Nairobi Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Nairobi Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Anasayfa > Tanıtım > Nairobi Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
21 Haziran 2022
403 okunma
Nairobi Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Nairobi Gezilecek Yerler; Nairobi, Kenya’nın başkentidir. 1899 yılında kurulmuş, Doğu Afrika’nın yüksek nüfusuna sahiptir. 1905 yılında Mombasa ile başkent statüsüne yükselmiş, doğa ile iç içe olan şehir, denizden 1661 metre yükseklikte Nairobi nehrinin üzerine kurulmuştur. Kenya’da iş ve kültür açısından oldukça önemli bir yere sahip, deniz ve nehir açısından da oldukça ilgi gören turistlik mekanlardan biri olmuştur. 684 km2’lik yönetim bölgesiyle, gezmek için muhteşem bir şehirdir.

Nairob Gezilecek Tarihi Yerler

1963 yılında bağımsız olan Kenya Cumhuriyeti’nin tarihini ve kültürünü yansıtan, çay, kahve ve Sisal endüstrisinin merkezi konumuna gelmiştir. Uganda demir yoluyla da alına ıssız bir bataklık olarak, su bağlanmasıyla büyük bir kasaba olmuştur. Müze, milli park ve Kenya bomaları ile anılan Nairobi tarihi yerler açısından da büyük bir mirasa sahiptir.

Nairobi, Kampala ve Mombasa arasındaki büyük Rift vadisi ile bitişik konumdadır. Şehir arazilerin ve vadilerin etrafına kurulmuş, belirgin bir coğrafi özelliğe sahiptir. Kenya dağı ve Kuzeyde Kilimanjaro dağının yer aldığı şehirde, milli parklar ön plandadır.

 • Nairobi milli parkı; Afrika’daki birçok hayvan türünü görebileceğiniz açık bir arazidir. Zebra ve aslan türleriyle karşılaşırken doğanın bu göz alıcı güzelliğine şaşıracaksınız.
 • Nairobi Milli müzesi; Kenya’nın tarihini anlatan, bağımsızlığından öncesi ve sonrası hakkında kültürel mirasıyla ilgili bilgi alabileceğiniz güzel bir gezi olacaktır.
 • Nairobi Karen Bilxen Evi; Yaşamını burada geçirmiş olan ünlü yazarın evi artık müze olarak kullanılmaktadır. Ziyarete açık bir mekan olarak, yazarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Nairobi Bomas Of Kenya; Ülkenin yerel sanatı hakkında bilgi edinebileceğiniz, güzel doğal yapılarla da karşılaşacağınız, orman içerisinde bir mekandır.
 • Nairobi demir yolu müzesi; 1899 yılından bu yana Kenya tarihinin geçtiği demiryolu manzaraları ve trenlerle tarihin kısa bir yansımasını sunmaktadır.
Benzer İçerik  Muğla Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Milli parklarıyla ve demiryolu geçmişiyle, bağımsızlığını ilan ettikten sonraki evrede devletin kültürel değerlerini de koruduğu müzeleri gezerek, Nairobi tarihine tanıklık edebileceğiniz mekanlara sahiptir. Doğa zenginliğinin olduğu mekanlarla, göz alıcıdır.

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi Gezilecek Yerler; Nairobi Gezilecek Modern Mekanlar

Nairobi’deki modern mekanları şehir merkezinde bulabilir, müzik ve kültürlen festivallere de katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Oryantal batı müziği ve Afrika müziğinin yer aldığı üç gün süren Nairobi festivaline de gitmeden dönememenizi tavsiye ederiz. Resmi dili Svahili ve İngilizce olan şehirde, para birimi KES olarak kullanılmaktadır. Oldukça uygun olan şehir gezisinde sevdiğiniz mekanları gezmek hiç o kadar zor olmayacaktır.

Nairobi gezilecek modern mekanlar için doğayla iç içe olan kafeler ve şehir merkezindeki yerel pazarlara sahiptir. Keyifli zaman geçirebileceğiniz müzeleri gezerken aynı zamanda doğal zenginliklerle süslenmiş kültürel takı ve festival anılarını da çantanıza ekleyebilirsiniz.

 • Karen Bilex evi özellikle müze olarak kullanılan modern mekanlar arasında yer almaktadır.
 • GoDown sanat merkezi; Kenya’ya ait sanatsal etkinlikleri ve türleri görebileceğiniz sanat merkezi olarak kurulmuştur.
 • Bomas Of Kenya; sanatçıların buluşma alanı olarak modern etkinlikler için de oldukça güzel bir alandır.
 • Nairobi Ukwala Choppies; büyük alışveriş merkezidir.
 • Uchıumi süper market en büyük alışveriş merkezi konumunda ikinci sıradadır.
 • Nakumatt Nairobi’nin en çok tercih edilen alışveriş merkezleri arasında yer almaktadır.

Nairobi şehir yaşantısında, doğa manzaralarıyla iç içe geçmiş mekanlar sunarken, alışveriş merkezleri ve festival alanlarıyla da keyifli zaman geçirmenizi sağlar. Doğu Afrika sanat festivali ile Kenya ulusal müzesiyle üç günlük çarpıcı bir etkinliğe de katılabilirsiniz. Eğlenceli zaman geçirirken KCB Safari rallisine de denk gelirseniz, oldukça görkemli bir tatil sizi bekliyor olacaktır.

