Tiroid Nasıl Geçer? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Tiroid Nasıl Geçer?

Anasayfa > Bilgi Bankası > Tiroid Nasıl Geçer?
03 Haziran 2024
40 okunma
Tiroid Nasıl Geçer?

Tiroid Nasıl Geçer; hormonal bezlerin yeterince çalışmaması durumunda oluşan hastalık ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve gerekli görülmesi halinde cerrahi müdahale ile geçebilir.

Tiroid vücudun metabolizmasını düzenleyen bezdir. Bu bezlerden kaynaklı olarak oluşan birçok hastalık türü vardır. Hastalıkların tedavisi ne tür sorun olduğuna bağlıdır.  Hipertiroidizm, hipotiroidizm, nodüller ve enflamasyonu gibi farklı hastalıklarda tedavi durumu değişiklik gösterir. Bazı türler ilaç ile iyileştirilirken bazıları cerrahi müdahale gerektirir.

Tiroid Nedir?

Tiroid vücudun metabolizmasını düzenleyen önemli bir bezdir. Bu bez boyunda bulunan bir organdır. Organ aracılığı ile hormonlar üretilmektedir.  Hormonlar vücudun enerji düzeyini, vücut sıcaklığını ayarlar.

Aynı zamanda kalp atış hızını, sindirim süreçlerini ve diğer birçok önemli biyolojik işlemi düzenlemeye yardımcı olur. Hormon bezinin işlevi büyüme, gelişme, cinsel fonksiyonlar, zihinsel durum gibi pek çok vücut fonksiyonunu etkiler.

Hormonların üretilmesini sağlayan bezin düzgün çalışması vücuttaki hormon dengesini korumak için hayati önem taşır. Ancak aşırı aktif ya da yetersiz seviyede aktif olması gibi sorunlar çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

İşlevinin olması gerekenden az ya da fazla olması farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Problemin bulunduğu alanda kitlelerin görülmesi de mümkündür. Bazen ise iltihaplanma, şişme, ağrı görülmektedir.

Tiroid Nasıl Geçer hastalığın geçirilmesi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi gerekir. Genellikle ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Tiroid Hastalığı Nedir?

Hastalığın oluşumu farklı nedenlere ve durumlara bağlı gelişir. Görülen 4 hastalık türü şu şekildedir;

  • Hipertiroidizm: Hipertiroidizm bezlerin aşırı aktif olduğu bir durumdur. Bu durumda fazla miktarda hormon salgılanmaktadır. Hipertiroidizme neden olan en sık durum Graves hastalığıdır.
  • Hipotiroidizm: Hipotiroidizm bezin yetersiz aktif olduğu bir durumdur. Bahsedilen durumda yeterli hormon üretilmemesi nedeniyle metabolizma yavaşlar. Hashimoto tiroiditi, iyot eksikliği gibi etkenler hipotiroidizmin yaygın nedenleridir.
  • Tiroid Nodülleri: Nodüller bezde oluşan küçük kitlelerdir. Genellikle zararsızdırlar. Ancak nadir durumlarda kanser riski taşıyabilirler. Nodüller doktorlar tarafından izlenir. Gerektiğinde biyopsi yapılmalıdır.
  • Tiroidit: Tiroidit hormonlar için olan bezlerin iltihaplandığı bir durumdur. Durum ağrılı olan şiş bir beze neden olur. Viral enfeksiyonlar otoimmün hastalıklar ya da diğer nedenlerle gelişmektedir.
Benzer İçerik  Simflat Ne İşe Yarar?

Sağlık durumları çeşitli semptomlara neden olur. Teşhis ve tedavi hastalığın türüne bağlı değişir. Genellikle endokrinologlar ya da iç hastalıkları uzmanları tarafından teşhis edilmektedir. Tiroid nasıl geçer; iyileşme süreci genellikle ilaçlar, radyoaktif ya da cerrahi yöntemleri içerir.

Tiroid Hastalığı Nasıl Geçer?

Hastalıkları tedavi edilmektedir. Durumlar olup tedavi seçenekleri hastalığın türüne ve şiddetine bağlı değişir.  Yaygın olan hastalık türlerine yönelik olarak uygulanan yöntemler var.

Hipertiroidizm durumunda antitiroid ilaçlarla tedavi edilmektedir. Kullanılan ilaçlar hormon üretimini azaltır. Ayrıca radyoaktif iyot kullanılarak hücreler tahrip edilmektedir. Böylece hormon üretimi azaltılmaktadır. İlaçlar ya da radyoaktif iyot tedavisi işe yaramazsa bazen bezin tamamen çıkarılması gerek.

Hipotiroidizm durumunda ise sentetik hormon ilaçlarıyla tedavi edilmektedir. Kullanılan ilaçlar hormonların eksikliğini giderir.

Nodülleri genellikle zararsızdır ve sıkı bir izlem altında tutulmaktadır. Bazı nodüller kanser şüphesi taşıyorsa biyopsi yapılmaktadır. Bazı kişilerde cerrahi müdahale gerek. Tiroidit için ise kortikosteroid ilaçları kullanılmaktadır. Ağrıyla iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Tiroid Nasıl Geçer; belirlenen yöntemler karşılaşılan durumun şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna göre kişiselleştirilmektedir. Tedavi edilmeyen ya da yanlış tedavi edilen hastalıklar ciddi sağlık sorunlarına yol açar.


