Slime Zararları Nedir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Slime Zararları Nedir?

Anasayfa > Bilgi Bankası > Slime Zararları Nedir?
29 Mayıs 2024
35 okunma
Slime Zararları Nedir?

Slime zararları nedir sorusunun cevabı neden yapıldığına bağlıdır. Kimyasal maddelerden üretilen bu oyuncak hem çocuklara hem de doğaya fazlasıyla zarar verir.

Slime, Türkçe balçık anlamındadır ve içeriğinde polimer malzemesi bulunmaktadır. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafında sevilen bir oyun hamurdur. Hamurun hazırlanma süreci ve farklı renklerde hazırlanabilmesi en eğlenceli yanıdır. Bu oyun hamurunun hazırlanışı internet üzerinden paylaşılan yorumlarla popüler hale gelmiştir.

Slime Nedir?

Slime hem doğal ürünlerden hem de kimyasallardan hazırlanabilir. 0-6 yaş grubundaki çocuklara uygun olan slime, tutkal ve boraks maddeleri içerir. Bu durum oyun hamurunun tehlikeli hale gelmesine sebep olur. Ancak doğal malzemelerden üretilen oyun hamurları çocukların gelişimine faydalıdır.

Slime zararları nedir: Yutulması yahut solunumu zehirlenmeye neden olur. Boraks maddesi içermesi bu hamurun zararlı olmasının nedenidir. Farklı renklerde hazırlanabilen hamurun içerisine sim benzeri maddeler eklenebilmektedir. Bu yüzden bu oyun hamuru pek çok kişi tarafından beğenilir.

Yumuşak ve kaygan bir biçimde olan oyun hamuru hazırlanışı internete videolarla paylaşılmaktadır. Durum slime’nın Türkiye’ de ve bütün dünyada yaygınlaşmasını sağlamıştır. Videolarda çocuklarıyla beraber slime yapan ebeveynler eğlenceli vakitler geçirmektedir.

Slime, yapımında kullanılan madde hamurun zararlı ya da faydalı olmasını belirler. İçeriğinde tutkal ve boraks olmayan slime tehlikeli değildir. Birkaç doğal malzeme kullanılarak evde slime hazırlama mümkündür. Ayrıca bu hamurun içerdiği kimyasallar cilt rahatsızlıklarına neden olur.

Slime içerisindeki boraks maddesi sodyum, oksijen su ile bor içeren bir kimyasaldır. Küfü önlemesi ve beyazlatıcı niteliğiyle temizlik için pek çok kadın tarafından tercih edilir. Ancak bu kimyasal bilinenin aksine oldukça zararlıdır.

Ayrıca malzemeleri birleştiren tutkalda kimyasal bir yapıştırıcıdır. Bu yüzden bu oyun hamuru ila oynamak oldukça zararlıdır. Gıda boyaları ya da diğer kimyasallar farklı cilt hastalıklarına sebep olur.

Slime Evde Nasıl Yapılır?

Çeşitli renklerde hazırlanan ve oynadıkça renkleri değişen oyun hamuru stres atma için tercih edilir. Uzun süredir popüler olan bu oyun, 1920′ li yıllarda yapay polimer çalışmaları esnasında keşfedilmiştir.

Benzer İçerik  Tarçının Faydaları Nelerdir?

Gelişen teknolojinin desteklediği video çılgınlığı ise günümüzde slime hayranlığının artmasını sağlamıştır. Boraks maddesi olmadan slime yapmak mümkündür. Zararlı olduğu belirtilen boraks maddesi yerine farklı malzemelerle zararsız bir slime hazırlanabilir. Oyun hamuru yapımında alternatif olarak şampuan ve oyun jelleri kullanılır.

Evde slime yapımı malzemelerini oyun jeli, ılık su, şampuan, sim, sevilen renklerde gıda boyaları oluşturur. Bu maddeleri karıştırmak için geniş bir kaba ihtiyacınız var. Slime zararları nedir: Boraks içermese de bu hamurun içeriği bazı çocuklarda alerji yapabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Slime hazırlanmasında ilk adım yarım bardak ılık su ila şampuanı karıştırmadır. Sonrasında geniş bir kap sırasıyla oyun jeli, gıda boyası ile sim eklenir. Bu malzemelerin iyice karıştırılması gerekmektedir. Elde edilen karışım, su ve şampuan karışımıyla birleştirilmelidir.

Malzemeleri birleştirirken aralıksız karıştırmak gerekir. Karıştırma işlemi, slime kıvamının doğru olmasını sağlar. İstediğiniz renk ve kıvamda slime hazırlama dikkat edilmesi gereken malzemelerin doğru sırada birleştirilmesi ve aralıksız karıştırılmasıdır. Gıda boyası katılmadan yapılan slime, kullanılan şampuanın renginde olmaktadır.

Slime Faydaları Nelerdir?

Slime zararları nedir: Kimyasal içeren slime, cilt kanserinden bağımlılığa kadar pek çok sağlık sorununa neden olur. Ancak kimyasal malzemeler yerine nişasta benzeri ürünlerden hazırlanan slime’ nin çeşitli faydaları vardır. Yumuşak oyun hamuru faydaları;

  • Çocukların ekrandan uzaklaşarak aileleriyle eğlenceli zaman geçirmesini sağlar.
  • Jel kıvamındaki oyun hamuru, odaklanmayı sağlamaktadır.
  • Her şekle girebilen slime, çocukların hayal gücünün gelişmesini sağlıyor.
  • Hamuru istediğiniz şekle kolaylık sokabilme ve değişik figürler yapılabilmesi sakinleştirici etki yaratıyor.

