Ahır Ağıl Yapımı Hibe Desteği, %50 Hibe Destekli Ahır-Ağıl Yapımı - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Ahır Ağıl Yapımı Hibe Desteği, %50 Hibe Destekli Ahır-Ağıl Yapımı

Ahır ağıl hibe desteği, ahıl ağır yapımı için yüzde elli destek, ağır yapımında hibe devlet desteği detaylı bilgiler yazımızda!

Anasayfa > Devlet Desteği > Ahır Ağıl Yapımı Hibe Desteği, %50 Hibe Destekli Ahır-Ağıl Yapımı
26 Eylül 2018
1.040 okunma
Ahır Ağıl Yapımı Hibe Desteği, %50 Hibe Destekli Ahır-Ağıl Yapımı

Ağıl ve ahır yapımında hibe almak isteyenler, belli şartlara mutlaka uyum sağlamak zorundadırlar. Devlet destekli olarak verilen hibe, her kenti kapsamaz. Proje kapsamında bir liste oluşturulmuştur. Mevcut şehirlerde yaşayan kişiler, hayvan sayısına göre bu hibe desteğini alabilirler. Ahır yapımı destekleri 2018 senesinde de büyük bir ilgi ile karşılanmıştır.

Hibe Ahır Desteği Nedir?

Devlet destekli ahır yapımı 2018 yılı içinde bu alanda faaliyet gösterenlerin yararlanmak istediği bir kampanyadır. Hayvan yetiştiricilerinin ihtiyaç duyduğu birçok şey vardır. Bunların başında ise barınma alanları gelir. Gerek açık gerekse kapalı barınma alanlarının yapılması, masraf anlamına gelmektedir. Ancak devlet tarafından verilen destek sayesinde masraflar düşebilmektedir. Bu kapsamda TC Ziraat Bankası ortaklığı ile verilen hibe ahır desteği çok ses getirmiştir. Oranı ise yüzde 50’dir. Ahırın yarısı bu işle uğraşacak kişi tarafından kalanı ise devlet tarafından ödenmektedir.

Ahır Hibe Projesi Hangi İlleri Kapsar?

Ahır hibe projesi için belirlenmiş olan kent sayısı 41’dir. Buralarda yaşayan kişiler, başvurularını yaparak, bu fırsattan faydalanabilirler. İlgili şehirler ise şunlardır;


  • Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan ve buralar hayvancılık yapmak isteyen kişiler, projeye dahil olabilirler. İller ise şöyledir; Giresun, ordu, Gümüşhane, Rize, Trabzon, Tokat, Artvin, Samsun, Bayburt
  • Buna ek olarak kampanya kapsamında Doğu Anadolu’nun; Kars, Hakkari, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Kars, Muş, Malatya, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Sivas, Van, Tunceli illeri bulunur.
  • Konya Ovası Projesinin kapsamış olduğu illerde yaşayan kişiler de ahır hibe destekleri 2018 programından faydalanabilirler. İlgili kentler şöyledir; Kırşehir, Konya, Kırıkkale, Aksaray, Karaman, Nevşehir, Yozgat, Niğde.
  • Son olarak GAP dahilinde olan kentler de bu projeden faydalanabilirler. Şehirler ise Mardin, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa’dır.
Benzer İçerik  Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2022-2023, Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi 2022-2023 Hibe Şartları

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mevcut kampanyadan faydalanabilmek için şunlar yerine getirilmelidir;

  • Hibe almak isteyenlerin, ilk etapta bir proje hazırlaması gerekmektedir. İlgili projenin belirlenmiş olan büyüklükte olması gerekmektedir. Buna göre büyükbaş hayvancılık ile uğraşan kişilerin minimum 10 maksimum 49 hayvanı alabilecek projeye sahip olması gerekmektedir. Küçükbaş hayvancılık için ise en az 100 hayvan kapasitesi kuralı vardır. En fazla ise 200 hayvan alacak şekilde bir ahır yapılmalıdır.
  • Proje içinde 8 farklı alternatif yer alır. Buna göre faal olarak bir ahıra sahip kişiler için ayrı, ilk defa ahır yapacaklar için ise daha farklı projeler söz konusudur.
  • Başvuru işlemlerini tamamlamak için çiftçi kayıt sistemi içinde bulunmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra tarım il müdürlükleri, başvurunun yapılacağı yerler olarak bilinmektedir.

Hibeli ahır projeleri 2018 kapsamında mevcut kampanyadan faydalanmak isteyen kişilerin, daha önce bundan yararlanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca yüz kızartıcı suç işleyenler proje içine dahil olamazlar.