vardır.

 • Amasra Müzesi: Tarihe ve kültürlere meraklı iseniz gitmeniz gereken ilk yer Amasra Müzesi’dir. Amasra Müzesi turistlerin uğrak noktalarından biridir. Her gidenin bir kez daha gitmek ve daha ayrıntılı incelemek istediği bir müzedir Amasra Müzesi çünkü içerik çeşitliliği oldukça fazladır.

Bahriye Mektebi binası restore edilerek Amasra Müzesi haline getirilmiştir. Aslında bu bina yapılmaya başlandığı dönemde yarım bırakılmıştır ve ardından müze olarak kullanılmak için tamamlanmış ve restore edilmiştir. Müzenin 4 farklı salonu bulunmaktadır ve bu salonlar içeriklerine göre ayrılmaktadır.

 • Amasra Kalesi: Bu kale UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde geçici grupta yer almaktadır. Birçok kale arasından sıyrılarak bu listeye girmesi insanlar Amasra Kalesi’ne olan meraklarını arttırmıştır. Kale uzun yüzyıllar boyunca aktif bir biçimde kullanılmıştır ve iki bölümden oluşmaktadır. Biri Boztepe’de, diğeri ise Amasra’da yer almaktadır. Kale Roma döneminde yapılsa da asıl eklentileri Bizans dönemine aittir.
 • Amasra Fatih Camii: Fatih’in fethi esnasında Amasra’da bulunan Bizans kilisesi camii haline getirilmiştir. Bizans dönemi kiliselerinin fetihler sonrasında camii haline getirilmesi oldukça popüler bir akımdır ve Amasra Fatih Camii de bu durumdan faydalanmıştır. Ardından pek çok restorasyon geçirerek günümüze gelmiştir.
Benzer İçerik  Ücretsiz Antivirüs | Ücretsiz antivirüs programı hangisi iyi?

Amasra Gezilecek Yerler

Amasra’da Gezilecek Modern Mekanlar

Amasra’daki modern mekanlar yine de kültürel ve eski bir hissiyata sahiptir. Yöresel ve egzotik bir hava şehrin her yerinde kendini hissettirmektedir. Amasra gezilecek modern mekanları ile tarihe ışık tutmaktadır.

 • Çekiciler Çarşısı: Özellikle eski kökenlere sahip olan bölgelerin eski çarşıları meşhurdur. Amasra’da da Çekiciler Çarşısı bu görevi görmektedir. Merkezde bulunduğu için ulaşımı oldukça kolaydır. Burada el emeği olarak nitelendirdiğimiz pek çok ürün bulunmaktadır. Özellikle turistlerin uğrak yerlerinden olduğunu söylemek mümkündür. Buraya giderek yerli halka destek olabilir ve birkaç hatırayı evinize ya da sevdiklerinize götürebilirsiniz.
 • Galla Pazarı: Kadın pazarı olarak anılmaktadır. Yine köylü halkın birçok ürününü sattığı bir pazardır. Özellikle bu pazarda doğal peynirler gibi pek çok ürün satılmaktadır. Buradan organik ürünler alarak evinize götürebilirsiniz.

Amasra Gezilecek Yerler; Amasra’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Amasra’daki doğa harikaları oldukça fazladır. Turist olarak her birine gidebilmek için birkaç gün burada kalmanız gerekmektedir. Çünkü her birini rahatlıkla gezerek doğal güzelliklerin keyfine varabilirsiniz.


 • Ahatlar Tabiat Parkı: özellikle ailelerin ve gençlerin bildiği, kamp yapmaya gittiği bir parktır. Korunan bir alana sahiptir ve burada yürüyüşler yapabilirsiniz. Burada bulunan tepeden şehrin tümü ayaklarınızın altında olacaktır. Aynı zamanda burada piknik yapabileceğiniz güvenli alanlar da bulunmaktadır. Ahatlar Köyü’ne yer almaktadır ve Amasra’ya gittiğinizde bu parka da uğramanız iyi olacaktır.
 • Amasra Plajları: Amasra plajlarının sayısı oldukça fazladır. Her birinin de özellikle yazın oldukça dolu olduğunu söylemek mümkündür. Amasra plajları Karadeniz plajlarıdır aslında. Karadeniz plajları özellikle o bölgede yaşayanların yazın ilk tercihi olmaktadır. Bozköy Plajı, Büyük Liman Plajı, Küçük Liman Plajı gibi pek çok plaj bulunmaktadır.
Benzer İçerik  Marakeş Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Amasra’da Meşhur Yemekleri

Amasra’nın geleneksel yemekleri çevre iller ile benzerdir. Birbirleri ile yaşadıkları etkileşim Bartın/Amasra ve çevre illerin yemek kültürünü oluşturmuştur. Amasra’nın meşhur geleneksel yemeklerini Amasra’nın Galla Pazarı’ndan satın alabilir ve evinizde de yapmayı deneyebilirsiniz. Bu lezzetlerin bağımlısı olacağınızı söyleyebiliriz.