Nairobi Gezilecek Yerler


Benzer İçerik  Oyun Oyna Ücretsiz | Ücretsiz Oyun

Nairobi’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Nairobi doğal harikalar şehri olarak, orman ve nehirle de iç içe olan güzel manzaralara sahiptir. Şehrin çevresini saran yeşil alanda, hayvanların koşuşturduğunu görürken, ormanları ve milli parkları gezmek de keyifli bir tatil listesi için yeterli olacaktır. Nairobi’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler arasında mutlaka milli parka uğramanız ve devasa büyüklükte olan dağların diplerindeki hayvan manzaralarını izlemeniz gerekmektedir.

 • Karura ormanı; İçinde bulunan bin bir çeşit yeşillikle birlikte, geniş yeşil alanın ortasında büyük bir şelale aktığını göreceksiniz. Muhteşem bir manzara için Kararu ormanına mutlaka uğramalısınız.
 • Kenya Milli Park; milli parkta Zebralar, zürafa ve fillerle tanışabileceğiniz yüzlerce hayvan türüyle karşılaşırsınız. Üstelik kocaman bir vadi üzerinde göz alıcı bir görsellik sunmaktadır.
 • Bomas Of Kenya; sanatçıların merkezi olan bu alanda göz alıcı manzaralarla, selvi boylu ağaçların arasında göz alıcı ışık yansımalarını görebilirsiniz. Üstelik yerel halkın geçmişte kullandığı çadır ve yapılarla da güzel bir tarihi gezi olacaktır.

Nairobi’nin Meşhur Yemekleri

Çeşitli fast food ürünlerini ve popüler Avrupa yiyeceklerini bulabileceğiniz gibi kavrulmuş etlerle dolu restoran zincirlerini görebilirsiniz. Nairobi geleneksel yemekleri arasında kavrulmuş et ilk sırada yer almaktadır. Antilop etini bolca tüketen halk, baharatları da çok sevmektedir.

 • Mandazi; Hamur işi olarak yemek türleri arasındadır.
 • Chapati; Katmer görünümünde hafif ekşimsi bir yemektir.
 • Nvama Choma; Mangalda kızartılmış kırmızı ettir.
 • Githeri; Mısır, bezelye ve fasulye ile yapılan çeşitli baharatlarla lezzetlendirilmiş yemektir.
 • Antilop yemeği; sebze yemeklerine konulan antilop etiyle adı antilop yemeği olmuştur.

Doğal zenginliği çok fakat yerel zenginlikleri az olan Nairobi, kızarmış et ve yağını kullanarak yemeklerinde farklı lezzetler ortaya kıymaktadır. Hamur kızartması ve meyve közlemeleriyle de bilinen mangal türleriyle tanılan farklı lezzetler bulunmaktadır. Baharat oldukça sık kullanılan bir tür olarak, hamur işi de tıpkı Türkiye’de olduğu gibi kızartılarak ya da fırınlanarak kullanılmaktadır.

Benzer İçerik  Ücretsiz Görüntülü Sohbet | En iyi ücretsiz görüntülü sohbet siteleri

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi Gezilecek Yerler; Nairobi’ye Gidilince Mutlaka Yapılacaklar

Nairobi’ye gidildiğinde mutfak lezzetlerini dikkatli seçmeniz Nairobi tatiliniz için uyarılar niteliği taşımaktadır. Birçok yağ ve et türü zararlı olabileceği gibi alışık olmadığınız için midenizi bozmanıza neden olabilir. Aynı zamanda Nairobi’de keyifli bir gezi için mutlaka milli parka uğramanız ve müzelerinde zaman geçirmeniz çok daha güzel olacaktır.

Doğallığıyla büyüleyen ormanları ve gece hayatıyla da farklı konspetleri sunan Nairobi, festival zamanlarında da farklı bir havayla karşılamaktadır. Yılın belirli zamanları ilk bahar aylarında yapılan müzik festivaliyle birlikte, gece hayatının da eğlenceli olacağından emin olabilirsiniz. Nairobi nehrinin kenarlarında dolaşmanız, şehirdeki restoranları ziyaret etmeniz de Kenya kültürü hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Görebileceğiniz bütün el örgüsü ürünleri de Kenya’da bulabilir, Nairobi’ye özgü hatıralar biriktirebilirsiniz.

Nairobi Gece Hayatı Ve Ünlü Barlar

Nairobi’de gece hayatının açık mekanlarda olduğuna emin olabilirsiniz. Doğa ve gökyüzü manzarasının içinde eğlenceli zaman geçirirken, tahta yapılardan oluşan pub ve barlar da oldukça güzel görünmektedir. Junction alışveriş merkezinde bulunan Mercury ırish pub ile eğlenceye başlayabilirsiniz. Ardından Gaglileo Lounge yerleri de popüler mekanlar arasında bulunmaktadır.

Nairobi Gallileo Lounge; Waiyaki yolu üzerinde bulunan hafta sonları ve özel günlerde açık olan, en çok tercih edilen mekanlardan  biridir.

Nairobi  Klub House; K1 Parklands yolunda bulunmaktadır. Akşamınızı geçirmeniz için oldukça güzel bir seçenek olabilir.

Nairobi Choices Bar; Baricho yolu üzerinden eğlenceli bir pub olarak hafta içi geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz, Karaoke imkanı sunan mekandır.

Eğlenceli mekanlar ve lezzetli yemekler için şehir merkezinden çok uzaklaşmadan tatilinizi tamamlayabilirsiniz.