Sivilce Nasıl Geçer Evde - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Sivilce Nasıl Geçer Evde

Anasayfa > Bilgi Bankası > Sivilce Nasıl Geçer Evde
20 Mayıs 2024
51 okunma
Sivilce Nasıl Geçer Evde

Her insanın hayatında bir seferde olsa yaşadığı cilt sorunu sivilce özgüveni sarsar. Sivilce nasıl geçer evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir merak ediyorsanız yazımıza hemen göz atın.

Stres başta olmak üzere beslenme alışkanlığı, cilt bakımı genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerle etkilenen sivilceler evde uygulanacak yöntemlerle tedavi edilmektedir. Önemli olan cilt sağlığını bozmayan doğal ürünleri kullanmak olmalı. Cilt tipine uygun elma sirkesi, bal, limon suyu birçok insanın tercihi arasındadır.

Sivilce En Hızlı Nasıl Geçer?

Her saniye aktif olan yağ bezeleri çevresel faktörlerin sebep olduğu kirlilikle birleştiğinde zararlı hale gelir. Sivilce olarak ortaya çıkan problem özellikle spor yapanlarda çok daha ciddi sonuçlara sebep olur. Yüz bölgesinde görülen sivilce nasıl geçer evde neler yapılabilir bilmek istiyorsanız ilk adımınız temizlik olmalı.

Dermatologlar aknelere kesinlikle el sürülmemesi konusunda uyarıda bulunmaktadır. Çünkü patlatılması durumunda iyileşme süreci uzar hatta yaraya dönüşme olasılığı artar. Yanak bölgesinde görülmesi halinde önemli olan yastığın ve çarşafların temiz olmasıdır. Her gün değiştirmek oluşumu engellemede yardımcıdır.

Uzun saçların gece uyurken saçlarını bağlaması yanakları ile teması engeller böylelikle sorunlu bölgenin hava alması kolay olur. Ellerin sıklıkla yıkanması kirle birlikte tozla yağın cilde geçmesini önleyerek bakterilerle mikropları öldürmektedir.

Çene bölgesindekiler son derece inatçıdır bu yüzden düzenli bakım uygun ürünlerle geçmesi zordur. Mutlaka dermatoloğa danışılmalı medikal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Burunda ortaya çıkan akneleri geçirebilme için;

  • Günde iki kez temizleme jeli kullanılmaktadır.
  • Yağla kiri arındırabilme için tonik işe yarar.
  • Cilt tipine uyan nemlendirici kullanımı yağ bezesi oluşumunu yavaşlatmaktadır.
  • Kil maskesi tıkanan gözeneklerin kaybolmasını sağlar.

Nazik partiküllü peeling kurutmadan derinlemesine arındırmaktadır.  Gözeneklerde yağ üretimini arttıran cildi kurutan güneşten kaçınmak önemli kurtarıcıdır. Sırt bölgesinde görülen akneleri geçirebilme için yapılması gereken en kolay şey bol kıyafetlerdir.  Çünkü dar giysiler kirle birlikte terin vücuda yapışmasına sebep olur.

Benzer İçerik  Simflat Ne İşe Yarar?

Kullanılan şampuanla saç kremi gibi ürünler sırta inmemeli, temas etmesi halinde içeriğindeki bileşenler gözeneklerin daha fazla tıkanmasını teşvik eder. Gerek akne oluşumunu hafifletme gerekse cilt sağlığını koruyabilme adına yağsız bakım ürünleri seçilmesi şart.

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

İltihapta sivilcenin en önemli nedenlerinden birisi derinlemesine tıkanan gözeneklerden propionibacterium acnes adı verilmektedir.  Papüller, nodüller, püstüller, kistler iltihaplı sivilce türleridir. Sivilce nasıl geçer evde  sorusunun cevabı iltihaplı akneler için de geçerlidir.

Çoğunlukla iz bırakan türlerde yapılması gereken ilk şey tavsiye edilen ürünlerle günlük bakımıdır. Reçetesiz satılan dermokozmetik ürünler kullanılmaktadır. Benzoil peroksit, salisilik asit, sülfür içeren ürünlerle yapılan temizlik en sık tercih edilen yöntemlerdendir.

Yaşanan semptomlara bağlı olarak topikal retinoidler, izotretinoin, oral antibiyotikler, topikal antibiyotikler, hormon tedavileri uygulanmaktadır. Jel bazlı temizleyicilerle yağsız nemlendiriciler gibi salisilik içeren cilt bakım ürünleri izlere karşı etkilidir.

Sivilce Nasıl Temizlenir?

Oluşumunu önlemek için düzenli olarak temizlemek çok önemlidir. Sabah ve akşam hafif bir temizleyici, fazla yağı ve kirleri ciltten uzaklaştırır. Haftada bir veya iki kez hafif peeling kullanarak ölü hücreler temizlenmeli.

Nemlendiriciler, nemlendirerek kurumasını önler.  Ancak yağsız hatta akneye eğilimli ciltler için özel olarak üretilmiş nemlendiricileri tercih etmek gerekmektedir. Salisilik asit, benzoil peroksit içeren ürünler sivilce nasıl geçer evde sıklıkla tercih edilmektedir.

Kil maskeleri, bal ve limon suyu gibi doğal malzemeler içeren maskeler görünümünü azaltmaktadır. Sağlıklı beslenme, günde en az 8 bardak su içme, stresten uzak durma, kaliteli makyaj malzemesi seçimi sivil oluşumunu önleyen tedbirlerdir. Sıkmak yayılmasının yanı sıra lekelenme olasılığını arttırmaktadır.