Bunların haricinde çocuklarla slime yapma onları grup çalışmasına alıştırır. Çocuklarla keyifli zaman geçirmeye yarayan bu aktivite onları daha iyi anlamanızı sağlar. Anne ve babalarıyla zaman geçirme çocuklarınızın yaşamlarında çok daha başarılı olmalarını sağlar.

Benzer İçerik  Şalgamın Faydaları Nedir?

Simle hazırlandığında parıltılar saçan slime, ele yapışmayan jel kıvamında bir oyun hamurudur. Ele yapışmamasının yanı sıra oynadıkça renklerin birbirine geçmesi stres atmada etkili yollardan biri olarak nitelendiriliyor. İnternet üzerinden yayılan videolar ise çocukların ebeveynleriyle zaman geçirme için bu etkinliği seçmelerinin en büyük sebebidir.

Ayrıca slime hazırlama süreci, çocuklara deney yapma fırsatı yaratıyor. Hamuru hazırlarken çeşitli malzemelerin belirli bir sırada karıştırılması bilimsel deneylere olan ilgiyi artıyor. Aynı zamanda yapılan bu etkinlik çocukların motor gelişimleri üzerinde olumlu etki bırakıyor.

Slime Kullanım Süresi Ne Kadar?

Slime zararları nedir: Boraks maddesi egzama gibi cilt hastalıklarını tetikler. Bu nedenle mısır nişastası gibi ürünlerle evde yapılan slime ön plana çıkmaktadır. Doğal malzemeden yapılan bu hamurlarla ne kadar oynanabildiği merak ediliyor.

Hazır alınan ya da evde yapılan slime kapalı kutularda muhafaza edilmelidir. Hava almayacak şekilde saklanan bu hamurlar uzun süre kullanılabilir. Doğru şekilde korunan oyun hamuruyla birkaç hafta oynamak mümkündür.

Hamura katılan malzemeler de kullanım süresinde değişiklikler yaratır. Boraks a da diğer kimyasalları içeren slime daha uzun ömürlüdür. Ancak evde daha zararsız ürünlerden yapılan jel oyu hamurlarının ömürleri çok daha kısa olur.

Slime Zararları Nelerdir?

Slime içerdiği maddeler yüzünden zararlı olarak kabul edilmektedir. Çocukların yanı sıra büyükleri de etkileyen bu oyun hamuru dikkat edilmediğinde fazlasıyla zararlıdır. Boraks maddesinden üretilen jel oyun hamurunun kanser yaptığı söylenmektedir.

Bu yüzden aileler, evde hazırladıkları karışımları kullanır. Bu karışımlara da tutkal ve tıraş köpüğü benzeri kimyasal içerikli ürünler konulmaktadır. Buda çocukların hamurla oynadıkları süreyi tehlikeli hale getirmektedir.

Evde doğal ürünlerle yapılan slime, oldukça faydalıdır. Bu oyun hamurunu evde yapmak hem yapım aşamasında hem de oynarken rahatlatır. Jelin bu rahatlatıcı etkisi, yetişkinlerinde slime yapmayı sevme nedenidir.

Benzer İçerik  Şeriat Nedir?

Ayrıca sosyal medya hesaplarında paylaşılan slime videoları popülerliği artırır. Pek çok sosyal medya kullanıcısı uzun zamandır hayatınızda olan bu maddenin popülerliğini artırmıştır. Fakat slime yaparken dikkatli olmak gerekir. 6 yaşından küçük çokların hamuru yeme tehlikesi vardır.

Slime Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Popüler oyunlardan olan slime, doğru şekilde kullanılması gereken tehlikeli maddeler içerir. Bu yüzden slime çocuklar için uygun bir eğlence aracı değildir. Hazır slime almanın tehlikesinin farkında olan aileler evde kendileri çocuklarıyla hamuru hazırlar.

Hazır slime kullanımı sonrasından ellerin bol suyla yıkanması tavsiye edilmektedir. Ancak bünyesi hassas çocuklarda ellerin boraksa kısa süreli teması bile ciddi deri hasarına sebep olur. Slime zararları nedir: ellerin yanmasına sebep olan boraks içeriği sebebiyle hamur satışlarının okul kantinlerinde satışı yasaklanmıştır.

Bu neden içeriğinde tutkal ve boraks olmayan ev yapımı slime popüler olmaya başlamıştır. Uzmanlar tarafından zararlarından sıkça söz edilen bu oyun hamurunun evdeki malzemelerden yapılması tehlikeyi en aza indirmektedir. Ayrıca içeriğinde boraks yahut tutkal olmayan jel oyun hamurlarının faydalı olduğunu ifade ediyor.

Yine küçük çocukların slime hazırlarken ya da oynarken yalnız bırakılmaması öneriliyor. Evde yapılan slime malzemelerini mısır nişastası, renkli çocuk şampuanları, sabunlar, tuz ve gıda boyaları yer alıyor. Bu ürünlerin doğru sırayla bir araya getirilmesi büyük önem taşıyor.

Ürünleri birleştirme ardından istediğiniz gibi slime oynayabilirsiniz. Ancak zararlı olduğu belirtilen bu oyun hamurları yerine çok daha sağlıklı oyunlar oynamalısınız. Böylece çocuklarınızın zarar göreceği endişesi yaşamazsınız.