 • Balık: Balık Karadeniz bölgesinde yer alan her il için büyük bir önem arz etmektedir. Bunlardan biri de Amasra’da yapılan balıklardır. Amasra’da balık lokantaları oldukça fazladır. Deniz kenarına sahip illerden biri olan Amasra balıklar konusunda oldukça deneyimli bir bölgedir ve buranın balığını yiyen insanlar sık sık sadece balık için bile buraya gelirler.
 • Çöven Ekmeği: Özellikle balığın yanında sevilen ve tercih edilen bir ekmektir. Çöven ekmeği Bartın’a ve Amasra’ya özgüdür. Çöven ekmeğini buradaki pazarlardan veya yöresel lezzetleri satan diğer yerlerden satın alarak sevdiklerinize de götürebilirsiniz. Dayanıklılık süresi normal ekmeklerden fazladır bu nedenle birkaç tane alabilirsiniz.
 • Ballı Yoğurt: Yine balık ile birlikte ve özellikle balık sonrasında yenilen bir tatlıdır. Amasra’da oldukça popülerdir ve her balık restoranında görebilmeniz mümkündür. Manda yoğurdundan yapılır ve tüketimi de oldukça kolaydır.

Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Gezilecek Yerler; Amasra’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Amasra’da yapmadan dönmemeniz gerekenler sayısı oldukça fazladır. Amasra küçük bir bölge olmasına karşın içeriğinde çok fazla şey vardır ve bir turist için 2-3 gün süresince gezilip görülecek yerlerin sayısı da oldukça fazladır. Yani Amasra’ya gelirken ortalama 2-3 gün kalmayı planlayarak gelirseniz buranın keyfini büyük oranda çıkarabilirsiniz.

 • Ağlayan Ağaç: Tavşan Adası’nda bakmakta olan ağaç güzel bir manzaraya sahiptir. Bu adı almasının sebebi ise denizden aldığı nemi belli zamanlarda su olarak akıtmasıdır. Yaşlı bir ağaçtır ve doğal bir güzelliğe sahiptir.
 • Barış Akarsu Parkı: 2007 yılında hayatını kaybeden başarılı sanatçı Barış Akarsu’nun adının ve heykelinin olduğu bir parktır. Denizin hemen kenarındadır ve güzel bir manzaraya sahiptir. Dönmeden gitmeniz gereken yerlerden biridir.
Benzer İçerik  Play Store İndir Ücretsiz 2022-2023 | Nasıl indirilir Play Store yükle ücretsiz?

Ulukaya Şelalesi: Şelale bir oyuktan akmaktadır ve bu oyuk bir kayada oluşmuştur. Bu şelalede kaynak suyu da çıkmaktadır bu nedenle pek çok insan serinlemek için burayı ziyaret etmektedir.

Amasra Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Amasra’da gece hayatı pek yaygın değildir ancak özellikle tatil dönemlerinde pek çok insan gece saatlerinde dışarıdadır ve restoranlar da açıktır.

 • Sesamos Cafe: Canlı müzikleri ve güzel ayarlanmış programları ile pek çok turistin uğradığı kafelerden biridir.
 • Bofa Cafe&Bar: Özellikle karaoke yapabileceğiniz nezih bir ortamı müşterilerine sunmakta olan hoş bir mekandır.

Amasra‘daki tatiliniz için uyarılar yapılmalıdır. Hangi mevsimde gideceğiniz yapılacak ilk uyarıdır. Eğer kalabalık tatilleri sevmiyorsanız bayramlarda ya da temmuz, ağustos gibi tarihlerde Amasra sizlere oldukça kalabalık gelebilir. Bu dönemlerde çevre illerden pek çok insan Amasra’ya gelmekte ve Amasra’nın hem doğal güzelliklerinden hem plajlarından hem de organik yiyeceklerinden faydalanmaktadırlar. İstanbul gibi kalabalık şehirlerden gelen pek çok insan burada kafa dinlemekte ve doğanın tadını çıkarmaktadır.