Tiroid Hastası Olan Kişiler Ne Yemelidir?

Bezlerinin çalışmasına yönelik sorunlar yaşayan kişiler sağlıklı bir fonksiyonu desteklemek ve semptomları hafifletmek için bazı beslenme önerilerine dikkat edebilirler. Beslenme programı sayesinde yaşam kalitesi daha yüksek seviyeye taşınmaktadır.

İyot hormonların üretimi için önemlidir. Ancak iyot alımı aşırıya kaçmamalıdır. Çünkü fazla iyot sorunlara yol açar. Deniz ürünleri, iyotlu tuz, iyotlu besin takviyeleri gibi ürünler temel iyot kaynaklarıdır.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balık, iltihabı azaltmaktadır. Bu da hormonların sağlığını destekler. Somon, sardalye ve ringa balığı gibi yağlı balıklar iyi seçenektir.

Benzer İçerik  Şeker Hastalığı Nasıl Geçer Canan Karatay

Tiroid hastaları antioksidan açısından zengin gıdalar tüketerek hücresel hasarı azaltabilirler. Söylenen gıdalar arasında meyve, sebzeler, cevizler ve tohumlar yer alır. Ayrıca kepekli tahıllar, lif açısından zengindir. Sindirim sağlığını iyileştirebilir.

Lahana, brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi çiğ sebzeler tiroidlerin fonksiyonunu etkileyebilecek iyot emilimini azaltabilecek maddeler içerir. Bahsedilen sebzeler pişirildiğinde iyot içerikleri azalır. Bu nedenle pişirme işlemi hastalar için daha uygundur.

Hasta olan kişiler eksikliklerini telafi etmek için doktorları tarafından önerilen vitamin ve mineralleri içeren besin takviyelerini düşünebilirler. Bunlar özellikle D vitamini, selenyum, B vitaminleri gibi besin takviyelerini içermektedir.

Tiroid Nasıl Geçer; beslenme programına uyum göstermek hastalığı doğrudan geçirmez. Ancak semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Böylece kişilerin hayat kalitesi yükselir. Diyete uyum sağlanmaması durumunda kişiler daha yoğun komplikasyonlarla karşılaşabilir.

Tiroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Tiroid hastalıkları genellikle kendiliğinden geçmezler. Bu tür hastalıkların tedavi edilmesi genellikle ilaçlar, radyoaktif iyot tedavisi ya da cerrahi müdahale gerektirebilir. Tedavi kişinin sahip olduğu güncel komplikasyonlara yönelik değişir.

Genellikle ilk aşamada ilaçlar ile tedavi amaçlanır. İlaç tedavisinin etki sağlamadığı durumlarda iyot tedavisine geçilir. Bazı durumlarda ameliyat ile hormon bezlerinin tamamen alınması gerekebilir.

Tiroid Nasıl Geçer; hastalığın geçmesi için uygun tedavinin belirlenerek sürecin başlatılması gerekir. Oluşan durumların kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Beslenme programına dikkat etmek ileride oluşabilecek hastalığının engellenmesine yardımcı olacaktır.

Sağlık probleminin tedavi edilmemesi ya da yanlış şekilde uygulama yapılması ciddi problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu durum kişilerin ciddi sağlık problemlerine yol açar. Kendiliğinden geçmesinin beklenmesi büyük risk alınması anlamına gelir.

Tiroid Hastalığı Tedavi Edilmezse Tehlikeli Midir?

Bu hormon hastalıkları tedavi edilmezse potansiyel olarak tehlikeli olur. Yanında bir dizi sağlık sorununa yol açar. Hastalıkların türüne ve şiddetine bağlı olarak farklı komplikasyonlar ortaya çıkar.

Benzer İçerik  Tik Nasıl Geçer

Hipertiroidizm ile yüksek metabolizma hızı hızlı kalp atışına ve diğer kardiyovasküler sorunlara yol açar. Kas kaybına neden olur. Kemik erimesine, osteoporoz gibi sorunlara katkı sağlar.

Hipotiroidizm ise yavaşlayan metabolizma ile kilo alımına neden olur. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi kardiyovasküler sorunlarla ilişkilendirilmektedir. Depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına yol açar. Nadir durumlarda yaşamı tehdit eden bir durum olan myxedema komasına yol açar.

Nodülleri ve kanser komplikasyonları ise vücuda yayılmaktadır. Diğer organlara metastaz yapar. Çevresindeki dokulara baskı yapar. Bu da hem solunum hem de yutma sorunlarına neden olur. Tiroid Nasıl Geçer; iyileşme süreci için öncelikle uygun ilaçlara başlanmaktadır. Aynı zamanda diyete başlanır.

İyileşmenin sağlanması için mutlaka uygun plan takip edilmelidir. Hormonların bozulmasına da neden olabilen olan hastalık özellikle çocukluk döneminde son derece önemlidir. Sürecin devamlılığı gerekir. Doktor kontrolleri iyileşmede önemlidir.

Hormon olarak dengesizlik durumu tamamen kaldırılmaktadır. Bu nedenle tedavinin süreci genel oranda uzun yıllara dayanır. Temel amaç hormonların kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Ancak bazı kişilerde bezlerin alınması gibi durumlar görülebilir. Böyle durumlarda kişilere takviye olarak hormonlar sağlanır.