Riyad Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Riyad Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Riyad Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
15 Temmuz 2022
1.125 okunma
Riyad Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Riyad Gezilecek Yerler; Riyad geniş bir plato üzerine kurulmuş başkenttir. Suudi Arabistan’ın başkenti olmaktan ziyade nüfusu ile de öne çıkmıştır. 6 milyon kadar nüfusa sahip olan şehir önceleri Hac ismine sahipti. İslam sonrası dönemde ise Riyad adını almış ve pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Hatta bu nedenle küresel şehirler arasında gösterilmekte.

Riyad’da Gezilecek Tarihi Yerler

Farklı bir gezi programına yer vermek isteyenler Riyad’daki tarihi mekanlar nelerdir öğrenerek tercihini yapabilir. Coğrafi açıdan kurak bir platoya sahip olan şehrin saray ve müzeleri ele alınabilir. Bunlar arasında tarihi açıdan öne çıkanlar şöyle:

 • Masmak: Krallık tarihine ışık tutan Masmak çamurdan yapılmış bir kaledir. Çamurdan ziyade tuğla içeren kale içerisinde müze etkinlikleri mevcut durumda. Erkeklere ve ailelere özel olan günlerde müze ziyaretlerine başvurulabilir. Bu şekilde yöresel eserlerin her birine göz atabilirsiniz.
 • Faysaliye Kulesi: Masmak kadar tarihi ile öne çıkan bir diğer yapının Faysaliye Kulesi olduğunu unutmamak gerekir. Süslü bir yapı olan kule, 44 kattan oluşuyor. Son derece lüks bir şekilde dizaynı gerçekleşen kule, butiklere ve restoranlara sahip. Özellikle de zirvede bulunan restorandı turistlerin yakın ilgisi altındadır.
 • Murabba Sarayı: Görkemli yapısı ile büyüleyen bir diğer yapının Murabba Sarayı olduğu görülüyor. 1945 yılında inşası tamamlanan saray son teknolojiye uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Önceleri aile konutu olarak tasarlanan saray mahkeme görevi de görmektedir.

Riyad Gezilecek Yerler

Riyad’da Gezilecek Modern Mekanlar

Riyad Gezilecek Yerler; Tarihi olduğu kadar modern yapıların da sergilendiği şehirlerden bir tanesidir. Özellikle de müzelerine ziyaretler bir hayli yaygın hale gelmiştir. Riyad’daki modern mekanlar nelerdir sorgulayanlara öncelikle müzelerden söz etmek gerekir. Mutlaka gitmeniz gerekenler:

 • Suudi Arabistan Ulusal Müzesi: Farklı bir tasarıma sahip olan Ulusal Müze, yeni bir alana inşa edilmiştir. Arap Yarımadası’nın tarihine ışık tutmak isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Riyad’da bulunan müze her sene binlerce turisti ağırlar ve eserlerini sergiler.
 • Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi: Adı üstünde uçak sergisine dair Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi’ne gidebilirsiniz. Açık hava müzesinde 1920’li yıllardan kalan uçak serileri mevcut. Sadece açık değil bunun yanı sıra kapalı müze alanından da pek çok eser sergilenmektedir.
 • El – Yamamah: Suudi Hükümet Yamamah Sarayı içerisinde yönetimi sürdürmektedir. Riyad’da bulunan bu merkez son derece şık bir binadan oluşuyor. Modern çizgilere sahip olan bina ünlü isimlerin buluşma noktası halindedir. Hatta yapısı gereği turistlerin de dikkatinden kaçmayan merkezler arasında gösterilir.
Benzer İçerik  Ücretsiz Cins Kedi Sahiplendirme | Cins kedi kaç TL?

Riyad’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Riyad modern olmaktan ziyade daha çok tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar kadar doğal güzelliklerin de bulunduğunu unutmamak gerekir. Şehre gelmeden önce Riyad’daki doğa harikaları nelerdir değerlendirmeniz en doğrusu olacaktır. Doğa harikalarından bazıları şöyle:

 • Salam Park: Turistlerin en uğrak merkezi olarak Salam Park başı çekiyor. Geniş bir arazi üzerine konumlanan park, yemyeşil bir örtüye sahip. Bununla birlikte çevre temizliği açısından araç olarak kabul edilir. Yaratıcı etkinliklere ev sahipliği yaparak halkı bilinçlendirir. Turistlerin de etkinlikler ile kaliteli saatler geçirmeleri esas alınır.
 • Kral Abdul Aziz Tarihi Merkezi: Ulusal tarih açısından değerli bir merkez olarak kabul edilir. Bununla birlikte park ile plazalardan kaynaklı doğal harikalar arasında gösterilir. Çok amaçlı salonlar içerir ve sergilere imza atılır. Sanat galerilerinden kaynaklı da turistlerin dikkatini çekmektedir.
 • Al Hokair Tema Parkı: Çocuklu ailelerin tercihi tema parkından yana oluyor. Aile içi etkinlikleri ile öne çıkan park, eğlenceli saatler geçirmenize imkan tanır. Masalsı oyuncaklardan eğlence aktivitelerine kadar pek çok imkana sahip olduğu için tercih edilmektedir.