Sivilceye Ne İyi Gelir?

Evde uygulanan çeşitli yöntemler olmasına rağmen sorun yaşandığında dermotologlardan yardım almak en doğru karardır. Sivilce nasıl geçer evde neler uygulanır kısaca baktığımızda öne çıkan her zaman temizliktir. Hafif temizleyiciler kullanılarak nazikçe yıkama doğru bir yöntem olsa da aşırısı cildi kurutmaktadır.

Benzer İçerik  Greyfurt Zararları Nelerdir

Su buharı gözenekleri açar belli aralıklarla buhar banyosu tavsiye edilmektedir. Yüz maskeleri görünümü azaltmaktadır. Ayrıca sülfür içeren sabunlarla losyonlar tedaviye yardımcı olur. Nemlendiriciler cilt kurumasını önler ancak akne oluşumunu tetikler.

Aşırı şekerlerle yağlı yiyeceklerden kaçınma, bol su içme, sivilceleri sıkmama evde uygulanan yöntemler arasındadır. Sakinleştirici özelliği ile bilinen aloe vera jeli, aspirin tabletinin ezilerek maske haline dönüştürülüp uygulanması sivilce oluşumunun önüne geçmekte etkili uygulamalardır.

Sivilceye İyi Gelen Doğal Çözüm Nelerdir?

Sivilce nasıl geçer evde tedavisine iyi gelebilen doğal çözümler nelerdir sorunla baş başa kalanların merak ettiği konulardır. Hassas cilt yapısına sahip olanlar tedavi yönteminde etkili olan limon suyunu denemeli.  Limon suyu kısa sürede akneleri kurutup iltihapları temizler aynı zamanda gözenekleri arındırmaktadır.

Büyüyerek iltihaplanmasını önleyebilme adına gülsuyu tercih edilmektedir. Böylelikle ölü deri kolaylıkla soyularak hücre oluşumuna katkı sağlar. Hindistan cevizi yağı en çok kullanılan yöntemler içerisinde gösterilmektedir. Tanecikli yapıya sahip olan karbonat evde akne tedavisinde katkı sağlayan en önemli yöntemdir.

Cilt arındırmasında güçlü olan elma sirkesi toniği antioksidan içerikleri sayesinde yağ ile birlikte kiri temizler. Yeşil çaylı tonik hem içerken hem de kullanırken antioksidan özelliği ile yayılmasını önler. Kahve telvesi yüze sürüldüğünde güçlü bir peeling etkisi yaratır.

Bal aşırı yağlanmayı önler, diş macunu ölü hücrelerin soyulmasına yardımcı olur. Papatya çayı cildi yatıştırmaktadır. Ayrıca iltihapları yok eder.  Demleyip soğuttuktan sonra rahatlıkla uygulamanız mümkün olacak.

Sindirim sisteminin sağlığını iyileştiren probiyotik içeren gıdaların tüketilmesi ya da takviyelerin kullanılması beraberinde akne probleminde ortadan kaldırmak için faydalanılan yöntemlerin başında yer alır.

Doğal yöntemler kullanmak herkesin tercihidir.  Ancak unutulmaması gereken en önemli konu her cilt tipinin farklılığıdır.

Benzer İçerik  Havucun Faydaları Nedir?

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Sivilce izleri kızarıklıklar ile birlikte kahverengi lekelerdir, tedavisi sonrası oluşur. Sorun yeniden yaşanmadığı sürece birkaç ay içerisinde lekelerle izler kendiliğinden geçer. İzlerin önüne geçmek için tropikal tedavi adı verilen uygulamalar kullanılmaktadır.

Siyah nokta karşıtı ürünler önüne geçer ama birçok insanda çukurluklarla tümsekler gibi görünümler oluşur. Ayrıca bunlar cildin alt katmanına kadar uzanarak tedavisinin uzun sürmesine sebep olur.

Lekeler ile çözümde dermatoloji klinikleri tarafından fraksiyonel lazer tedavisi, enzimatik peelingler, skarların eksizyonu, subsizyon tedavisi, akne mezoterapisi uygulanan yöntemlerdir. Son dönemlerde yağdan alınan kök hücrelerle kulak arkasındaki fibroblast kültürleri kullanılarak akneden oluşan çukurlukların izleri silinmekte.

İz tedavisinde doğru bilinen birçok yanlış vardır örneğin sivilcenin sıkılması bunların başında yer alır. Sıkılması durumunda daha fazla iltihab-i hale gelerek yayılmaktadır. Ayrıca sık yıkama bilinen en büyük yanlıştır çünkü sebum dengesini bozar.

Yağlı nemlendiricilerin kullanılması oluşuma zemin hazırlar. Kendiliğinden yok olmasının beklenmesi en büyük yanlışların başındadır.  Çünkü izler akne tedavisine hemen başlanmadığı sürece çok daha zor giderilmektedir. Kulaktan dolma bilgiler ile evde uygulanan çeşitli karışımların kullanılması iz oluşmasına sebeptir.

Özellikle ergenlik döneminde akne oluşumunun iz bırakmadığı düşüncesi kesinlikle doğru değildir. Tedavide sabırsız davranıp bitmeden tamamlama, akne karşıtı kremleri yalnızca sivilce üzerine sürüp cilde uygulamama yanlıştır. Ayrıca bronzlaşmanın izi kapattığına inanma ya da bir başkasının kullandığı ürünü araştırmadan bilinçsizce kullanma iz tedavisindeki en büyük yanlışlıklardır.