Riyad’da Meşhur Yemekleri

Riyad’a seyahat edecek olanlar sadece gezilecek yerleri araştırmakla sınırlı kalmıyor. Akabinde Riyad’ın geleneksel yemekleri nelerdir merak ediliyor ve araştırılıyor. Bu tarihi şehre ziyaret edenler tatmaları gereken yiyecekleri öğrenmelidir. Şehrin meşhur yiyeceklerinden bazıları şöyle:

 • Madfoon: Hemen hemen tüm lokantalarda bulunan madfoon şehre özgü ana yemeklerden bir tanesidir. Temelinde kuzu eti bulunuyor. Aynı zamanda pirinç ekleniyor ve son derece duyurucu bir lezzet ortaya çıkıyor. Bir de kuru üzüm ile fındık gibi yemişler eşliğinde lezzet doruklara çıkartılıyor.
 • Gursan: Şehrin geleneksel yemeklerinde çoğu zaman et bulunur. Gursan etten ziyade bol sebze eşliğinde de hazırlanır. Bol sebzeden ziyade bahara içerir ve sulu yemek olarak servis edilir. Etli bir türlü yemeği gibi doyurucu yiyecekler arasında gösterilir.
 • Kabsa: Meşhur yiyeceklerden olan madfoon ile benzerlik gösterir. Öyle ki hem pirinç hem de et eşliğinde hazırlanır. Yoğun baharat içeren yemek akşam menülerinde yerini almıştır. Şehrin çoğu lokantasında bulunur ve doyurucu bir yemek olarak sergilenir. Öyle ki son derece büyük bir porsiyon eşliğinde servise hazır hale getirilir.
Benzer İçerik  Ankara Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Riyad Gezilecek Yerler

Riyad Gezilecek Yerler; Riyad’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Riyad’a giden turistleri sıcak bir hava ve kurak bir iklim karşılar. Riyad’da yapmadan dönmemeniz gerekenler öncesinde şehri incelemeniz ve hazırlıklarınızı tamamlamanız önem arz ediyor. Devamında ise şehrin olmazsa olmazları olarak:

 • Manzaralar: Şehrin gökdelenlerine giderek eşsiz manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Örneğin Kingdom Centre bunlar arasında başı çeker. Son derece şık bir mimariye sahip olan Kingdom Centre manzarayı izlemek ve şehri tepeden görmek isteyenlerin tercihi haline gelmiştir.
 • Alışveriş: Şehre özgü kıyafetlerden hediyelik eşyalara kadar tüm turistik unsurlar Al Faisaliyah Merkezi’nde yerini almıştır. Aynı zamanda merkez içerisinde bulunan restoranlardan istediğinizi seçerek keyifli saatler geçirebilirsiniz. Özellikle de şehre özgü yemeklerin tadına bakmak isteyenler bu yönde tercihini yapabilir.
 • Çöller: Şehrin dış kısımlarında az da olsa çöl yaşantısı hakim sürüyor. Hatta deve pazarlarından yarışlarına kadar çeşitli etkinliklere yer veriliyor. Şehre gelenler çöl yaşantısına da tanıklık edebilir. Hatta Arap eğlencelerine dahi katılmakta ve keyifli saatler geçirmekte özgürsünüz. Zaman zaman düzenlenen Arap dansları turistlerin kaliteli ve de eğlenceli saatler geçirmelerine imkan tanır.

Riyad Gezilecek Yerler; Riyad Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Riyad’daki tatiliniz için uyarılar adı altında din polislerini dikkate almanızda fayda var. Şehirde ki denetimler bir hayli fazla. Bu durum özellikle de alkol tüketiminin önüne geçmek adına ele alınır. Nitekim alkol tüketiminin yasak olduğu şehirlerden bir tanesidir. Buradan anlaşıldığı üzere gece hayatına veya barlara yer verilmez. Gece hayatından ziyade:

 • Kahveciler: Adını duyuran kahveciler arasından tercihinizi yapmakta özgürsünüz. Örneğin Java Time bunlardan bir tanesidir. Aynı zamanda Chorisia Lounge son derece kaliteli kahve mekanları arasında gösterilir ve sıklıkla tercih edilir.
 • Restoranlar: Meşhur yiyecekleri tatmak isteyenler önce çıkan restoranları da değerlendirmeye alabilir. Azure bunlar arasında gösterilir. Yine Azure kadar talep gören Lusin’de de birbirinden güzel yemekler servis edilir. Şehrin eşsiz lezzetlerine tanıklık etmeniz mümkün hale gelir.
 • Tahria Caddesi: Şehirde barlar veya kulüpler bulunmaz. Bunların yerini kafelerin ve lokantaların aldığı açık durumda. Çoğuna da Tahria Caddesi üzerinden ulaşılabilir. Bu ünlü cadde turistlerin uğrak adresi haline gelmiştir. Nitekim meşhur yemeklerden öne çıkan kahvelerine kadar her birinin tadına bakmanız kolay hale gelir. Cadde üzerinde yer alan mekanlardan istediğinizi seçmeniz beklenir.
Benzer İçerik  Netflix 1 Ay Ücretsiz | Netflix hala 1 ay ücretsiz mi?